Finansal Özgürlüğünüzü Kazanmanın Getirileri

İşimi bıraktığımdan beri pek çok kişi bana finansal olarak özgür olmanın nasıl bir şey olduğunu sordu. Buna cevabım çok basit, her gün bayramış gibi geliyor. Her güne sanki bayram sabahına uyanıyormuş gibi heyecanla başlıyorum. Hani akşam heyecandan uyuyamazsınız da sabah da erkenden ayağa dikilirsiniz ya işte öyle bir his!

Finansal özgürlüğümü 2009 yılında, ek gelirlerimin bütün harcamalarıma yeteceğini düşündüğümde kazandım. Ekonomik kriz sırasında işler kötüye gitmeye devam ederse her şeye yeniden başlamam gerekecek diye düşündüğüm çok zaman oldu. Neyse ki dünyanın sonu gelmedi, ben de yavaş yavaş toparlandım ve daha tedbirli davranmaya başladım.

Yeterince sermaye biriktirdiğinizde ve sağlam gelir kapıları inşa ettiğinizde para hakkında çok fazla endişelenmeye gerek duymazsınız. Para konusunda muhtemelen her zaman endişeleneceksiniz ancak bu endişeleri her zaman kafaya takmamayı öğrenmelisiniz. Nihai amaç hep sağlığınız, arkadaşlar, aile, amaç ve mutluluk olmalıdır. Parayı sadece bu amaçları gerçekleştirmeniz için bir araç olarak kullanabilirsiniz. Parayı kafaya takmamayı öğrenmek için ilk olarak para konusunda dikkatli olmayı öğrenmelisiniz. Yani para biriktirmeyi, finansal bir plan çizmeyi ve daha az şikayet etmeyi öğrenmelisiniz.

Enerjiniz varken bir şeylerden feragat etmenin ve elinizden gelen yapmanın karşılığını elbet alacaksınız.

 

Finansal Özgürlüğünüzü Neden Kazanmalısınız?

1. İnsanlar sizi eskisi kadar kızdırmıyor.

Hani zamanını çarçur ettikleri için sürekli geç kalan insanlar vardır ya, bu insanlar eskiden beni çok sinirlendirirdi. Peki ya fikrinizi çalıp hakkınızı teslim etmeyen insanlara ne demeli? Hem iş yerinde hem de internette karşılaşabileceğiniz bu tür insanlardan daha pek çok örnek verebilirim. Bir de sadece işi düştüğünde sizi arayan insanlar vardır. Bu insanlar beni eskiden çok sinirlendirirdi ama artık umrumda bile değiller. Onlarla iletişime geçmeyi bıraktım çünkü elimden kaçan fırsatları artık umursamıyorum.

Mutlaka okuyun: Kötü Bir Çevreniz Olduğunun 9 Belirtisi

 

2. Devletinizi sevmeyi öğreniyorsunuz.

Çok çalıştığınız zaman devletin kazandığınızdan çok daha fazlasını elinizden almaya başladığını fark ediyorsunuz. Her iddiasına girerim ki, devlet insanların biriktirebileceği miktardan çok daha fazlasını vergi olarak alıyor. Çok saçma değil mi? Devletin israflarını izlerken kamu hizmetlerinden yararlanmaya vaktiniz de kalmıyor. Ancak vergi teşviklerini iyi araştırırsanız büyük oranda bunlardan istifade etme şansı buluyorsunuz. Ayrıca geçmişi olan bir şirket olduğunuzda bankalardan düşük faizli borç para bulmanız da kolaylaşıyor.

 

3. Sağlığınız düzeliyor. 

Stres insanın ölümüne sebep olur. Stresli çalışma ortamım yüzünden kronik bel ağrısı sahibi oldum, dirsek tendonum iltihaplandı ve çene sıkma, diş gıcırdatma gibi kötü alışkanlıklarım oldu. 9 yıl önce Sarno’nun “Sırt Ağrılarını İyileştirme adlı kitabını okuduğumdan beri kronik bel ağrısı hissetmiyorum ama yukarıda bahsettiğim kötü alışkanlıklarımdan ancak finansal özgürlüğümü kazandığımda kurtulabildim. Sağlığımız çok kıymetlidir. Ne zaman hastalansam iyileşmek için her şeyi feda edecek duruma geliyorum. Sağlığımızın kıymetini asıl sağlıklıyken bilmeliyiz çünkü gençken sağlığımız hiç bozulmayacakmış gibi hissederiz.

Mutlaka okuyun: İşteki Başarınızda Sağlıklı Olmanın Önemi

 

4. Artık işten atılma korkusu yaşamıyorsunuz. 

Her gün, İK’dan beni çağıracaklar ve kovulacağım düşüncesiyle kapıdan iş yerinde adımımı atardım. Biraz endişelenmek herkesin yararınadır ama çok sinir bozucu bir histir. İş hayatı, yılda yüz binlerce insanı işten çıkaracak çok döngüsel bir şeydir ve asla merhamet etmez. Düşünüyorum da böyle bir şey başıma gelmiş olsaydı hem işten çıkarıldığım için çok sinirlenir hem de eşyalarımı toplarken çok utanırdım. İşten Çıkarılma Sürecinizi Yönetin adlı kitabı yazmamın sebeplerinden birisi de insanların kendi kaderlerinin direksiyonuna geçmesini ve kendi tercihlerine göre hareket etmelerini sağlamaktı. Karşılığında para almadan ayrılmak yerine giderken bir miktar para kazanmaktan daha iyi bir şey yoktur.

Mutlaka okuyun: İşten Kovulmak Üzere Olduğunuzu Gösteren 23 İşaret

 

5. Hedeflerinizi gerçekleştirmek daha da kolaylaşıyor.

İlk başladığınızda ücretsiz yapabileceğiniz bir işten para kazanarak geçinmek oldukça zordur. Borçlarımızı ödememiz gerekir ve bazen bu borçlar hayatınızın sonuna kadar kapanmaz. “Yeniisfikirleri.net” sitemizin bu kadar büyümesinin nedeni de bana göre bu işe tamamen hobi olarak başlamamdı. Karşılığında hiçbir şey almadan yazı yazıyorduk ve hiçbir gelir elde etmeyeceğimi bilsem de yazmaya devam edecektim. Kurumsal dünyadan ayrılacağım belli olduğu anda satış reklam anlaşmaları imzalamaya başladık ve para akmaya başladı çünkü daha önce yayınladığımız tüm makalelerle dürüst bir şekilde yazılmıştı. Yapmak istediğiniz şeyleri yapmaya başladığınızda her şey aniden kolaylaşıyor.

 

6. İnsanlarla zorunda olduğunuz için değil, istediğiniz için takılmaya başlıyorsunuz.

Bazen sırf yaptıkları işi beğendiğiniz ya da tavsiyelerinize ihtiyaç duyduğunuz için özellikle sevmediğiniz insanlara katlanmak zorunda kalabilirsiniz. Finansal özgürlüğünüzü kazandığınızda insanlarla onlarla olmaktan hoşlandığınız için takılmaya başlıyorsunuz. Bu insanların şirketleri ve bağlantılar bir gün işinize yarayabilir elbette, ama arkadaşlık kurmanızın birinci sebebi onları kendinize yakın bulmanızdır.

Mutlaka okuyun: Zenginler Arkadaşlarını Nasıl Seçiyor?

 

7. Başarısız olmaktan korkmazsınız.

Hayata geçirmek istediğim pek çok proje başlamadan bitti. Daha başarılı olmak için yaptığım her hatadan ders çıkarmaya çalışıyorum. Başarısız olmaktan utandığımız ya da finansal anlamda felaket yaşamak istemediğimiz için şansımızı denemekten çekiniriz. Ancak hayal kırıklığının üstesinden gelecek kadar finansal desteğe sahipseniz giderek daha fazlasını başarmaya başladığınız o noktada başarısız olmaktan korkmazsınız. Yaptığınız yatırımların karşılıksız kalmadığı bir dünya düşünün. Böyle bir dünyada büyük riskler almaktan çekinmezdiniz.

Mutlaka okuyun: Başarısızlık Korkusunu Yenmenin Yolları

 

8. Doğru olduğunu bildiğiniz gerçekleri savunmaya başlarsınız.

İnsanlar çoğu zaman sonuçlarından korktuğu için haklarını aramaktan çekinirler. Kaç kere sonuçlardan endişelendiğiniz için bir şey söylemekten çekindiniz? Finansal özgürlüğünüzü kazandığınızda adaletsizlik gördüğünüz yerde sesiniz daha güçlü çıkar çünkü kaderiniz bir şirketin ya da kişinin elinde olmaz. Hem internette hem de gerçek hayatta hakkım yendiğinde sonuna kadar kendimi savunurum. Birilerinin zorbaları ortadan kaldırması gerekiyor. Karşınızdaki kişi yüzünden savunduğunuz değerlerden vazgeçmek zorunda olmamak çok güzel bir şey.

 

9. Başkaların ne düşündüğünü o kadar da çok umursamamaya başlarsınız.

İnsanların ne düşündüğünü çok fazla umursamamak doğru olduğunu bildiğiniz şeylere odaklanmanızı sağlar. İnanın bana, hakaretleri ve imaları püskürtmek sizi özgürleştiriyor. Size laf atan biriyle söz dalaşına girmek ya da sorunu çözmek için o kadar istekli olmazsınız çünkü siz sorunu kafanızda çözmüşsünüzdür. Zaten size hakaret eden insanlar genelde elde ettiğiniz şeyleri kıskananlardır. Kendilerine güvenmezler ve kendilerini daha iyi hissetsinler diye sizi aşağı çekmeye çalışırlar. Hiçbir şey yapmamak ya da hatta karşınızdaki kişiye şefkat göstermek en iyisidir. İnsanların arkanızdan kötü şeyler söylemesi ya da size saldırması hoşunuz gider çünkü bu, sizin ne kadar iyi olduğunu gösterir. Bu da çok güzel bir şeydir.

 

10. Ailenizi gururlandırırsınız.

Ebeveynlerimiz karşılığında hiçbir şey beklemeden her şeyden feragat ederler. Bizim mutlu bir hayat sürmemizi ve kendi kendimize yetebilmemizi umut ederler. Finansal özgürlüğümüzü kazandığımızda ise ailelerimiz bizi düşünmek zorunda kalmaz. Ebeveynlerimizle daha fazla vakit geçirmeye başlar ve bizim için feda ettikleri onca yılı ödeyebilmenin yollarını ararız. Ebeveynlerimin ben mutlu olduğum için kendilerini mutlu hissetmesi benim için tarifsiz bir duygu. Onların iyi bir hayat yaşaması için yapabileceğim şeylere odaklanmak isterim.

 

Finansal Özgürlüğünüz Kazanmak Her Şeye Değer

Çok çalışmak iyi bir şeydir çünkü işiniz bittikten sonra bile meyvelerini toplamaya devam edersiniz. Bana pek çok kez “şanslı” olduğum söylendi, ben de buna pek takılmıyorum çünkü gerçekten şanslı olduğumu hissediyorum. Şanslı bir insan olarak bu şansımı istediğim hayatı yaşamak ve bu süreçte başkalarına yardım etmek için kullanmak istiyorum.

Siz de finansal özgürlüğünüzü kazanmak istiyorsanız beklemeden harekete geçin. Başarısız olursanız da daha fazlası için çabalamaktan vazgeçmeyin.

 

İlginizi çekebilir

Finansal Özgürlük Nasıl Kazanılır?

Finansal Eğitiminize Yatırım Yapmak Yapacağınız En İyi Yatırımdır!

Avatar

Yazar : Sinem AYAN

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir