Görme Engelliler İçin Yeni Kitaplar

Dünya üzerinde büyük sayıda görme engelli insan bulunmakta. Örneği sadece ülkemizdeki görme engelli sayısı 100 bini aşkın. Dünya üzerinde engellileri hayata kazandırmak için birçok yeni iş fikrine ve girişime imza atılıyor. Bugün bunlardan birini daha sizlerle paylaşmak istiyoruz.Mr. Light and Mr. Dark Tayland’da basılan bir çocuk kitabı ve bu kitap hem normal harfleri hem de Braille alfabesini içererek tüm çocukların kitap okuyabilmesini sağlıyor.

Geçtiğimiz günlerde çıkan,  hem görme engellilere hem de sıradan kullanıcılara göre tasarlanmış olan The Bradley’den sonra; Tayland’dan gelen girişimcilik haberi bu konsepti bir seviye daha öteye götürüyor. Mr. Light and Mr. Dark Tayland’da basılan bir çocuk kitabı ve bu kitap hem normal harfleri hem de Braille alfabesini içererek tüm çocukların kitap okuyabilmesini sağlıyor.

BBDO’nun Tayland Görme Engelliler Derneği İçin geliştirdiği kitap, “Tüm Gözler İçin Hikaye Kitabı” olarak adlandırılıyor. Kitapta arkadaşı Mr. Light’ı bulmaya çalışan Mr. Dark’ın hikayesi anlatılıyor. Kabartılı bir yazı tipi ile yazılan kitap aynı zamanda Braille karakterlerini de içeriyor. Buna ek olarak, kitaptaki tüm resimler kabartmalı olarak basıldığı için, görme engelli kullanıcılar okudukları karakterin neye benzediğini de algılayabiliyorlar.

E-Bookların ve dokunmatik ekranların yaygın olduğu ve görme engellilerin pek çok bilgi kaynağından mahrum kalmaya başladığı bu dönemde Mr Light and Mr. Dark gibi baskı teknolojileri görme engelli çocukların da yaşıtları ile iletişim kurmasına yardım edecek gibi görünüyor. Bu da akıllara şu soruyu getiriyor- Acaba elektronik ortamda da benzer bir girişimcilik ne zaman yapılacak?

Tüm dünya üzerinde engelliler için gerçekleştirilen projeleri araştırmaya devam edeceğiz.

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir