Giyim Mağazası Açmak İsteyenlere Tavsiyeler

İyi giyinmeyi seviyor musunuz? İnsanlarla birlikte çalışmaktan hoşlanıyor musunuz? Eğer bu iki soruya cevabınız “Evet!” ise o zaman giyim mağazası açma fikrini düşünebilirsiniz.

Öncelikle giyim mağazası açmak ciddi bir iştir. “Giyim mağazası işletmek, tam zamanlı bir işten daha fazlasıdır. Giyim mağazası işletmek 7 gün 24 saat 365 gün boyunca yapılan bir iştir “.

Hiçbir iş kolu, kolay değildir ama bu giyim alanında daha fazla geçerlidir. Diğer iş kollarında, dört yılın ardından başarılı olma oranı % 50 iken, giyim alanında böyle değildir. Bununla birlikte, giyim mağazalarının % 53’ü, dördüncü yılın sonunda kapanmaktadır.

Diğer iş kollarına göre oranların, daha yüksek olmasının sebebi rekabettir. Ayrıca günümüzde her şeyin modası, çabucak geçmektedir. Çoğu iş yerinin batmasında ana sebep, yalnızca rekabet değildir. Bu iş kolunda başarı oranının, diğerlerine göre daha düşük olmasının, diğer bir önemli nedeni de, insan faktörüdür.

Giyim mağazalarının çoğu kapanmaktadır çünkü sahipleri sanatçı ruhlu insanlardan oluşmaktadır ve işletme idaresinden pek anlamazlar. Giyim mağazası açmak isteyen kişiler, aşağıdaki kurallara dikkat etmelidir.

Şimdi dilerseniz giyim mağazası açmayı aşama aşama inceleyelim.

 

1.Başlangıç

Eğer doğru bir kulvardan ilerlerseniz giyim mağazalarına her daim ihtiyaç vardır. AVM’leri ya da çarşıları incelerseniz giyim mağazalarının çoğunlukta olduğunu görürsünüz. Bu nedenle giyim konusunda hangi alana odaklanacağınızı belirlemelisiniz.

Kendinize şu soruları sorarak başlayabilirsiniz.

a. Bu sektörde tecrübem var mı?

Belki satış ve ticaret konusunda dersler aldınız, belki küçükken babanızın ya da dedenizin dükkanında vakit geçirdiniz, belki üniversitede yazları bir mağazada satış personeli olarak çalıştınız. Her ne olursa olsun, bunlar iyi tecrübelerdir. Mağazacılık konusunda tecrübe sahibi olmanız, giyim ve modaya olan ilginiz kadar önemlidir.

b. Giyim sektörünün kendine özgü riskleriyle yaşayabilir miyim?

Sizi korkutmak gibi bir amacımız yok, ama manzarayı tam olarak göstermek durumundayız. Eğer giyim mağazası açmak istiyorsanız bunun riskli bir iş olduğunu bilmelisiniz. Eğer mağazacılıkta işleriniz iyi gitmezse 20 yıllık birikiminiz bir yıl içinde buharlaşabilir.

c. Giyim sektöründe gelecek görüyor muyum?

Neden emlak ya da market işine değil de giyim işine girmek istediğinizi gerekçelendirmelisiniz. Giyim işi tutkunuz olsa bile bu sektörün iniş çıkışlarına hazır olmalısınız. Bu durumu evliliğe benzetebiliriz. İşler kötüye gittiği zaman nikah masasında neden “Evet” dediğinizi hatırlamalısınız.

d. Sektörde rekabet edebilir miyim?

Giyim alanında rekabetin sıkı olduğunu görmek için uzman olmaya gerek yok. Yapmanız gereken tek şey piyasayı iyi analiz etmek ve AVM’leri gezmektir. Eğer müşterilere ihtiyaç duydukları ve piyasada pek bulunmayan ürünler sunarsanız rakiplerinizin arasından sıyrılabilirsiniz.

e. Spesifik bir alanda uzmanlaşabilir miyim?

Eğer giyim işine girmek istiyorsanız piyasadaki bir eksikliği tespit etmişsiniz demektir. Belki XXL ebatlarda gece kıyafetleri satacaksınız, belki timsah derisinden ayakkabı satacaksınız ya da belki çocuklar için dağcılık kıyafetleri… Ne olursa olsun, kendinize spesifik bir alan belirlemeniz gerekir. Aynı anda herkese hitap etmek yerine belli bir müşteri kesimini hedeflemeli ve buna göre ürünler sunmalısınız.

f. Diğer mağazalardan farkım ne olacak?

Buna “pazarlama” deniyor kısaca. Yani bırakın sektördeki diğer markaları, aynı alışveriş merkezindeki mağazalarla bile rekabet içinde olacaksınız. İnsanlar sizin mağazanızı ve diğer mağazaları gezdikten sonra ne alacaklarına karar verirler. Bu yüzden müşterileri kendinize çekmek için bir farkınız olmalı. Faaliyet gösterdiğiniz şehirdeki insanların sosyo-ekonomik yapısına, mağazanın konumuna ve modaya dikkat etmeli, kendinizi buna göre konumlandırmalısınız.

 

2. Hedef Kitle

İster tanesi 399 liraya gömlek satın, ister herkesin bütçesine uygun kıyafetler satın; ama muhakkak piyasadaki büyük mağaza zincirlerini takip etmeyi unutmayın. LCW, Koton, Colins, Pull & Bear, Bershka, Zara gibi büyük mağaza zincirlerinin ürünlerini ve fiyat politikalarını iyi analiz edin.

Yani YKM, Boyner gibi perakende satış yapan yerlerin mekan ve tasarım olarak birbirine çok benzediğini siz de fark etmişsinizdir, zira büyük markalar bu tür perakende satış yapan yerlerde mutlaka bulunmak isterler. Bu nedenle YKM ve Boyner’de Mavi Jeans, Levi’s gibi markaların hep büyük alanlar kapladığını görürsünüz.

Giyim sektöründe yatırım danışmanlığı yapan Ali Bey bu konuda şöyle diyor: “Eğer her şey birbirine benzerse müşterilerin alışveriş yapma şevki azalır. İnsanlar bir mağazaya girdiklerinde alışverişe ayırdıkları zamandan maksimum fayda sağlamak isterler. Ancak bu tür büyük perakendecilerde bırakın güleryüzlü hizmeti, danışacak bir satış personeli bulursanız kendinizi şanslı sayabilirsiniz .”

Küçük mağazalar müşterileri daha iyi tanır, onların ihtiyaçlarına nasıl yanıt vermek gerektiğini daha iyi bilir. Küçük mağazalarda müşterinin kendini özel hissetmesini sağlayan kıyafetler vardır. Dev giyim mağazalarındaki gibi tişörtler, pantolonlar, kazaklar binlerce kişinin elinden geçmemiştir böyle yerlerde. Her şey daha düzenlidir. Pek çok müşteri de bu itinalı hizmeti ve özeni takdir eder, zira aradıkları şey tam olarak  budur .

 

Kadınlar

Zor olanla başlayalım. Giyim sektörü uzmanları, kadınlara özel giyim mağazası açmak isteyen bir kişinin mutlaka piyasada boşluk olan yerlere dikkat etmesi gerektiğini ifade ediyorlar. Yani kadınların başka bir yerde kolayca bulamayacağı hangi ürünleri satabilirsiniz? Hangi sosyo-ekonomik sınıftan kadınları hedefliyorsunuz? Kadınları benim mağazama çekmek için ne yapmam gerekir? Bu soruları kendinize mutlaka sormalısınız.

Ayrıca hangi şehirde, hangi semtte mağaza açacağınızı da göz önünde bulundurmalısınız. Nişantaşı ve Beykoz arasında birtakım farkların olması kaçınılmazdır.

Mutlaka okuyun: Büyük Beden Giyim Mağazası Açmak

 

Erkekler

Erkek müşteriler genelde 18-50 yaşları arasındadır ve tek başına alışveriş yaparlar. Kadınlar ise hem eşleriyle, hem tek başlarına, hem de arkadaşlarıyla birlikte alışveriş yaparlar ve her yaştan kadını alışveriş yaparken görmek mümkündür.

Bu anlamda erkek müşterileri cezbetmenin görece daha kolay olduğu söylenebilir. Zira erkekler bir üründen hoşlandıkları zaman o ürünü kısa süre içinde alıp mağazadan çıkma eğilimi gösterirler. Elbette kadınlar gibi mağaza mağaza gezip fiyat, model, beden kıyaslaması yapan erkekler de vardır, ama bu kişilerin azınlıkta olduğu söylenebilir.

 

Çocuklar

1980 ve 90’lardaki artan doğum oranı nedeniyle çocuk giyimi sektörü senelerdir büyük bir yükseliş içinde. Çocuk giyimi piyasası her yıl 20-22 milyar dolarlık bir hacme ulaşmaktadır ve giyim sektörünün en hızlı büyüyen koludur.

Tabii burada hedeflenen müşteri kitlesinin çocuklar değil, anne-babalar olduğunu belirtmekte fayda var. En azından 10-12 yaşlarına kadar hangi kıyafetin alınacağına anne-baba karar vermektedir genelde. Şüphesiz anne-babanın gelir durumu arttıkça çocuklarına daha “butik” giysiler almak isterler. Ancak LCW gibi mağazalarsa her kesimden insana hitap edecek bir ürün gamına sahiptir. Kısaca, mağazanızı ve ürünlerinizi nasıl konumlandırmak istediğinize bağlı olarak hedef müşteri kitlenizi belirlemelisiniz.

Mutlaka okuyun: Çocuk Giyim Mağazası Açmak

Mutlaka okuyun: Bebek Giyim Mağazası Açmak

 

3.Giyim Mağazası Açma Maliyeti

Giyim mağazası açmak maliyetli bir iştir, önce bunu netleştirelim.  Ortalama bir giyim mağazası açmanın maliyeti  75-150 bin TL olmakla beraber bu maliyetin, mağazanın büyüklüğüne, hitap ettiği müşteri kitlesine, bulunduğu şehre ve konumuna göre değişiklik göstereceğini belirtmek gerekir.

Yani bu işi yapan kişilerden farklı rakamlar duyabilirsiniz. Kimi en az 50.000 TL lazım der, kimisi ise 150.000 TL. Burada önemli olan ne kadar paranız olduğu değildir. Çok para çok kâr demek değildir her zaman. Ancak az parayla bu işe girerseniz kâra geçmeniz o kadar uzun sürer.

Kira-Gelir Oranı : Perakende giyim sektörü danışmanı Ali Bey, toplam kazancın yaklaşık %5’inin kiraya gitmesi gerektiğini ifade ediyor. Yani yıllık 20.000 TL’lik bir dükkan kira maliyetiniz varsa bu, yıllık 400.000 TL’lik satış yapmanız anlamına geliyor.

 

Giyim Mağazası Açmak Karlı mı?

Giyim mağazası işinde başarıya ulaşmak için kar etmek zorundasınızdır. Kar, sabit ve değişken masrafların üzerinde para kazanmak demektir. Sabit masraflar, yatırım masraflarından oluşur ve değişmez. Bunlar, mağazanın demirbaşları, mağaza kirası vs. şeklindedir. Değişken masraflar dönemseldir. Örneğin, satın alınan mallar ya da yapılan tamiratlar gibi. Girişimci kar edebilmek için toptan olarak aldığı mallara ödediği miktarın üzerinde para kazanmalıdır. Bunu yapabilmek için girişimci, % 30 ila 50’nin üzerinde bir kar marjına sahip olmalıdır.

 

4. İşletme

Giyim sektöründe sıkılmazsınız. Sürekli farklı insanlarla iletişim kurarsınız. Ve özellikle ilk başlarda tüm gününüz mağazada geçer.

İstanbul’da ünlü bir caddede giyim mağazası işleten Rauf Bey: “Her gün farklıdır. Sattığınız ürünleri ilk siz denersiniz, her gün farklı bir ceket giyebilirsiniz mesela. Bir dakika önce müşterilere XL beden mont ararken bir dakika sonra Facebook’tan müşterilerin sorularını yanıtlarsınız. Yani yapacak çok iş vardır. Ama keyif almayı bilmek lazım her şeyden önce tabii.” diyor.

 

Mağaza Kuralları

Bu kadar hareket eğlenceli olsa da bir süre sonra yorucu olmaya başlayabilir. Bu nedenle mağazanıza işletme kuralları koymanızda fayda var. Buna günlük olarak yapılması gerekenler listesi diyebiliriz . Yani belli bir planınız olmazsa son dakika verilen kararlar pahalıya mal olabilir. Bu nedenle mağazanızı açtıktan sonra oturup mağaza kuralları oluşturun ve çalışanlarınızın bu kuralları iyi bildiğinden emin olun.

Bu listede; ürün kabul, ödeme yöntemleri, giriş çıkış saatleri, kargolama, hediye paketi, indirim kartları, kredi kartı taksitleri, fiyatlandırma, etiketleme gibi şeylere yer verebilirsiniz.

 

Mekan Seçimi

Mağaza açarken işiniz için en uygun yeri seçmelisiniz. Yani ne sattığınız kadar kime sattığınız da önemlidir. Bu nedenle hedef müşteri kitlenizin sosyo-ekonomik durumunu gözardı etmeyin.

Pahalı semtlerde ya da iyi iş yapan AVM’lerde (örneğin Bebek, Nişantaşı; Zorlu Center, İstinye Park vs.) mağaza açacağınız zaman dükkan kiralarının ortalama bir semtteki kiralardan fazla olacağını unutmayın. Ayrıca bazı dükkan sahipleri, kiracılarının aylık kazancından belli bir komisyon da talep edebilir. Yani aylık 4000 lira kira + o ayki satıştan %3 komisyon gibi… Böyle bir şey duyarsanız şaşırmamanızı tavsiye ederiz.

Bununla birlikte bir AVM’de mağaza açmak istediğiniz zaman AVM’nin genel masrafları için bir miktar ödeme yapmak durumunda da kalabilirsiniz. Yani bulunduğunuz katın temizliği, katta bulunan bitkiler, park alanı vs. için küçük bir meblağ istenebilir AVM yönetimi tarafından.

Giyim mağazanız için mekan ararken şunlara dikkat etmelisiniz.

  • Birçok farklı mekan ve AVM gezin. Alternatifleriniz olsun.
  • Faaliyete geçebilmek için almanız gereken izin ve belgeleri öğrenin.
  • Mağazanın araç trafiğine uygun bir yerde olup olmadığına bakın.
  • İstenen kira ile mağazanın iş yapma potansiyelini kıyaslayın.
  • Mağazanın bulunduğu bölgenin büyüme potansiyelini değerlendirin. Örneğin mağazanın tam karşısında bitmek üzere olan bir metro inşaatı varsa büyüme potansiyeli var demektir.
  • Mağazanın büyüklüğüne bakın. Metrekare olarak ihtiyacınızı görüp görmeyeceğinden emin olun.

Mutlaka okuyun: İş Kurarken Yer Seçimi Nasıl Yapılır?

 

Personel

Mağazanın büyüklüğüne ve müşteri trafiğine göre çalıştıracağınız personel sayısı değişiklik gösterir, ama genel kural her 90 metrekare için bir personel şeklindedir.

Personel işe alırken satış kabiliyeti ve kişilik özellikleri birincil önemdedir. Bu özelliklere sahip personeller gelişmeye açık olduğundan onları daima eğitebilirsiniz. Ayrıca personelinizin olgun ve dürüst olması da diğer önemli konu.Bu anlamda personel olarak siz mağazada değilken her şeyi kayıt altına alan ve kasayı emanet edebileceğiniz birini seçmelisiniz.

Özetle kimi işe alacağınız konusunda spesifik olmalısınız. Zira sizi dev giyim markalarından ayıran şey personeliniz olacaktır. Büyük giyim mağazalarında müşteriler kendi başlarına takılırlar, ancak sizin mağazanızda satış personeli bizzat müşterilerle ilgilenmekle mükelleftir.

Mutlaka okuyun: Şirketinizde Bulunması Gereken 5 Personel

 

5. Pazarlama

Yeni bir iş kurduğunuz zaman pazarlama ve reklamın önemli olmasının pek çok nedeni vardır. Ama giyim alanında birkaç şey saymak gerekirse öncelikle müşterilerinize bir kereliğine satış yapmak istemezsiniz. Sizden alışveriş yapan bir insanın tekrar size gelmesini istersiniz. Bu nedenle insanlar üzerinde güçlü ve pozitif bir intiba bırakmanız gerekir. En azından bu kişilere sosyal medya, telefon ya da e-posta aracılığıyla tekrar ulaşmalısınız. Böylece varlığınızı hatırlasınlar ve giysi alışverişi yapacakları zaman sizi de göz önünde bulundursunlar.

Bu nedenle reklama “masraf” olarak değil, satışları artırma yöntemi olarak bakmaya çalışın. Müşteri kitlenize göre çeşitli pazarlama kampanyaları düzenleyebilirsiniz. Bu reklam  kampanyalarının anlaşılır, bilgilendirici, dikkat çekici ve mağazanızın imajıyla uyumlu olmasına özen gösterin.

Mutlaka okuyun: Bir giyim mağazasının reklamı nasıl yapılır?

 

İlginizi çekebilir

Moda ve Güzellik Sektöründe Dikkat Çeken İş Fikirleri
Giyim Mağazı Açmak İsteyenlere

Ön Sipariş Formu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.