Elektrikli Kargo Bisikleti: NTS Suncycle

Elektrikli bisikletler, egzoz kusan arabalardan kesinlikle daha çevre dostu olmasına rağmen, bazı insanlar haklı olarak, bu bisikletlerin kendi pillerini şarj etmek için kullandıkları elektriğin genellikle kömür yakan elektrik santralleri gibi pek de yeşil dostu olmayan kaynaklardan geldiğine işaret ediyor. Bu yüzden Santa Cruz-tabanlı NTS Works, pedalı çevrilerek kendi elektriğini üreten NTS Suncycle isimli elektrikli kargo bisikletini geliştirdi. Geçtiğimiz aylarda tanıtımı yapılan bisiklette bulunan entegre fotovoltaik panel, sekiz saat içinde bisikletin pilinin tamamını doldurabiliyor.

Bisikletin yük kutusunun kapağı üzerinde yer alan 60 vatlık panel bisiklet ağırlığını sadece 907 gram artırıyor. Kristalin olmayan güneş hücreleri kullanan panel, diğer solar panellere göre yüzde 19 oranında daha verimli.

Elbette bisikletlerimizi pili bitince kesintisiz sekiz saat boyunca düzenli olarak güneşte bırakmamız pek mümkün değil, buna ek olarak mutlaka her zaman boş bataryayı şarj edemeyebilir veya tüm yolculuk için tamamen dolu bir şarja ihtiyaç duymayabiliriz. Bu ve bunun gibi bisikletin daha hızlı şarj edilmesini gerektirecek durumlarda, pilin sıradan bir elektrik prizinden de şarj edilebilir olması büyük bir avantaj.

NTS’nin mevcut 2X4 kargo bisikleti gibi, bu model de ön tekerleğin göbeğinde 250 vatlık elektrik motoru bulunduruyor. Bu da binici pedal çevirdikçe ve elektrik desteğini devreye soktuğunda, bisikletin iki tekerlekten çekiş sağlayacağı anlamına geliyor. Bu arada, gidona yerleştirilmiş ekran destek miktarının seçilmesine olanak tanıyor. 36 voltluk 14.3 amper lityum-iyon pil, şarj başına yaklaşık 40 km sürüş keyfi sağlıyor.

Bisikletin diğer artıları arasında, aktarma için kullanılan, esneme yapmayan bir karbon kayış, kapalı sistem 8 dişlili Shimano Alfine vites ve NTS’nin özel olarak tasarladığı, bu kargo bisikletinin aynı normal bir bisiklet gibi sürülmesini sağlayan bir bağlantı sistemi bulunuyor. Kilitlenebilir ön bölme 45 kilograma kadar yük taşırken, bisikletin kendisi de 31 kilo çekiyor.

NTS Suncycle’ın mayıs ayından itibaren satışa sunulması beklenirken, ön siparişler şimdiden alınmaya başladı. 3900 dolardan satışa sunulan bisikleti aşağıdaki videodan detaylı olarak incelemeniz mümkün. Bu arada değinmeden geçmeyelim, girimci firma NTS Works’ün işletmecileriyle elektrikli araçlar şirketi Zero Motorcycles’ın kurucuları aynı kişiler. İlginç bir tesadüf doğrusu.

Son olarak, eğer güneş enerjisiyle desteklenmiş daha büyük taşıma araçlarıyla ilgileniyorsanız, güzel bir girişimcilik örneği olan ELFvelomobile’a da göz atmanızda fayda var.

Doğa dostu en yenilikçi girişim fikirlerini ve en başarılı elektrikli araçları sizler için araştırmaya devam edeceğiz.

Merve Tulum

Yazar : Merve Tulum

ODTÜ " Endüstri Mühendisliği " bölümünden mezun olduktan sonra Boğaziçi Üniversitesinde yüksek lisans yaptı. İş hayatına hızlı bir giriş yapıp inovasyon sorumlusu, sistem ve iş analisti gibi birçok pozisyonda görev aldı. Fibabanka, Yemeksepeti ve Yapı Kredi çalışmış olduğu şirketlerden sadece birkaçı. Sizler için iş hayatında edindiği tecrübeleri sizlere aktarıyor.

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir