Dronelar Kargo Teslimatında Kullanılıyor!

Mobisol isimli güneş enerjisi şirketi, Afrika’nın kırsal bölgelerindeki evlerin çatısına dronelar için şarj istasyonları kurarak dronelarla kargo teslimatı yapıyor.

Arabalarla kırsal bölgelere ulaşmak zaman alan ve zorlu bir süreç. Bu yüzden bu bölgelere kargo teslimi oldukça masraflı. Buradan yola çıkan yenilikçi bir şirket kargo teslimatında çığır açacak bir sistem ağı geliştirmiş. Mobisol esasen, gelişmekte olan ülkelerdeki dar bütçeli insanlara alternatif güneş enerjisi hizmeti sağlayan bir şirket. Ancak bu hizmetini yenilikçi bir fikirle çok daha farklı bir noktaya getirmiş durumda.

Tanzanya ve Ruanda’nın kırsal bölgelerinde 40.000’den fazla eve hizmet veren Berlin kökenli şirketin ürettiği güneş panelleri, cep telefonlarıyla aylık taksit ödeme sistemiyle satın alınabiliyor. Mobisol, müşterilerinin çatılarına güneş panellerinin yanında droneları şarj edilebilen üniteler yerleştiriyor. Böylece dronelar, evlerin çatılarında şarj olup daha uzun mesafeler kat edebiliyor. Bu da ucuz maliyetlerle kargoların çok daha uzak bölgelere taşınması anlamına geliyor.

Şirket kısaca iki işlevi yerine getiriyor. Birincisi, enerji sıkıntısı çeken bölgelere güneş enerjisi sistemleri satıyor. İkincisi ise sattıkları bu sistemler sayesinde dronelarla kargo dağıtım ağı kuruyor.

Aşağıdaki videoda, kırsalda yaşayıp mobil alışveriş yapan insanların kargo teslimatının nasıl yapıldığı anlatılıyor:

Mobisol bu sistemin enerji bakımından altyapı yetersizliği yaşanan yerlere ve pazarlara ulaşmasını umuyor ve işlerini 2017’ye kadar büyük bir drone kargo ağı haline getirmek istiyor.

 

İlginizi çekebilir

Dronelarla ilgili iş fikirleri
Başarılı inovasyon projeleri
Durmuş BAYRAM

Yazar : Durmuş BAYRAM

Bilkent Üniversitesi "İletişim ve Tasarım" bölümünden mezun olduktan sonra DW Türkçe gibi birçok saygın kurumda online gazetecilik ve video üreticiliği yaptı. Sizler için iş fikirleri ve para kazanma yollarıyla ilgili araştırmalar yapıp rehber niteliğinde içerikler hazırlıyor.

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir