Denizyolu ve Havayolu Kargo Şirketi Kurmak

Denizyolu ve havayolu taşıma firmaları uluslararası veya yerel noktalara farklı türde mallar taşırlar. Kargo taşıyıcısı küçük teslimatları birleştirerek bir seferde toptan sevkiyat yapar. Kargo işletmecisi bu malları seçilen noktaya gönderirken uçak veya açık deniz gemileri kullanır.

 

İşi bilin

Sektör hakkında bilgi sahibi olun. Bu pazar; çeşitli parametreleri ve prosedürleri olan karışık bir pazardır. Uzman kargo taşıyıcılarının uluslararası kanunları, ticaret teorilerini, uygulamalarını ve ticaretin finansal yönlerini çok iyi bilmeleri gerekir. Aynı zamanda yabancı piyasaları, nakliye yöntemlerini, sigorta teminatlarını, belgelendirmeleri, gümrük yönetmeliklerini ve depoculuk faaliyetlerini de öğrenmeniz gerekir. Müşteri tabanını büyütmek pahalı olacaktır. Rakiplerinizi ve rakiplerinizin fiyatlarını öğrenin.

 

Deniz ve hava taşımacılığı lisansı

Hava ve deniz taşımacılığı yapabilmek için gerekli olan bütün ruhsat ve izinleri alın. Türkiye Cumhuriyeti Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığının internet sitesine girerek konuyla ilgili mevzuatları araştırın. Gerekli olan bütün koşullara uyduğunuzdan ve izinleri aldığınızdan emin olun. Ayrıca IATA lisansına sahip olmak için gerekli işlemleri başlatın.

 

Sigorta

İşletmeniz ve personeliniz için sigorta yaptırın.

 

Deniz taşımacılığı türleri

İki türlü deniz taşımacılığı vardır. Birincisi gemi taşımacılığıdır. Kargolar ilgili limandan alınarak varış noktasına götürülür. İkinci seçenekte bir noktadan diğer noktaya deniz araçları kullanılmadan sadece nakliye hizmeti verilmesidir. Bu iki tür deniz taşımacılığı için de ruhsat ve izin almanız gerekir.

 

Uçaklar

Kargo uçağınızı satın alın. Kargo uçağının türü taşıyacağınız yük miktarına ve pilotların sayısına bağlı olarak değişecektir. Bir pilotunuzun olmasını istiyorsanız küçük bir kargo uçağı işinizi görür. Airbus A300, Boeing 707, Casa 212 ve Merlin 4 A ne en popüler kargo uçağı türlerindendir. Uçak satın almak istemiyorsanız uçak kiralayabilirsiniz. İki durumda da uçağın belli denetimlerden geçmesi gerekir.

Avatar

Yazar : iş kurmak

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir