Evli Girişimcilerin Bekarlardan Daha Başarılı Olmalarının 8 Sebebi

Beautiful bride and groom

Kitaplarda, gazete haberlerinde hep şirketleri için evliliklerini feda eden girişimciler görürüz. Bir girişimci olmanın getirdiği zorluklarla (uzun çalışma saatleri, evde bile iş başında olmak, stresli günler) neden böyle olduğunu anlamak çok zor değil tabii. Yakın zamanlarda yapılmış bir araştırmada girişimcilerin yüzde yetmiş birinin evli olduğu açıklandı, bu da beni bu evliliklerden kaçının boşanmayla sonuçlanacağını düşünmeye itti tabii.

Bekâr bir girişimci olmanın da kendi avantajları var tabii, ancak eğer evlilik gibi sağlıklı bir ilişki içerisindeyseniz girişimlerinizde başarılı olma ihtimaliniz daha fazla. Bu yazımızda size sağlıklı evliliklerin neden başarılı girişimler kurmakta yardımcı olduğundan bahsedeceğiz. Evlilik:

 

İletişim yeteneğinizin geliştirir

İletişim kurabilme yeteneği her ilişkide anahtar faktördür, ister ortağınızla olan iş ilişkiniz olsun, ister eşinizle olan özel ilişkileriniz olsun. İki tarafın da nelerden memnun olduğunu ve olmadığını söyleyebilmeleri, aynı etmenleri karşı taraftan da dinleyebilmeleri ve bir ortak paydaya ulaşabilmeleri hayatı yaşanır kılan şeyler arasındadır. Eğer eşiniz evi yeniden boyatmak ve döşemek istiyorsa ve ne renk olduğu sizin için fark etmiyorsa bunu ona söyleyin. İstediği rengi seçebileceğini ve bu konuda özgür olduğunu söylemek hiçbir şey söylememek ve kırgınlık yaratmaktan daha iyi bir fikir.

Aynı senaryo yeni bir iş kurarken de geçerli. Eğer ortağınız kurduğunuz iş hakkında sizden daha farklı bir vizyona sahipse ve siz bunu kabul etmiyorsanız neden bu vizyona katılmadığınızı sebepleriyle beraber ona anlatın ve kendi vizyonunuzu açıklayın.

İletişim, ikili ilişkilere sadece ne düşündüğünüzü söylemekten çok daha fazlasını katar aslında. İletişim kurarak tam olarak ne istediğimizi tanımlarız, bu sayede karışıklıklardan ve yanlış anlaşılmalardan kaçınırız. İletişim sadece bizim düşündüklerimizi paylaşmaktan ibaret de değildir, karşı tarafın ne diyeceğini de dinlememiz gerekir. Tıpkı sizin duyulmak istediğiniz gibi karşı taraf da dinlenmek ve anlaşılmak isteyecektir.

 

Özenli, saygılı ve güvenilir olmanızı sağlar

Washington üniversitesinden Brittany C. Solomon ve Joshua J. Jackson’ın beş yıllık çalışmasının sonuçlarına göre eşinizin karakterinin profesyonel hayatınızda ne kadar başarılı olduğunuza doğrudan etkisi var. Daha da ilginci, aslen sonuçlara ulaşmakla alakalı olan tek kişilik özelliğinin sorumluluk bilinci olması.

Bunun sebebinin sorumluluk sahibi insanların daha organize, güvenilir ve ilişkilerinde daha sıcak kanlı olması. Aynı zamanda çok çalışıyor olmaları ve anlık isteklerini kontrol edebiliyor olmaları da başarıyla ilişkilendiriyor.

Araştırmada ilginç sonuçlara da ulaşılmış: Eşlerin sorumluluk bilinci bir birim arttığında partnerlerinin yıllık kazancının yaklaşık 4 bin dolar artış göstermekte. Eğer eşler çok sorumluluk sahibiyse (yani araştırmadakilerin ortalamasından yukardaysa) bu partnerlerinin diğer adaylardan (eşleri ortalamanın altında sorumluluk sahibi olan adaylardan) yüzde elli ihtimalle daha fazla terfii alacağı anlamına geliyor.

 

Plan yapma yeteneğinizi geliştirir.

Bir evlilikte geleceği planlamak zorundasınız. Beraber ilk evinizi almak için birikim mi yapıyorsunuz, emeklilik için kenara biraz para mı ayırıyorsunuz ya da çocuklarınız için üniversite parası mı biriktiriyorsunuz size kalmış: öyle ya da böyle bir gelecek planı şart oluyor. Girişimciler de aynı şekilde şirketlerinin geleceğini planlamak zorundalar: Özellikle de önlerindeki üç yılı.

İşinizde ve evliliğinizde bir hareket planına sahip olduğunuz gibi aynı zamanda bir şeylerin ters gitmesine karşılık bir b planına hatta c planına da sahip olmalısınız. Bunlara acil durumlarda kullanacağınız fonlar örnek verilebilir. Bir hastalık anında o fonu biriktirdiğiniz için çok minnettar olacaksınız.

Mutlaka okuyun: Başarılı bir gelecek planı nasıl yapılır?

 

Ortak noktada buluşmayı öğretir

Tıpkı evliliğiniz gibi girişiminiz de ortaklıklardan oluşur. Elbette ortağınızla aynı fikirde olmadığınız konular olacak ve fikir ayrılıkları yaşayacaksınız. Sağlıklı ilişkileri olan insanlar ortak noktada buluşmayı diğerlerinden daha erken öğrenirler: Karşıdakini tolere edebilmek düşündüğünüzden daha önemli bir yetenektir.

Kimi zaman isteklerinizden ödün vererek ortak noktaya varabilmek etkili ve açık bir iletişimle mümkün olur. Ama bu süreçte sakin kalabilmeli, sorumluluk alabilmeli ve ortak noktada buluşmak dediğimiz şeyin her zaman iki tarafın isteklerinin yarı yarıya olacağı anlamına gelmediğini bilmelisiniz.

Mutlaka okuyun: Ortak İş Kurmak İsteyenlere Tavsiyeler

 

Sağlığınız için yararlıdır

3.5 milyon yetişkinle yapılan bir araştırmada evli insanların diğerlerinden (bekarlardan, boşanmışlardan veya dullardan) %5 daha az kalp sorunları yaşadıklarını ortaya koydu.

New York üniversitesinin medikal merkezinde yürütülen araştırmanın sonuçları açıkça gösteriyor ki, söz konusu kardiyovasküler hastalıklar olduğunda medeni durumunuz gerçekten de etkili olabiliyor.

Araşmayı yürütenlerden biri olan Dr. Jeffrey Berger: “Eşiniz size doktor randevularının hesabını tutmak, ulaşımınızı sağlamak ve hasta olduğunuzda refakatçi olmak gibi konularda yardımcı olabilir” diyor .

Berger başka bir noktaya parmak basmaktan da geri durmuyor: “Belki de evli olduğunuzda eşiniz kendinize daha iyi bakmanız konusunda sizi motive ettiği için böyle oluyordur.”

Söz konusu sağlık olduğunda evli bireylerde görülen diğer farklar zihinsel sağlık, daha keskin bir hafıza ve daha uzun bir hayatı da içeriyor.

Bir girişimci olarak sağlığınızın girişiminizin başarısı için oldukça kritik olduğunun eminim farkındasınızdır. Sağlıklı olmak demek şüphesiz daha üretken, dikkatli ve enerjik olmak demek. Haliyle sağlıklıyken daha iyi kararlar veriyorsunuz.

Mutlaka okuyun: Çıplak uyumanın sizi daha sağlıklı ve zengin kılacak dört faydası

 

Yapıcı eleştirilere kucak açmanızı sağlar

Yapılan eleştirileri kabul etmek her zaman kolay bir şey olmayabilir. Ama eğer evliyseniz veya yeni bir girişimin başındaysanız size her söylenene alınmak iyi bir fikir olmayabilir. Elbette duymak istemediğiniz şeyler duyduğunuz zamanlar olacaktır: Yaptığınız yemekte hiç tuz olmadığı veya müşterilerinizle kullandığınız ses tonunuzu değiştirmeniz gerektiği gibi. Üzülüp darılmak yerine yapılacak doğru şey eleştiriyi kabullenmeyi öğrenmek ve yapıcı eleştirilere açık olmaktır.

Yapıcı eleştiriler size iletişim yeteneklerinizi geliştirme, ürün ve servislerinizi güçlendirme şansı verdiği gibi sizi nasıl çalıştığınız konusunda düşünmeye de zorladığı için rekabette avantaj kazanmanıza yardımcı olur.

Mutlaka okuyun: Müşteri Geri Bildirimleri İşiniz İçin Neden Bu Kadar Önemli?

 

Ne zaman pes edeceğinizi öğretir

Evli herkesin de onaylayacağı gibi bazen bazı tartışmaları kazanamazsınız, pes etmeyi bilmeniz gerekir.  Bu saftirik olduğunuz anlamına gelmez, sadece bazen tartışmak için zaman harcamanın hiçbir anlamı yoktur. Örneğin eşinizin canı balık çekiyorsa bu, o akşam balık restoranına gideceğimiz anlamına gelebilir. Belki balık çok sevmiyor olabilirsiniz,  eşiniz bu konuda netse tartışmanın pek de bir anlamı olmayacaktır.

Aynısı girişimciler için de geçerli. Hangi tartışmaların zaman harcamaya değip hangilerinin değmeyeceğini ayırt edebilmelisiniz. Bunu müşterilerinizin negatif eleştirilerine nasıl karşılık vereceğinizi bilmekten yapılmamış bir ödemeyi takip edip etmeyeceğinize karar vermeye kadar farklı senaryolara uyarlayabilirsiniz. Hatta işi bırakıp bırakmamak konusuna da aynı hassasiyetle yaklaşabilirsiniz.

Mutlaka okuyun: Girişimciler Ne Zaman Vazgeçmeli ya da Mücadeleye Devam Etmeli?

 

İş ve özel hayatınızı dengede tutmanızı sağlar

Evli girişimcilerin bekârlara karşı sahip oldukları bir diğer avantaj iş ve özel hayatlarını nasıl dengeleyeceklerini daha erken öğrenmeleri: Zira bu onlar için her gün baş edilmesi gereken bir sorun.

“Evli olduğunuzda sürekli önceliklerinizi gözden geçirip neyi neden yaptığınızı ve hedeflerinizin ne olduğunu düşünür hale geliyorsunuz. Aslında bu iyi bir şey, çünkü eninde sonunda vermeniz gerekecek kararları daha erken veriyorsunuz ve uzun dönemli mutluluğunuz için bu oldukça önemli bir etmen.”

İş hayatınızı ve özel hayatınızı dengede tutmak sadece size mutlu etmekle kalmayacak, sağlığınıza katkıda bulunarak kendinize aşırı yüklenmenize engel olacaktır. Daha da önemlisi bu dengeyi yakalamak hayatta işinizden çok daha önemli şeyler olduğunu anlamanıza yardım edecektir.

Mutlaka okuyun: Hem özel hayatta hem de iş hayatında başarılı olmak için 10 harika ipucu

Sevin KAYTAN

Yazar : Sevin KAYTAN

Londra Üniversitesi Ekonomi ve Finans bölümünden Üstün Başarı Programı kapsamında mezun oldu. Tüm dünyada girişimcilikle ilgili birçok araştırmada yer aldı. Şu anda ise kariyer yolculuğuna Paris'te bulunan "OECD Girişimcilik Merkezi" nde devam etmekte.

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir