Girişimciliğe Başlamadan Önce Atılacak 4 Adım

Eğer iş değiştirmeyi düşünüyor veya yeni bir işletme açmak istiyorsanız yalnız değilsiniz. Fakat ödenmesi gereken onca fatura dururken, masaya yemek konması gerekirken ve bakmakla yükümlü olduğunuz kişiler varken istediğiniz hayatı nasıl kuracaksınız?

Bu sıçrayışı gerçekleştirmeden önce plan yapmalısınız. Eğer kendi işinizin patronu olmak istiyorsanız aşağıdaki ipuçları arzu ettiğiniz yaşamı yaratmanızda yardımcı olacaktır:

 

1. Hayatta tutku ile bağlandığınız şeyi belirleyin

Gerçekten istediğiniz kariyer veya iş nedir? Eğer hayattaki hedefinizi biliyorsanız başarmak için zamanı iyi değerlendirip gerçekçi ve ölçülebilir bir plan yapabilirsiniz. Bu tutkuyu içinizde saklamayın. Öncelikle nereden başlayacağına karar verin. Tutkunuz bir kere kağıda döktükten sonra hayallerinizi gerçekleştirecek diğer tüm düşünceler size doğru akmaya başlayacaktır.

İlginizi çekebilir: Tutkunuzu nasıl başarılı bir işe dönüştürürsünüz?

 

2. Çok düşünmeyin, harekete geçin

Eylem sonucu doğurur. Sonuç da daha fazla eylemi doğurur. Hayatınızı istediğiniz şekilde kurmak için ilk adımı atmalısınız.

Rahatını bozmak istemeyen ve harekete geçmeyen, buna rağmen hayatından şikayetçi olan birçok insan var. Onlardan biri olmayın. Küçücük bir adım bile hayalinizdeki kariyere yaklaşmanıza yardımcı olabilir.

Ve şunu unutmayın, düşüncelerinizi hayata geçirmek için şu anki işinizi bırakmak zorunda değilsiniz. Normal çalışma saatlerin dışında yapabilceğiniz şeyleri düşünün. Çoğu şeyi kendiniz yapmak zorunda da değilsin. Sizin için bu işleri yapacak birilerini işe alabilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Hem maaşlı işte çalışın hem de kendi işinizi kurun!

 

3. Net sınırlar çizin

Maaşlı işinizle kişisel projenizin çakışmamasına dikkat edin. Aksi halde ikisini de kaybedebilirsiniz. İkisini birbirinden ayırarak ve net sınırlar koyarak daha kolay yol alabilirsiniz.

 

4. Geçişini planlayın

Bir kere hayalinizdeki işi kurmak için başlamaya karar verdiyseniz bir noktadan sonra bunu tam zamanlı olarak yapmaya karar vermeniz gerekecek. Atacağınız tüm adımları önceden planlamış olduğunuzdan emin olun. Çoğu kişi uzun bir süre, mali güvenlik nedeniyle bu kararı ertelemeye devam edecektir. Özelikle de ödenmesi gereken faturalar ve bakmakla yükümlü olduğu bir aile varsa bu kabul edilebilir bir durumdur.

Ancak buradaki önemli nokta şu ki, vazgeçme kararını kolayca almamak gerekir: Yeni iş sürecini dikkatle izlemeli ve elinizden gelenin en iyisini yapmaya çalışmalısınız. Müşteriniz olacak veya sizi destekleyecek kişilerle öncden belli bağlantılar kurdunuz mu? Hayalinizdeki işe ne kadar sürede başlayabilirsiniz? En önemli başarı kriteriniz ne olacak?

Yeni işinize tam zamanlı olarak ne zaman başlayacağınızın belli bir göstergesi olmayacak. Fakat er ya da geç, istediğiniz hayatı kurmak için mevcut durumdan çıkmanız gerekecektir.

 

İlginizi çekebilir

Kendi İşinin Patronu Olmak İsteyenlere
Sıfırdan İş Kurmanın Yolları
Irmak Sueri CORA

Yazar : Irmak Sueri CORA

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Sinema&TV bölümünden mezun olduktan sonra yönetmenlik koltuğunu oturdu ve birçok kısa metrajlı fime imza attı. Katıldığı festivallerden sayısız ödül topladı ve toplamaya devam ediyor. Başarı ve girimcilk konularında kendi hayatında edindiği tecrübeleri sizler için paylaşıyor.

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir