Sosyal Medyadan Para Kazanmak

Sosyal medya arkadaşlarla, aile üyeleriyle, iş arkadaşlarıyla ve insanlarla iletişim kurmaktan fazlası olabileceğini hiç düşündünüz mü?

Sosyal medya ekstra para kazanmak için harika fırsatlar sunuyor. Sosyal medya sitelerini kullanarak hayal ettiğinizden daha çok para kazanabilirsiniz.

Sunduğu keyifli deneyimler nedeniyle kullanıcıların gönlünde taht kuran sosyal medya platformları  bugünlerde basit birer eğlence aracı olmaktan çıkıp iş dünyasının merkezine oturmuş durumda. Öyle ki, sosyal medya kullanımındaki belirgin artış sayesinde bugün pek çok insan sosyal medya hesapları aracılığıyla kayda değer bir gelir elde edebiliyor. Bu durumu, sosyal medya platformlarının çeşitliliği kadar erişilebilirliği ve kullanılabilirliğine ilişkin gelişmelerin doğal bir sonucu olarak da görmek mümkün.

Sosyal medya platformları, insanların yeteneklerini açığa çıkarmasına dolayısıyla içlerinde saklı bu cevheri sosyal medya kanalları aracılığıyla gözler önüne serip nihayetinde sağlam birer gelir kaynağına dönüştürmesine olanak tanıyor.

Bugün insanlar kadar işletmeler de sosyal medya platformlarının nimetlerinden yararlanıyor ve işleri büyütmek veya geniş kitlelere hitap etmek adına sosyal medya pazarlamasını kullanıyorlar.

Sizler de bu “sanal pazarlama” fırsatından yararlanabilir, müşteri tabanınızı her geçen gün daha da genişletebilir ve çabalarınızın karşılığı olarak ciddi bir gelir elde edebilirsiniz.

Ne dersiniz?

Denemeye değmez mi?

Yazımızda sosyal medya platformlarını kullanarak para kazanmanıza yardımcı olacak birbirinden etkili yöntemlerden bahsedeceğiz.

 

Sosyal Medyadan Nasıl Para Kazanılır?

1 – Facebook’tan Para Kazanmak

facebooktan-para-kazanmak

Hadi her şeyin başlangıç noktası olan Facebook ile başlayalım. Facebook’tan para kazanmanın bir sürü yolu vardır, özellikle de yüz milyonlarca Facebook kullanıcısı olduğunu ve bu kullanıcıların Facebook’u düzenli olarak kullandığını hesaba katarsak.

Blogunuz veya internet siteniz varsa bunun tanıtımını yapabilirsiniz. Ve affiliate pazarlama yapıyorsanız aynı şekilde Facebook üzerinden tanıtım yapabilirsiniz. Affiliate pazarlama hedef sayfanızla ilgili blog yazıları veya açıklamalar yazabiliyorsanız okuyucuyu sitenizi ziyaret etmeye teşvik edebilirsiniz ve bu sayede iyi paralar kazanabilirsiniz.

Ancak para kazanma potansiyeli burada bitmiyor. Para kazanmanıza yardımcı olacak, Facebook’la işbirliği yapan siteler var. Zazzle vasıtasıyla My Merch Store uygulaması bu sitelerden biri. Zazzle sayesinde ücretsiz olarak herhangi bir ürün tasarlayabiliyorsunuz ve dizayn edebiliyorsunuz. Daha sonra bunu Facebook sayfanızda paylaşarak satış yapabiliyorsunuz. Tasarım geçmişi olan veya başka sanatçılar tarafından yapılan ürünleri satmak isteyen herkes bundan faydalanabiliyor. Ayrıca Cafe Press’i deneyebilir ve online mağazaları aracılığıyla bir şeyler satabilirsiniz.

Ether, Facebook’tan para kazanmanın bir diğer ilginç yolu. Bu internet sitesi aracılığıyla Facebook’unuza bir uygulama ekliyorsunuz ve telefon üzerinden insanlara tavsiyeler veriyorsunuz. Tavsiyeler verme konusunda iyiyseniz para kazanabilirsiniz. Ancak tabi ki bu iş herkesin harcı değildir.

Facebook’tan para kazanma konusunda detaylı bilgi almak için tıklayınız.

 

2 – Twitter’dan Para Kazanmak

twitterdan-para-kazanmak

Online olarak para kazanabileceğiniz bir diğer platform Twitter’dır. Tıpkı Facebook’ta olduğu gibi blogunuz veya internet siteniz varsa tanıtımını yapmak için Twitter’ı kullanabilirsiniz. Blogunuza yeni yazı eklediğinizde,  hoş ve kolaylıkla akılda kalan bir açıklama yazın ve okuyucuların blogunuza girmelerini sağlamak için “TinyURL” linki ekleyin. Bu affiliate pazarlama ile uğraşanlar için de harika bir yöntemdir. Affiliate sitelerine üye olun ve hoşunuza giden bir ürün bulun. Bu ürünle ilgili blog yazıları hazırlayın. En az birkaç tane hedef sayfa oluşturun. Daha sonra Twitter üzerinden tanıtım yapın ve para kazanın.

Mümkün olduğunca çok para kazanabilmek için Twitter’da takipçilerinizin olması gerekir. Sadece arkadaşlarınızın ve aile üyelerinizin olması yeterli değildir. Twitter araçlarını kullanmanız ve ürünlerinizle ilgilenecek insanlar bulmak için araştırma yapmanız ve kişilerin sizi takip etmesini sağlamanız gerekir.

Takipçi sayınız büyüdükçe sponsorlu tweetlerden faydalanabilirsiniz. Sponsorlu tweetler sayesinde reklamcılar reklam yapmanız karşılığında size ödeme yaparlar çünkü hedef pazara veya ulaşmak istedikleri kitleye sizin ulaşabildiğinizi bilirler.

Twitter’dan para kazanma konusunda detaylı bilgi almak için tıklayınız.

 

3 – Youtube’dan Para Kazanmak

youtubedan-para-kazanmak

Youtube’dan para kazanmaya başlamak sandığınızdan daha kolay olabilir. Youtube ortaklık programı sayesinde Youtube’a yüklediğiniz videolardan izlenme sayılarına göre tahmin edemeyeceğiniz gelirler elde edebilirsiniz.

Youtube’dan para kazanma konusunda detaylı bilgi almak için tıklayınız.

 

4 – İnstagram’dan Para Kazanmak

instagram-para-kazanmak

İnstagram temeli fotoğraf paylaşımına dayanan bir sosyal ağdır. İlgi çekici fotoğraflar paylaşabilirseniz ya da takipçilerinizi müşterilerinize dönüştürebilirseniz instagramsayesinde para kazanmanın birçok yolu vardır.

İnstagram’dan para kazanma konusunda detaylı bilgi almak için tıklayınız.

 

 

5 – LinkedIn’den Para Kazanmak

LinkedInLinkedIn’in en iyi özelliği LinkedIn sayfanızda  önceki müşterilerinizin veya meslektaşlarınızın sizinle ve işinizle ilgili tavsiyelerini paylaşabiliyor olmanızdır. LinkedIn topluluk içinde kendi markanızı kurma fırsatı sunar. LinkedIn daha çok işletmelerin diğer işletmelerle temas kurduğu bir platform olduğundan siz de hem fikir olduğunuz insanların pazarlama fikirlerinden faydalanabilirsiniz.

LinkedIn’in bir diğer avantajı da profesyonellerin bir araya geldiği ve düşüncelerini ve fikirlerini paylaştığı “gruplar” oluşturabilmenizdir. Bir sorunuz varsa veya birinin deneyiminden faydalanmak istiyorsanız bu konulara aşina olan kişilerden oluşan bir grup oluşturabilirsiniz. Size rehberlik ederler ve daha karlı kararlar vermenize yardımcı olurlar.

Mutlaka okuyun: LinkedIn ile Para Kazanmanın Yolları

 

6- TikTok’tan Para Kazanmak

Tiktok diğer sosyal medya sitelerine göre oldukça yeni olsa da en hızlı büyüyen ve yükselmesi en kolay olan bir platform. Akımlara ve trendlere özel Tiktok videoları yayınlayabilirseniz kısa sürede büyük bir takipçi kitlesine sahip olmanız işten değildir.

Mutlaka okuyun: TikTok’tan Nasıl Para Kazanılır?

 

7- Twitch’ten Para Kazanmak

Twitch’i özellikle oyun oynamaya sevenlerin canlı yayın yaparak bağış topladıkları bir sosyal ağ olarak özetleyebiliriz. Ancak elbette oyun oynamak tek seçeneğiniz değil. Sohbet edebilir, şarkı söyleyebilir veya bir müzik aleti çalabilirsiniz. Ne yaparsanız yapın para kazanmak için insanların ilgisini çekebilmeniz ve kendini izletmeniz gerekiyor.

Mutlaka okuyun: Twitch İle Para Kazanmak

 

Sosyal Medyadan Para Kazanma Yöntemleri:

1) Mevcut Takipçi Kitlenizi Güçlü Bir Gelir Kaynağına Dönüştürün.

Sosyal medya köklü işletmeler, influencer’lar, YouTube yıldızları veya ünlü girişimcilerle dolu. Dahası bunların her biri kendilerini takip eden, yaptıkları işi seven veya ürünleriyle gerçekten ilgilenen sadık bir takipçi kitlesine sahipler.

Siz de hali hazırda geniş bir kitleye hitap ediyor ancak sosyal medya hesaplarınızdan çok daha verimli bir şekilde yararlanmak istiyorsanız, yapmanız gereken tek şey mevcut kitlenizi birer gelir kaynağı olarak nasıl kullanabileceğinizi öğrenmektir. Takipçilerinizi gelir döngünüzün ayrılmaz bir parçası haline getirmek kadar önemli olan bir diğer unsur ise ilgi çekici olmaktır. Takipçilerinizin ne kadarının dikkatini çekebildiğinizi veya sesinizi ne kadarına gerçekten duyurabildiğinizi anlamaya çalışmalısınız.

Dijital bir rekabetin söz konusu olduğu günümüz dünyasında bunu gerçekleştirmenin tek yolu takipçilerinize hitap edecek ilgi çekici içerikler oluşturmak, onları cezbetmek ve nihayetinde gönderileriniz veya gönderilere iliştirdiğiniz linkler ile etkileşime yönlendirmektir.

Bu, hem içeriğinizi pazarlamada hem de hedef kitlenizi nihai amaca(çoğu zaman bu amaç bir ürün veya hizmetin satışıdır)yönlendirmede kullanacağınız temel sosyal medya stratejiniz olacaktır.

Unutmayın, hedefiniz her daim doğru mesajı doğru kişiye doğru zamanda doğru beklentilerle göstermek olmalıdır.

 

2) Yeteneklerinizi Pazarlayın.

Sosyal medyayı güçlü bir gelir kaynağına dönüştürmek istiyorsanız, üstün yanlarınızı başka bir deyişle beceri ve yeteneklerinizi fark etmeli, en önemlisi de bunları ideal kitlenizin/ hedef pazarınızın dikkatini çekmede kullanmalısınız.

Mükemmel bir video üreticisi olduğunuzu mu düşünüyorsanız? O halde bu beceriyi kullanın ve videolarınızı Facebook veya YouTube gibi sosyal medya platformları aracılığıyla takipçilerinizle paylaşın.

Temel amacınız, oluşturacağınız içerikle takipçi kitlenizi ürünlerinizi satın almaya sevk edecek denli etkilemek veya bu içeriği şahsi hesaplarında paylaşarak etkileşimler üzerinden gelir elde etmenize aracı olmalarını sağlamak olmalıdır.

Güçlü ve zayıf yönlerinizi keşfetmeli ve bilhassa üstün özelliklerinizden yararlanmaya odaklanmalısınız. Nihayetinde ortaya çıkan benzersiz ürünü/içeriği sosyal medya kanalları aracılığıyla başkalarıyla paylaşmayı ihmal etmeyin.

İnsanlar yaratıcı fikirler görmeyi sever ve böyle bir içeriğe rastladıklarında başkalarıyla paylaşmaktan çekinmezler. Yani ününüz paylaşım sürecini bizzat başlattığınız sosyal ağ platformları aracılığıyla dört bir yana yayılacaktır.

Güçlü, kaliteli ve keyifli içeriklere sahipseniz, insanların sosyal medya hesaplarınızın sıkı takipçi olması kaçınılmazdır.

 

3) Influencer(Etki İnsanı) Olun.

Belirli bir topluluğu etkileme veya yönlendirme gücüne sahip kişilerin yaptığı işi tanımlayan “influencer” kavramı aynı zamanda günümüz dünyasının trend mesleklerinden biri olarak da görülmektedir-yalnızca bu gerçeğin dahi sizi bekleyen rekabetin boyutlarını anlamanıza yeteceğini düşünüyoruz.

Instagram ve Facebook’u şöyle bir incelediğinizde, paylaştıkları çeşitli pek çok içerik sayesinde takipçi sayılarını gün geçtikçe arttırıp içeriklerini birer gelir kaynağına dönüştürmeyi başarmış pek çok influencer olduğunu fark edeceksiniz.

Kulağa kolay bir işmiş gibi geliyor, öyle değil mi? Aman ha! Sakın ola bu işi sırf kolaylığı için tercih etmeyin. Sanılanın aksine mükemmel, sıradışı ve yaratıcı fikirler bulmak, bunları fotoğraf, video vb. içeriklere yansıtmak ve bu içerikleri başkalarıyla paylaşmak suretiyle takipçi toplamak bolca zaman ve sıkı bir çalışmayı beraberinde getirir. Zaten insanların ilgisini çeken asıl şey sunduğunuz içeriğin benzersizliğidir. Farklılığınız sayesinde dikkatleri üzerinize çeker, insanları sizi takip etmeleri konusunda cesaretlendirmiş olursunuz.

Sıradışı ve yaratıcı fikirlere sahip olup bunu Instagram’a taşımak ve bu yolla fark yaratabilecek bir influencer olmak için gereken cevhere sahip olduğunuza inanıyorsanız, işin peşini bırakmamalısınız.

İnfluencer olmanızı sağlayacak birkaç orijinal fikir de bizden gelsin: Sosyal medya hesaplarınızda olumlu düşünmenin gücünden bahsedebilir, moda veya stil hakkında konuşabilir, kitap değerlendirmeleri yapabilir hatta yılın en çok okunan kitaplarını yorumlayabilirsiniz. Anlayacağınız, “etki insanı” olabilmek aynı zamanda aralarından seçim yapabileceğiniz geniş yelpazede seçeneğin varlığına da işaret etmektedir.

O halde üzerinde çalışmak istediğiniz konuyu belirlemekle işe başlayın. Bu aşamada günlük hayatınızdan kesitler sunmayı tercih edebilir, insanlara ev tasarımı hakkındaki fikirlerinizi sunabilir hatta farklı mutfaklara/tatlara ilişkin deneyimlerinizi restoran/kafe değerlendirmeleri üzerinden takipçilerinizle paylaşabilirsiniz. Bu fikirlerden hangisi sizin güçlü yanınızı oluşturuyor? Yeteneğinizle doğru orantılı seçimler yapın ve becerinizi son damlasına kadar güzel ve eşsiz içerikler yaratmada kullanın.

 

4) Pazarlama Stratejilerinizi Geliştirin.

İçeriğinize rastlayan herkesin tek bir ilgi çekici gönderinin hemen akabinde sıkı takipçiniz olmasını bekleyemezsiniz.

Yaratıcı bir fikir bulmuş olabilirsiniz, ancak asıl iş güçlü bir pazarlama stratejisi geliştirebilmektedir. Peki, bunu nasıl yapacaksınız? İçerik oluşturma sürecinizi mercek altına alın ve insanların ne tür içeriklerle sıklıkla bağlantı kurduklarını ya da etkileşime girdiklerini gözlemleyin.

Sosyal medya hesaplarınızı gözden geçirin ve etkileşimin en yoğun olduğu gönderileri tekrar tekrar okuyun/izleyin. Böylece paylaşımlarınız üzerinden ideal müşteri kitlesine ulaşmak ve takipçilerinizi yumuşak bir geçişle satın alım yolculuğuna yönlendirebilecek kalitede içerikler yaratmanın ilk adımını atmış olursunuz.

Mevcut kitlenize ilişkin pazarlama stratejilerini bir kez daha gözden geçirmeniz, müşteri ilişkilerini güçlü bir zemine oturtmanıza, dahası sizin için kritik öneme sahip kitle ile gerçek ve özgün ilişkiler geliştirmenize yardımcı olacaktır.

İşinizi kitleniz, içerikleriniz veya ürününüzün kalitesi ile doğru orantılı olarak büyütebilirsiniz. Emin olun tüm bunlar takipçilerinizin daha fazlası için geri gelmesini sağlayacaktır.

 

5) Facebook ve İnsagram Sayfaları Kurun.

Son zamanlarda Facebook ve İnstagram sayfaları  büyük rağbet görüyor.

İnsanlar bu sayfaları hem kendi ürünlerini pazarlamak hem de kendileri dışındaki pek çok işletmeye ürünlerini sayfalarında sergileme/tanıtma şansı vermek için kullanıyorlar. Siz de bir sayfa kurabilir, reklam ve tanıtım faaliyetleri üzerinden gelir elde etmeye başlayabilirsiniz.

Bu sayfaların tek avantajı reklam geliri sunmak değildir. Bu sayfalar aynı zamanda ideal hedef kitlesi ile gerçek bir bağ kurulmasını da sağlarlar. İnsanların  samimiyet arama veya kafa yapılarının uyuştuğu insanlarla bir arada olmaya yönelik eğilimleri göz önünde bulundurulduğunda bu gerçek hiç de şaşırtıcı değildir.

 

6) Sosyal Medya Reklamlarından Yararlanın.

Küçük çaplı markalardan tutun da büyük ölçekli firmalara kadar herkes sosyal medyadaki varlığını doğru pazarlama stratejileri ve doğru türden sosyal medya reklamları yoluyla güçlü bir şekilde hissettirebilir.

Sosyal medya hesabınızdaki takipçi sayınızı, etkileşim ve dönüşümleri artırmak istiyorsanız, içerik kalitenizi artırmalı; doğru zamanda, doğru kitleye, doğru mesajı vermek adına kullandığınız platforma uygun reklam araçlarından yararlanmalısınız.

Mutlaka okuyun: Sosyal Medyada Reklam Nasıl Yapılır?

 

7) Ürün veya Hizmet Satışı Yapın.

Sunduğunuz ürünleri satın almakla ilgilenecek kişilere kolayca ulaşmak adına sosyal medyayı kullanın.

Sosyal medya platformları büyük bir müşteri havuzuna sahiptir, dahası alım-satım odaklı çok sayıda sosyal medya grubu/topluluğu vardır. Siz de bu kanallar aracılığıyla ürün veya hizmetlerinizi satabilir, karşılığında fahiş gelirler elde edebilirsiniz.

“Takipçi sayım az, müşterilere nasıl ulaşacağım?” mı diyorsunuz? O halde sizi influencer pazarlaması ile tanıştıralım. İnsanları etkileme gücüne sahip, bol takipçili fenomenlerin tavsiye ve paylaşımları sayesinde sesinizi geniş kitlelere duyurabilir, ürün satışlarınızı, dolayısıyla da gelirinizi artırabilirsiniz.

Sosyal medyada satış yapmanın bir diğer önemli noktası ise ürünlerinizi/ hizmetlerinizi ilgi çekici ve yaratıcı yöntemlerle sunduğunuzdan emin olmaktır. Ürününüzü potansiyel alıcılarınız olabilecek gerçek kişilere göstermek adına canlı yayınlardan yararlanabilirsiniz.

Ev tabanlı bir işletme olup yemek hizmeti veriyorsanız, sosyal medya hesaplarınızı yemeklerinizi sergileyen paylaşımlarla doldurmalı ve bunu yaparken içeriğinizi ziyaretçilerin gözünde cazip kılmaya odaklanmalısınız. Müşterilerin ürünlerinizin güzelliğini veya kalitesini ilk bakışta görmelerini sağlamak istiyorsanız, özgün ve profesyonel bir göz tarafından çekilmiş ürün fotoğraflarına yer verin.

 

8) Affiliate Pazarlamayı Keşfedin.

Sosyal medyadan para kazanmanın bir diğer popüler yolu ise üyelikler ve sponsorluklar temelli sosyal medya stratejilerini hayata geçirmektir. Tam da bu noktada “Affiliate Marketing” yani satış ortaklığı kavramı devreye girer. Affiliate marketing, bir markanın/işletmenin/kişinin ürün ya da hizmetlerini internet ortamında-bilhassa da sosyal medyada- tanıtarak satış yapması ve bu satıştan da belirli bir miktar komisyon almasını ifade eder.

Markalarını veya ürünlerini pazarlamak isteyen işletme veya şahıslar, sosyal medya aracılığıyla farklı kişilerle bağlantı kurup bu kişilerin sponsoru olurlar. Bu ortaklık sayesinde, söz konusu şahıs tarafından yürütülen her kampanya marka adlarını duyurmada kullandıkları güçlü bir reklam aracı haline gelir.

Satış ortaklığı pazarlamasının özünü, tıpkı Trendyol’un yaptığı gibi, bir ürünü çok daha geniş bir pazara tanıtma fikri oluşturur. İnstagram fenomenleri Trendyol ürünlerinin linklerini paylaşarak yapılan her satıştan ortalama %10 kazanç elde ederler.

Sizler de bu tür ortaklıklar aracılığıyla oldukça güzel paralar kazanabilirsiniz.

Mutlaka okuyun: Trendyol Satış Ortaklığı Nasıl Yapılır?

Mutlaka okuyun: Affiliate Marketing Nedir? Nasıl Yapılır?

 

9) Güçlü Bir Marka Hikayesine Sahip Olun.

Takipçileri markanız veya şahsınızla bağdaştıran asıl şey anlatacak güçlü bir hikayeye sahip olmanızdır.

Facebook veya YouTube gibi sosyal medya platformlarında milyonlarca takipçiniz olsa dahi yolculuğunuzu anlamlı kılan şey bu kitle ile kuracağınız bağdır. Ve bu noktaya ancak onlara kendinizden, bu girişime neden ve nasıl atıldığınızdan, yolculuğunuzun şimdiye kadarki bölümünden ve geleceğe dair planlarınızdan bahsetmek suretiyle gelebilirsiniz.

Web sayfanızdaki dönüşümleri veya sosyal medya sayfalarınızdaki etkileşimleri artırmak için hedef kitlenizle konuşmanız gerekir. Onlarla gönderileriniz aracılığıyla bağ kurmalı, samimiyetinizi hissettirmelisiniz. Takipçileriniz sosyal medya sayfanıza girdiklerinde kendilerini mutlu hisseder, sizinle içten bir bağ kurduklarına inanırlarsa nihai alıcılara dönüşmeleri kaçınılmaz olacaktır. Unutmayın, yüksek etkileşimli bir kitle aynı zamanda ziyaretçi trafiğinin artması anlamına da gelir. Ve hızlı bir trafik sizi trend sayfalar arasına yerleştirebilir- bu görünürlük benzer şeyler arayan insanların size rahatça ulaşabilmesini sağlar.

Mutlaka okuyun: Marka Hikayesi Nedir?

 

10) Sponsorlu İçeriklerden Yararlanın.

Sosyal medya reklamlarının basın veya yayın gibi geleneksel pazarlama yöntemlerinden çok daha ekonomik ve işlevsel olduğu bir çağa denk geldiğimiz için ne kadar şükretsek az. Öyle ki saniyeler içinde geniş kitlelere ulaşmak için yapmanız gereken tek şey birkaç dolarlık yatırımdan ibaret, harika değil mi?(Seçtiğiniz coğrafi ve demografik hedef kitleye bağlı olarak ödeyeceğiniz miktarda ufak çaplı değişiklikler olabilir).

O halde bir yandan üst düzey içerikler oluşturarak sosyal medyadaki varlığınızı güçlendirmeyi planlarken, diğer taraftan da Facebook ve Instagram’ın güçlü reklam araçlarını işe koşmayı ihmal etmemelisiniz. Unutmayın, Facebook, Instagram, YouTube vb. sosyal medya platformları, ulaşmanız gereken geniş bir kullanıcı tabanına sahiptir.

Bu, sayfanızı, içeriğinizi ve işinizi büyütmenize yardımcı olacak hedef kitleye tek bir tıkla ulaşabileceğiniz anlamına gelir.  Ne denli büyük bir kitleye ulaşırsanız, o denli fahiş bir yatırım getirisi elde edersiniz.

Mutlaka okuyun: Sponsorlu İçerik Nedir? Nasıl Oluşturulur?

 

11) Takipçilerinize Değer Sunun.

Başarılı bir işletme olmak ve sosyal medya hesaplarınız aracılığıyla ürün/hizmet satmak istiyorsanız, beş yıldızlı bir müşteri hizmetine sahip olmalısınız.

Bilindiği üzere sosyal medya, işletmelere müşterilere kolayca ulaşma ve etkileşimler yaratma imkanı sunan güçlü bir platformdur. Bu özelliklerden en yüksek verimi alabilmek için sayfanızı ziyaret eden herkese eşit derecede önem vermeniz ve takipçilerinize/müşterilerinize salt bir ürün ya da hizmet değil “değer” sunmaya özen göstermeniz gerekir.

Bunu işletmenizin genel bir kuralı haline getirmeli, sayfanızı ziyaret eden her kim olursa olsun sorduğu soruya nazikçe ve etraflıca cevap vermeyi bir alışkanlık haline getirmelisiniz. Böylesi bir tavırla potansiyel kitleniz üzerinde olumlu bir izlenim bırakırsınız ki bu nihayetinde bir sonraki alışverişleri için sizi tercih etmelerini sağlayacaktır.

Kötü tecrübeler yaşadığınız bir işletmeyi kimseye tavsiye etmezsiniz, öyle değil mi? O halde, kötü tecrübelere asla meydan vermeyin. Unutmayın, ağızdan ağıza pazarlama işletmelerin geleceğini belirleyebilir ve bu stratejinin temel kaynağını sosyal medya profillerindeki müşteri değerlendirmeleri oluşturur. Sosyal medyada yer alan, işinizle alakalı tek bir kötü bir kelime dahi şimşekleri işletmeniz üzerine çekmeye yetecektir. Ve büyümek isteyen bir işletme olarak amacınız asla bu olmamalıdır. Siz siz olun “reklamın iyisi kötüsü olmaz” anlayışına sığınıp da müşterinin olumsuz deneyimini görmezden gelmek gibi bir hataya düşmeyin.  Bunun yerine, sosyal medyada olabildiğince aktif olmaya odaklanın. Bunun anlamı aynı ürünün fiyatını yüzlerce kez söylemek olsa dahi müşteriden gelen hiçbir soruyu yanıtsız bırakmayın.

Müşteri için aynı ürünü satan başka bir işletme bulmak güç değildir, ancak amaçları ürün satışından gelir elde etmek ve pazardaki varlığını/konumunu korumak olan işletmeler ürünlerini satın alacak kitlelere muhtaçtır. Anlayacağınız, işletmelerin müşteriye duyacağı ihtiyaç müşterilerin işletmeye yönelik ihtiyacından fazladır. Bu bağımlılığı güçlü ve verimli bir sürece dönüştürmek için müşterilerinize hak ettikleri değeri göstermeyi bir öncelik haline getirmelisiniz.

 

12) Gündemi Sıkı Takip Edin.

Satışlarınızı artırmak mı istiyorsunuz?

O halde, dünyada veya ülkenizde yaşanan son gelişmeler, trendler ve güncel sorunlara ilişkin içerikler paylaşın. Sosyal medyada trend olan şeyin bir parçası olmak harika bir pazarlama stratejisi olabilir. Trend olmuş hashtag’leri, haberleri veya etkinlikleri takip etmeniz, işletmenizin bu eğilimi takip eden çoğunluğun bir parçası olmasını sağlayacaktır. Gündemi takip etmeniz sosyal medya sayfalarınızı ziyaret eden, bilgilendirici paylaşımlarınızdan etkilenen insanlar üzerinde olumlu bir etki bırakmanıza da yardımcı olur.

Bu sayede, markanızdan bihaber olan ya da sattığınız ürün veya hizmete ihtiyaç duymayan insanlarla beklenmedik kavuşmalar yaşayabilir, ihtiyaç duydukları an sizi hatırlamalarını sağlayabilirsiniz. Bazı müşterilerin sizi tesadüfen, sırf güncel konular hakkında konuştuğunuz veya mevcut senaryo ile ilgili paylaşımlarınız aracılığıyla bulup beğenebilecekleri gerçeğini aklınızdan çıkarmayın.

Bu, influencerların sıklıkla kullandığı pazarlama stratejilerinden biridir ve sayesinde güncel veya trend olmayan konulara kıyasla çok daha geniş bir takipçi kitlesine-müşteri tabanına- ulaşırlar.

 

13) Tutarlı Olun.

Sosyal medya platformları üzerinden para kazanmanın ve başarıyı yakalamanın sırrı tutarlılıktır.

Influencer, YouTube yıldızı, blog yazarı, fotoğrafçı veya ürün/ hizmet sağlayıcısı… Kim olursanız olun başarıya ulaşmak ve müşteri tabanınızı genişletmek için sosyal medyada aktif olmalı, dahası tutarlı paylaşımlarda bulunmalısınız. Hedef kitlenize alanızda bir profesyonel olduğunuzu ve işinizi büyütmeye odaklandığınızı göstermelisiniz. Böylece, sosyal medya paylaşımlarınız kadar etkileşimlerinizde de belirli bir düzen tutturabilirsiniz.

Aynı ürünü, eşit fiyatla satan iki ayrı sayfaya denk geldiğinizi varsayalım. Aradaki tek fark, ikinci sayfanın daha fazla içeriğe, daha düzenli gönderilere, daha fazla etkileşime ve takipçi yorumuna sahip olması olsun. Bir müşteri/alıcı olarak hangisini tercih ederdiniz? İlginiz sosyal medya gönderileri sık ve tutarlı olan sayfaya kayardı, öyle değil mi?

Günlük, haftalık veya aylık bir gönderi düzeni oluşturur, hedef kitlenizi bu düzene alıştırır-yani her konuda olduğu gibi bu konuda da tutarlı olursanız-  takipçilerinizin dikkatini işletmenize çekmeyi başarabilirsiniz. Böylece, sizinle etkileşime girmelerini veya iş yapmalarını da sağlamış olursunuz. Etkileşimdeki bu artış, sosyal ağ platformlarındaki takipçi sayınızı katlamanıza yardımcı olacaktır.

 

Son Söz

Güçlü bir kalemi olan çoğu kişi sosyal medya influencerı olup blog yazıları üzerinden para kazanmayı seçmiştir. Kimileri ise DIY(Kendin-yap) sanatları, el sanatları, dil vb. eğitsel içerikli videoları YouTube veya Facebook vb. platformlarda paylaşarak ciddi bir gelir elde etmektedirler.

Neden bir sonraki şanslı kişi siz olmayasınız?

İnanın, doğru işi bulduğunuz vakit bu hayali gerçeğe dönüştürmeniz mümkün.

Çoğu insan, sosyal medyada bolca paylaşım yapmanın para kazanmaya yeteceğini zanneder. Ancak, bu iş sanıldığı kadar basit değildir. İşletmelerin, girişimcilerin, blog yazarlarının ve serbest çalışanların işlerini veya sayfalarını geliştirmek için her zamankinden daha çok çaba sarf etmeleri gerekir. Unutmayın, bu iş ne sanıldığı kadar kolay ne de imkansızdır.

O halde ilk adımı atmalı, sosyal medyadaki varlığınızı değerlendirmenize, konumunuzu güçlendirmenize ve para kazanmanıza yardımcı olacak bu ipuçlarını uygulamaya bir an evvel başlamalısınız.

 

İlginizi çekebilir

İnternetten Para Kazanma Yolları

Para Kazandıran Uygulamalar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.