2024’te Sosyal Medyadan Para Kazanmak

Son yıllarda sosyal medya arkadaşlarla, aile üyeleriyle, iş arkadaşlarıyla ve insanlarla iletişim kurmaktan çok daha fazlasını sunmakta.

Günümüzde sosyal medya para kazanmak ve hatta geçimini sağlamak isteyenler için harika fırsatlar barındırıyor.

Sunduğu keyifli deneyimler nedeniyle kullanıcıların gönlünde taht kuran sosyal medya platformları  bugünlerde basit birer eğlence aracı olmaktan çıkıp hayatımızın merkezine oturmuş durumda. Öyle ki, sosyal medya kullanımındaki belirgin artış sayesinde bugün pek çok insan sosyal medya hesapları aracılığıyla geçimlerini sağlayabiliyor ve hatta zengin olabiliyorlar. Bu durumu, sosyal medya platformlarının çeşitliliği kadar kolay erişilebilir olmasının doğal bir sonucu olarak da görmek mümkün.

Sosyal medya platformları, insanların yeteneklerini açığa çıkarmasına dolayısıyla içlerinde saklı bu cevheri sosyal medya kanalları aracılığıyla gözler önüne serip nihayetinde sağlam birer gelir kaynağına dönüştürmesine olanak tanıyor.

Ne dersiniz?

Denemeye değmez mi?

Yazımızda sosyal medya platformlarını kullanarak para kazanmanıza yardımcı olacak birbirinden etkili yöntemlerden bahsedeceğiz.


Sosyal Medyadan Nasıl Para Kazanılır?

1 – Youtube’dan Para Kazanmak

youtubedan-para-kazanmak

57 saniyelik bir video ile 250 bin dolar kazanabileceğinizi söylesek? İngiliz bir aile ” Charlie bit my finger” başlığıyla paylaştığı videodan tamı tamına 250.000 $ kazanç elde etti. Bu Youtube’un gücünün de bir kanıtı niteliğinde.

Youtube’dan para kazanmak sandığınızdan daha kolay olabilir. Youtube ortaklık programı sayesinde Youtube’a yüklediğiniz videolardan izlenme sayılarına göre tahmin edemeyeceğiniz gelirler elde edebilirsiniz.

a) YouTube kanal reklamlarından para kazanın.

YouTube kanalınız mı var? O halde, “Para Kazanma” özelliğini aktif hale getirerek gelir elde etmeye başlayabilirsiniz, ancak bu herkese açık bir seçenek olmayıp belirli kriterlere tabiidir. Bu özelliği kullanabilmek için 1.000’i aşkın aboneye ve son bir yıl için en az 4.000 saatlik bir izlenme süresine sahip olmalısınız.

Sisteme dahil olmayı başardığınızdaysa, videolarınız izlendikçe para kazanırsınız. Sistem tıpkı TV reklamlarındaki gibi işler; içeriğiniz bir süre oynatılır, ardından reklam arası verilir ve bitiminde yeniden kaldığı yerden devam eder.


b) Kanal üyeliklerinden yararlanın.

YouTube, içerik oluşturucuların içeriklerinden para kazanmalarının bir diğer yolu ise 2018’de devreye giren kanal üyeliği sistemidir.  Hesabınız üzerinden “Kanal Üyelikleri” özelliğini etkinleştirdikten sonra abonelerinize “yalnızca üyelere özel” ayrıcalıklar sunabileceksiniz. Bu özellikler şunlardır:

 • Sadakat rozetleri
 • Özel emojiler
 • Yalnızca üyelere has topluluk gönderileri
 • Canlı sohbet erişimi
 • Özel canlı yayınlar
 • Bonus içerikler

Üyelerinize kendilerini özel hissettirecek içerikler sunmakla aynı zamanda onları diğer takipçilerden ayrı bir yere koyduğunuzu belli etmiş olacak, kendilerini değerli hissetmelerini sağlayacaksınız.  Ancak, bu yöntemin de bir dizi koşula tabi olduğunu unutmayın. Bu özellikten yararlanmak için:

 • YouTube Partner Programı’na katılmalı
 • 1000 veya daha fazla aboneye sahip olmalı
 • Üyelik özelliğinin geçerli olduğu bir ülkede faaliyet göstermeli
 • Yetişkinlere özel içerikler hazırlamalı
 • YouTube hizmet koşullarını kabul etmiş olmalısınız.

Ayrıca, yalnızca birkaç video üzerinden para kazanmaya başlayamayacağınızı da bilmeniz gerekiyor.

Son olarak, kanal üyeliklerinin, kullanıcıların reklamsız video izlemesine olanak tanıyan Premium Üyeliklerden farklı olduğunu belirtelim ve bölümümüzü sonlandıralım.

c) YouTube BrandConnect hizmetinden yararlanın.

YouTube BrandConnect, marka içerik kampanyalarını yönetmek adına markalarla içerik üreticilerini buluşturan bir para kazanma hizmetidir. Bu hizmet sayesinde, videolarınızda reklam verenlere/sponsorlara ait içeriklere yer vererek para kazanabilirsiniz. Bu, belirli bir ürün veya hizmet hakkında içerik oluşturmak ve başkalarını söz konusu ürünü/hizmeti satın almaya teşvik etmesi bakımından satış ortaklığına benzer bir uygulamadır.

Aradaki farksa burada satışların belirli bir yüzdesini kazanmak yerine içerik oluşturmak için doğrudan ödeme alıyor olmanızdır-ki sizin için çok daha avantajlıdır, zira bu sayede zamanınızı satışa dönüşemeyen ve dolayısıyla size asla para kazandırmayacak içerikler oluşturmaya harcamamış olursunuz.

Mutlaka okuyun: Youtube’dan Nasıl Para Kazanılır?


2 – İnstagram’dan Para Kazanmak

instagram-para-kazanmak

Sahibi olan Mark Zuckerberg 10 yıl önce İnstagram için şöyle bir hedef belirlemiştir:

İnstagram için hedefimiz, üreticilerin kolaylıkla geçimini sağlayacakları bir platforma dönüştürmektir.

Gerçekten de son yıllarda bu hedefi nasıl da mümkün kıldıklarını görebiliyoruz. İnstagram şu an için en kolay ve en çok para kazandıran sosyal medya sitesi diyebiliriz.

İlgi çekici fotoğraflar paylaşabilirseniz ya da takipçilerinizi müşterilerinize dönüştürebilirseniz instagram sayesinde para kazanmanın birçok yolunu keşfedebilirsiniz.

Peki ne kadar kazanabilirim, diye soracak olursanız 10 bin takipçiye sahip olan kullanıcılar ortalama 10-25 bin TL arası kazandıklarını rahatlıkla ifade edebiliriz. Takipçi sayınız arttıkça kazancınız da katlanarak artacaktır.

a) Satış ortaklıklarından faydalanın

10 bin takipçiye ulaştıysanız Trendyol, Hepsiburada gibi sitelere üye olarak satış ortaklığı yapmaya başlayabilirsiniz. Vereceğiniz her link üzerinden satış olduğu takdirde %5 – %20 civarında değişen komisyonlar kazanabilirsiniz.

Mutlaka okuyun: Trendyol İnfluencer İşbirliği Nasıl Yapılır?


b) Abonelik sisteminden yararlanın.

Instagram ‘ın abonelik özelliği sayesinde aboneler, belirli bir ücret karşılığında kendileri için hazırlanmış özel içerikleri görüntülerken siz de düzenli, aylık bir gelire kavuşabilirsiniz.

Üstelik bu iş son derece kolaydır. Tek yapmanız gereken sayfanızda etkileşim düzeyi yüksek takipçilerinize özel içerikler sunmaktır. Aboneleriniz mor bir halka ile vurgulanan tüm bu özel içerikleri görüntüleyebilirler. Ayrıca ödeyecekleri aylık ücret karşılığında adlarının yanında yer alacak bir abone rozetine de sahip olurlar. Bu rozeti kullanarak yorumlarda ve DM’ lerde öne çıkabilirler-siz de aynı rozet sayesinde kimlerin  sayfanıza abone olduğunu görebilirsiniz.  En güzeli de abonelik ücretlerini bizzat belirleyecek olmanızdır.

c) Bir hizmet/değer sunun.

İnsanların öğrenmek için yanıp tutuşacağı bir yeteneğiniz mi var? Hizmetlerinizi sosyal medya üzerinden pazarlamaya ne dersiniz? Unutmayın, sosyal medya mükemmel bir pazarlama aracına dönüşebilir. Metin yazarları, grafik tasarımcılar, web geliştiricileri, pazarlamacılar ve farklı pek çok çevrim içi hizmet sağlayıcı, becerilerini vurgulayan ve becerileri sayesinde hayatı nasıl kolaylaştıracaklarını gözler önüne seren ilgi çekici içerikler yayınlayarak müşteri bulabiliyorlar.

Yaşam koçluğu, işletme koçluğu, kariyer koçluğu vb. danışmanlık hizmetleri de çevrim içi ortamda gerçekleştirilmeye müsait iş fikirlerinden olup sosyal medyadan para kazanmanın harika bir yolunu sunar.

d) Marka ortaklıkları kurun.

Güçlü ve yerleşik bir sosyal medya varlığına sahipseniz markalarla ortaklık kurmayı düşünebilirsiniz. Markalar, içeriklerinizde ürünlerinin sergilenmesi karşılığında ücretsiz ürünler sunabilecekleri gibi oluşturacağınız içerikler için size doğrudan ödeme de yapabilirler.

Çoğu insan bu yolla gelir elde etmenin yalnızca takipçisi bol, ünlü influencerların yapabileceği bir iş olduğuna inansa da gerçek şu ki, Instagram ’da nispeten küçük bir takipçi kitlesiyle dahi marka ortaklıklarının gücünden yararlanmanız mümkün.

Nasıl mı?

Markalar, kaliteli içerikler üreten ve takipçi kitle demografisi/ değerleri açısından kendileriyle aynı çizgide olan özgün içerik oluşturuculara da eşit derecede değer verirler. Anlayacağınız, içeriklerinize güveniyorsanız, takipçi sayısı düşük bir mikro-influencer olarak da şansınızı deneyebilir, ortaklık yoluyla para kazanabilirsiniz.

Mutlaka okuyun: İnstagram’dan Nasıl Para Kazanılır?


3- LinkedIn’den Para Kazanmak

LinkedIn

LinkedIn’in en iyi özelliği LinkedIn sayfanızda  önceki müşterilerinizin veya meslektaşlarınızın sizinle ve işinizle ilgili tavsiyelerini paylaşabiliyor olmanızdır. LinkedIn topluluk içinde kendi markanızı kurma fırsatı sunar. LinkedIn daha çok işletmelerin diğer işletmelerle temas kurduğu bir platform olduğundan siz de hem fikir olduğunuz insanların pazarlama fikirlerinden faydalanabilirsiniz.

LinkedIn’in bir diğer avantajı da profesyonellerin bir araya geldiği ve düşüncelerini ve fikirlerini paylaştığı “gruplar” oluşturabilmenizdir. Bir sorunuz varsa veya birinin deneyiminden faydalanmak istiyorsanız bu konulara aşina olan kişilerden oluşan bir grup oluşturabilirsiniz. Size rehberlik ederler ve daha karlı kararlar vermenize yardımcı olurlar.

Mutlaka okuyun: LinkedIn ile Para Kazanmak


4- TikTok’tan Para Kazanmak

Tiktok diğer sosyal medya sitelerine göre oldukça yeni olsa da en hızlı büyüyen ve yükselmesi en kolay olan bir platform. Akımlara ve trendlere özel Tiktok videoları yayınlayabilirseniz kısa sürede büyük bir takipçi kitlesine sahip olmanız işten değildir.

a) İçerik Üreticisi Fonu’ndan yararlanın.

TikTok içerik üreticisi fonu(Creator Fund), TikTok ‘ta para kazanmanın harika bir yoludur. Ancak, bu fonu kullanmaya hak kazanmak için karşılamanız gereken bir takım kriterler mevcuttur-18 yaşını doldurmuş olmak, en az 10,000 takipçi ile son 30 gün içinde en az 100.000 gerçek video görüntülemeye sahip olmak ve TikTok Topluluk Yönergelerine ve hizmet şartlarına uygun bir hesaba sahip olmak gibi.

İşin en iyi tarafı ise para kazanmaya başlamak için farklı bir şeyler yapmanıza gerek olmamasıdır – halihazırda oluşturduğunuz içerikler üzerinden para kazanır, içeriklerinizi güncel tutup ilgi çekici kılarak popülerliğinizi koruyabildiğiniz sürece gelir elde etmeye devam edersiniz.

b) Canlı yayın yapın ve hediyeler alın.

TikTok’ ta canlı yayın açıp tarafınıza yollanan canlı hediyeler yoluyla doğrudan para kazanabilirsiniz. Gerekli ayarlamaları yaparsanız, yayın yaptığınız esnada izleyicileriniz size sanal çıkartmalar gönderebilir. Bu hediyeler, nihayetinde gerçek paraya çevirebileceğiniz “elmaslar” toplamanızı sağlar.

Sistem şu şekilde işler:

 • Kullanıcılar jeton satın almak üzere gerçek parayı kullanırlar- 100 jetonun maliyeti 1 dolardır.
 • Jetonlar kullanıcıların sanal hediyeler göndermesine izin verir.
 • Hesap sahipleri topladıkları jetonları elmasa çevirebilir – iki jeton bir elmasa eşittir.
 • Elmaslar daha sonra paraya dönüştürülebilirler- 1 doların karşılığı 200 elmastır. Ancak para çekmek için minimum 100 dolar toplamanız gerekir. Bu kriteri karşıladığınız an paranız doğrudan PayPal hesabınıza aktarılır. Bu işin tek kötü yanı ise TikTok ‘un kazancınızın yüzde 50’sini alacak olmasıdır.

Mutlaka okuyun: TikTok’ta Canlı Yayın Nasıl Yapılır?


c) Dijital ürünler satın.

Becerilerinizden para kazanmanın bir diğer yolu da satabileceğiniz dijital ürünler oluşturmaktır.

Bu ürünler, e-kitap veya e-kurs formatında olabilecekleri gibi insanların satın alabileceği, indirebileceği ve çerçeveleyebileceği ilham verici alıntılar veya sanat eserleri vb. dijital baskılardan da oluşabilirler.

Fiziksel ortamda veya şahsen sunduğunuz bir ürün veya hizmetin dijital versiyonunu oluşturmanın pek çok yolu mevcuttur. Örneğin, web geliştiricileri, birden çok kez satabilecekleri site şablonları oluşturabilirler. Grafik tasarımcılar ise asla eskimeyen marka tasarımları yaratabilirler. Bu aşamada, hayal gücünüzün sınırlarını zorlamaktan çekinmemelisiniz.

Mutlaka okuyun: TikTok’tan Nasıl Para Kazanılır?


5- Pinterest ‘ten Para Kazanmak

a) Satış ortaklığı pazarlamasından yararlanın.

Satış ortaklığı, sosyal medya üzerinden pasif gelir elde etmenin bir diğer yoludur. Üstelik Amazon vb. büyük markaların sosyal medya profillerine eklenebilecek vitrin veya bağlantılar oluşturmaya olanak tanıyan bağlı kuruluş programları sayesinde gelir elde etmek hiç bu denli kolay olmamıştır.

Blog sahipleri yıllardır sayfalarına ait web trafiğinden gelir elde etmek adına satış ortaklığı linklerinden yararlanıyorlar, neden diğer sosyal medya kullanıcıları da aynı şeyi yapmasın?

Örneğin, Pinterest ‘te satış ortaklığı bağlantılarını kullanarak fikir pinlerinizi etiketleyebilirsiniz, bu sayede insanlar pinlerinize tıklayıp söz konusu ürünü satın aldığında komisyon kazanabilirsiniz. Ancak, bu aşamada ürün etiketleme, satış ortaklığı bağlantıları veya marka ortaklıkları vb. para kazanma programlarına ait ödemeleri Pinterest üzerinden alamayacağınızı bilmelisiniz-ödeme ve lojistik şartlarını doğrudan markanız veya satış ortaklarınızla belirlemeniz gerek.

O halde vakit kaybetmeden sevdiğiniz ve takipçi kitlenizin yararlı, ilham verici veya güzel bulacağı ürünleri içeren bir ortaklık programı bulmaya odaklanın ve söz konusu ürünleri ilgi çekici içeriklerinize dahil edin.

Ve pazarlamadan tutun da SaaS’ a(hizmet olarak yazılım) kadar hemen her nişle alakalı ortaklık programı bulabileceğinizi aklınızdan çıkarmayın.

b) Ürün satışı yapın.

Güçlü bir varlığınız ve sadık bir takipçi kitleniz olduğunda sosyal medya üzerinden ekstra para kazanmanın en iyi yolu ürün satışı yapmaktır. Pinterest hesabınıza entegre edeceğiniz bir Shopify mağazası açabilir, bu yolla ziyaretçi trafiğini artırabilirsiniz. Ya da Pinterest hesabınız üzerinden ürün satışı yapmaya başlayabilirsiniz.

RedBubble vb. talep üzerine baskı hizmetleri sunan web siteleri aracılığıyla yalnızca sipariş verildiğinde ürün oluşturabilir, olası zararlardan kaçınmış olursunuz. Bu tür hizmetleri Amazon vb. e-ticaret platformları üzerinden kişiye özel ürün siparişleri oluşturmak veya satmak için de kullanabilirsiniz.

Mutlaka okuyun: Pinterest ile Para Kazanmak


6- Twitch’ten Para Kazanmak

Twitch’i özellikle oyun oynamaya sevenlerin canlı yayın yaparak bağış topladıkları bir sosyal ağ olarak özetleyebiliriz. Ancak elbette oyun oynamak tek seçeneğiniz değil. Sohbet edebilir, şarkı söyleyebilir veya bir müzik aleti çalabilirsiniz. Ne yaparsanız yapın para kazanmak için insanların ilgisini çekebilmeniz ve kendini izletmeniz gerekiyor.

Mutlaka okuyun: Twitch’ten Para Kazanmak


7- Telegram’dan Para Kazanmak

Telegram 200 milyon aktif kullanıcı sayısıyla dünyanın en büyük mesajlaşma uygulamalarından biri. Bu sebeple birçok para kazanma fırsatını bünyesinde barındırması da sürpriz değil.

Telegram’da kendi ürün ve hizmetlerinizi pazarlayarak, sanal asistanlık yapan sohbet botları oluşturarak veya ücret karşılığı abonelik sunduğunuz bir Telegram kanalı kurarak para kazanabilirsiniz. Hangi yolu seçerseniz seçin daha çok dikkat etmeniz gereken noktaları aşağıdaki yazımızda detaylıca öğrenebilirsiniz.

Mutlaka okuyun: Telegram’dan Nasıl Para Kazanılır?


8- Facebook’tan Para Kazanmak

facebooktan-para-kazanmak

Hadi her şeyin başlangıç noktası olan Facebook ile başlayalım. Facebook’tan para kazanmanın bir sürü yolu vardır, özellikle de yüz milyonlarca Facebook kullanıcısı olduğunu ve bu kullanıcıların Facebook’u düzenli olarak kullandığını hesaba katarsak.

Blogunuz veya internet siteniz varsa bunun tanıtımını yapabilirsiniz. Ve affiliate pazarlama yapıyorsanız aynı şekilde Facebook üzerinden tanıtım yapabilirsiniz. Affiliate pazarlama hedef sayfanızla ilgili blog yazıları veya açıklamalar yazabiliyorsanız okuyucuyu sitenizi ziyaret etmeye teşvik edebilirsiniz ve bu sayede iyi paralar kazanabilirsiniz.

a) Hayran aboneliklerinden yararlanın.

YouTube ‘un kanal üyelikleri gibi, Facebook da takipçilerin keyif aldıkları içerik oluşturucuları desteklemelerini sağlamak adına 2020 yılında abonelik hizmetini başlatmıştır. Platform, ayrıca içerik oluşturuculara 2023’ün sonuna kadar her yeni abone için 5 ila 20 dolar civarı bir bonus ödeme sözü de vermiştir- bu, şirkete ait “2024’ten önce içerik oluşturucular için 1 milyar doların üzerinde yatırım yapma” taahhüdünün bir parçasıdır.

b) Abone grupları kurun.

Facebook abone grupları, üyelikleri için belirli bir ücret ödeyen takipçilere has gruplar kurmanıza olanak tanır. Bu grup size üyelere özel içerikleri paylaşma ve içeriklerinizden para kazanma imkanı sunar.

c) Yayın içi reklamları kullanın.

Facebook’un içerik oluşturuculara ek gelir elde etme imkanı sunduğu bir diğer yöntem ise belirli içeriklere dahil edilen yayın içi reklamlardır- kısa videolar veya resimli reklamlar gibi. Sistem tıpkı YouTube kanal reklamlarına benzer şekilde işler.  İzleyiciler videolarınızı izlemeye devam etmek için reklamları tamamlarken siz de bu reklamlardan elde edilen toplam gelirden pay alırsınız.

Mutlaka okuyun: Facebook’tan Para Kazanmak


9- Twitter’dan Para Kazanmak

twitterdan-para-kazanmak

Online olarak para kazanabileceğiniz bir diğer platform Twitter’dır. Tıpkı Facebook’ta olduğu gibi blogunuz veya internet siteniz varsa tanıtımını yapmak için Twitter’ı kullanabilirsiniz. Blogunuza yeni yazı eklediğinizde,  hoş ve kolaylıkla akılda kalan bir açıklama yazın ve okuyucuların blogunuza girmelerini sağlamak için “TinyURL” linki ekleyin. Bu affiliate pazarlama ile uğraşanlar için de harika bir yöntemdir. Affiliate sitelerine üye olun ve hoşunuza giden bir ürün bulun. Bu ürünle ilgili blog yazıları hazırlayın. En az birkaç tane hedef sayfa oluşturun. Daha sonra Twitter üzerinden tanıtım yapın ve para kazanın.

Mümkün olduğunca çok para kazanabilmek için Twitter’da takipçilerinizin olması gerekir. Sadece arkadaşlarınızın ve aile üyelerinizin olması yeterli değildir. Twitter araçlarını kullanmanız ve ürünlerinizle ilgilenecek insanlar bulmak için araştırma yapmanız ve kişilerin sizi takip etmesini sağlamanız gerekir.

Takipçi sayınız büyüdükçe sponsorlu tweetlerden faydalanabilirsiniz. Sponsorlu tweetler sayesinde reklamcılar reklam yapmanız karşılığında size ödeme yaparlar çünkü hedef pazara veya ulaşmak istedikleri kitleye sizin ulaşabildiğinizi bilirler.

Mutlaka okuyun: Twitter’dan Nasıl Para Kazanılır?


Sosyal Medyada Para Kazanma Tavsiyeleri:

1) Mevcut Takipçi Kitlenizi Güçlü Bir Gelir Kaynağına Dönüştürün.

Sosyal medya köklü influencer’lar, YouTube yıldızları veya ünlü girişimcilerle dolu. Dahası bunların her biri kendilerini takip eden, yaptıkları işi seven veya paylaştıklarıyla gerçekten ilgilenen sadık bir takipçi kitlesine sahipler.

Siz de hali hazırda geniş bir kitleye hitap ediyor ancak sosyal medya hesaplarınızdan çok daha verimli bir şekilde yararlanmak istiyorsanız, yapmanız gereken tek şey mevcut kitlenizi birer gelir kaynağı olarak nasıl kullanabileceğinizi öğrenmektir. Takipçilerinizi gelir döngünüzün ayrılmaz bir parçası haline getirmek kadar önemli olan bir diğer unsur ise ilgi çekici olmaktır. Takipçilerinizin ne kadarının dikkatini çekebildiğinizi veya sesinizi ne kadarına gerçekten duyurabildiğinizi anlamaya çalışmalısınız.

Dijital bir rekabetin söz konusu olduğu günümüz dünyasında bunu gerçekleştirmenin tek yolu takipçilerinize hitap edecek ilgi çekici içerikler oluşturmak, onları cezbetmek ve nihayetinde gönderileriniz veya gönderilere iliştirdiğiniz linkler ile etkileşime yönlendirmektir.

Bu, hem içeriğinizi pazarlamada hem de hedef kitlenizi nihai amaca(çoğu zaman bu amaç bir ürün veya hizmetin satışıdır)yönlendirmede kullanacağınız temel sosyal medya stratejiniz olacaktır.

Unutmayın, hedefiniz her daim doğru mesajı doğru kişiye doğru zamanda doğru beklentilerle göstermek olmalıdır.


2) Yeteneklerinizi Pazarlayın.

Sosyal medyayı güçlü bir gelir kaynağına dönüştürmek istiyorsanız, üstün yanlarınızı başka bir deyişle beceri ve yeteneklerinizi fark etmeli, en önemlisi de bunları ideal kitlenizin dikkatini çekmede kullanmalısınız.

Mükemmel bir video üreticisi olduğunuzu mu düşünüyorsanız? O halde bu beceriyi kullanın ve videolarınızı İnstagram veya YouTube gibi sosyal medya platformları aracılığıyla takipçilerinizle paylaşın.

Temel amacınız, oluşturacağınız içerikle takipçi kitlenizin linkinize tıklayarak satın almaya sevk etmek olmalıdır.

Güçlü ve zayıf yönlerinizi keşfetmeli ve bilhassa üstün özelliklerinizden yararlanmaya odaklanmalısınız. Nihayetinde ortaya çıkan benzersiz içeriği sosyal medya kanalları aracılığıyla başkalarıyla paylaşmayı ihmal etmeyin.

İnsanlar yaratıcı fikirler görmeyi sever ve böyle bir içeriğe rastladıklarında başkalarıyla paylaşmaktan çekinmezler. Yani ününüz paylaşım sürecini bizzat başlattığınız sosyal ağ platformları aracılığıyla dört bir yana yayılacaktır.

Güçlü, kaliteli ve keyifli içeriklere sahipseniz, insanların sosyal medya hesaplarınızın sıkı takipçi olması kaçınılmazdır.


3) Influencer(Etki İnsanı) Olun.

Belirli bir topluluğu etkileme veya yönlendirme gücüne sahip kişilerin yaptığı işi tanımlayan “influencer” kavramı aynı zamanda günümüz dünyasının trend mesleklerinden biri olarak da görülmektedir.Yalnızca bu gerçeğin dahi sizi bekleyen rekabetin boyutlarını anlamanıza yeteceğini düşünüyoruz.

Instagram ve Youtube’u şöyle bir incelediğinizde, paylaştıkları çeşitli pek çok içerik sayesinde takipçi sayılarını gün geçtikçe artırıp içeriklerini birer gelir kaynağına dönüştürmeyi başarmış pek çok influencer olduğunu fark edeceksiniz.

Kulağa kolay bir işmiş gibi geliyor, öyle değil mi? Aman ha! Sakın ola bu işi sırf kolaylığı için tercih etmeyin. Sanılanın aksine mükemmel, sıradışı ve yaratıcı fikirler bulmak, bunları fotoğraf, video vb. içeriklere yansıtmak ve bu içerikleri başkalarıyla paylaşmak suretiyle takipçi toplamak bolca zaman ve sıkı bir çalışmayı beraberinde getirir. Zaten insanların ilgisini çeken asıl şey sunduğunuz içeriğin benzersizliğidir. Farklılığınız sayesinde dikkatleri üzerinize çeker, insanları sizi takip etmeleri konusunda cesaretlendirmiş olursunuz.

Sıradışı ve yaratıcı fikirlere sahip olup bunu Instagram’a taşımak ve bu yolla fark yaratabilecek bir influencer olmak için gereken cevhere sahip olduğunuza inanıyorsanız, işin peşini bırakmamalısınız.

İnfluencer olmanızı sağlayacak birkaç orijinal fikir de bizden gelsin: Sosyal medya hesaplarınızda olumlu düşünmenin gücünden bahsedebilir, moda veya stil hakkında konuşabilir, kitap değerlendirmeleri yapabilir hatta yılın en çok okunan kitaplarını yorumlayabilirsiniz. Anlayacağınız, “etki insanı” olabilmek aynı zamanda aralarından seçim yapabileceğiniz geniş yelpazede seçeneğin varlığına da işaret etmektedir.

O halde üzerinde çalışmak istediğiniz konuyu belirlemekle işe başlayın. Bu aşamada günlük hayatınızdan kesitler sunmayı tercih edebilir, insanlara ev tasarımı hakkındaki fikirlerinizi sunabilir hatta farklı mutfaklara/tatlara ilişkin deneyimlerinizi restoran/kafe değerlendirmeleri üzerinden takipçilerinizle paylaşabilirsiniz. Bu fikirlerden hangisi sizin güçlü yanınızı oluşturuyor? Yeteneğinizle doğru orantılı seçimler yapın ve becerinizi son damlasına kadar güzel ve eşsiz içerikler yaratmada kullanın.

Mutlaka okuyun: Trendyol İnfluencer Başvurusu Nasıl Yapılır?


4) Pazarlama Stratejilerinizi Geliştirin.

İçeriğinize rastlayan herkesin tek bir ilgi çekici gönderinin hemen akabinde sıkı takipçiniz olmasını bekleyemezsiniz.

Yaratıcı bir fikir bulmuş olabilirsiniz, ancak asıl iş güçlü bir pazarlama stratejisi geliştirebilmektedir. Peki, bunu nasıl yapacaksınız? İçerik oluşturma sürecinizi mercek altına alın ve insanların ne tür içeriklerle sıklıkla bağlantı kurduklarını ya da etkileşime girdiklerini gözlemleyin.

Sosyal medya hesaplarınızı gözden geçirin ve etkileşimin en yoğun olduğu gönderileri tekrar tekrar okuyun/izleyin. Böylece paylaşımlarınız üzerinden ideal müşteri kitlesine ulaşmak ve takipçilerinizi yumuşak bir geçişle satın alım yolculuğuna yönlendirebilecek kalitede içerikler yaratmanın ilk adımını atmış olursunuz.

Mevcut kitlenize ilişkin pazarlama stratejilerini bir kez daha gözden geçirmeniz, müşteri ilişkilerini güçlü bir zemine oturtmanıza, dahası sizin için kritik öneme sahip kitle ile gerçek ve özgün ilişkiler geliştirmenize yardımcı olacaktır.

İşinizi kitleniz, içerikleriniz veya ürününüzün kalitesi ile doğru orantılı olarak büyütebilirsiniz. Emin olun tüm bunlar takipçilerinizin daha fazlası için geri gelmesini sağlayacaktır.


5 ) Sosyal Medya Reklamlarından Yararlanın.

Sosyal medya hesabınızdaki takipçi sayınızı, etkileşim ve dönüşümleri artırmak istiyorsanız, içerik kalitenizi artırmalı; doğru zamanda, doğru kitleye, doğru mesajı vermek adına kullandığınız platforma uygun reklam araçlarından yararlanmalısınız.

Mutlaka okuyun: Sosyal Medyada Reklam Nasıl Yapılır?6 ) Affiliate Pazarlamayı Keşfedin.

Sosyal medyadan para kazanmanın bir diğer popüler yolu ise üyelikler ve sponsorluklar temelli sosyal medya stratejilerini hayata geçirmektir. Tam da bu noktada “Affiliate Marketing” yani satış ortaklığı kavramı devreye girer. Affiliate marketing, bir markanın/işletmenin/kişinin ürün ya da hizmetlerini internet ortamında-bilhassa da sosyal medyada- tanıtarak satış yapması ve bu satıştan da belirli bir miktar komisyon almasını ifade eder.

Markalarını veya ürünlerini pazarlamak isteyen işletme veya şahıslar, sosyal medya aracılığıyla farklı kişilerle bağlantı kurup bu kişilerin sponsoru olurlar. Bu ortaklık sayesinde, söz konusu şahıs tarafından yürütülen her kampanya marka adlarını duyurmada kullandıkları güçlü bir reklam aracı haline gelir.

Satış ortaklığı pazarlamasının özünü, tıpkı Hepsiburada, Amazon ve Trendyol’un yaptığı gibi, bir ürünü çok daha geniş bir pazara tanıtma fikri oluşturur. İnstagram fenomenleri internetteki ürünlerin linklerini paylaşarak yapılan her satıştan ortalama %10 kazanç elde ederler.

Sizler de bu tür ortaklıklar aracılığıyla oldukça güzel paralar kazanabilirsiniz.

Mutlaka okuyun: Affiliate Marketing Nedir? Nasıl Yapılır?


7 ) Güçlü Bir Hikayeye Sahip Olun.

Takipçileri şahsınızla bağdaştıran asıl şey anlatacak güçlü bir hikayeye sahip olmanızdır.

İnstagram veya YouTube gibi sosyal medya platformlarında milyonlarca takipçiniz olsa dahi yolculuğunuzu anlamlı kılan şey bu kitle ile kuracağınız bağdır. Ve bu noktaya ancak onlara kendinizden, bu girişime neden ve nasıl atıldığınızdan, yolculuğunuzun şimdiye kadarki bölümünden ve geleceğe dair planlarınızdan bahsetmek suretiyle gelebilirsiniz.

Hesabınızdaki etkileşimleri artırmak için hedef kitlenizle konuşmanız gerekir. Onlarla gönderileriniz aracılığıyla bağ kurmalı, samimiyetinizi hissettirmelisiniz. Takipçileriniz sosyal medya sayfanıza girdiklerinde kendilerini mutlu hisseder, sizinle içten bir bağ kurduklarına inanırlarsa nihai alıcılara dönüşmeleri kaçınılmaz olacaktır. Unutmayın, yüksek etkileşimli bir kitle aynı zamanda ziyaretçi trafiğinin artması anlamına da gelir. Ve hızlı bir trafik sizi trend sayfalar arasına yerleştirebilir- bu görünürlük benzer şeyler arayan insanların size rahatça ulaşabilmesini sağlar.

Mutlaka okuyun: Marka Hikayesi Nedir?


8 ) Markalarla İş Birliği Yapın

Sosyal medya reklamlarının gazete veya televizyon gibi geleneksel pazarlama yöntemlerinden çok daha ekonomik ve işlevsel olduğu bir çağa denk geldiğimiz için ne kadar şükretsek az. Öyle ki bunun farkında olan firmalar sizinle özel reklam anlaşmaları yapmak isteyebilirler. Örneğin bir anneyseniz bir çocuk giyim firması sizinle iletişime geçip onlara yönelik bir gönderi paylaşmanızı isteyebilir. Bu sayede tek bir gönderiden binlerce lira para kazanmanız mümkün.

Ne denli büyük bir takipçi kitlesine sahipseniz, o denli yüksek bir getiri elde edersiniz.

Mutlaka okuyun: Sponsorlu İçerik Nedir? Nasıl Oluşturulur?


9 ) Takipçilerinize Değer Sunun.

Bilindiği üzere sosyal medya, insanlara kolayca ulaşma ve etkileşimler yaratma imkanı sunan güçlü bir platformdur. Bu özelliklerden en yüksek verimi alabilmek için hesabınızı ziyaret eden herkese eşit derecede önem vermeniz ve takipçilerinize “değer” sunmaya özen göstermeniz gerekir.

Bunun yanı sıra, sayfanızı ziyaret eden her kim olursa olsun sorduğu soruya nazikçe ve etraflıca cevap vermeyi bir alışkanlık haline getirmelisiniz. Böylesi bir tavırla potansiyel takipçi kitleniz üzerinde olumlu bir izlenim bırakırsınız ki bu aranızdaki bağı kuvvetlendirir.


10 ) Gündemi Sıkı Takip Edin.

Satışlarınızı artırmak mı istiyorsunuz?

O halde, dünyada veya ülkenizde yaşanan son gelişmeler, trendler ve güncel sorunlara ilişkin içerikler paylaşın. Sosyal medyada trend olan şeyin bir parçası olmak harika bir stratejii olabilir. Trend olmuş hashtag’leri, haberleri veya etkinlikleri takip etmeniz, bu eğilimi takip eden çoğunluğun bir parçası olmasını sağlayacaktır. Gündemi takip etmeniz bilgilendirici paylaşımlarınızdan etkilenen takipçileriniz üzerinde olumlu bir etki bırakmanıza da yardımcı olur.

Bu sayede, sizden bihaber olan insanlarla beklenmedik kavuşmalar yaşayabilirsiniz. Bazı insanların sizi tesadüfen, sırf güncel konular hakkında konuştuğunuz veya mevcut senaryo ile ilgili paylaşımlarınız aracılığıyla bulup beğenebilecekleri gerçeğini aklınızdan çıkarmayın.

Bu, influencerların sıklıkla kullandığı pazarlama stratejilerinden biridir ve sayesinde güncel veya trend olmayan konulara kıyasla çok daha geniş bir takipçi kitlesine-müşteri tabanına- ulaşırlar.


11 ) Tutarlı Olun.

Sosyal medya platformları üzerinden para kazanmanın ve başarıyı yakalamanın sırrı tutarlılıktır.

Influencer, YouTube yıldızı, blog yazarı, fotoğrafçı veya ürün/ hizmet sağlayıcısı… Kim olursanız olun başarıya ulaşmak ve müşteri tabanınızı genişletmek için sosyal medyada aktif olmalı, dahası tutarlı paylaşımlarda bulunmalısınız. Hedef kitlenize alanızda bir profesyonel olduğunuzu ve işinizi büyütmeye odaklandığınızı göstermelisiniz. Böylece, sosyal medya paylaşımlarınız kadar etkileşimlerinizde de belirli bir düzen tutturabilirsiniz.

Aynı ürünü, eşit fiyatla satan iki ayrı sayfaya denk geldiğinizi varsayalım. Aradaki tek fark, ikinci sayfanın daha fazla içeriğe, daha düzenli gönderilere, daha fazla etkileşime ve takipçi yorumuna sahip olması olsun. Bir müşteri/alıcı olarak hangisini tercih ederdiniz? İlginiz sosyal medya gönderileri sık ve tutarlı olan sayfaya kayardı, öyle değil mi?

Günlük, haftalık veya aylık bir gönderi düzeni oluşturur, hedef kitlenizi bu düzene alıştırır-yani her konuda olduğu gibi bu konuda da tutarlı olursanız-  takipçilerinizin dikkatini işletmenize çekmeyi başarabilirsiniz. Böylece, sizinle etkileşime girmelerini veya iş yapmalarını da sağlamış olursunuz. Etkileşimdeki bu artış, sosyal ağ platformlarındaki takipçi sayınızı katlamanıza yardımcı olacaktır.


12 ) Kendi Ürün veya Hizmetlerinizin Satışını Yapın.

Siz de sosyal medya hesabınız aracılığıyla ürün veya hizmetlerinizi satabilir, karşılığında fahiş gelirler elde edebilirsiniz.

Sosyal medyada satış yapmanın en önemli noktası ise ürünlerinizi/ hizmetlerinizi ilgi çekici ve yaratıcı yöntemlerle sunmaktır. Ürününüzü potansiyel alıcılarınıza göstermek adına canlı yayınlardan da yararlanabilirsiniz.

Ev tabanlı bir işletme olup yemek hizmeti veriyorsanız, sosyal medya hesaplarınızı yemeklerinizi sergileyen paylaşımlarla doldurmalı ve bunu yaparken içeriğinizi ziyaretçilerin gözünde cazip kılmaya odaklanmalısınız. Müşterilerin ürünlerinizin güzelliğini veya kalitesini ilk bakışta görmelerini sağlamak istiyorsanız, özgün ve profesyonel bir göz tarafından çekilmiş ürün fotoğraflarına yer vermenizde fayda var.

Mutlaka okuyun: İnstagram’dan Nasıl Satış Yapılır?


Sosyal Medyadan Ne Kadar Para Kazanılıyor?

Kazanacağınız para ne kadar takipçinizin olduğuna ve takipçilerinizin etkileşim oranına göre değişiklik gösterecektir. Ancak sosyal medyayı iş olarak görenler sosyal medyadan 20 bin TL – 70 bin TL arasında para kazanmaktadırlar.

Ülkemizdeki fenomenlerin kazancı ise aylık 100 binlerle ifade edilmektedir.

Mutlaka okuyun: En Çok Kazanan İnstagram Fenomenleri


Son Söz

Çoğu insan, sosyal medyada bolca paylaşım yapmanın para kazanmaya yeteceğini zanneder. Ancak, bu iş sanıldığı kadar basit değildir. İşletmelerin, girişimcilerin, blog yazarlarının ve serbest çalışanların işlerini veya sayfalarını geliştirmek için her zamankinden daha çok çaba sarf etmeleri gerekir. Unutmayın, bu iş ne sanıldığı kadar kolay ne de imkansızdır.

Sosyal medyadan para kazanmanın temelinde tutarlılık yatar. Bu yüzden, hangi para kazanma yöntemini seçerseniz seçin, tutarlı bir konu veya niş üzerinde çalışıp her daim yüksek bir standarda sahip içerikler üretmeniz ve yayınlamanız son derece önemlidir.

O halde ilk adımı atmalı, sosyal medyadaki varlığınızı değerlendirmenize, konumunuzu güçlendirmenize ve para kazanmanıza yardımcı olacak bu ipuçlarını uygulamaya bir an evvel başlamalısınız.


İlginizi çekebilir

Gezerek Sosyal Medyadan Para Kazanmak

İnternetten Para Kazanma Yolları

Para Kazandıran Uygulamalar

Avatar

Yazar : iş kurmak

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir