Fiverr Nedir? Nasıl Kullanılır?

Dijital dünyanın vatandaşları, seyyahlar ve iş arayanlar; bu yazı sizin için. Fiverr, becerilerinizi sergilerken bir yandan da ek gelir elde etmenin harika bir yolu. O zaman gelin Fiverr’da nasıl para kazanılıyor ona bakalım.

Bu yazıda sizlere bu platformun nasıl bir yer olduğundan, nasıl oluştuğundan ve Fiverr’da bulabileceğiniz en yaygın işleri anlatacağım.


1. Fiverr Nedir? Nasıl Kullanılır?

fiverr nedir

Basitçe anlatmak gerekirse fiverr.com çeşitli hizmetler, görevler ve küçük işler sunulann online bir platform olarak düşünebilirsiniz.

2010 yılında kurulan Fiverr’ın amacı, serbest çalışanların ilan vererek sunabilecekleri dijital hizmetleri sergilemesini sağlamaktı. Siteye girdiğinizde aklınıza gelebilecek her beceriyle ilgili bir iş bulabilirsiniz. İster tasarımcı olun ister web geliştiricisi, avukat veya hatta müzisyen, Fiverr’da kendinize uygun bir şey illa karşınıza çıkar.

Fiverr’da sunulan hizmetlerin çoğu 5 dolardan başladığı için şirket, bir süre 5 dolarlık şirket diye anılmaya başlanmıştı. Ancak bu, taban fiyat. Burada, iş fırsatı sunan başka sitelerdeki ücretlere yakın birçok iş bulabilirsiniz.

Satıcıları serbest çalışanları doğrudan bir araya getiren Fiverr, online hizmet değiş tokuşu yapılan en büyük internet sitelerinden bir haline geldi. Sektördeki popülerliği seyahat ederken para kazanmayı cazip hale getiriyor.


2. Fiverr’da İş Bulma

Başkalarının işine yarayacak özel bir yeteneğiniz ya da beceriniz mi var? Belki logo, internet sitesi ya da düğün davetiyesi tasarlamakta iyisinizdir veya şirketlere sosyal medya ya da insan kaynakları stratejileri konusunda yardımcı olabilirsiniz.

Yeteneğiniz ne olursa olsun Fiverr sayesinde bu becerileri başkalarıyla internet üzerinden paylaşabilirsiniz. En iyi yönü de sevdiğiniz işi yaparken para kazanabilmenizdir.

Fiverr üzerinden bir iş bulma süreci oldukça basit. Ama ilk olarak bu süreçte ismi geçen iki farklı tarafı iyi anlamamız önemlidir.

Satıcılar:

İş arayan serbest zamanlı bir çalışansanız Fiverr sizi “satıcı” olarak kategorize eder. Bir satıcı, karşılığında ne kadar ücret beklediğini de ekleyerek istediği her türlü hizmeti sunabilir. İşi almanız sektörde ve Fiverr’da ne kadar tecrübeli olduğunuza bağlıdır.

Alıcılar: 

Bir hizmetten yararlanmak istiyorsanız o zaman siz bir “alcısınız”. Alıcı, ister belli bir görev ister bir iş ya da proje olsun, elinde bitirilmesi gereken bir işi olan kişidir. Şirketler ve işletmeler kadar bireyler de alıcı olabilir. Fiverr’da alıcılar elindeki işin bitirilmesi için satıcıları işe alır.

İki yönlü iletişimin kurulduğu bir platform olan Fiverr’da hem alıcılar hem de satıcılar bu site aracılığıyla birbirine ulaşabilir. Alıcılar ihtiyaçlarını karşılayacak satıcıları bulmak için sitede gezinebilir. Veya satıcılar becerilerine uyan görevleri bulmak için alıcı profillerinde gezinebilir.

Bir alıcı ve satıcı birbirini bulduğunda yapılacak işi tartışır, bir teslim tarihi belirler ve ücret konusunda anlaşmaya varır. Daha sonra iş, serbest zamanlı çalışanların hünerlerini sergilemesine kalır.

Fiverr’ın nasıl işlediğini anlattığıma göre şimdi becerilerinizi nasıl sergileyeceğinizden bahsedebiliriz.


3. Fiverr’da Nasıl İş Bulunur?

Fiverr’dan satıcı olarak para kazanmak artık hiç olmadığı kadar kolay. Şimdi anlatacağım adımları takip ederek kısa zamanda Fiverr’da isminizi duyurabilir ve para kazanmaya başlayabilirsiniz.


Yeni Bir Hesap Açın

Fiverr’da para kazanmak için kayıtlı bir hesabınızın olması gerekir. Bu yüzden ilk adım, yeni bir hesap açmaktır. İletişim bilgilerinizi girdikten sonra size onay maili gönderilecek. Yeni hesabınızı onayladıktan sonra artık iş aramaya başlayabilirsiniz.


Satıcı Profili Oluşturun

Fiverr’da iş bulmanın en önemli etkeni büyük ihtimalle profiliniz olacaktır. Tecrübenizi, becerilerinizi ve daha önce çalıştığınız alıcıları burada sergileyeceksiniz. Uzun lafın kısası, kendinizi pazarlayacağınız yer burası olacak. Alıcılar kimi işe alacağına karar verirken ilk bakacakları yer profiliniz olacaktır, o yüzden onlar üzerinde iyi bir etki bırakmalısınız.


İş Tanımı Oluşturun

Açıklayıcı bir profil oluşturduğunuza göre şimdi yapacağınız şey muhtemel alıcılarla paylaşacak bir iş tanımı oluşturmak olacak. Sunduğunuz hizmetleri, aradığınız şartları ve ücret beklentinizi ayrıntılı bir şekilde yazmalısınız. Bunu iş tanımınız olarak düşünebilirsiniz. Bir alıcı profilinizi okuduktan sonra bu bilgilere bakarak aradığı kişi olup olmadığınızı değerlendirecektir.


Alıcılara Teklif Götürün

Alıcıların sizi bulmasını beklemek iyi bir fikirdir belki ama siz de sitede aktif olursanız iş bağlama ihtimaliniz artacaktır. Bazı alıcılar bir iş için ilan verir, burada ne yapılması gerektiğini, işin ne zamana istediğini ve ne kadar ücret ödeyeceğini belirtir. Bir satıcı olarak bu ilanlara bakabilir ve alıcılara doğrudan teklif götürebilirsiniz.


4. Fiverr’ın Komisyonu Ne Kadardır?

Fiverr’da profil oluşturmak ücretsizdir. İnternet sitesinin en güzel yönlerinden birisi de budur. Sitede dolaşarak iş ilanlarına bakarken cebinizden hiç para çıkmayacaktır.

Bir alıcı olarak Fiverr’a belirttiğiniz iş tanımları ve site için belli bir miktar ücret ödüyorsunuz. Ödediğiniz bu ücret de iş için ne kadar ödeyeceğinize göre değişiyor. 40$ altındaki işler için bu ücret $2’dir ve 40$ üzerindeki işler içinse işe ödediğiniz ücretin %5’i oranındadır. Örneğin, blogunuza yazı yazdırmak için 10$ ödeyecekseniz satıcıyla anlaşmadan önce Fiverr’a 2$ ödemeniz gerekir.

Satıcı iseniz ücretinizi iş başarılı bir şekilde bitirildikten sonra alırsınız. Unutmadan söyleyeyim, iş bittikten sonra anlaştığınız ücretin %80’ini alabiliyorsunuz. Geri kalan %20’yi Fiverr komisyon olarak alıyor. Örneğin, bir alıcı, bloguna yazacağınız makale için 10$ önerdi diyelim. İş bittiğinde size 8$’ı ödeyecektir.


5. Fiverr’da Para Kazanma Yolları: En Yaygın İş İlanları

Yukarıda da anlattığım gibi Fiverr’da aklınıza gelebilecek her konuda bir iş bulabilirsiniz. Hatta her kategori altında 200’den farklı iş yer alıyor. Ben de Fiverr’dan para kazanmak için en çok tercih edilen birkaç tanesini sizler için sıraladım.1- İnternet Sitesi Geliştirme İşleri

 • Ödeme:  İş başına 100 – 2 bin $

İnternet sitesi tasarlama ve geliştirme Fiverr’da en çok para kazanabileceğiniz kategorilerden bir tanesi. İnternet sitesi konsepti, tasarımı ve kodlaması konusunda farklı tekliflerle karşılaşsanız da üçünü birden yapabiliyorsanız çok daha fazla para kazanabilirsiniz.

Özellikle e-ticaret sitelerinini tasarımı oldukça revaçta. Alıcılar, özellikle WordPress, Squarespace ve Shopify gibi platformlarda çalışabilen satıcılar arıyor.


2- Grafik Tasarımı

 • Ödeme: İş başına 10- 1000 $

Fiverr’da grafik tasarımı ilanları hiç bitmiyor. Sitedeki en popüler kategorilerden birisi olan bu alanda mevcut 11.000’i aşkın iş ilanı bulunuyor.

İster tişört tasarımında ister logo ya da kartvizit tasarımında uzman olun, Fiverr’da bu alanda karşınıza binlerce iş çıkacaktır.


3- Metin Yazarlığı

 • Ödeme: İş başına 50 – 2 bin $

Fiverr’da para kazanmak için teknoloji delisi olmanıza gerek yok. Eğer kelimelerle aranız iyiyse alıcılara metin yazarlığı becerilerinizi sunarak da iyi bir para kazanabilirsiniz.

Özellikle metin yazarlığı konusunda çok fazla iş imkanı var. Örneğin, ürün eleştirisi yazarlığı, blogger’lar ve hatta e- kitap yazarları için bir sürü iş ilanı bulduk.

Mutlaka okuyun: Makale Yazarak Para Kazanma


4- Video Pazarlama

 • Ödeme: İş başına 100 – 1.000 $

Yönetmen olmak isteyenlerin dikkatine! Video pazarlama, Fiverr’da en çok para kazandıran kategorilerden birisi. Hatta bu tür hizmetlere olan talep son yıllarda %100 arttı ve böylece video çekme konusunda tecrübesi olan kişiler için iyi bir gelir kapısı oluşturdu.

İş fırsatları arasında eğitim videoları, kısa animasyonlar ve reklam videoları çekmek bulunuyor. Sosyal medya kanallarını daha iyi kullanmak isteyen şirketler için de oldukça geniş bir pazar oluşmuş durumda. Birçok şirket, YouTube, Instagram ve Facebook’a yüklenmek üzere video çekecek birilerini arıyor.

Mutlaka okuyun: Video Pazarlama Nedir?


5- Çeviri Hizmetleri

 • Ödeme: İş başına 100 – 1.000 $

Birden fazla dil konuşabiliyorsanız başkaları için belgeler çevirerek kolayca ek gelir elde edebilirsiniz. Şirketler, farklı belgeleri ve makaleleri çevirmesi için birden fazla dil konuşan satıcılarla anlaşmayı tercih ediyor.

Ayrıca Fiverr üzerinden yeni bir dil öğrenmek isteyen alıcıları da bulabilirsiniz. Öğretmenlik yapacak sabrınız varsa dil becerilerinizi sergilemek için bu iyi bir fırsat olabilir. Yabancı dil konusunda özel ders almak isteyen bir sürü öğrenciyle karşılaşabilirsiniz.

Mutlaka okuyun: Çeviri Yaparak Para Kazanma


6- Sosyal Medya Pazarlaması

 • Ödeme: İş başına 50 – 2 bin $

Stratejil sosyal medya pazarlamasına duyulan talep uzun süredir artışta. Ne kadar tecrübeli olduğunuza bağlı olarak, bilgi birikiminizi büyümekte olan şirketlerle paylaşarak para kazanabilirsiniz.

Alıcılar, reklam kampanyası oluşturmaktan optimizasyona, strateji ve hedef kitle araştırmasına kadar birçok konuda sizin yardımınıza başvurmak isteyebilir. Bazen de kendi adlarına sosyal medya hesaplarını yönetecek birine ihtiyaç duyarlar.


7- Influencer Pazarlaması

 • Ödeme: İş başına 10 – 1000 $

Sosyal medyada hatırı sayılı bir takipçi kitleniz varsa biraz çabalayarak buradan para kazanabilirsiniz. Sosyal medya kanallarınız aracılığıyla kendi markalarının reklamını yapmanız için size para ödemeye istekli bir sürü şirket ve kişi var.

Ödenecek ücret ise sahip olduğunuz takipçi sayısına ve ne kadar çok paylaşım yaptığınıza ya da markanın ismini kaç kez kullandığınıza bağlı olarak değişiyor.

Mutlaka okuyun: Influencer Pazarlama Nedir?


8- Seslendirme

 • Ödeme: İş başına 10 – 500 $

Çok fazla tecrübesi olmayan insanlar için bile seslendirme oldukça popüler bir iştir. İhtiyacınız olan şey ise farklı işler bulmanızı kolaylaştıracak anlaşılır ve net bir ses tonu.

Fiverr’da neredeyse her ses tonu için yüzlerce farklı iş ilanı bulabilirsiniz. Amerikan aksanız, İngiliz aksanı, erkek, kadın sesi… Ne ararsanız hepsi var.

Mutlaka okuyun: Seslendirme Yaparak Para Kazanmak


9- İllüstrasyon

 • Ödeme: İş başına 10 – 300 $

Karikatür çizme konusunda uzman olan için de arada hobi olarak çizen için de Fiverr para kazanmak için harika bir fırsat. Şirketler genellikle eşsiz karakterler, karikatürler ya da portreler istediği için aldığınız işlerin çoğunda alıcının isteklerine uygun çizimler yapmanız gerekir.


10- Sanal Asistan

 • Ödeme: İş başına 5 – 100$

Sanal asistan olarak çalışarak istediğiniz her yerden çalışma şansına erişebilirsiniz. Organize bir şekilde yaşamaya ve birden fazla programı takip etmeye alışkınsanız sanal asistan olarak çalışmak sizin için iyi bir seçenek olabilir.

Fiverr,  sanal asistanlık konusunda adeta dipsiz bir kuyu. İş tanımınız arasında veri girişi, randevu oluşturma ve telefondan satış yapma gibi görevler yer alabilir.


6. Fiverr’da Daha Fazla Satış Yapmanın Yolları

Fiverr, internette iş bulma ve hizmet sunma konusunda en popüler internet sitelerinden birisi haline geldi. Bu yüzden de serbest zamanlı çalışan kişi sayısı on binleri aşmış durumda, bu da rekabeti kızıştırıyor ve iş bulmayı zorlaştırıyor.

Fiverr’dan para kazanmanın yollarını ararken herkesten bir adım önde olmanızı sağlayacak birkaç basit adımı takip etmek ve işi alma şansınızı artırmak isteyebilirsiniz.

Fiverr, internette iş bulma ve hizmet sunma konusunda en popüler internet sitelerinden birisi haline geldi. Bu yüzden de serbest zamanlı çalışan kişi sayısı on binleri aşmış durumda, bu da rekabeti kızıştırıyor ve iş bulmayı zorlaştırıyor. Fiverr’dan para kazanmanın yollarını ararken herkesten bir adım önde olmanızı sağlayacak birkaç basit adımı takip etmek ve işi alma şansınızı artırmak isteyebilirsiniz.

Mutlaka okuyun: En Etkili Satış TeknikleriGüçlü Bir Profil Oluşturma

Bunun söylememiz gerek var mı bilmiyorum ama ayrıntılı ve açıklayıcı bir profil elinizi güçlendirecektir. Profiliniz alıcıların gözüne ilk çarpan şeydir, bu yüzden iyi bir izlenim bırakmak işi alma ihtimalinizi artırabilir.

Profilinizi daha da ilgi çekici bir hale getirmek için kendinizi anlattığınız bir video yükleyebilirsiniz. Bu, hem sizin çabanızı ve isteğinizi gözler önüne serer hem de alıcıların sizi daha yakından tanımasını sağlar. Hatta Fiverr araştırmalarına göre video eklemek aldığınız işleri %200 oranında artırabiliyor.


SEO Kullanma

İnternette binlerce farklı iş ilanı var, bu yüzden ilgi çekmek için bir adım önde olmaya ihtiyacınız olacak. Sunduğunuz hizmetin kalitesini artırmanın en güzel yollarından birisi de arama motoru optimizasyonu (SEO) kullanmaktır.

İş tanımınızın başlığının ilgi çekici ve okuyucu dostu olması gerekir. Becerilerinizi sıralamak yerine alıcının ilgisini çekecek bir şey yazın. “Şirketiniz için üç gezi yazısı yazabilirim” şeklinde bir başlık kullanma “Blogger, yazar, seyahat gezileri.”gibi bir başlıktan çok daha iyi ve açıklayıcıdır.

Bir başka ipucu da profilinizde tekrar eden kelimeleri kullanmaktır. Gezi yazısı yazıyorsanız bunu hem iş ilanınızda hem de başlığınızda belirtin. Aynı anahtar kelimeleri kullandığınızda bu kelimelerle yapılan arama sonuçlarında daha üst sıralarda çıkarsınız.


Fiverr Uygulamasını Kullanma

Sürekli seyahat ediyorsanız her zaman bilgisayarınıza erişiminiz olmayabilir. Ama Fiverr uygulamasını kullanırsanız iş fırsatlarını kaçırmadan telefonunuzdan başvurabilir ve müşterilere zamanında geri dönüş yapabilirsiniz.

Bu, alıcılarınızı kaçırmamak için çok önemlidir. Müşteri hizmetleri, Fiverr’da daha iyi yorumlar almanın ve başarı oranınızı artırmanın en iyi yollarından birisidir.


 Müşteriyle Daha Pahalıya Anlaşma

5$’lık bir iş yapıyor olsanız bile her zaman daha fazlasını kazanabilirsiniz. Başka hizmetlerinizi daha yüksek bir ücrete satarak sadece onların ihtiyacını gidermekle kalmazsınız ayrıca ek gelir de elde etmiş olursunuz.

Örneğin, sizden logo tasarlanmanız istendiyse alıcının satın alması için ek özellikler ekleyebilirsiniz. Belki de farklı logo versiyonlar ya da farklı renkler için ekstra para ödemeyi kabul edebilirler. Veya siparişlerine ek olarak kartvizit de eklemek isterler. Her iki durumda da ek olarak farklı ürün seçeneklerini daha yüksek fiyata satarak Fiverr’dan daha fazla para kazanırken bir yandan da satıcınıza farklı seçenekler sunabilirsiniz.


5 Yıldız Almak İçin Çabalama

Geri bildirim ve yorumlar Fiverr içinde isim yapmak için olmazsa olmazdır. İyi değerlendirmeler diğer alıcıların ilgisini çekmekle kalmaz, aynı zamanda da arama motorundaki görünürlüğünüzü artırır.

Müşterilerinizden iyi değerlendirme almanın pek çok farklı yolu vardır. Başarılı olan bir projeyle birlikte mükemmel bir müşteri hizmeti sunarak hak ettiğiniz iyi değerlendirmeleri almamanız için hiçbir sebep yoktur. Her zaman ulaşılabilir, iletişime açık olun ve kimseye saygıda kusur etmeyin.


Satıcı Olarak İşleri Geliştirme

Fiverr platformunda satıcılar kaydoldukları andan itibaren çeşitli seviyelere yerleştiriliyor. Her seviyede Fiverr’daki satışlarınızı artırmanıza yarayacak özel fırsatlar sunuluyor.

İlk üye olduğunuzda “Yeni Satıcı” unvanını elde edersiniz. Ancak her zaman “En Çok Puan Alan Satıcı” seviyesine ulaşmayı amaçlamalısınız çünkü bu seviyede size VIP destek fırsatı sunulur ve Fiverr reklamlarında yer alma şansına erişirsiniz.

Fiverr’da seviye atlamak için değerlendirme oranınızı düşürmeden yapabildiğiniz kadar fazla işi tamamlamanız gerekir.


7. Fiverr’ın Artıları ve Eksileri

Serbest zamanlı yapılan işlerin bir tık uzağınızda olmasını sağlayan Fiverr’ın da kendine göre avantajları ve dezavantajları bulunmaktadır. O zaman gelin, Fiverr’dan para kazanmanın yollarını öğrenmek çaba ve zaman harcadığınıza değer mi ona bakalım.

Artıları:

 • Özgürlük: Serbest zamanlı yapılan pek çok iş size özgürlüğünüzü de kazandırır ama Fiverr bunu bambaşka bir seviyeye taşıyor. Bir kere burada pek çok işin aksine ihtiyacınıza ve programınıza uyan işleri kabul etme şansınız var. Ve çoğu zaman alıcılar, kaç saat çalıştığınızı görmek için sürekli sizi gözlemlemez. Bu yüzden de bitirme hızını kendinize göre ayarlayabilirsiniz.
 • Ödeme Onayı: Bütün alıcıların önceden ödeme yapma zorunluluğu olduğundan yaptığınız işin ödemesini alma garantiniz vardır. Böylece üçkağıtçı tiplerle ya da ne olduğu belli olmayan şirketlerle uğraşmak zorunda kalmazsınız.
 • Bahşiş Kazanma Şansı: Fiverr, alıcıların satıcılara bahşiş bırakmasına izin veriyor, hatta bunu teşvik ediyor. Hatta müşterilerin %50’sinden fazlası %20 oranında bahşiş vermektedir.
 • İyi Bir Başlangıç Yapma Şansı: Pek çok iş kolay olduğu, kısa sürdüğü ve düşük ücretli olduğu için ilk başlarda iş alma konusunda sorun yaşamazsınız. İstediğiniz paraya kazanamayabilir ya da istediğiniz işleri yapamayabilirsiniz ama Fiverr’da isim yapmaya çalışırken ek gelir elde etmenin harika bir yoludur.
 • Farklı Müşterilerle Çalışma: Fiverr’da çalışmanın en iyi yönlerinden birisi de farklı müşterilerle ve projelerle çalışma imkanıdır. Farklı şekillerde ve farklı işlerde çalışma konusunda tecrübe kazanırsınız, bu da başlangıç seviyesinde olan bir kişi için kaçırılmayacak bir fırsattır. Ayrıca bir sürü insanlar çalışırsınız, bu da çevrenizin genişlemesini sağlar.

Eksileri:

 • Fiverr Komisyonu: Böyle bir hizmet sunan işletmenin ücretinizde kesinti yapması görülmemiş bir şey olsa da Fiverr’ın %20’lik komisyonunun çok fazla olduğunu düşünüyoruz. Bu %20 ayrıca alıcılardan aldığınız bahşişlerde de geçerlidir.
 • Yüksek Rekabet: Serbest zamanlı iş bulabileceğiniz sitelerin aksine Fiverr, çok daha düşük fiyatlar sunmasıyla biliniyor ve tanınıyor. Alıcı iyi bir anlaşma peşindeyse işin kalitesine bakılmaksızın herhangi bir iş için sadece 5 $ ödemeye istekli pek çok satıcıyla karşılaşacaktır. Daha fazla para kazanmak için değerinizi kanıtlamanız gerekir.


8. Fiverr’dan Para Kazanmaya Hazır Mısınız?

Artık bildiğiniz gibi Fiverr ek gelir elde etmek için harika bir yöntem. Doğru beceriler, kendini adama ve çalışma etiğiyle birlikte yeteneklerinizle ve hayat tarzınızla uyuşan işleri kolaylıkla bulabilirsiniz.

İsim yaptıktan sonra Fiverr’ın da benzer diğer sitelerle aynı parayı ödediğini göreceksiniz. Yaptığınız bazı işlerden kazandığınız 5$ ileTayland’da bir saatlik ayak masajı yaptırabilir, Vietnamda bir kase Pho yiyebilir ya da Guatemala’da havaalanından şehir merkezine gidebilirsiniz.

Ancak bu işe kendinizi adarsanız hatırı sayılı miktarda para kazanmanız ve Fiverr becerilerinizi kullanarak seyahatlerinizin parasını çıkarmanız işten bile değildir. İstediğiniz zaman çalışarak istediğiniz kadar para kazanma imkanına erişebilirsiniz.

İstediğiniz işleri seçerek programınıza uyabilmek için çalışma saatlerinizi kendiniz belirleyebilir ve böylece hobilerinize zaman ayırabilirsiniz. Böyle bir imkanı her işte bulamazsınız.


İlginizi çekebilir

Online Kurs Hazırlayarak Para Kazanmak

İnternetten Para Kazanma Yolları

Para Kazandıran Uygulamalar

Avatar

Yazar : Sinem AYAN

Yorumlar

Bir Yorum da Sen Bırak
 1. Ben profilimde hazırladığım desenleri,grafikleri mi paylaşacağım yoksa onlar sipariş verecek ve ben onların isteğiyle yeni desenler mi oluşturacağım?

 2. Web development kendim ogrendim (html, css, basics of JS). BIr iki tane responsive website yaptim ogrenirken. Ama musteri icin hic yapmadim. Cunki kendimi hazir hissetmiyorum. Sizce baslamam dogrumu olur yoksa ogrenmeye devam etmemmi?

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir