Girişimcilerin Hayatı Hakkında Kimsenin Anlatmadığı 10 Şey

Girişimcilerin uyku düzeninden yeme düzenine, okuma alışkanlıklarından neleri sevdiklerine kadar haklarında yazılan onlarca şey var. Girişimcilerin liderlik stilleri, çalışma etikleri ve kişilikleri hakkında yazılmış kitaplar bile bulabilirsiniz.

Tüm bunlar size konuyla ilgili ipuçları verebilir, ancak bir o kadar da yanıltıcı olabilirler. Kısıtlı zaman içerisinde çok fazla iş yüküyle nasıl baş edileceği hakkında tek bir kuraldan bahsetmek kolay değil. Girişimcilik dünyasını tanımak ve daha iyi anlamak için daha geniş bir açıdan bakmak gerek. Girişimcileri aslında çalışan kitlesindeki gelişigüzel bir grup olarak ele alabiliriz. Girişimciler de kendi aralarında birçok farklı gruplara ayrılırlar, metroda birlikte seyahat ettiğiniz birbirinden farklı bir grup insan gibi. Metro örneğindeki yolculuk arkadaşlarınız ve sizin aranızdaki benzerlik girişimciler için de geçerli: aralarındaki en önemli ortak özellik, aynı anda aynı trende seyahat ediyor olmaları. Girişimcilerle ilgili her şeyi anlatmak mümkün olmasa da, bu yazımızda sizlerle paylaştığımız tecrübeler ilham verici olabilir.

1- Her girişimci farklıdır

İşin özü, her insan gibi girişimciler de birbirinden farklı karakterlere sahiptirler. Seri üretimden çıkmış gibi görünen bir girişimci tarzından bahsedemeyiz. Eğer girişimciler hakkında belirli ideallere sahipseniz, başlangıç noktanızın yanlış olduğunu söyleyebiliriz.

 

2- İş bölümünde uzmanlaşmak

Bir şirketi yönetmek, tek kişilik bir iş değildir. Kapasitesi çok yüksek bir kurucu ortak olsanız bile kendi kendinize yapabileceğiniz işlerin oranı oldukça düşüktür. İyi bir iş çıkarabilmek için yanınızda birçok iyi iş arkadaşına ihtiyaç duyacaksınız. Ve bu durumda, iş bölümü hakkında yetkin biri olmanız gerekiyor. Merak etmeyin, iş bölümü yaptıkça nasıl ve ne ölçüde yapılması gerektiği hakkında daha fazla bilgi sahibi olacaksınız.

 

3- Yetenek değil, dürtü:

Birçok insan başarılı girişimcilerin herkeste bulunmayan yeteneklere, şansa ve dehaya sahip olduğunu düşünür. Aslında olan, gerçek dünyadaki girişimciler için işin sırrı bu değildir. Karşılaştığınız çoğu girişimci yüksek derecede azimli ve enerjiye sahip normal insanlardır. Tabii ki alanınızda yetenekli biri olmalısınız, ancak gereken yetenek düzeyi ortalamadan daha yüksek değildir. Ve tabii ki düşünme kabiliyeti gerekli, ancak bahsettiğimiz şu: Başarılı bir girişimci olmak için olağanüstü bir dahi olmanız gerekmiyor.

Bir girişimciyi diğerlerinden ayıran asıl şey çok daha derindir: Asıl önemli olan şey dürtüdür. Buna arzu diyebilirsiniz, hırs diyebilirsiniz, nasıl tanımlamak isterseniz. Yeter ki sadece zeka veya yetenekle ilişkilendirmediğinizden emin olun.

Mutlaka okuyun: Başarılı Girişimcinin Gizli Silahı: Azim

 

4- Kıyafetinizin önemi

Eğer bu durumu henüz deneyimlemediyseniz söyleyeceğimiz şey tuhaf gelebilir. Bir girişimci olmadan önce kıyafetlerinizin ne kadar büyük bir rol oynayacağını bilemeyebilirsiniz. Ancak karşılaşacağınız şey, şirketinizdeki önemli kararları etkileyecek birçok insanla tanışmak olacak. Kısacası, havalı kıyafetler daha fazla kazanmanızı sağlayabilir.

Mutlaka okuyun: Giydiklerimiz Kariyerimizi Nasıl Etkiliyor?

5- Çok farklı şeylerle ilgileneceksiniz

Çoğu insan girişimcilerin sadece istediği şeyleri yaptıklarını, hayatlarının sadece bundan oluştuklarını düşünürler. Sonuçta ilham perinizi bulmanız, hayallerinizi yaşamanız gerekiyor, değil mi? Bir girişimci olarak yaptığınız şeyden keyif alabilirsiniz, eğlenebilirsiniz, ancak emin olun asla beklemediğiniz durumlarla da yüzleşmeniz gerekecek. İşinizin bir kısmı elbette eğlenceli, diğer kısmı ise zorlayıcı olacaktır.

Mutlaka okuyun: Yaşadığınız Zorluklara Karşı Direncinizi Artırmanın Yolları

 

6- Devam edebilmek için iş bitirici olmanız gerekiyor

Anlaşmalar ve iş bitiricilik konusunda Glengarry Glen Ross mantrası oldukça ilham verici olabilir. Her zaman iş bitirme modunda olmak buradaki kilit nokta. Anlaşmalar demek kazanç demektir. İşletmenizin, girişimcilik hayatınızın, şirket misyonlarınızın kilit noktası buradadır.

Mutlaka okuyun: Girişimcilikte Satış Becerilerinden Yararlanma

 

7- Sosyal becerileriniz işinize yarayacak

Eğer insanlarla anlaşma beceriniz yüksekse, büyük bir avantaja sahipsiniz diyebiliriz. Eğer bir girişimciyseniz, çalışma ortamınızda çoğu zaman yalnız kalmayacaksınız. Yeni insanlarla tanışmak, arkadaş edinmek, ilişki kurmak ve birlikte çalışmak girişiminiz için oldukça kazançlı eylemlerdir.

Mutlaka okuyun: Her Liderde Bulunması Gereken 19 Sosyal Beceri

 

8- Hukuki uğraşlar

Bir girişimci olduğunuzda, aynı zamanda hukuk dünyasına da adım atmış olursunuz. İşletme dünyası birbirinden farklı bir milyon kural ve yasalarla doludur. Vergi yasaları, şirket hukuku, iş hukuku, meslek hukuku, sigorta yasası gibi birçok farklı düzenlemeyle ilgilenmeniz gerekir. Burada bahsettiğimiz şey sadece dava edilmek veya davalar ile uğraşmak değil: Günlük işlerinizin de geçerli yasalar çerçevesinde yürüdüğünden emin olmalısınız.

 

9- Stres mevzusu

Bu konuda hemfikiriz: herkes stresli, stres hayatımızın bir parçası olmuş durumda. Ancak bir girişimci olduğunuzda, stres seviyeniz bambaşka bir boyuta çıkar. Başarılı olmak istiyorsanız, stresle nasıl başa çıkacağınızı öğrenmelisiniz. Eğer stresinizi yönetemezsiniz, ona yenilirsiniz.

Mutlaka okuyun: Stres ve Baskı Altında Çalışmak Hakkında Bilinmesi Gerekenler

 

10- Yaşam tarzınızı düzenlemek

Bir girişimci olarak yaşamak, herkesten farklı yaşamak anlamına gelebilir, hatta diğer girişimcilerden bile. Çevrenizde oturmuş olan alışkanlıklar sizin için artık geçerli olmayabilir. Herhangi birinin beklentisini yerine getirmeye çalışmıyor ve başka birinin programı ile hareket etmiyorsunuz. Kendi yolculuğunuzun rotasını siz çiziyorsunuz. Bu süreç bazı kurallara, geleneklere karşı çıkmanızı gerektirebilir. Günün sonunda, istediğiniz hayatı siz yaratıyor olacaksınız. Alışılmış, normal bir hayatınız olmayacak, ancak bu hayatı siz tasarlayacaksınız.

Yaşam stilinizi kendiniz belirlemeniz, Fransa’da güzel bir manzaraya sahip otelde yaşayacağınız veya elinizde içeceğinizle havuz başında oturacağınız anlamına gelmiyor. Berbat geçen günleriniz olabilir, ama asıl önemli olan şey böyle durumlarda nasıl aksiyon alacağınızdır. Unutmayın, kontrol sahibi olan sizsiniz.

 

Özetlemek gerekirse

 

Eğer bir girişimci değilseniz, girişimcilik dünyası muhtemelen düşündüğünüz şeyden çok daha farklı. Eğer bir girişimci iseniz yaşamınız da büyük ihtimalle başlangıçta hayal ettiğinizden çok farklı olsa gerek. Bunların hiçbir önemi yok. Önemli olan, günün sonunda girişimcilik dünyasının nasıl göründüğü değil, amaçlarınızı nasıl belirlediğiniz ve nasıl gerçekleştirdiğinizdir.

 

İlginizi çekebilir

Girişimcilik Dışarıdan Nasıl Görünür ve Aslında Nasıldır?
Adım Adım Başarılı Bir Girişimci Olmak
Sevin KAYTAN

Yazar : Sevin KAYTAN

Londra Üniversitesi Ekonomi ve Finans bölümünden Üstün Başarı Programı kapsamında mezun oldu. Tüm dünyada girişimcilikle ilgili birçok araştırmada yer aldı. Şu anda ise kariyer yolculuğuna Paris'te bulunan "OECD Girişimcilik Merkezi" nde devam etmekte.

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir