Dondurma Sektöründe Girişimcilik Örneği

Los Angeles da yer alan “Peddler’s Creamery” adlı dondurma dükkanı müşterilerine farklı bir hizmet sunuyor. Müşteriler dükkan içerisinde yer alan bisikletler aracılığıyla kendi dondurmalarını kendileri karıştırıyorlar.

Dondurmalar, tabi ki müşterilerin bel genişliklerini inceltmiyor. Ancak hamlaşan müşteriler az da olsa egzersiz yapmış oluyorlar. Bu amaç doğrultusunda girişimcilik örneği sergileyen Peddler’s Creamery adlı dondurma dükkanı, müşterilerin dükkan içerisinde yer alan bisikletleri kullanarak kendi dondurmalarını çalkalamalarını sağlayan bir sistem kurmuş.

İçerisinde günlük taze süt bulunan organik dondurmaların satıldığı dükkanın amacı yerel üretimin faydaları ve sürdürülebilir işletme yöntemleri hakkında farkındalık yaratmak. Çalkalayıcı elektrikle çalışmıyor ve müşteriler dükkan içerisinde yer alan bisikletlerin pedallarını çevirerek kendi siparişlerini kendileri yaratıyor. Bisiklet bir cihaza bağlı olup bu cihaz pedal gücünden çıkan enerjiyi kullanarak dondurmanın çalkalanmasını sağlıyor. Ayrıca Peddler’s Creamery ekibi bisikletleri marketlere ve etkinliklere götürerek ürünlerinin tanıtımını yapıyor.

Unilever’in gülümsemeyle çalışan dondurma makinesi gibi Peddler’s Creamery de tatlıları eğlenceyle ilişkilendirmiştir ve bunu doğrudan iş modeline yerleştirmiştir. Aynı zamanda üretim aşamasında makine kullanmadığından daha çevre dostu bir yaklaşım benimsemiştir.

Dondurma sektöründeki bu girişimcilik örneği Türkiye’deki dondurma firmaları için ilham kaynağı olabilir. Sizler için en güzel girişimcilik fikirlerini ve başarılı pazarlama yöntemlerini araştırmaya devam edeceğiz.

Avatar

Yazar : iş kurmak

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir