Evden Verimli Çalışmak İçin Öneriler

Evden çalışmak hayal gibidir pek çok kişi için. Evin rahatlığı, trafik stresinin yokluğu, gün boyu pijamayla takılmak…

Bazıları da ofis ortamının dinamizmini sever.

Durum ne olursa olsun, koronavirüs nedeniyle bir süre daha evden çalışmaya devam edeceğiz birçoğumuz.

Evde çalışmaya pandemi ile başlayan kişilerin verimliliğini ve evden çalışmanın faydalarını öğrenmesi son derece şart. Evde çalışmak bir zorunluluk haline gelince keyiften ziyade eziyete dönebiliyor çünkü.

Bu yazıda sizlere evden çalışmayı zevkli hale getirecek bazı ipuçları vereceğiz. Kim bilir, pandemi sona erince belki de hakikaten ofise gitmek yerine evden çalışmaya devam etmek isteyeceksiniz.

 

1. Bedeninize Özen Gösterin

Yazar Jenn Armbrust “Proposals for the Feminine Economy” adlı kitabında birtakım ilkelerden bahsediyor. Bu prensiplerin ilki: “Bir vücudunuz var.” şeklinde. Armbrust aslında beden sağlığının çok önemli olduğunu vurgulamak için ilk maddede bunu belirtiyor.

Evde çalışırken vücudunuzun temel ihtiyaçlarını gözden kaçırabilirsiniz. Ofis ortamında muhtemelen evdekinden daha ergonomik bir çalışma sandalyeniz ve masanız vardı. Evde düzenli olarak çalışmayan biri olarak muhtemelen şu an salondaki yemek masasını ya da mutfak masasını kullanıyorsunuz.

Evde çalışmak için pahalı mobilyalar almanıza gerek yok fakat evde çalışmanın vücudunuzda ne tür etkiler yarattığını takip etmeniz şart. Evde çalışmanın bir avantajı oturma pozisyonunuzu daha sık değiştirebilmenizdir. İster oturarak ister ayakta ister yatarak çalışabilirsiniz. Farklı pozisyonları denemek fiziksel olarak en az yorulmanıza neden olan pozisyonu bulmak için şarttır.

Yine dikkat etmeniz gereken bir diğer konu hareket. Ofiste çalışırken mutlaka başka departmanlara iş için gidiyordunuz. Ofisten arabanıza kadar yürüyordunuz. Otobüsten inip evinize kadar yürüyordunuz ya da. Evden çalışırken ise 4-5 gün hiç dışarı çıkmadığınız durumlar olabilmekte. Bu bağlamda evde çalışırken verdiğiniz molalarda ev içinde yürümeye çalışın. Kendinize kahve hazırlayın, su kaynayana kadar balkona çıkın. Su kaynayınca tekrar mutfağa, sonra tekrar balkona… Yani hareket etmek, kan dolaşımını artırmak için kendinize bahaneler yaratın.

Mutlaka okuyun: Egzersiz yapmanın işinizden daha önemli olmasının nedeni

 

2. Trafik Süresini Kendiniz İçin Kullanın

Evden çalışma olayı başlamadan önce işe gidip gelmeniz toplam ne kadar sürüyordu? Çoğu insan için bu süre en az yarım saat. İstanbul trafiğine maruz kalan kişiler için bu süre bazen 2 saati bile bulabiliyor. Sabah 2, akşam 2, toplam 4 saat trafikte! Felaket bir durum.

Pandemi nedeniyle evden çalışmaya başladığınız zaman trafik gibi bir derdiniz olmaz. O halde trafiğe giden zamanınızı kendiniz için kullanmanız çok daha iyi olur.

Bu süreyi yine trafikte geçiyormuş gibi düşünün ama bu süre dahilinde sevdiğiniz şeyleri yapın. Film izleyin, sulu boya yapın, köpeğinizle oynayın, çocuğunuzla vakit geçirin.

Yani evden çalışmanın sağladığı “trafiksizliği” yararınıza kullanın.

 

3. Çalışma Alanınızı Keyifli Hale Getirin

Pastel ve sönük renkli duvarlar, sentetik halılar, sürekli uğuldayan klima, sürekli yanan beyaz ışık… Çoğu iş yerinde manzara aşağı yukarı böyle.

İş yerleri ve ofisler genelde verimliliği maksimize etmek için dikkat dağıtan unsurların az olduğu yerlerdir. Ancak bu durum ofisleri zaman geçirmesi zevk vermeyen yerler haline getirir. Buna karşın yapılan araştırmalara göre doğal ışık alan, yeşil bitkilerin olduğu, güzel dekore edilmiş çalışma alanları verimliliği %15 oranında artırıyor.

Evden çalışırken kendi çalışma ortamınızı kontrol etme lüksüne sahip olursunuz. Bu da size iyi gelen bir çalışma alanı yaratmanıza imkan tanır. Oda sıcaklığını, çalan müzik türünü ve sesini,  odanızın rengini, masanızın yerini kendi zevkinize göre ayarlayabilirsiniz.

Keza koku ve doku hissi de yine kişiden kişiye değişen şeylerdir. Ofisinizde IKEA masa kullanıyor ve fakat gerçek ahşap bir masada çalışırken daha keyif alıyorsanız evinizdeki ahşap masanın keyfini çıkarın. Odanızın havasını size gelen mumlarla, tütsülerle, oda parfümleriyle tazeleyin.

Mutlaka okuyun: Çalışma Masası ve Ortamını Düzenleyerek Üretkenliğinizi Artırın!

4. Güneş Işığı Almaya Çalışın

Ofislerin en büyük problemlerinden biri gün ışığını genelde çok az almalarıdır. Bunun yerine insanı hastanedeymiş gibi hissettiren beyaz floresan ışıklar vardır. Araştırmalar doğal güneş ışığı alan kişilerin daha iyi uyuduğuna, sabahları daha dinç uyandığına işaret ediyor. Işık insan bedeninde hormonları düzenler ve ruhsal-fiziksel sağlığa direkt etki eder.

Evinizde çalışma ortamınızın ışığını da siz kendiniz kontrol edebilirsiniz. Bu nedenle mümkünse pencereye yakın bir noktaya koyun masanızı. Gerekise gerekirse ek ışık kaynakları kullanın. Sürekli bilgisayar ekranına bakmak ve ekrandan gelen mavi ışık uyku problemlerine neden olabilmektedir.

Yine işe gidip gelirken otobüste ya da arabada doğal güneş ışığı alabiliyordunuz. Bu durum ortadan kalktığı için evinizde çalışırken verdiğiniz molalarda balkona çıkıp temiz hava ve güneş ışığı almaya özen gösterin.

 

5. Odanızı Yeşillendirin

Çalışma alanınızı daha keyifli ve huzurlu kılmanın en basit yollarından biri yeşilliklerdir. Ev bitkileri ofislerdeki düşük ve yapay ışık nedeniyle pek tercih edilmez. Buna karşın evinizin güneş alan yerlerine yerleştireceğiniz canlı bitkiler, eve huzur verir. Yeşil ev bitkileri konsantrasyonunuzun artmasını ve stresinizin düşmesini sağlar. Özetle çalışma masanızda ve çalıştığınız odada mutlaka en az birkaç yeşil bitki olmasına özen gösterin.

 

6. Motive Edici Şarkılar Dinleyin

Evde çalışırken ne zaman ev işi ne zaman gerçek iş yapacağınızı bilemeyebilirsiniz. Zamanı kullanma konusunda esneksinizdir ancak bu zamanı doğru kullanabilmek çok önemlidir. Uygulayabileceğiniz taktiklerden biri işe başlama zamanı bilgisayarınızda çalan müziklere dikkat etmenizdir.

Yani ev işi yaparken dinlediğiniz müzikler ile masa başında çalışırken dinlediğiniz müzikler arasında fark olmalı ki çalışma moduna daha kolay adapte olabilesiniz.

Yine çalışma moduna girmek için kendinize bir bardak kahve hazırlayabilir, odanızda hafif bir temizlik yapabilirsiniz. Böylece zihnen çalışmaya hazır hale gelirsiniz.

Mutlaka okuyun:  Çalışırken Dinleyebileceğiniz Üretkenliğinizi Artıracak Müzikler

7. Yemenize Özen Gösterin

Evde çalışmanın avantajlarından biri ne yiyeceğinize kendinizin karar vermesi ve kendi yemeğinizi yapabilmenizdir. Ancak bazen çalışırken yemek yemek daha keyifli olabilmekte. Mutfakta hazırladığınız şeyleri çalışma masanıza getirip yemek keyif verici olabiliyor.

Evden çalışırken kendinizi motive edebilmek adına sevdiğiniz sağlıklı besinler tüketmeye özen gösterin. Gün içinde birkaç saatte bir meyve, yeşil çay, kuruyemiş gibi besinler tüketebilirsiniz. Ağır şeyler yiyip üstünüze ağırlık çökmesine sebep olmamanızı da ayrıca tavsiye ederiz. Zira evde çalışırken masanızın hemen arkasındaki koltuğa uzanıp 5 dakika kestirme isteği, 3 saat uyumayla sonlanabilir!

Mutlaka okuyun: İşteki Başarınızda Sağlıklı Olmanın Önemi

8. Ufak Oyunlar Oynayın

Ofisler iş odaklı tasarlanır. İş ise oyunun tersidir. Ancak oyun araştırmacısı Brian Sutton Smith’e göre “Oyunun karşıtı çalışmak değildir. Oyunun karşıtı depresyondur.” Bu şu anlama geliyor: Evde çalışmak iş akışınıza oyunu dahil edebilme imkanı veriyor size.

Eğlenceli bir çalışma alanı gün içinde ufak eğlenceli oyunlar oynamanıza izin verir. Stres çarkı çevirmek, masa üzerinde duran mızıkayı birkaç dakika üfleyerek yeni melodiler çıkarmaya çalışmak ya da örneğin bir dosya upload ederken beklediğiniz esnada hulalop çevirmek gibi minik oyunlardan bahsediyoruz aslında. Oturup 2 saat Call of Duty 2 oynamaktan değil.

Yine çalışma masanızı renkli detaylarla, eğlenceli biblolarda donatmak da stres atmanıza yardımcı olabilmekte.

 

9. Ne Zaman Paydos Edeceğinizi Bilin

Evden çalışmanın en büyük handikaplarından biri ne zaman mesaiyi bitireceğinize karar verememektir. Tabii iş verenler “Nasıl olsa evden çalışıyor, birkaç maile daha cevap verse bir şey olmaz.” şeklinde evden çalışmayı suistimal edebiliyor. Hele de evinizde kendinize ait bir çalışma alanınız yoksa, evde sizden başka kişiler de yaşıyorsa bu durum ciddi bir probleme dönüşebilmekte.

Bu yüzden mutlaka ufacık da olsa kendinize ait bir çalışma alanı yaratın. Çalışma esnasında kimsenin sizi rahatsız etmemesini önceden planlayın. İşiniz bitince de çalışma alanınızı terk edin. Bilgisayarınızın ekranı açık kalmasın mesela. Çalışma masanızda yediğiniz yemeğin tabağı, içtiğiniz kahvenin bardağı olmasın. Masanızı toplayın ve normal çalışma düzeninde evinize geldiğiniz zaman yaptıklarınızı yapın. Böylece ertesi iş gününe ve mesai sonrası size ait zamana daha iyi odaklanabilirsiniz.

Peki Yeni İş Fikirleri okuru olarak siz evden çalışma düzenine geçtiniz mi?

Evden çalışmanın avantajları ve dezavantajları neler?

Evden çalışma deneyimlerinizi bizimle yorum olarak paylaşmanızı isteriz…

Mutlaka okuyun: Evden Çalışma Sanatı: Disiplin ve Üretkenlik Nasıl Sağlanır?

 

Durmuş BAYRAM

Yazar : Durmuş BAYRAM

Bilkent Üniversitesi "İletişim ve Tasarım" bölümünden mezun olduktan sonra DW Türkçe gibi birçok saygın kurumda online gazetecilik ve video üreticiliği yaptı. Sizler için iş fikirleri ve para kazanma yollarıyla ilgili araştırmalar yapıp rehber niteliğinde içerikler hazırlıyor.

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir