Her Şeyi Kaybettikten Sonra Kendinizi Bulmanın Yolları

Hayatınızdaki her şeyin yolunda gidiyor olması bunun ilelebet böyle olacağı anlamına gelmez. Aşık olabilirsiniz, aşkınız bitebilir. Çok sevdiğiniz biri vefat edebilir. Yıllarca emek verdiğiniz üzerine titrediğiniz işiniz, gün gelir batabilir.

Diğer bir deyişle hayat akışı içerisinde hayatınız tepetaklak olabilir.

Yaklaşık 4 sene önce, hayal ettiğim hayatı yaşıyor gibi hissediyordum. Startup şirketimi başarıyla satmıştım ve yüksek maaşlı bir iş için bir yıllık çalışma sözleşmesi imzalamıştım. Ve yeni evlenmiştim. 6 ay sonra bir startup satın alıp elimdeki tüm parayı kaybedeceğimi nereden bilebilirdim? Bir gecede milyonerlikten züğürtlüğe düşmüştüm.

Bu tecrübe bana değişime adapte olarak kendimi yeniden keşfetme ve zorluklara göğüs germe konusunda çok şey öğretti.

Sizin de kendinizi yeniden keşfetmeniz, toparlanmanız gerekiyorsa bu süreçte yaşadıklarımdan öğrendiğim 15 şeyi sizlerle paylaşıyorum:

 

1. Gerçekten değişmek istiyor musunuz?

hayatinizi-degistirin

Hayatın belli dönemlerinde kendimizi yeniden bulmak isteriz. Örneğin, iflas ettiğimde ilerlemekten başka bir seçeneğim yoktu. Birçok iş sahibi de aynı durumda. Şunu gördüm ki değişme isteğin yoksa asla değişemezsin. Ailemin maddi olarak zor durumlara düşmesini istemediğim için bu ani değişime alışmaya zorladım kendimi.

Mutlaka okuyun: Hayatımı Değiştirmek İstiyorum Diyenlere

 

2. Erken kalkın.

erken-kalkmak

Asla erken uyanamazdım. Doğru söylemek gerekirse gün doğmadan uyanan bir insan değilim, ancak 6.30’dan önce kalkmayı alışkanlık haline getirdim bu süreçte.

Erken kalkınca beni insani ve mesleki anlamda daha iyi bir insan haline getirecek uğraşlara daha çok zaman ayırabileceğimi gördüm. Özellikle iş anlamında herkes uyurken benim birçok işimi halletmiş olmak da ayrıca tatmin edici.

Mutlaka okuyun: Erken kalkmak hayatımı nasıl değiştirdi?

 

3. Görevlerinizi öncelik sırasına koyun.

hayatinizi-planlayin

Kendinizi yeniden keşfetmek bir gecede olan bir şey değildir. Bahsettiğim sıkı çalışmayı hatırlayın. Bu adanmışlık ve sabır gerektirir. Dönüşümün sağlıklı olması için günde en az bir saatinizi hedeflerinizi gerçekleştirmeye ayırmalısınız. Bu da hedeflerinizi ve görevlerinizi öncelik sırasına koymak, “yapılacaklar listesi” yapmak ve zaman yönetimi araçlarından faydalanmakla olur. Bu şekilde işlerinizi hallettikten sonra kendinize vakit ayırabilirsiniz.

Mutlaka okuyun: “Her Şey Önemli” Gözüktüğünde Önceliklendirme Nasıl Yapılır?

 

4. Doğru insanlarla ilişki kurun.

satis-yapmak

Bugünün birbirine bağlanmış dünyasında dünya ölçeğinde çevre edinmek hiç olmadığı kadar kolay. İnsanlar yeni kişilerle tanışmak ve iş bulmak için sosyal medyayı kullanırken siz, size iyi gelecek kişilerle arkadaşlık kurabilirsiniz.

Mutlaka okuyun: Zenginler Arkadaşlarını Nasıl Seçiyor?

 

5. Öğrenin.

hizli-ogrenmek

İster kitap okuyarak ister konferansa giderek olsun, bir şekilde bilginizi artırın. Bu sizi çok yönlü bir birey haline getirir; insani ve mesleki açıdan gelişmenizi sağlar. Hayat boyu öğrenme; sizi motive eder, zihinsel becerilerinizi geliştirir ve sizi yeni düşüncelerle, yeni insanlarla tanıştırır.

Mutlaka okuyun: Daha Hızlı Öğrenmenin Yolları

 

6. Bir akıl hocası (mentor) bulun.

unlulerin-basari-hikayeleri

“Biri size nasıl hamle yapmanızı ve nasıl nefes almanızı öğretmeli.”  Birkaç çeşit akıl hocası bulunmaktadır.

Doğrudan: Akıl hocası sizin önünüzde yürüyerek size rehberlik eder.

Dolaylı: Bu kişiler fiziksel olarak yanınızda değildir, tıpkı romancılar, yazarlar gibi. Şu an okuduğunuz yazı da size dolaylı olarak rehberlik yapmaktadır.

Her şey: “Şayet sıfır iseniz ve kendinizi bulmak için gerçekten istekliyseniz, çevrenizde gördüğünüz her şey, gördüğünüz her insan yapmak istediğiniz şeyi çağrıştırır.”

Mutlaka okuyun: Doğru Akıl Hocasını Bulmak İsteyenlere

 

7. Denemekten korkmayın.

basarili-olmaktan-korkmak

Yeni şeyler deneyin, eğlenceli projelerle deney yapın. İflas ettikten sonra birkaç şirket kurdum. Blog yazarlığı, ajans yöneticiliği gibi birçok iş yaptım. Bazıları başarılı oldu, bazıları battı. Önemli olan denemekten korkmamaktır. Sevdiğiniz şeyi yapın. Bu süreç içerisinde zaten para kazanırsınız.

Mutlaka okuyun: Tutkunuzu Nasıl Bulursunuz?

 

8. Kendinize ve başkalarına karşı dürüst olun.

basarili-insanlar

Bu süreç boyunca kendinize ve başkalarına dürüst olmak zorundasınız. İflas ettiğimde bu konuyla ilgili kimseyle konuşmak istemedim. Bu tavrı aşmalısınız. Ne kadar insan tanırsanız size yardım etme ihtimalleri o kadar artar. Bu kendiniz için de geçerli. Kendinize karşı dürüst olmayı ve bazı korkularınızla yüzleşmeyi öğrenin.

Mutlaka okuyun: Başarılı Girişimciler Neden Bahanelere İhtiyaç Duymazlar?

 

9. Eleştirilere açık olun.

ikna-kabiliyeti-yuksek-olan-insanlarin-ozellikleri

Dürüstlükten konuşmuşken, şayet biri kararınızı sorgularsa onlara karşı şeffaf olun. Kendinizi tekrar keşfetmek için gerekli tutkunuz varsa insanların düşünceleri sizi yolunuzdan alıkoyamaz. Ve sonuç olarak size saygı göstermeyi öğreneceklerdir.

Mutlaka okuyun: Olumsuz Eleştirileri Nasıl Değerlendirmek Gerekir?

 

10. Konfor çemberinden çıkın.

başarılı olmak

Alışkanlıkları olan canlılarız. Ancak yeni tecrübeler edinmek, yeni kişilerle tanışmak, yeni şeyler öğrenmek için konfor çemberinizin dışına  çıkmanız gerekir.

“Kalıplarınızı kırmak sizi daha güçlü ve özgüvenli bir birey yapar. Bu da kişisel ve mesleki anlamda daha üst noktalara gelmenizi sağlar. Daha yaratıcı olmak için yeni şeyler denemek, hayatı yeni bir perspektiften görmek zorundasınız. Ancak bu sayede parçaları yeni bir şekilde bir araya getirebilirsiniz.”

Mutlaka okuyun: Konfor Alanınızdan Çıkmanın Yolları

 

11. Gelir-gider dengesini iyi yönetin.

sinirli-butce-ile-bayilik-almak

Kendinizi keşfetmek her zaman maliyetsiz olmayabilir. Örneğin, kariyer değiştirmek istiyorsanız kurslara gitmeli ve yeni bir eğitim almalısınız. Bu yüzden, bir bütçe hazırlayıp ona göre hareket etmek önemlidir. Ancak bu şekilde dönüşümünüzü finanse edebilirsiniz.

Size bir ipucu: Kazandığınızın %20’sini alın ve bir banka hesabına yatırın. Ve en az 12 ay bu paraya ellemeyin. Girişimciler olarak bazı aylar çok kazanırız, bazı aylarsa neredeyse hiçbir şey kazanmayız. Bu nedenle değişken olan bütçenizi yönetmeyi iyi bilmelisiniz.

 

12. 24 Saat Kuralını Benimseyin.

tum-zamanlarin-en-iyi-viral-pazarlama-kampanyalari

Bir insanla bir toplantıda, konferansta, fuarda tanıştığınız zaman o kişinin zihninde yer etmek ve sıkı bir ilişki kurabilmek için tanıştıktan sonraki 24 saat içinde bir kez daha iletişim kurmaya çalışın bu kişiyle. Bu hem nazik bir harekettir, hem de bu şekilde karşıdaki kişinin meşgul bir anına denk gelme olasığınız azalır.

 

13. Her gün yeni bir liste hazırlayın.

anket-doldurarak-para-kazanmak

Odaklanacağınız konularla ilgili her gün bir liste hazırlarsanız bazı maddelerin geçersiz olduğunu fark edersiniz. Yani enerjinizi tutkulu olmadığınız bir alanda harcamak yerine, tüm çabanızı başarabileceğiniz ve arzuladığınız bir amaç uğruna harcamalısınız.

 

14. Adım adım ilerleyin.

adim-adim-ilerlemek

Kendinizi yeniden bulmak yıllar alabilen bir süreçtir. Aynı anda çok şey yapmaya çalışarak kendinizi heba etmeyin. Adım adım ilerleyin nihai hedefinize. Örneğin, kas yapmak istiyorsanız; ilk adım yürüyüş yapmak, ikinci adım egzersiz programı yapmak, üçüncü adım düzenli olarak spor salonuna gitmek, dördünce adım da sağlıklı beslenmektir. Bu nedenle her seferinde bir adım atmanız gerekir.

Mutlaka okuyun: Yüzde 10 Kuralı: Küçük Adımlarla Büyük İlerleme Kaydetmek

 

15. Başarısızlığı kabul edin.

basarisiz-bir-girisimden-cikartilan-dersler

Gitarınız var diye kısa sürede Jimi Hendrix ünlü bir gitarist olmazsınız. Bir parçayı çalmayı denerken binlerce kez hata yaparsınız. Kendini keşfetmek sıkı çalışma ve sabır ister.

Yol boyunca başarısız olabileceğinizi kabul etmeniz gerekir. Hatayı, başarısızlığı kucaklayın. Onlardan ders almaya çalışın. Ancak ilerlemeyi, ne olursa olsun yola devam etmeyi ihmal etmeyin.

Çünkü bunu başarabilirsiniz.

Mutlaka okuyun: Başarısızlığı kabul etmenin ve ilerlemenin 6 yolu

Durmuş BAYRAM

Yazar : Durmuş BAYRAM

Bilkent Üniversitesi "İletişim ve Tasarım" bölümünden mezun olduktan sonra DW Türkçe gibi birçok saygın kurumda online gazetecilik ve video üreticiliği yaptı. Sizler için iş fikirleri ve para kazanma yollarıyla ilgili araştırmalar yapıp rehber niteliğinde içerikler hazırlıyor.

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir