Takipçilerinizi Katlayacak 45 Instagram Pazarlama Tekniği

Nisan 2020 verilerine göre aylık 1 milyar aktif kullanıcısıyla Instagram, Facebook’un ardından dünyanın en büyük ikinci sosyal medya platformu. Instagram’ın büyük oranda mobil kullanıcılara yönelik olduğunu düşünürsek bu çok büyük bir başarı.

Üstelik, Mercedes-Benz’den Warnes Bros’a, Arçelik’ten Beko’ya kadar herkes Instagram’da. Yani global  markalar, yerel şirketler, kafeler, ünlüler, sinema sanatçıları, müzisyenler, şovmenler… Herkes Instagram’da!

Halihazırda tüm markaların %80’e yakının Instagram hesabı var. Bu pazarlama açısından şahane bir rakam.

Peki siz bir işletme sahibi olarak Instagram’dan nasıl istifade edebilirsiniz?

Bunun tek bir yanıtı ve yöntemi yok. Instagram’da başarılı olabilmek için bizim tespit edebildiğimiz çok sayıda strateji var ve yazımızda bu stratejileri birer birer ele alacağız.

O halde gelin bu yöntemlere bakalım.

 

1. İşletme Profiline Geçin

İşletme hesabı geçtiğiniz zaman hesabınıza iletişim ve adres butonları ekleyebiliyorsunuz. Instagram’da mavi tik almak da sizin gerçek bir kişi ya da kurum olduğunuzu gösteren iyi bir yöntem. Mavi tik almaya çalışmanızı tavsiye ederiz, ancak Instagram başvuran herkese mavi tik vereceğini garanti etmiyor.

İşletme hesabına sahip bir “işletme”nin insanlar nezdinde saygınlığı yüksek olacaktır. İnsanlar profilinizdeki telefon, e-mail ve konum gibi butonlara tıklayarak size daha kolay ulaşabilir. Böylece web sitenize de daha kolay trafik çekebilirsiniz.

İnsanların işletmenizle daha çok ve daha kolay etkileşime geçmesini istiyorsanız Instagram hesabınızı işletme hesabına çevirin.

 

2. Akılda Kalıcı Güzel Bir İsim Belirleyin

Kullanıcı adınız insanların göreceği ilk şeydir. Bu nedenle Instagram stratejisinin ilk adımı doğru ismi seçmektir.

Markanızı yansıtan, akılda kalıcı ve diğer sosyal medya hesaplarınızla uyumlu bir isim seçmenizi tavsiye ederiz.

Örneğin bir mobilya firmasısınız.

Göktaş Mobilya olsun mesela.

goktasmobilya, goktas_mobilya, goktasmobilyankara ideal isimler olacaktır.

goktasmobilya0006, goktasmobilya2020 gibi isimler ise profesyonel durmayacaktır. Gereksiz sayı kullanımından kaçınmanızı tavsiye ederiz bu nedenle.

Ya da istediğiniz isim alındıysa çeşitli makul varyasyonları deneyebilirsiniz.

 

3. Biyografi Kısmında Farklı Hesaplarınızı Belirtin

Yetişkinlerin %56’sının birden fazla sosyal medya platformuna üye olduğunu biliyor muydunuz?

Yani Instagram stratejiniz bağlamında diğer sosyal medya hesaplarınızı da belirtmelisiniz.

Instagram biyografi kısmına diğer sosyal medya adreslerinizi belirterek o platformlara da trafik çekmeniz mümkün.

Örneğin Gretta Rose van Biel adlı bu fenomen, biyografi kısmında Facebook adresini belirtmiş. Siz de Twitter, Facebook, Tiktok, Pinterest adreslerinizi belirtebilirsiniz.

 

4. Biyografi Kısmından E-mail Adresi Toplayın

Biyografi kısmından söz etmişken bu bölümde web sitenize trafik yönlendirebilir, spesifik bir sayfanın linkini paylaşabilirsiniz. Bizim tavsiyemiz web sitenizdeki e-mail listesine üye olma linkini paylaşmanız yönünde. Böylece e-mail pazarlama alanında daha çok kişiye ulaşma imkanınız olacaktır.

Yani Instagram takipçilerinizi müşteriye dönüştürmek için çok cazip bir fırsat olduğunu söyleyebiliriz.

 

5. Facebook’a Bağlanın

Instagram kullancılarının %95’inin Facebook hesabı da var. Ayrıca Instagram’ın Facebook bünyesinde bir platform olduğunu da göz önüne alırsak iki farklı mecrayı birbiriyle bağlantılı hale getirerek hem Instagram’dan hem de Facebook’tan daha fazla istifade edebilirsiniz. Bir sitedeki içeriklerinizi diğer sitede de aynı anda, tek tıkla paylaşabilirsiniz.

Facebook işletme sayfanızda Instagram’da gönderilerinizi paylaşmak için gayet pratik bir yöntem bu.

 

6. Facebook Sayfanıza Instagram Butonu Koyun

Instagram hesabınıza Facebook senkronizasyonu eklediniz. Tersini de yapmalısınız. Facebook’taki işletme sayfanıza Instagram butonu da eklemelisiniz.

Böylece Facebook sayfanızı gezenler, Instagram paylaşımlarınızı da derli toplu bir şekilde görür.

 

7. İnsanlara Instagram Sayfanızdan Bahsedin

Instagram sayfanızın tanıtımını hem reel hem sanal alemde yaparak takipçi kitlenizi genişletmelisiniz. Mesela mağazanız varsa mağazanın camına Instagram sayfanızın adresini yapıştırabilirsiniz.

Mesela bir restoranınız var ve eve paket servisi yapıyorsanız paket içinde sunduğunuz ıslak mendilin üzerinde Instagram adresinizi bastırabilirsiniz.

Kartvizitinize işletmenizin Instagram adresini yazdırabilirsiniz. Bunun gibi şeyler.

 

8. Facebook ve Rehberinizden Arkadaşlarınızı Davet Edin

İnsanlara Instagram sayfanızı gösterirken illa takip etmeleri konusunda ısrarcı olmayın. Zaten siz gösterdiğiniz zaman onlar takip etmek isteyeceklerdir.

Instagram uygulaması üzerinden telefon rehberinizdeki kişileri takip ederek varlığınızı onlara gösterebilmeniz de iyi bir yöntem.

 

9. İçerik Stratejisi Geliştirin

Instagram’da rastgele içerik paylaşan pek çok işletme hesabı mevcut. Bu, bir içerik stratejisine sahip olunmadığını gösterir. Bir işletme olarak temel bir amacınız; tutarlı bir üslubunuz ve görsel diliniz olmalı. Bu sayede kullanıcılarla etkileşime girdiğinizde onların aklına kalıcı olmanız daha kolay olur.

 

10. Rakiplerinizi İnceleyin

Sizle aynı sektörde faaliyet gösteren işletmelerin Instagram sayfalarını inceleyin ve başarılı oldukları alanları tespit edin.

Örneğin gizli bir hesap açıp tüm rakip firmaları takip edebilir, insanlarla nasıl etkileşime girdiklerini gözlemleyebilirsiniz.

Keyhole gibi araçları kullanarak hangi gönderilerin nasıl performans gösterdiğini analiz edebilirsiniz.

Yani rakip işletmelerin Instagram stratejilerini analiz etmeli, başarılı bulduğunuz yöntemlerden ilham almalısınız.

 

11. Markanıza Özgü Hashtag’ler Yaratın

Hashtag… Gençlerin çok iyi kullandığı, #pek #çok #yetişkininse #aynen #bu #şekilde #kullandığı# #bir #şey #hashtag.

Özellikle Instagram’da başarılı olmanın çoğu zaman gözardı edilen anahtarıdır hashtag’ler.

Kendi işletmenize özgü hashtag’ler yaratmanız pazarlama kampanyalarınızın daha çok kişiye ulaşabilmesi için son derece önemli.

https://www.instagram.com/p/BSIzAnKA1zx/?utm_source=ig_embed

Örneğin Mercedes Benz, AMG serisi araçlarında  #MercedesAMG hashtag’i kullanıyor.

Böylece tek bir hashtag’e tıklayan kişi AMG serisi ile ilgili binlerce içeriğe rahatça ulaşabiliyor.

 

12. Uygun Hashtag’ler Arayın

İşletmenize ve markanıza özgü hashtag’lerin yanı sıra popüler ve uygun hashtag’lerden de yararlanabilirsiniz. Sizle aynı sektörde faaliyet gösteren diğer işletmelerin kullandığı hashtag’lere bakarak ilham alabilirsiniz.

Örneğin kafeniz varsa, diğer kafelerin ne tür hashtag’ler kullandığına bakmanız çok iyi olur.

 

13. Gün Hashtag’leri Kullanın

Yine gün hashtag’lerinden de yararlanabilirsiniz.

#pazartesi

#pazartesimotivasyonu

#cumagecesi

#cumamesaibitişi

#carsambaegzersizi

#persembetarifleri

Açıklama kısmında hashtag’lere yer verdiyseniz bile daha sonra yorum şeklinde de alakalı hashtag’leri gönderilerinize ekleyebilirsiniz. Hatta açıklama kısmının daha temiz gözükmesi için hashtag’lerinizi yorum şeklinde paylaşmanız daha iyi bile olabilir. Kararı size bırakıyoruz.

 

14. Özel Gün Hashtag’lerinden Yararlanın

https://www.instagram.com/p/BSwRwHvBl-_/?utm_source=ig_embed

Giderek yaygınlık kazanan hashtag’leri tespit ederek siz de binlerce insana ücretsiz şekilde ulaşmanız gayet mümkün.

Mesela GoPro, ABD’deki evcil hayvanları kutlama gününde #NationalPetDay hashtag’i sayesinde  onbinlerce ekstra etkileşim aldı.

Yani anneler günü, Cumhuriyet bayramı, öğretmenler günü, Ramazan bayramı gibi özel gün ve etkinliklere özgü hashtag’lerden siz de faydalanın. Yine böyle özel gün ve etkinliklere uygun görseller paylaşmanız da çok iyi olur.

 

15. Sürekli Popüler Olan Hashtag’leri Kullanın

Instagram’da fark ettiyseniz birçok hashtag son derece popülerdir.

Mesela #tbt akımı böyle başladı. Throwback Thursday anlamına gelen bu hashtag, insanların geçmiş yıllardaki fotoğraflarını paylaştığı gönderilerin olmazsa olmazı oldu.

Siz de gönderilerinizle ve sektörünüzle alakalı popüler hashtag’leri tespit edip gönderilerinizde kullanın.

Mesela kafeniz varsa #morningcoffee,  #sabahkahvesi gibi hashtag’lerden yararlanabilirsiniz.

 

16. Hashtag’lere Cevap Verin

İşletmelerin sadece %2’si, sosyal medyada kendilerine gelen mesajlara düzenli olarak geri dönüş yapıyor. Halbuki pazarlama ve müşteri ilişkileri bakımından DM’lere cevap vermek harika ve ücretsiz bir fırsat.

Mesela NatureBox adlı takviye gıda firması, kendilerini etiketleyen veya firmanın hashtag’ini kullanan insanların gönderilerine yorum yazıyor. Bu kişi, bundan sonra NatureBox firmasına daha çok sempati duyacak, bu firmaya daha sadık olacaktır.

 

17. Kaliteli Görseller Paylaşın

Düşük çözünürlüklü, karanlık, aşırı filtreli, bulanık fotoğrafların sosyal medyada yeri yok. Hele 2020’de…

İşletmenizin veya ürünlerinizin fotoğrafını çekerken sadelikten yana olun ve yüksek kaliteli görseller üretmeye çalışın. Özellikle büyük markaların Instagram fotoğraflarını inceleyerek onlardan ilham alabilirsiniz. Kaliteli fotoğraf çekmek için pahalı fotoğraf makinelerine de ihtiyacınız yok. Bugün 2000 liralık akıllı telefonlarla bile şahane ürün fotoğrafları çekmek gayet mümkün.

Ayrıca zamanında yüklediğiniz düşük kaliteli fotoğrafları silmekten çekinmeyin. Bir fotoğrafı yükledikten sonra içinize sinmediyse bir hafta kadar bekleyip silmeniz de yine iyi olabilir.

Mutlaka okuyun: Etkileyici Instagram Fotoğrafları Nasıl Çekilir?

 

18. Aynı Fotoğrafları Yeniden Kullanın

Instagram’da pazarlama stratejilerine ek olarak farklı mecralarda da pazarlama girişimleri yapıyorsunuzdur. Bu nedenle örneğin Facebook’ta kullandığınız bir görseli, Instagram’da da paylaşabilirsiniz.

Yani bir fotoğraf çektiğiniz zaman o fotoğrafı farklı sosyal medya platformlarında tekrar kullanmanızın hiçbir zarar yok. Bilakis faydası var.

https://www.instagram.com/p/BR4IRu0hxeX/?utm_source=ig_embed

Örneğin Applemusic eski bir içeriği remiksleyerek, yani içeriğe müzik ekleyerek, yeniden paylaşmış. Böylece mevcut bir içeriğe ufak dokunuşlar yaparak yeni bir içerik daha oluşturmuş.

 

19. Tutarlı Olun

Bazı Instagram sayfalarına ilk girdiğiniz zaman karşınıza direkt olarak 9 fotoğraf çıkar ve bu fotoğrafların tarzı, renklendirmesi birbiriyle uyum olur. Bu ise çok profesyonel bir imaj çizer ilk bakışta.

Bu nedenle Instagram’a yükleyeceğiniz görsellerin benzer bir görsel dile ve anlatıma sahip olmasına gayret edin. Görsel tutarlılık bir markanın imajına olumlu katkı sunar.

 

20. Komik Görsellerden Yararlanın

https://www.instagram.com/p/B6aomaFJNHf/

Meme adı verilen, bizde ise adına caps denen komik fotoğraflar son derece yüksek etkileşim, paylaşım alır. Yani caps’lerin viral olarak büyük bir hızla yayılması kuvvetle muhtemeldir. Trend olan, Instagram ve Twitter’da epey sevilen caps’leri siz de kendi markanıza yönelik uyarlayabilirsiniz.

 

21. İşin Mutfağını Paylaşın

https://www.instagram.com/p/B9_uHxxn_nD/

Bir işletme olarak işin mutfağını, yani işletmenin gündelik rutinlerini paylaşmanız da yine sadık takipçilerinizin çok hoşuna gidecektir. Kamera arkası da denebilen bu görüntüler, takipçilerinizle aranızda samimiyet ve sadakat bağını güçlendirir. Örneğin işletmeniz tadilatta ise, duvarların boyanmasıyla alakalı kısa bir story paylaşabilirsiniz.

Ya da korona virüs salgını nedeniyle dükkanınızın sterilize edilişine dair bir video paylaşmanız da bundan sonraki malum süreç için çok iyi olur.

 

22. Alıntı Paylaşın

Elinizin altında her zaman taze görsel olmayabilir. Böyle durumlarda faaliyet gösterdiğiniz sektöre dair özlü söz, aforizma gibi şeyler paylaşabilirsiniz. Zira alıntılar insanların çok hoşuna gider ve özlü söz içeren gönderilerin etkileşim oranları da yüksektir.

Örneğin haber sitesi foundr, sırf bu yöntemle 6 ay içinde 110.000 takipçi kazanmayı başardı.

 

23. Fotoğraf Düzenleme Programı Kullanın

Instagram’ın kendi filtreleri oldukça kısır, itiraf edelim. Buna karşın Apple veya Android için onlarca şahane fotoğraf editleme programı mevcut.

VSCO, Snapseed, Prism fotoğraf düzenleme programlarıyla görsellerinize daha ilginç ve etkili filtreler ekleyebilirsiniz. Yine görsel tutarlılık bağlamında fotoğraflarınızda birkaç temel filtreyi kullanarak profilinizin daha profesyonel bir görünüm kazanmasını da sağlayabilirsiniz.

 

24. Kolaj Yapın

https://www.instagram.com/p/46ElKAQcUq/?utm_source=ig_embed

Tek bir karede birden fazla fotoğrafın yer almasıyla oluşan kolajlar, aynı anda birden fazla mesaj vermek konusunda harika bir yöntem. Canva, Inshot ya da Instagram Layout gibi uygulamalarla kolaj yaparak tek gönderiyle daha çok şey anlatmanız mümkün.

Buna ek olarak fotoğraflarınızı mozaik şeklinde de paylaşmanız mümkün. Profile giren kişiler ilk bakışta tek fotoğrafmış gibi görünen 9 fotoğrafı görür böylece.

 

25. Kaydırmalı Post Paylaşın

Kolajdan farklı olarak çoklu (kaydırmalı) gönderi de paylaşabilirsiniz. Instagram 10 adete kadar çoklu paylaşım yapmaya müsaade ediyor. Böylece birbiriyle alakalı fotoğrafları tek bir gönderi halinde paylaşabilir, bu sayede çok güzel hikayeler anlatabilirsiniz.

https://www.instagram.com/p/BRxItJigKSI/?utm_source=ig_embed

Örneğin bir restoran veya kafe işletiyorsanız meşhur yemeklerinizden birinin hazırlanışını 10 fotoğrafta adım adım anlatabilirsiniz.

 

26. Bir Hikaye Anlatın

https://www.instagram.com/p/B3mnHBthH-E/

Dağıstan asıllı Rus fotoğrafçı Murad Osman’ın “Follow Me” adlı fotoğraf serisi dünya genelinde büyük bir ilgi gördü. Bu seriyi mutlaka görmüşsünüzdür. “Osman’ı elinden tutup götüren eşi ve arka planda dünyanın farklı yerleri” gibi konsepte sahip bu çalışma seyahat fotoğrafçılığı anlamında şimdiden kült olmayı başardı. Siz de Instagram görsellerinizde bu tarz bir konsept hikaye geliştirebilirsiniz.

 

27. Gündelik Hayat Manzaraları Paylaşın

https://www.instagram.com/p/B57WunyA1UI/

Örneğin bir restoran işletiyorsunuz. İlla yemek fotoğrafı paylaşmak zorunda değilsiniz. Restoranınıza yemeğe gelen insanların mutlu fotoğraflarını ya da sabah mutfağa malzeme gelen taze meyve kasalarını paylaşabilir; profilinize samimi ve günlük bir hava katabilirsiniz. Fotoğraf ve videolarınızda yer alan kişileri etiketlemeniz de yine fotoğraftaki kişilere (müşterilerinize) yönelik güzel bir jest olacaktır.

https://www.instagram.com/p/B5PHCZphS9m/

Instagram sosyal bir mecra tabii ki. Yani insanlar için insanlara yönelik yaratılmış bir alan. Bu nedenle fotoğraflarınızda insanlara, insan hikayelerine yer vermeniz de yine takipçileriniz tarafından çok sevilecektir. Hangi sektörde olursanız olun, insan hikayeleri ve portreleri daima iyi iş çıkarır.

 

28. Eski Gönderileri Yeniden Paylaşın

Örneğin tam 2 sene önce paylaştığınız bir fotoğrafı, tekrar paylaşabilir; 2 senede kişisel ya da işletme olarak geçirdiğiniz değişime dair bazı şeyler yazabilirsiniz. Buna #tbt de deniyor. Throwback Thursday anlamına gelen bu ifade, eski anıları yeniden anmak ve yaşamak için hemen tüm Instagram kullanıcıları tarafından kullanılıyor.

Bundan 2 sene önce restoranınızın tadilatı yapılıyorsa ve bugün restoranınız tam teşekkül hizmet veriyorsa bu 2 senede yaşadıklarınıza dair duygusal bir açıklama ile paylaşacağınız gönderi sayesinde harika etkileşim alabilirsiniz.

 

29. Duyuru Yapın

Instagram, işletmenizle ya da markanızla alakalı olarak duyuru yapmak için doğru bir mecra gibi görünmeyebilir, fakat Instagram’daki gönderilerinizin altına yazdıklarınız insanlar tarafından okunur. Bu nedenle işletmenizle alakalı yeni gelişmeleri postlarınızın altında açıklama şeklinde yapabilirsiniz.

https://www.instagram.com/p/BK_Bj0DB6Xo/?utm_source=ig_embed

İndirim haberleri, mesai saati değişimleri, yeni sunulan ürünler gibi şeyleri açıklama kısmında belirtmekten çekinmeyin yani. Üstteki gönderide Starbucks, ABD’deki şubelerinde badem sütü kullanmaya başladığını açıklıyor misal.

 

30. Soru Sorun

Bir fotoğrafta ya da açıklama kısmında insanlara herhangi bir soru sorduğunuz zaman insanların buna son derece olumlu karşılık vereceğini ve sizi yorum yağmuruna tutacağını rahatlıkla söyleyebiliriz.

Bir gönderiye yorum şeklinde etkileşim almanın en iyi yollarından biri insanlara soru sormaktır. İnsanlara soru sormak takipçi kitlenizin bir konu hakkındaki görüşlerini almak ve insanların markanızla etkileşime girmesi için harika bir yöntemdir.

https://www.instagram.com/p/BS9Dw-nla7Q/?utm_source=ig_embed

Mesela NBA resmi sayfası, maçlardan önce takipçilerine maç hakkında skor tahmini soruyor ve yorumlar kısmında harika bir etkileşim oluyor.

Bu nedenle takipçilerinize soru sorarak onları yorum yapmaları konusunda teşvik edebilirsiniz.

Soru sormaya ek olarak bir konu hakkında insanların fikrini almak, onlardan feedback toplamak da yine iyi bir yöntemdir. Bir ürün ya da hizmet hakkında müşterilerin (takipçilerin) görüşlerini alarak gereken geliştirme ve iyileştirmeleri yaparak insanların markanızla daha üst düzey bir bağ kurmasını sağlamanız mümkün.

Bir de bazı fotoğrafların altına yazılacak açıklamayı takipçilerinize sorun. “Bu gönderiye bir açıklama yazın” tarzı bir istek de yine yorum sayısının artmasına, etkileşimin yükselmesine neden olabilir. Nihai olarak istediğiniz de budur zaten.

 

31. Takipçi Fotoğrafları Paylaşın

Takipçileriniz tarafından çekilen fotoğrafları paylaşmak iki açıdan şahanedir. Bir, içerik üretmek için zaman ve enerji harcamazsınız. İçeriğinizi takipçileriniz size “hediye eder.”

https://www.instagram.com/p/CAAav6gp8uF/?utm_source=ig_web_button_share_sheet

İkinci olaraksa ürün ve hizmetlerinizin müşterilerin hayatına kattığı değeri bizzat bir müşterinizin görseliyle kanıtlamış olursunuz.

Araştırmalar, insanların %84’ünün bir ürün veya hizmetle alakalı müşteri görüşlerine önem verdiğini gösteriyor. Yani müşterileriniz, sizin ürün veya hizmetlerinizle alakalı fotoğraf paylaştığında bu görselleri siz de kendi sayfanızda post veya hikaye olarak paylaşın.

https://www.instagram.com/p/BQvuNdshr17/?utm_source=ig_embed

Ürünlerinizin, hizmetlerinizin müşterilerinizin hayatına nasıl fayda sağladığını göstermek, hem takipçi sayınızı artırır hem de takipçilerinizi müşterileriniz haline getirmenize yardımcı olur.

 

32. Merak Uyandırıcı Videolar Paylaşın

Instagram’da video formatında paylaşımların daha çok etkileşim aldığını hepimiz biliyoruz.

https://www.instagram.com/p/BRn0EQ-BXqb/?utm_source=ig_web_copy_link

Instagram’a yönelik videolar da merak unsurunu kullanarak insanları şaşırtabilir, içeriğinizin viral olarak paylaşılmasını sağlayabilirsiniz.

https://www.instagram.com/p/BDin77DxtAH/?utm_source=ig_embed

Pozitif duygular uyandıran videoların paylaşılma oranı daha yüksektir. Bu nedenle negatif duygulara odaklanmak yerine neşeli, keyifli videolar paylaşmak her zaman daha iyi bir seçenektir.

 

33. Açıklama Videoları Çekin

Eğer potansiyel müşterileriniz ürün ve hizmetlerinizin tam olarak ne işe yaradığını anlamamışsa, sizden alışveriş yapmazlar. Bu nedenle bir marka olarak sunduğunuz ürün veya hizmetlerin nasıl kullanıldığını anlatan açıklayıcı videolar paylaşmanız çok iyi olur.

https://www.instagram.com/p/BIbB038h7V2/?utm_source=ig_embed

Örneğin Lush Cosmetics, bu örnekte saç şekillendirici sabununun nasıl kullanıldığına dair güzel bir video hazırlamış.

 

34. Boomerang Kullanın

Boomerang, bir videodan birkaç saniyelik bir kesitin sürekli tekrar etmesi anlamına gelen bir video formatı aslında. Özellikle eski videolarınızı yeniden kullanmak istiyorsanız ya da mevcut bir videonun belli bir bölümünü paylaşmak istiyorsanız “boomerang” tarzı bir format ideal olacaktır.

https://www.instagram.com/p/BKq_dZshgYB/?utm_source=ig_embed

Kim Kardashian bile boomerang kullanıyor, siz niye kullanamayasınız…

 

35. Fotoğrafların Lokasyonunu Belirtin

Paylaştığınız fotoğrafın nerede çekildiğini göstermek için lokasyon işaretlemek çok iyi bir yöntemdir. İnsanları işaretlenen mekana tıklayıp diğer fotoğrafları görmeleri bakımından lokasyon işaretlemeden mutlaka yararlanın.

https://www.instagram.com/p/B83fz4agU9H/

İşletmenizi Google Maps üzerinde işaretleyin ve işletmenizde çekilen fotoğraflarda kendi yer işaretinizi kullanın.

Mutlaka okuyun: Google Benim İşletmem Nedir?

 

36. İnsanları Harekete Teşvik Edin

Hareket derken spordan bahsetmiyoruz. Gerçi spora teşvik de gayet güzel bir fikir. Ama bizim kastımız spor değil. Instagram gönderilerinizin açıklama kısmında insanlara bir şey yapmalarını söyleyin.

  • Profildeki linke tıklayıp web sitenize mi gitsinler?
  • Fotoğrafı bir arkadaşlarına mı göndersinler?
  • Fotoğrafa 3 kişiyi mi etiketlesinler?
  • Çekilişe hak kazanmak için fotoğrafa yorum mu yazsınlar?

https://www.instagram.com/p/BR1F7lLjFro/?utm_source=ig_embed

Mesela NatureBox, bu gönderisinde insanlara biyografideki linke tıklayıp NatureBox sitesine gitmelerini söylüyor. İnsanların ürün ve hizmetleriniz hakkında daha çok bilgi almaları için onları web sitenizi ziyarete teşvik etmeniz gayet mantıklı bir hareket olur.

 

37. Takipçilerinizle Sohbet Edin

Gönderilerinize yapılan yorumları daima takip edin. Takipçilerinize soru sorun, sorularını yanıtlayın.

https://www.instagram.com/p/BOxMniajBBv/?utm_source=ig_embed

Airbnb takipçileriyle iletişime ve etkileşime geçme konusunda çok iyi işler yapıyor. Gönderilerinde insanlara bir soru soruyor ve verilen cevaplar sayesinde onlarla diyalog kuruyor.

 

38. Yarışma – Çekiliş Düzenleyin

Instagram yarışmaları ve çekilişleri markanızın tanınırlığı, takipçi sayısının artması ve insanlarla etkileşim bakımından şahane bir yöntemdir.

Instagram’da ne tür bir yarışma düzenlerseniz düzenleyin, doğru bir şekilde duyuru yapmalısınız. Çekiliş veya yarışmanın şartlarını net ve kısa bir şekilde anlatmalı, süreç sonunda dağıtılacak hediyelerden bahsetmelisiniz.

Eğer yarışmanızı web siteniz üzerinden yürütecekseniz web sitenizin linkini biyografi kısmında muhakkak paylaşın.

https://www.instagram.com/p/CADK92SDwbY/

Yarışma düzenleyerek Instagram’da daha çok kişiye organik bir şekilde ulaşabilirsiniz. Yani söz gelimi 100 liralık bir hediye karşılığında 100 liralık reklamla satın alamayacağınız kadar çok kişiye ulaşmanız söz konusu.

Çekilişe katılmak için farklı yöntemler sunabilirsiniz.

Örneğin sadece fotoğrafı beğenerek katılabilir insanlar çekilişe.

https://www.instagram.com/p/CAD2FrvDzHY/

Çekiliş gönderisinin altına yorum yazılarak da katılınabilir. Belli bir gönderinin altında çok sayıda yorum oluştuğunda bu gönderinin “Keşfet” kısmına düşmesi ve daha çok kişiye ulaşması da yine ihtimal dahilinde.

“3 arkadaşını bu gönderinin altına etiketle” gibi bir strateji de yine faydalı olacaktır. Bu sayede yeni takipçi kazanma şansınız da bir hayli artar.

https://www.instagram.com/p/BBTu_zqLgh0/?utm_source=ig_embed

Bir diğer çekiliş yöntemi ise insanların kendi içeriklerini paylaşmaları şeklindendir. Yani sizin belirleyeceğiniz bir konuda, belli bir hashtag altında fotoğraf paylaşan kişiler arasında çekiliş ya da beğeni sayısı yoluyla hediye dağıtılabilir.

Mesela Starbucks bu konuda düzenli olarak güzel yarışmalar düzenliyor. Starbucks bardakları üzerine çizilen görseller arasında en yaratıcı olanlara özel hediyeler veriliyor.

Son olarak web sitesine yönlendirme bazlı yarışmalardan bahsedelim. Şimdiye dek bahsettiğimiz yarışma ve çekilişler Instagram uygulamasından çıkmayı gerektirmiyor. Fakat insanları web sitenize yönlendirerek de çekiliş düzenleyebilirsiniz. Yarışmaya katılan kişiler size e-mail adreslerini vererek e-mail pazarlama alanında veritabanınızın büyümesini de sağlayacaklardır.

Mutlaka okuyun: Instagram’da Nasıl Çekiliş Yapılır?

 

39. Gönderileri Beğenin

Instagram’da gönderi paylaşmadığınız zamanlarda ise başka hesapları takip edebilir, gönderileri like’layabilirsiniz.

Unutmayın, Instagram sosyal bir ağ. Bu ise insanlarla etkileşime geçmeyi başarının temel kurallarından biri haline getirmekte.

Takipçilerinizin ya da herhangi bir sayfanın gönderilerini beğendiğinizde bu kişilere bildirim gidiyor. Bu da insanların “Kim beğenmiş acaba?” diye sizin profilinizi ziyaret etmelerini sağlıyor. Instagram’da farkınıza varılmasının ve takipçi kazanmanızın en kolay ve tamamen ücretsiz yollarından biri bu.

İnsanların fotoğrafını beğenmenin yanı sıra onların gönderilerine yorum da atın. İnsanların dikkatini çekmenin en iyi yollarından biri onların gönderilerine yorum yazmaktır. Yorumlarınızın yapıcı ve olumlu olmasına özen gösterin. Negatif bir üsluptan kaçının.

 

40. Trolleri Engelleyin

Gönderilerinizin altına uygunsuz, küfürlü, müstehcen, spam türü şeyler yazan hesapları direkt engelleyin. Takipçilerinize veya markanıza yönelik uygunsuz ifadeler kullanan bu hesapları Instagram’da bildirmekten de gocunmayın. Buna spam atmak da deniyor.

 

41. Önerilen Kullanıcıları Takip Edin

Instagram’ın size önerdiği hesaplar sizin hesabınıza ilgi duyabilecek kişilerden oluşmakta. Yani Instagram kendi algoritması uyarınca arkadaş öneriyor size. Bu nedenle önerilen kullanıcılara göz atıp uygun olanları takip edin.

Buna ek olarak sizi takip eden kişileri geri takip etmek de yine iyi bir yöntem olabilir. Fakat takipçi sayısını minimal tutmak da yine markanızın özel ve saygın bir imaja sahip olması için iyi olabilir. Takipçi dinamiklerinizi göz önüne alarak hangi hesapları takip edeceğinize siz karar vermelisiniz.

Bir ilave daha yapalım: Rakip markaların takip ettiği kişileri de analiz edin. Sizle aynı sektörde faaliyet gösteren ve direkt rakibiniz olan bir işletmenin kimler tarafından takip edildiğini, bu işletmenin kimleri takip ettiğini inceleyerek kendinize nitelikli takipçiler kazanabilirsiniz.

 

42. Fenomenlerle İşbirliği Yapın

https://www.instagram.com/p/Byf-qLcn2CY/

Milyonlarca takipçisi olan kişiler, büyük markalarla işbirliği yaparak sağlam paralar kazanıyor. Sizin böyle bir bütçeniz olmayabilir, fakat yine de takipçi sayısı görece yüksek yerel fenomenlerle işbirliği yaparak gönderilerinde sizin işletmenizden bahsetmelerini sağlayabilirsiniz.

İşbirliğine alternatif olarak gönderilerinizde fenomenleri, ünlü kişileri etiketlemeniz de size iyi bir büyüme kazandırabilir. Yani bu biraz piyango gibidir diyebiliriz. Bir restoransınız diyelim ve Vedat Milor’u etiketlediniz. Vedat Milor ise sizin işletmenizin tasarımını çok beğendi ve fotoğrafın altına yorum yazdı. Bir anda binlerce takip kazanmanız mümkün olabilir böylesine ufak bir etkileşimden.

Mutlaka okuyun: Influencer Marketing Nedir? Örnekleri Nelerdir?

 

43. Ne Zaman Paylaşım Yapacağınıza Karar Verin

Doğru bir zamanda paylaşılan bir fotoğraf ile “ölü” bir zamanda paylaşılan fotoğraf arasında fark vardır. Hesabınızda İstatistikler bölümüne girerek takipçilerinizin en çok hangi gün ve hangi saat aralığında aktif olduğunu tespit etmelisiniz. Böylece en çok sayıda takipçinin aktif olduğu saat aralıklarında fotoğraf paylaştığınızda alacağınız etkileşim, yorum, beğeni, takip sayısı da artacaktır.

Bunu deneye yanıla ve istatistikleri doğru okuyarak öğrenebilirsiniz.

 

44. Gelecek Paylaşımlarınızı Zamanlayın

Buffer, UNUM veya Later gibi uygulamalar sayesinde gönderi programınızı oluşturabilir, örneğin 7 günlük içeriğinizi zamanlayabilirsiniz. Böylece tek bir seferde 7 günlük içeriğinizi hazırlayabilir, her seferinde tek tek açıklama yazmakla, hangi içeriği paylaşacağınıza karar vermekle uğraşmazsınız.

 

45. Tutarlı Olun

Haftanın bir günü 9-10 fotoğraf paylaşmak yerine her gün 1 fotoğraf paylaşmak, yani tutarlı ve istikrarlı olmak daima iyidir. İnsanların karşısına her gün bir defa çıkmak size gereken yeterli etkileşimi sunacaktır.

 

46. Takipçilerinizi Tanıyın

Instagram istatistiklerinde takipçilerinizin yaş aralığı, cinsiyet dağılımı, ülke ve şehir dağılımı, en çok aktif olunan saat aralığı gibi şahane veriler sunulur. Bu rakamları ve verileri doğru okuyarak Instagram pazarlama stratejinizden maksimum fayda elde edebilirsiniz.

Bunlara ek olarak Iconosquare, Crowdfire, Simply Measured gibi Instagram analiz araçlarını kullanarak hesap hareketlerinizi, takipçi istatistiklerini, rakip firmaların Instagram’da nasıl bir ivmeye sahip olduklarını da öğrenebilirsiniz.

Durmuş BAYRAM

Yazar : Durmuş BAYRAM

Bilkent Üniversitesi "İletişim ve Tasarım" bölümünden mezun olduktan sonra DW Türkçe gibi birçok saygın kurumda online gazetecilik ve video üreticiliği yaptı. Sizler için iş fikirleri ve para kazanma yollarıyla ilgili araştırmalar yapıp rehber niteliğinde içerikler hazırlıyor.

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir