Adım Adım Başarılı Bir Girişimci Olmak

  • Basamak 1 Girişimci Olmaya Karar Vermek
  • Basamak 2 Hevesli Girişimci Adayı
  • Basamak 3 Başarılı Girişimci
  • Basamak 4 Seri Girişimci
  • Basamak 5 Girişimciliğin İlahı

 

Basamak 1 – Girişimci Olmaya Karar Vermek

Aşağıda bir kişinin girişimci olmaya karar vermesine neden olan temel sebepler yer alıyor.

1.Hayat adil değil. Hayat bizim onunla ne yaptığımız ve ne yapabildiğimizdir. Hayat bize sözler vermez ve bize hiçbir şey borçlu değildir. Biz ne yaparsak yapalım olması gereken şeyler olur ve bizim çabalarımızı bir kenara atar. Kimse bize bir şey borçlu olmadığı için bizim gidip istediklerimizi kendimiz elde etmemiz gerekiyor.

HAYAT ADİL DEĞİLDİR, BUNA ALIŞIN. – Bill Gates

2. Kimse eşit değil. Hayatta her zaman kazananlar ve kaybedenler vardır ve insanın düşünce şekli onu bu iki seçenekten birine tabii eder. Örneğin diğer meslektaşlarına göre daha başarılı futbolcuların her zaman daha değerli olması ve bu yüzden de daha çok kazanması gibi.

3. Kendi kendinizin patronu olun. Tarih bize iyi bir servetin yalnızca başarılı bir şekilde yönetilmiş bir iş ile mümkün olabileceğini göstermiştir. Çalışanlar ise yalnızca iş sahiplerinin daha çok para kazanması için çalışan kaynaklardır. Eğer bir başkası için çalışıyorsanız yalnızca onların hayallerini gerçekleştirebilmek için çalışıyorsunuzdur. İyi bir servet sadece başarılı girişimciler için ulaşılması mümkün bir hayaldir.

4. Zaman en değerli şeydir. Zaman geri alamadığımız tek şeydir. Bu nedenle zaman herşeyden daha iyi bir şekilde planlanılarak yaşanmalıdır. Herşeyin bedelinin zaman olduğunun farkına varın, hiçbir şey bedava değil.

“ZAMAN YAŞAMINIZIN PARA BİRİMİDİR. ZAMAN SAHİP OLDUĞUNUZ PARADIR VE NASIL HARCAYAĞINIZA YALNIZCA SİZ KARAR VERİRSİNİZ. AMA EĞER DİKKATLİ OLMAZSANIZ BAŞKA İNSANLAR SİZİN ADINIZA KARAR VERİRLER.” – CARL SANDBURG

5. Yaptığınız işi sevin. Hayatınızın büyük bir kısmını çalışarak geçiriyorsunuz. Bu nedenle yaptığınız işten keyif almalısınız. Neyi sevdiğinizden ya da seveceğinizden emin değilseniz Tutkunuzu Nasıl Bulursunuz? başlıklı yazımızı ziyaret edebilirsiniz.

6. Hırslı olun. Büyük işler başarmak için bu dünyaya geldiğinize inanın. Kendinizi ne olursa olsun her zaman istediğinizi kazanacağınıza ikna edin. Unutmayın, başarılı olmayı nefes almaktan daha çok arzu etmelisiniz.

7. Sizi kimse umursamıyor. Çoğu insan yalnızca sizden ne koparabileceğini umursuyor. Okulda öğrendiğiniz şeyler gerçek hayatta işlemiyor. Bu nedenle hayata kendi değerinizi katmaya başlamanız gerekiyor. İnsanlar başka insanlara yalnızca kendi ihtiyaçlarını karşılayabilecek yetenek ve özelliklere sahipse değer veriyorlar.

8. Kendinize güvenin. Tek başınasınız. Güvendiğiniz insanlar her zaman etrafınızda olmayacaklar. Ki olsalar bile güvendiğiniz insanları başarıya ulaşmada bir basamak olarak kullanmamalısınız. Eğer bir insanı istediğiniz şeye ulaşmak için kullanıyorsanız, aslında bu sizin o kişiyi değil o kişinin sizi kontrol ediyor anlamına gelmektedir. Özgüveninizi artırmak için Özgüveninizi Artıracak 23 Öneri başlıklı yazımızı ziyaret edebilirsiniz.

9. Kendinize yatırım yapın. Kendinize yatırım yapmak için para harcayın. Her kurs, kitap ve seminer sizin bilgi dağarcığınıza ve yeteneğinize ekstra bir değer katacak. Asla öğrenmeyi bırakmayın. Sürekli öğrenin. Hayat boyu öğrenmeyi benimseyerek başarılı olmak için tıklayınız..

10. Bakış açınızı geliştirin. Büyük düşünürlerin fikirlerini ve hayata bakış açılarını örnek alın. Görüşünüzü açın ve kendinizde iyi yönde değişimler yapmak için istekli olun. Bakış açınızı geliştirmek için neye ihtiyacınız olduğunu tanımlayabildiğiniz zaman, düşünme şeklinizi geliştirecek yeni yollar bulmanız daha kolay olacak.

11. Pozitif olun. Hayattaki kötü şeyleri görmek yerine iyi şeyleri görmeye çalışınca hayat daha kolay hale geliyor. Optimizm öğrenilebilir bir şey, siz de öğrenmeye hemen başlayın.

12. Her şey öğrenilebilir. Eğer biri bir şeyi başarabiliyorsa siz de başarabilirsizin; hatta daha iyisini yapabilirsiniz! Sizin için sınırlar belirleyen insanları hayatınızda tutmayın.

 

Basamak 2 – Hevesli Girişimci Adayı

Basamak 2, girişimci olmak isteyen biri ile hevesli girişimci adayını birbirinden ayıran prensiplerden oluşuyor.

1.Asla kurban olmayın. Başınıza gelen herşeyi kontrol edemezsiniz fakat başınıza gelen şeylere nasıl tepki vereceğinizi kontrol edebilirsiniz. Negatif çıkışlarınızı minimize etmeye çalışın. Kendinizi ve etrafınızdakileri olduğu gibi kabul edin. İşte o zaman bir şeyleri değiştirecek güce sahip olacaksınız. Size yapılan şeylere odaklanmak yerine sizin kendiniz için ne yapabileceğinize odaklanın. Bir iş kurmak zaten yeterince zorken bir de dünya sanki size karşıymış gibi düşünürek işinizi daha da zor hale getirmeyin.

“GÜÇLÜ, BAŞARILI BİR ADAM ASLA ÇEVRESİNDE OLUP BİTENLERİN BİR KURBANI DEĞİLDİR. KENDİSİ UYGUN KOŞULLARI YARATMALI, KENDİ GÜCÜYLE VE ENERJİSİYLE HERŞEYİ İSTEDİĞİ ŞEKLE KENDİ SOKMALIDIR.” – ORISON SWETT MARDEN

2.Gerçek hayatta sihirli değnek yoktur. Hayatta kestirmelere ya da bağlantılara güvenemezsiniz. Kendinizi bu durumun sizin için farklı olacağına inandırmak sadece aptallık. Çok çalışmak önemli.

3. Kendinize güvenin ve güvenilir olun. Eğer kendinize güvenmezseniz başkasının size güvenmesini nasıl bekleyebilirsiniz? Kendinize ve kararlarınıza derin bir inancınız olmalı. Kendine güven “-mış gibi” yapabileceğiniz bir şey değil. Kendinize gerçekten güvenmelisiniz çünkü birinin kendisine güvenip güvenmediği kilometrelerce öteden kendisini belli ediyor. Kendine güvenmenin püf noktası, herşeyi bilmediğinizi kabullenmektir. Fakat bunu kabullenirken yaptığınız işlerde bütün bildiklerinizi ortaya koymaktan çekinmemelisiniz. İşiniz ne olursa olsun, o işi yapabilecek en iyi kişinin siz olduğunuzu bilin. Olmak istediğiniz kişi olun. İnsanların güvenini kazanmak için verdiğiniz sözleri mutlaka tutun ve yerine getiremeyeceğiniz sözler vermeyin.

“KENDİNE GÜVEN BULAŞICIDIR. TIPKI KENDİNE GÜVENSİZLİĞİN BULAŞICI OLDUĞU GİBİ.” – VINCE LOMBARDI

4. İlk izlenimler kalıcıdır. En iyi olduğunuz şeyle öne çıkın. En ucuzu olmak yerine en iyisi olun! Bununla ilgili detaylı bilgi almak için tıklayınız..

5. İzin almak için beklemeyin. Birçok insan düşündüklerinizi harekete geçirmeniz için size destek değil köstek olacaklar. Bu yüzden kendinize tamam komutunu yine kendiniz verin. Başkalarının sizin hayatınızı dikte etmesine izin vermeyin.

6. Büyük adım atın. Ufak şeyler üzerinden ve hatalardan fikir edinip büyük adımlar atın. Asla durmayın. Harekete geçmek bir süreçtir. Asla analizler yaparak kendinizi kaybetmeyin. Bununla ilgili daha fazla bilgi almak için Girişimcilikte Hızlı Hareket Etmenin Önemi başlıklı yazımızı ziyaret edebilirsiniz.

“HAREKETE GEÇMEK ZEKANIN ÖLÇÜSÜDÜR.” – NAPOLEON HILL

7. Risk alın. Bana riske girmeyen bir milyarder gösterin ve ben de size riske girip koca bir servet elde den birini göstereyim. Ellerinizi kirletmekten korkmayın. Düşündüğünüzden daha az kaybedeceğiniz şey var.

8. Altın kural. Size nasıl davranılmasını istiyorsanız siz de başkalarına öyle davranın.

9. Ertelemek tehlikelidir. Problemleri inkar etmek yalnızca çekilecek acıyı erteler ve genellikle de daha kötü yapar. Önemli kararları ve planları ertelemeyin. Öncelikli olarak yapılması gereken şeylere odaklanın. Herşeyi yapmaya yetecek zaman yoktur fakat en önemli şeyi yapacak zaman mutlaka vardır. Erteleme hastalığından kurtulmak için öncelikle neden ertelediğimizi anlamalıyız. Bunun için Neden Erteliyoruz? ” başlıklı yazımızı ziyaret edebilirsiniz.

“ERTELEMEK FIRSATIN KATİLİDİR.” – VICTOR KIAM

10. Zamanınızı para ile takas etmeyin. Paranızın kölesi olmayı bırakın ve parayı kendi köleniz yapın. Paranızı gereksiz şeylere harcamak yerine size pozitif olarak geri dönüşü olacak şeylere harcayın. Nakit akışı ile para kazanın. Paranın efendisi olmak için tıklayınız..

11. Tekerleği yeniden icat etmenize gerek yok. Çoğu insan sizin yüzleştiğiniz problemler ile çoktan yüzleşip onlara çözüm bulmuşlardır. Bu nedenle problemlerine çözüm bulmuş devlerin yanında olmaktan korkmayın. Başkalarını kopyalamak yeni bir şey icat etmekten daha faydalı ve daha az risklidir. Ve daha iyi de sonuç verir.

12. Sosyal olun. İnsanlarla iletişime geçme becerinizin üzerinde çalışmaktan asla vazgeçmeyin. İyi bir dinleyici olun. Daha fazla sorular sorun. Başkalarının neler yaptığı ile ilgilenin. Çevrenizdeki insanlar ile yaratmış olduğunuz her ilişkiyi terbiye edin.

13. Hatalarınızı kabullenin. Hepimiz insanız ve hepimiz yaptığımız şeyi elimize yüzümüze bulaştırabiliyoruz. Yaptığınız hataları ne kadar kolay bir şekilde kabul ederseniz o kadar güvenilir olursunuz. Bir şeyi bilmemekte utanılacak bir şey yok.

“GERÇEK BİR ADAM, HATALARINI KABUL EDECEK KADAR BÜYÜK, ONLARDAN DERS ALACAK KADAR AKILLI VE ONLARI DÜZELTECEK KADAR GÜÇLÜ OLMALIDIR.” – JOHN C. MAXWELL

14. Pazardasınız. Ne iş yaptığınız hiç önemi yok. Siz bir pazarın içerisindesiniz, herkes o pazarın içinde. Bu yüzden pazarlamayı ve satışı öğrenin. Bununla ilgili kendinizi geliştirmek için Satış Stratejileri kategorimizdeki yazılardan yararlanabilirsiniz.

 

Basamak 3 – Başarılı Girişimci

Bu basamak başarılı girişimcileri diğerlerinden ayırıyor. Bu basamaktaki bahsettiğimiz başarılı girişimciler yapmak istediği şeye inanan ve sabrın değerini bilen kişiler.

1.Planlama önemli. Hem hayatınız hem de işiniz için bir stratejiniz olsun. Kendinize hedefler koyun ve düzenli olarak o hedefleri sizin neden başarıya ulaşmak istediğinizin sebebi ile birlikte kendinize hatırlatın.  Bir lider olarak strateji konusunda uzman olmalısınız. Planlamada başarısız olmak başarısız olmada planlı olmaktır.

2. Sabır çok önemli. Kararlılık ve sabır pes edenler için görünmez bir yol yaratır. Bu yüzden asla pes etmeyin. Genelde kazançlı olanlar asla pes etmeyenlerdir.

3. Bir değer yaratın. Para yalnızca başkaları için yarattığınız değerin bir göstergesidir. Bu nedenle insanlar için daha fazla değerler üretin. Problem çözümlemedeki fırsatı anlayın. Problem karmaşıklaştıkça çözüm daha iyileşir ve bütün bunları para takip eder.

4. İtibar daimidir. İtibarınız sahip olduğunuz en önemli şeylerden biridir. Bir itibarı inşa etmek yıllar alırken yıkmak iste saniyeler alır. Bu yüzden yaptığınız her işte güvenilir, etik ve dürüst olun.

5. Kendinizi motive edin. Kendi kendinizin ponpon kızı olun. Kendi içinizde bulabileceğiniz destek sistemi size yardım edecektir. Ama belli bir yere kadar. Bu yüzden kendinizi daha çok motive etmeli ve daha ileriye yol almayı hedef edinmelisiniz. Sizi sizden başka destekleyenin olmalıdığı bir sürü gün olacak hayatınızda.

6. Odaklanın. Nasıl Roma bir günde inşa edilmediyse sizin imparatorluğunuz da bir günde inşa edilemez. Yapmanız gereken şeyleri parçalara bölün ve bütün eforunuzu bir sefer yalnızca bir işe verin. Multi-tasking tamamen bir saçmalık. Sizin için en önemli olan işlere nasıl odaklanabileceğinizi öğrenmek için tıklayınız..

“BASİT, KARMAŞIK OLANDAN DAHA ZORDUR. HAYATTA BAZI ŞEYLERİ BASİTLEŞTİRMEK İÇİN ZİHNİNİZİ TEMİZLEMELİ VE BUNUN İÇİN ÇOK ÇALIŞMALISINIZ. GÜNÜN SONUNDA BUNU YAPMAK HERŞEYE DEĞİYOR VE DAĞLARI BİLE YERİNDEN OYNATACAĞINIZA İNANMAYA BAŞLIYORSUNUZ.” – STEVE JOBS

7. Güzel alışkanlıklar edinin.

8. Ayrışın. Yeni bir yol bulun. Sizinle birlikte yarışın içinde olan rekabetçilerinizde tamamen farklı birşey yapmaya çalışın. Yeni fikirler arayışında olun ve o fikirlere daha önce başka kimsenin bakmadığı gibi bakın. Eşsiz olun. Çalıştığınız endüstri dışında başka endüstrilerden fikir alın. Bu konu hakkında detaylı bilgi almak için içinRekabet Etmenin Yolları başlıklı kategorimizi ziyaret edebilirsiniz.

9. En son siz geliyorsunuz. Çalışma takımınız ve müşterileriniz her daim sizden önce gelir. Eğer kendinizi birinci plana koyarsanız başarısız olursunuz.

“TEK BİR PATRON VARDIR. MÜŞTERİ. PARASINI BAŞKA YERDE HARCAYARAK ŞİRKETTEKİ HERKESİ İŞTEN KOVABİLİR.” – SAM WALTON

10. Platin kural. İnsanlara onlar nasıl kendilerine davranılmasını istiyorlarsa öyle davranın. Yalnızca sempati yaratmayın, empati de yapın. Yalnızca empati de yapmayın; onları onların kendilerini anladığından daha iyi anlayın.

11. Dürüst olun. Kim olduğunuzu bilin, kendinizi olduğunuz gibi kabullenin ve tüm kalbinizle kendiniz olun. Olmadığınız biri gibi olmaya çalışmayın. Kırılgan ya da yenilmez değilsiniz. Kendinizi yumruk yiyeceğiniz fikrine alıştırın. Sıkıntılardan yeni şeyler öğrenin ve onlara karşı bağışıklık geliştirin.

12. Yaptığınız her şey sizin hatanız. Hayatınızda hükmü geçen kişi sizsiniz. Parçası olduğunuz herşeyin sorumluluğunu da alın. O noktaya nasıl geldiğinizi anlamaya çalışın ve daha farklı neler yapabilirdiniz düşünün. Ne olursa olsun, suçlayacak bir kişi var, kendiniz. Hata yapmayı sevin. Başarının bir hatalar bütününün sonucu olarak meydana gelen birşey olduğunun farkına varın. Başarısızlığı öğrenim fırsatı olara görün. Sıklıkla başarısızlığa uğrayın.

“EN BÜYÜK ZAFERİMİZ BAŞARISIZ OLMAK DEĞİLDİR, EN BÜYÜK ZAFERİMİZ BAŞARISIZ OLDUĞUMUZDA AYAĞA KALKABİLMEKTİR.” –RALPH WALDOE MERSON

13. Odağınız sadece para olmasın. Hayal edin ve başarılı sonuçlara odaklanın. İnsanlara olabildiğince yardım etmek üzerine yoğunlaşın.

14. İyi olan şey zaten yeterince iyidir. Zamanınızı mükemmelliyetçi olmak için harcamayın. Her detay mükemmel olmak zorunda değildir. Detaylar yalnızca amacını yerine getirmek için yeterli oranda iyi olmalıdır.

15. Kazanacağınızdan daha fazlasını vereceksiniz. O kadar fazla şeyden feragat etmek zorunda kalacaksınız ki, artık daha ne verebilirim diye düşünmeye başlayacaksınız. Ama yine de birşeylerden feragat etmeye devam edeceksiniz. Acı çekecek ve hırpalanacaksınız bazen. Ama bunu yalnızca tek bir amaç doğrultusunda yapacaksınız. Çünkü işiniz sizin bebeğiniz. Ve siz de bir anne baba gibi işinizi karşılığı ne olursa olsun sevecek ve kollayacaksınız.

16. Kurallar çiğnenebilir. Önemli olan hangi kuralların çiğnenebilir hangi kuralların çiğnenemez olduğunun farkında olmak. Bir anlamı olmayan kurallara bağlı kalmanın bir manası yok.

“HER APTAL BİR KURAL KOYABİLİR, VE HER APTAL DİĞER APTALLARIN KOYDUĞU BU KURALLARA UYAR.” – HENRY DAVID THOREAU

17. Nakit para krallıktır. Bir işte para akışından daha önemli hiçbir şey yoktur. Tıpkı bir tilki gibi olun. Kontrol önemli, idare ise daha da önemlidir.

18. Tavsiyelerin üzerinde fazla durmayın. Başkalarından alacağınız tavsiyelere gözünüzü kulağınızı her daim açmanız gerekirken o tavsiyelere sıkı sıkıya bağlı kalmanın bir anlamı yok. Başkalarının size vereceği ikinci el tavsiyelerinin üzerinde vakit harcamak yerine kendi deneyimlerinize güvenin.

19. Takımınızı yönetin. İnsan enerjisi bulaşıcıdır. Bu yüzden zamanınızı size ilham veren, sizi fikirleri ile zorlayan insanlarla bir arada olmak için harcayın. Tek amacı sizi negatif düşünceleri ile derin bir kuyuya sürüklemek olan insanlardan uzak durun. Zamanınızın çoğunu harcadığınız insanlar nelerse siz de o’sunuz. Bunu aklınızda bulundurarak takımınızı ona göre yönetin. Bununla ilgili daha fazla bilgi almak için Harika Bir Ekip Kurmak ve Yönetmekbaşlıklı yazımızı ziyaret edebilirsiniz.

20. Süreçleri sevin. Bir işi kurma süreci en eğlenceli kısımdır. Kendinizi sürecin sonunda elde edeceğiniz ödüllere değil, sürecin kendisine adayın. Çabalamaktan keyif alın.

“İŞİNDE İYİ OLMAK SANATIN EN MÜKEMMEL HALİDİR. PARA KAZANMAK BİR SANATTIR, ÇALIŞMAK BİR SANATTIR, İYİ BİR İŞ EN İYİ SANATTIR.” – ANDY WARHOL

21. Üstesinden gelebileceğiniz kadar işi üstlenin. Hak etmediğiniz şanstan avantaj elde etmeye çalıştığınız için kendinizle gurur duymayın. Şansı kullanıp kullanmamak sizin sorumluluğunuzda.

22. Politikanın olmadığı yer yoktur. Etrafınızdaki politik insanları sindirin ve onların arasından sıyrılarak yükselin. Herkesle aranızı iyi tutun ve onların değerli bilgilerinden faydalanın. Kalın derili olun. Hiçbir şeyi kişisel algılamayın. İnsanların tepkilerinin onların hayata bakış açılarını ve hayatı yaşayış şekilleri yansıttığının farkında olun. Tepkilerin sizinle kişisel bir alakası yok. Eleştirilmekten memnuniyet duymayı öğrenin. Her eleştiriden kendinize bir değer ekleyin ve bu değer için minnettar olun. Rakipleriniz ve düşmanlarınız olmadan büyümeniz imkansız.

 

Basamak 4 – Seri Girişimci

Seri girişimci olmak yalnızca iyi girişmcilerin olabildiği bir şeydir. Aşağıdaki maddeler devamlı olarak iyi bir girişimci olabilmek için önemlidir.

1.İşlerinizi büyütmeyi hedef edinin. Hızla büyüyen bir endüstride çalışıyor olmaya dikkat edin, bu sayede işinizin sektörel gelişimden büyük anlamda etkileneceğini siz de göreceksiniz.

2. Organize olmaya özen gösterin. Organize olmuş bir zihin temizdir ve temiz bir zihin doğru yönde hareket etmeyi iyi bilir. Kafanızın içidekiler ne kadar düzenli olursa kendinizi ve işinizi geliştirmeye o kadar çok odaklanabilirsiniz.

3. Büyük kişi siz olun. Hızlı unutun ve kolay affedin. Suçlamaları unutup şans verin. Bencil olmayın. Hayatınızda bunun çok fazla faydasını göreceksiniz.

“TAKDİRİ ALAN KİŞİNİN KİM OLDUĞUNU ÖNEMSEMEDİĞİNİZ ZAMAN BAŞARABİLECEĞİNİZ ŞEYLER HARİKA ŞEYLER.” – HARRY TRUMAN

4. Kalite, miktarı alt eder. Hayatta her şeyde kaliteye odaklanın. Bu kural her yerde ve her şeyde geçerlidir. Gerçekten bir farklılık yaratacak şeylere odaklanın.

5. İyi bir iletişimci olun. Fikirlerinizi ve düşüncelerinizi başkalarına verebildiğinizden emin olun, böylece etrafınızdakiler sizi daha iyi anlayabilirler. Dil ile iletişim çoğu zaman tam anlamıyla iletişim imkanı sunmaz. İnsanları muallakta bırakibilir. Sizi dinleyen insanların sizi tam anlamıyla anladığından emin olmalısınız. Bu nedenle konuşmanızı yaptığınız kitleye göre ara ara konuşma tarzını ve seçtiğiniz kelimeleri değiştirmeniz gerekebilir. Bunları yaparken anlaşılması ve takip edilmesi kolay olun.

6. Rekabet eşittir geçerlilik. Rekabete girmekten korkmayın. Rekabet iyi bir pazarın işaretçisidir. İyi girişimciler kendilerine güvenirler ve pazar yarışında rakiplerini ya ezerek ya da onlarla iş birliği yaparak alt ederler. Yalnızca hareket ve rekabet olmayan pazarlardan korkun.

“HAYATIMDA HEP ZORLAYICI MÜCADELELER İLE KARŞI KARŞIYAYDIM. HAYATIMDA VERDİĞİM MÜCADELELER OLMASAYDI ŞU AN NE YAPARDIM BİLMİYORUM.” – WALT DISNEY

7. Kendi yapabileceğinizden daha fazlasını yapın. Zaten elde etmiş olduğunuz başarıya değil, bir sonraki elde edeceğiniz başarıya odaklanın. Bağlanma, durağanlığa sebep olur.

8. Gücünüzü artırın. Zayıflıklarınızı güçlendirmek yerine güçlerinizi artırmayı hedef edinin. Başkalarının güçlerinin neler olduğunu ve kendi gücünüzün neler olduğunun farkına varın. Olabilecek en büyük etkiyi yaratabilmek için gücünüzü kullanın.

9. İlk önce müşterileri bulun. İyi iş kanalları için müşteriler, nakit para akışının en önemli temel kaynağıdırlar. Herhangi bir projeye büyük paralar ve zaman harcamadan önce potansiyel müşteriler bulduğunuzdan emin olun.

10. Hayatınızı çeşitlendirin. Yeteneklerinizi, becerilerinizi, bilgi dağarcığınızı ve tutkularınızı çeşitlendirin, hayatınızın diğer alanlarının da değerini arttırmış olun.

11. Hemen işe almayın, kolay kovun. Takımınızdaki boşluğu doldurmak için değil, sinerjiye uyan kişiyi işe alın. Yalnızca A takımı oyuncularını takımınıza dahil edin, yani en iyi %20’yi. Kolayca takımınıza ayak uyduramayan çalışanlardan hızlıca kurtulun. Takımınız için doğru kişinin kim olduğuna karar verin! İnsanlar sizin en önemli kazancınız değiller, doğru insanlar sizin önemli kazancınız. İnsanlar her zaman herşeyden önce gelir. Fakat infaz durumu varsa, fikirlerin bir önemi yoktur. Çünkü fikirlerin kendine öz değerleri yoktur. Bütün değer infazda saklıdır.

“FİKİRLER KOLAYDIR. KOYUNU KEÇİDEN AYIRT ETMEMİZE YARAYAN ŞEY FİKİRLERİN İNFAZ EDİLİŞİDİR.” – SUE GRAFTON

12. Panik alın, heyecan satın. İnsanlar panik halindeyken siz yüzünüzü probleme dönmeli ondan altın elde etmelisiniz. Toplum değerlerine duyarlı olan insanlardan avantaj elde edin.

13. İyi maaş verin. Para kazanmanızı sağlayan çalışanlarınıza iyi maaşlar verin. Çünkü kötü elemanlar size pahalıya mal olabilir.

 “ÇOK PARAM OLDUĞU İÇİN İYİ MAAŞ VERİYOR DEĞİLİM; AKSİNE İYİ MAAŞ VERDİĞİM İÇİN ÇOK PARA KAZANIYORUM” – Robert Bosch

14. Üretin, olanı harcamayın. Gerekli olandan fazla şekilde bilgili olmaya çalışmakla kendinizi strese sokmayın. Onun yerine birşeyler üretmeye odaklanın. Mutluluğun anahtarı birşeyler üretmekte saklıdır. Olanı harcamakta değil. Üretici bir düşünce yapısı benimsemek için tıklayınız..

15. Örnekler kullanarak yönlendirin. İnsanlar üzerinde kelimelerin çok az etkisi vardır. Bu yüzden örnekler kullanın ve göreceksiniz ki sizin nedenlerinizi ve tutkularınızı gördüklerinde kısa sürede insanlar sizin tarafınızda olacaklar. Onları birşeylere “inandırmaya” ihtiyacınız yok. Onlara sadece bulunduğunuz yere nasıl geldiğinizi anlatın. Onlar da böylece sizin neden bu kadar çılgın olduğunuzu anlayacaklar.

16. Heryerde fırsat var. Herşeyi gözlemlemeye çalışın. Her andan bir değer elde etmeye çalışın. Birşeylerin nasıl çalıştığını, insanların kararlarını nasıl verdiklerini ve grupların nasıl çalıştıklarını anlamaya çalışın. Birşeyleri nasıl geliştirebileceğinizin yollarını düşünmeye başlayın. Bilinçaltınızı etrafınızdaki iş imkanlarını daha iyi görebilmek için eğitin. Fırsat kollamayı asla bırakmayın.

“FIRSAT KAPINIZA GELMEZ. SİZ KAPIYI SONUNA DEK ÇALDIĞINIZDA KAPINIZDA BELİRİR.”- KYLE CHANDLER

18. Kibir zehirdir. Egonuzun üstesinden gelin. Herkesten öğrenebileceğiniz birşeyler vardır. Siz kendinizin en kadar mükemmel olduğunu düşünseniz de, alçak gönüllü olun. En çok hayranlık duyulan insanların en mütevazi insanlar olması bir tesadüf değil. Asla kendiniz ile övünmeyin. Ama başkaları ile ilgilenin ve onları özel hissettirin.

19. Tartışacak bir konu olmadan tartışmayı kazanamazsınız. Bir tartışmayı kazanmanın en önemli püf noktası bir tartışma yaşanmasını önlemektir. Hatta haklı konumda olsanız bile tartışma yaşanması durumunda ilişkilerinize zarar verirsiniz. İstediğiniz hedefe ulaşmanın daha iyi yolları her zaman vardır.

 “İNSANLARIN FİKİRLERİ TARTIŞARAK DEĞİL GÖZLEMLEYEREK DEĞİŞTİRİLEBİLİR.” – WILL ROGERS

 

Basamak 5 – Girişimciliğin İlahı

Aşağıdaki tam anlamıyla iyi girişimcilerin sahip olduğu ama hepsinin başarılı olamadığı maddeler sıralanmıştır. Bu maddeler başarılı bir girişimci olmak için gerekli değildir ancak mutluluk ve servet elde etmedeki güçleri göz ardı edilemez.

1.Paranın bir anlamı yoktur. Bunu anlamayanları kullanmak için yaratılmış bir ilüzyondur paranın “her şey” olduğu. Birkaç milyon kazandıktan sonra para tüm anlamını yitirir. Yalnızca bir madde olarak kalır. Eğer sahip olduğunuz şeylere çok bağlı kalırsanız sahip olduğunuz şeyler zamanla size sahip olmaya başlarlar. Servet, finansal durumunuzla değil sahip olduğunuz mutlulukla ölçülür.

2. Mutluluk kişiye özgüdür. Dünyayla olan ilişkiniz (elde ettikleriniz, nasıl davrandığınız, neler yaptığınız ve neler bildiğiniz) kendinizle olan ilişkinizden (kendi düşüncelerinize, hislerinize, başarılarınıza ve başarısızlıklarınıza nasıl karşılık verdiğiniz) daha önemli değildir.

“ASIL ZEKİ OLANLAR, ALT ÇİZGİNİN ONLAR İÇİN EN ÜST ÖNCELİK OLMASI GEREKMEDİĞİNİ ÖĞRENENLERDİR.” – WILLIAM ARTHUR WARD

3. Sağlığınıza dikkat edin. Siz yıkılmaz değilsiniz. Eğer kendinize bir imparatorluk inşa etmek istiyorsanız, egzersiz yapmak ve iyi beslenmek oldukça önemli. Siz bedeninize iyi bakarsanız bedeniniz de size iyi bakacaktır.

4. Bazı şeyler hakkında fikri olmayan tek kişi siz değilsiniz. Çoğu kişinin her konuda fikir sahibi olduğunu düşünebilirsiniz ama o kişilere daha yakından bakarsanız aslında onlar da sizler kadar fikirsizler. Kimsenin bir fikri yok. İnsanlar sadece birlikteyken herşey yolundaymış gibi göstermeyi seviyorlar. Akıl sağlımızı korumak adına dünyada yaşanan kaosu gözümüzde küçültüyoruz.

5. Keyif alın, eğlenin. Kendinizi fazla ciddiye almayın. Dünya da tonlarca para olduğunu ve sizin sadece hakkınız olanı alacağınızı kendinize hatırlatın. Servetinizin boyutunu kısıtlayın, mutluluğunuzun boyutunu değil.

6. Herkes aynı şeyi elde etmek istiyor. Dünyada ne kadar çok çeşitli kültür olursa olsun, eğer İtalyan milyonerlerle, evsiz Brezilyalılarla, Hollandalı balıkçılarla ve Filipinli bilgisayar programcılarıyla konuşursanız birşeyi farkedersiniz; hepimiz aynıyız, birbirimize benziyoruz. Herkes daha iyi bir gelecek için sevgi, güvence ve umut istiyor. Birbirimizden ayrıldığımız tek nokta sahip olmak istediğimiz bu ortak isteklere ulaşma şeklimiz. Ama bakıldığında hepimizin benzer basit istekleri var. Bizleri birbirimizden ayıran yüzeysel şeylere baktığınızda dünyadaki bütün insanlar ile kendinizi benzer noktalarda bağdaştırabilirsiniz.

“HERKESİN ENSESİNDE SALLANAN GÖRÜNMEZ BİR YAZI VARDIR “BENİ ÖNEMLİ HİSSETTİR”. İNSANLAR İLE BİRLİKTE ÇALIŞIRKEN BU MESAJI ASLA UNUTMAYIN.” – MARY KAYASH

7. Kendinizi daha hızlı geliştirin. Kişisel gelişim hayattaki deneyimlerininiz sonucu oluşur. Çoğu insan bunu zamanın doğal akışına bırakırlar, fakat siz bu süreci hızlandırabilirsiniz. Bu süreci hızlandırabilmek için de kendinizi eleştirmeye hatırı sayılır bir süre ayırın. Kendinizi rahatsız edin. Genelde rahatsız hissedebilmek için dış etkenlere ihtiyaç duyarız. Ama dış etkenlere ihtiyaç duymadan bunu başarabilenler hiç adil olmayan bir avantaja sahipler. Sizi olduğunuz yerde tutan şeylerden kurtulun. Kendinize “Neden x konusu beni rahatsız hissettiriyor?”, “Neden bunu yapmak istiyorum?”, “Neden yaşıyorum?”, “İşime gerektiği dikkati ve ilgiyi veriyor muyum?” gibi sorular sorun. Geliştirilmesi en zor beceri, kendinize tamamen dürüst olabilme ve farklı pencerelerden bakabilme becerisidir. Kendinizi geliştirmeye ” Kendinizi Geliştirmenin Yolları ” başlıklı yazımızı okuyarak hemen başlayabilirsiniz.

8. İlişkilerinizi sıkı tutun. Ailenize ve arkadaşlarınıza saygı gösterin. Kimse sizi sevmek ya da beğenmek zorunda değil. Ne aileniz ne kardeşleriniz ne müşterileriniz ne arkadaşlarınız, hiç kimse! Hayatınızda olan insanlardan mutluluk duyun. Neden insanların birbirlerinden bu denli farklı olduklarını düşünmek yerine, onları oldukları gibi kabul edin.

9. Sahip olduğunuz herşeye şükredin. Hiç kimseye ya da hiçbir şeye çok fazla güvenmeyin. Küçük şeyler gerçektende önemlidir, onları mahvetmeyin. Etrafınızda her zaman sizden daha zengin, daha mutlu ve daha sağlıklı insanlar olacaktır. Etrafınızda her zaman sizin durmunuzdan daha iyi durumda bulunan insan var oldukları ve siz kendi hayatınıza şükretmediğiniz zaman sadece sahip olduğunuz şeylere odaklanın ve onlar için minnettar olmanız gerektiğini unutmayın.

10. Beklentileriniz olmasın. İnsanları oldukları gibi kabul edin. Yalnızca bu sayede kafanızı birşeylere takmadan yaşamınızı sürdürebilirsiniz. İnsan doğasını kabullenin çünkü onu değiştiremezsiniz.

11. Cömert olun. İnsanların size yaptığından fazlasını siz onlar için yapın. Deneyimlerinizi başkalarına da sunun ve onlardan bunun karşılığında birşey istemeyin.  Bu platin kural her yerde geçerlidir.

“GEREKLİ OLANDAN DAHA FAZLASINI YAPIN. SÜREKLİ OLARAK HEDEFLERİNE ULAŞAN BİRİSİ İLE YAŞAMINI VE KARİYERİNİ YALNIZCA TAKİP ETMEK İÇİN HARCAYAN BİRİSİ ARASINDAKİ FARK NEDİR? ALDIKLARI FAZLADAN YOL.” – GARY RYAN BLAIR

12. Her zaman için bir üçüncü planınız olsun. Herşey yarın yansa ve yok olsa ne olurdu? Ne yapardınız?

13. Politik duruş sergileyin. Ülkenizdeki siyasi değişimlere dikkat edin. Kendi fikir ve ideallerinizi bir kenara koyun ve ülkenizde neler yaşanıyor bir bakın. Yaratılan fırsatlardan nasıl avantaj elde edebilirsiniz?

14. Güç paraya bağlı değildir. İtibar sahibi olun, kendi platformunuzu yaratın ve iyi bir lider olun.

15. Kendinizi rahat hissettiğiniz konfor bölgenizin dışına çıkın. Kendinizi rahat hissettiğiniz alanın dışına çıkın ve tek başınıza kalın. Yalnızca bu şekilde bildiğinizden daha fazlasını öğrenebilirsiniz. Büyüyebilmek için sınırlarınızı zorlamalısınız. Bazı şeyler deneyimlenmeden anlaşılamaz. Kendinizi her seferinde daha zor koşullara tabii tutun ve neler yapabileceğinizi keşfedin. Konfor bölgenizin dışına nasıl çıkabileceğini öğrenmek için ” Rahatınızı Kaçırmasına Rağmen Sizi Daha Başarılı Yapacak 10 Şey ” başlıklık yazımızı okuyabilirsiniz.

Tuğçe

Yazar : Tuğçe

Henüz daha lisedeyken Avrupa Birliği Öğrenci Değişim Programı olan AFS'ye kabul edildi ve 1 yıl Hollanda'ya okumaya gitti. Dereceyle girdiği Yeditepe Üniversitesi "Çeviri Bilimi" bölümünden mezun olduktan sonra birçok firmada içerik üreticisi ve yerelleştirme hizmeti verdi. Şu anda ise Sony şirketinin Avrupa pazarına yönelik geliştirdiği projelerde "Proje Müdürü" olarak çalışmakta.

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir