Her Tip Ekonomide Ayakta Kalan 10 İş Fikri

iş adamı manzaraya karşı dikiliyor

Sizleri endişelendirmek istemem ama ülke ekonomimiz her ne kadar iyi olsa da tüm dünyayı kötü yönde etkileyebilecek bazı küresel riskler vardır. Bunlardan bazıları şunlardır:

* Euro. Avrupalı liderlerin ne zaman panik düğmesine basacakları belli mi olur?

* Parasal genişlemenin sonu. ABD Merkez Bankası frene basarsa ne olur? Bu tam anlamıyla bir bilinmezliktir.

Daha sıralayabileceğim çok senaryo var fakat şimdilik bu kadarı yeterli sanırım. Bu tarz tehditler, girişimcileri ve girişimkolik yatırımcıları pek etkilemese de, onlar bile ekonomideki durgunluktan etkilenmeyecek işlere doğru yönelmekteler. Siz de onlardan biriyseniz işte size değerlendirmek isteyeceğiniz sektörlerin listesi.

Burada listede esas olarak bilinmesi gereken şudur: insanlar ekonomik durum ne olursa olsun, alışkanlıklarından vazgeçmezler. Zorlu duruma adapte olma yetileri oldukça zayıftır. Bu nedenle, insanların alışkanlıklarına odaklanmanız gerekiyor.

 

Kozmetik

kozmetik-sektoru

Her ne kadar bu iş kolunda bazı engeller söz konusuysa da, kozmetik kolayca girilebilecek sektörlerden biridir. İnsanlar, tüm gün yaşadıkları bunalımı üzerlerinden atmak için gece iyi bir makyaj yaparak yüzlerine hoş bir gülümseme takınma alışkanlıklarından vazgeçmezler. Sebep her ne olursa olsun kozmetik sektörü, ekonomik durgunluk dönemini rahatlıkla atlatır.

Mutlaka okuyun: Kozmetik Sektörüne Yatırım Yapmak

 

Sinema salonu açmak

sinema-salonu

Sinema sektörü, ekonomik durgunlukta hep iyi durumda kalmıştır fakat sektör yakın zamanda bir düşüş atlatmıştır. Büyük salonlar, yenilerinin açılmalarının önünde engel oluşturmaktadır. Bu nedenle, yerel ve bağımsız bir salon açmayı düşünebilirsiniz. Salonunuzu yemekli yaprak, son modayı izlemiş olur ve bölgenizde, büyük bir yeniliğe imza atmış olursunuz.

Mutlaka okuyun: Sinema Salonu Nasıl Açılır?

 

Sağlık sektörü

saglik-sektorunun-gelecegi

Aslında bu sektördeki çok sayıda alana girilmesi zordur fakat dünya çapında, yaşlı popülasyonunun büyük bir artış göstermesi nedeniyle evde tedavi hizmetlerine talep çoktur. Bence Uber benzerikişiye özel hemşirelik hizmeti çok iyi bir girişim olacaktır.

Mutlaka okuyun: Sağlık Sektöründeki Yenilikçi Girişimler

 

Organik Ürünler Mağazası

organik-tarim

Organik ürünlerin satıldığı, küçük, butik mağazalara talep çoktur. Burada organik gıdalar, kendi ürettiğiniz ürünler ya da diğer pazarların ürünlerini satabilirsiniz.

Mutlaka okuyun: Organik İş Fikirleri

 

Pastane

pasta-sektoru

Bir ekonomik durgunluk döneminde, sigarayı bırakmadığımız gibi tatlı yemekten de vazgeçmeyiz. Ekonomik bunalım dönemlerinde tatlı satışlarında hep patlama yaşanmıştır. Daha iyi rekabet edebilmek için pasta ve keklerinizi organik, glutensiz ya da vegan etiketiyle satabilirsiniz.

Mutlaka okuyun: Pastane Açmak İsteyenlere

 

Tamir Atölyesi

oto-tamir-dukkani

Sıkıntılı dönemlerde yenisini almak yerine, otomobilimizi tamirciye götürme yolunu seçeriz. Yerel pazarınızda araştırma yaparak pazarda açık var mı bir bakabilirsiniz. Eğer bölgeniz tamir atölyesine doymuşsa atölyenizi açmak için kendinize, hızlı büyüyen bir bölge seçebilirsiniz.

 

İknci El Giyim Mağzası

ikinci-el-giyim-magazasi

Ekonomik bunalım dönemlerinde, eskilerimizi atmayıp sakladığımız, otomobilimizi tamire verdiğimiz gibi giysi satın alırken de ucuz olmasına dikkat ederiz.

 

Cenaze hizmetleri

ölüm simülatörü

En kötü krizde bile şu iki şey kesinlikle vuku bulur: Ölüm ve vergiler. Yaş ortalaması gitgide yükselen bir dünyada, ekonomi ne durumda olursa olsun, sektör büyümeye devam etmektedir.

 

Mali müşavirlik

evde-muhasebe-isi

Evet. Yukarıda söylediğim gibi muhasebeciler ve mali müşavirler, zor zamanları diğer iş kollarına göre daha kolay atlatırlar.

Vergi daireleri, insanların cebindeki her kuruşu, vergi olarak toplamaya niyetliyken, halk parasını cebinde tutmaya uğraşmaktadır. Bu nedenle mali müşavirlere, talep her zaman vardır.

Ekonomik bunalımdan kurtulduğumuz dönemlerde bile yukarıda saydığımız iş fikirleri, avantajlı durumlarını koruyacaklardır.

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir