Giyim Mağazası Açmak

Giyim mağazası açmak ciddi bir iştir. Sizlere her ay düzenli kazanç elde etmenizde yardımcı olacak iş kollarından biridir. Giyim işinde pek çok seçenek vardır. Bu nedenle yatırım yaparken önemli olan, sizin menfaatlerinizle belirli müşterilerinizin ihtiyaçlarının birleştirilmesidir. Mağaza işletmeciliğine başlamadan önce tamamlamanız gereken önemli adımlar vardır. Bu yazımız size iş kurma sürecinde başarılı bir mağaza açmanızda size yardımcı olacaktır.

 

Nasıl Başlanır?

Deneyim Kazanma: Eğer bu alanda önceden deneyiminiz varsa bu iş koluna girmek size ek bir fayda sağlayacaktır. Deneyim işin gerekliliklerini uygun bir şekilde anlamanız konusunda size yardımcı olacaktır.

Uzmanlaşma: Farklı pazar trendlerine odaklanmaya çalışmayın. Bunun yerine belli bir pazar seçin ve kıyafetleri özellikle o müşterilere sunun. Gelinlik, spor kıyafetleri, bebek kıyafetleri ve buna benzerleri tercih edebilirsiniz. Müşterilerinize ne tür kıyafetler sunmak istediğinizin bir önemi yok, önemli olan kaliteyi sürdürmeniz.

İş Planı: Olası problemlerin önceden fark edilebilmesi için uygun bir iş planı geliştirin. Bu işletmenizin finansmanının korunmasında size yardımcı olacaktır.

Yatırım: Her giyim işinde mağazanın konumuna, büyüklüğüne, ürünlerin çeşitliliğine vb. göre değişen belli yatırımlar yapmak gerekmektedir. Bazı girişimciler finansmanlarını kendi birikimlerinin dışında yâda ailelerinin yardımıyla sağlarlar. Eğer krediye ihtiyacınız varsa ona göre davranın.

Lokasyon Seçimi: İyi bir lokasyon herhangi bir mağaza işletmeciliğinin başarısında harikalar yaratabilir. Trafiğin yoğun olduğundan emin olduğunuz ve gelecekte büyüme imkânına sahip lokasyonlara bakın. Giyim işinde, ürünlerinizi sergilemek ve depolamak için büyük bir alana ve alışveriş yapanlar için park yerine ihtiyaç vardır.

Envanter: Hedef kitlenizin ihtiyaçlarına göre giyim mağazanıza kıyafetleri depolamanız gerekmektedir. Tedarikçilerinizi ve toptancılarınızı seçin ve siparişlerinizi zamanında verin. Böylece teslim aldığınızda vitrine koyabilirsiniz.

Hukuki Yön: Giyim mağazası işletmeciliğine başlarken işletme ruhsatı almak gerekir. Şirketleşme ve vergi hesaplarının düzenlenmesi gibi hukuki konulara özen gösterilmesi gerekmektedir.

Pazarlama: Uygun pazarlama stratejilerini benimseyerek mağazanızla ilgili pazarda söylenti çıkartın. Pazarlamanın bu şekilde yapılması hedef müşterilerinizin dikkatini çekmede yardımcı olur.

 

İpuçları

Mali işlerinizi takip etmesi için deneyimli bir muhasebeci tutun.

Envanter kayıtlarınızı düzgün tutun.

Rakiplerinizin kendi işletmelerini geliştirmek için neler yaptıklarını takip edin.

Müşterilerinizin taleplerinin ne olduğunu öğrenin.

 

Uyarılar

Ne sattığınızla ilgili fazla rahat olmayın ve ilerleme göstermek için ürün yelpazenizi geliştirmeyi deneyin.

Uygun ve ayrıntılı iş planı olmadan asla işe başlamayın.

 

İhtiyacınız olanlar

Tam bir iş planı

Finansman sağlama

Tedarikçiler ve toptancılar

İyi bir lokasyon

Pazar trendleri hakkında bilgi

Moda zevki

 

Giyim mağazası açmak için gerekli belgeler

1- Başvuru / Beyan Formu

2- Tapu Fotokopisi

3- Kira Sözleşmesi Fotokopisi

4- Numarataj Belgesi

5- Vergi Levhası Fotokopisi

6- Şahıs ise (Oda Kayıt Belgesi ve Esnaf Sicil Tastiknamesi – Aslının ibrazı zorunludur)

7- Şirket ise (Ticaret Sicil Tastiknamesi ve Oda Kayıt Belgesi – Aslının ibrazı zorunludur)

8- İmza Sirküleri (Şirket ise)

9- 2 adet fotoğraf (Şahıs ise)

10- Nüfus Cüzdan Fotokobisi (T.C. Kimlik No.)

11- İtfaiye Uygunluk Raporu

12- Yangın Tüp Faturası (Her 100 m2 için 6 kg.lık) (İtfaiye Uygunluk Raporu gerekli olmayan işyerlerinde )

13- Ustalık Belgesi (Pastane, Lokanta, Kebapçı, Restorant, Kuaför ve Berberlerde)

14- Ç.T.V. Makbuz Fotokopisi (En son ödenen)

15- (634 sayılı Kat Mülkiyeti Kanunu kapsamına giren gayrimenkullerin tapuda kütüğünde mesken olarak gösterilen bağımsız bölümlerinde sıhhi işyeri açılması durumunda kat maliklerinin oy birliğiyle aldığı karar. (Noterden)

Not: Bu şartlar sadece bilgilendirme amaçlıdır ve belediyeden belediyeye farklılık gösterebilmektedir. Kesin şartlar için lüften ilgili belediyeye başvurunuz.

 

Giyim mağazası açma şartları

1- Giyim mağazası amaca uygun bir şekilde tasarlanmış, temiz ve aydınlık olacaktır.

2- Giyim mağazasının havalandırma tertibatı bulunacak; ısıtma ve havalandırma soba, kalorifer veya klima sistemlerinden uygun olanı ile yapılacaktır.

3- Tek ruhsatla açılan ve birden fazla faaliyet alanı bulunan işyerlerinde her faaliyet dalı için ilgili bölümlerde öngörülen şartlar ayrıca aranacaktır.

4- On kişiden fazla çalışanı bulunan müstakil işyerlerinde dinlenme yeri, kıyafet değiştirme kabini, bay ve bayan için ayrı tuvalet bulunacaktır. Ancak birden fazla işyerinin bulunduğu iş hanı, iş merkezi, pasaj, gar, terminal gibi yerlerde ortak kullanıma ayrılmış yeter sayıda lavabo ve tuvalet varsa, buralarda açılan işyerleri için ayrıca tuvalet ve lavabo şartı aranmaz.

5- İtfaiye raporu alması gerekmeyen işyerlerinde çalışanların ve müşterilerin güvenliğini sağlamak amacıyla yangına karşı önlemler alınacaktır.

 

Daha Fazlası İçin

Ön Sipariş Formu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.