İş Hayatında Başarılı Olmanın Sırları

İş hayatında başarı elde etme hakkında binlerce kitap yazıldı. Binlercesi de aynı zamanda özel hayatta da nasıl başarıya ulaşılacağını anlatıyordu. İnternette konu hakkında yine aynı sayıda makale bulmak mümkün. Konu böylesine geniş çaplıyken ve bizi mutlu edebilecek birçok farklı etken varken bunları, herkesin okuyup hayatında uygulayabileceği kısa bir listeye dönüştürmek çok zor. Ancak, o binlerce kitap ve makalenin içindeki sayısız efsanelerin ve hikayelerin arasında ortak olan birkaç madde bulabilirsiniz. Biz insanlar olarak hep düşündüğümüz ama uygulamak için yeterince çabalamadığımız ilkeler göreceksiniz. Hepimizin arzulayıp çoğu zaman anlayamadığımız idealler ve kararlar duyacaksınız. Aşağıda iş hayatında başarıya ulaşmış kişilerin hikayelerinden çıkarılan on maddeyi okuyacaksınız. Bu özelliklerden hangilerine sahip olduğunuzu ve hangilerini edinmeniz gerektiğini merak ediyorsanız yazımızı okumaya devam edin.

 

1-) Korkusuz olun.

Toplum arasında bir iş girişiminde başarılı olmanın neden bu kadar ürkütücü bir marifet olduğunu bilmek ister misiniz? Önünüze belli sorunlar çıkacak olsa da karşılaşacağınız ilk zorluk en başta bir işe girişmenin korkusudur. Çoğu insan zaman zaman başarılı bir işletme açmanın hayalini kurar. Ancak bunun hayal olarak kalmasının en büyük sebebi düzenli maaşın esiri olmaları ve bilinmeyenden korkmalarıdır. Kendinizi bu insanlardan ayırmak istiyorsanız korkularınızla nasıl başa çıkacağınızı öğrenmelisiniz. Endişelenmeyin, yalnız değilsiniz. İşletme kurmak için işten ayrıldığımda eski maaşımın iki katını ofis dışında kazanıyordum. Yine de başarısızlık korkusu duyuyordum.

Bu, işte başarılı olmak isteyenler için sadece yolun başlangıcı. Korkularınızı yenip işe koyulmak muhteşem bir adım ancak girişimcilerin sınavı hiç bitmez. İş çevresinden biriyle iletişim kurarken, büyük bir anlaşma için satış yaparken, girişime zarar veren ortağınızla yollarınızı ayırırken ve belki de yaşanabileceklerin en korkuncu olan (ve ünlü seri üretim hattını tasarlamadan önce Henry Ford’un iki kere başına gelen) işletmeniz başarısız olurken hep bir sınava tâbi tutulursunuz. Feci şekilde başarısız olup kendini tekrar düştüğü yerden kaldıran ve başarana kadar tekrar denemekten çekinmeyen insanlar gerçekten korkusuz olanlardır.

Mutlaka okuyun: Girişimciliğin Olmazsa Olmazı: Cesaret

 

2-) Finansı anlamak

İnsanlar, adını sık duyduğumuz bazı işletmelerin nasıl yoktan var olduğunu anlatırlar. Bu hikâyeler öyle yaygınlaştırıldı ki fakirlikten zenginliğe ulaşmak gerçek bir girişimci olmanın şartı olarak romantize edildi. Ancak gerçekler bunun tam tersidir. Eğer bir işletme kuracaksanız paranız olmalıdır. Bu, ilk başladığınızda çok paranız olması gerektiği anlamına gelmiyor, fakat önemli olan finansal konuları anlamak ve paranızı en akıllıca şekilde yönetmeyi bilmektir.

Robert Kiyosaki, mali bilginin başarılı girişimcilerin hayatında nasıl önemli bir rol oynadığını çok iyi anlatır. Aydan aya aldıkları maaşla geçinen kişiler aynı zamanda, ev/araba ödemeleri, kredi kartları ve diğer materyalist yükümlülüklerle hayatlarını dolduran kişilerdir. Mali bilgisi olanlar ise onlara para kazandıracak olan yatırımların önemini bilirler. Artan bir gelir çizelgeniz olduğunda yatırım yaparak nasıl daha fazla para kazanabileceğinizi öğrenebilirsiniz. Bu yüzden başarılı bir girişimci olmak için paranızı nasıl kullanacağınızı bilmeniz gerekiyor.

Mutlaka okuyun: Finansal Eğitiminize Yatırım Yapmak Yapacağınız En İyi Yatırımdır!

 

3-) Bir Lider Olarak Büyüyün

Korkularınızı dizginlediğinizde ve girişimci olmaya adım attığınızda zaten liderlik yolculuğunuza başlamışsınız demektir. Kısaca en büyük başarı, yardım ederek başkaların hayatlarını iyileştirebilmenizle alakalıdır. Birçoğumuz başarılı girişimcileri, futbol fanlarının bir futbolcuya yaptıkları gibi idolleştiririz. Fakat ortada bu bireylerin yönettiği ve başarıya ulaştırdıkları bir takım vardır. Başkalarını, size katılmak, söylediklerinize inandırmak veya sunduğunuz bir ürün ya da hizmet karşılığında size para vermelerini sağlamak için belli bir seviyede liderlik özelliğiniz olmalıdır. Liderlik özelliklerinizin olması gerekiyor diye işinde başarılı her kişi illa bir CEO veya şirketin yüzü olmak zorunda değil. Google ciddi anlamda büyümeye geçtiğinde, şirketin kurucuları şirketlerini yönetmesi için başarılı bir CEO olan Eric Schmit’i göreve getirdiler.  Çünkü onlar mühendisti, CEO değil. 

Mükemmel bir asker cephede birlikleri yönetmekte iyi olabilir ama bütün bir savaşı idare edemeyebilir. Harika bir ürün tasarımcısı çok kötü bir satış elemanı olabilir. Ancak iyi bir lider, çalışanların zayıflıklarını ve güçlü yanlarını keşfederek şirketin başarıya ulaşması için kimin nerede olması gerektiğine karar verebilir.

Mutlaka okuyun: İyi bir lider olmanın sırrı: Görev dağılımı yapabilmek

 

4-) Avantajınızı Kullanın

Bir girişimcinin önüne çıkan bir diğer engel de, istediğini elde etme sürecinde karşılaşılan fırsatlarla ne yapacağını bilememektir. İşte bu kısımda avantajlar iş kuracakların anlaması gereken önemli bir konsept haline gelir. Yeni bir ilişkide veya durumdaki değeri bulmak için  “kalıpların dışında” düşünmek gerekir. Günlük işlerini bırakmaktan korkan insanlar aynı zamanda mallarını ve ilişkilerini güçlendirmeyi bilmeyenlerdir. Öte yandan başarılı bir girişimci sürekli kâr sağlamak ve yeni fırsatlar yaratmak için uğraşır.

“Hayat sana limon veriyorsa limonata yap” sözü işletmenizi ileri taşırken elindeki kozları kullanabilmenin güzel bir örneğidir. Çoğu insan yaptığı limonatayı kendi içer. İyi bir girişimciyse limonatayı limonu olmayanlara satar ve elde ettiği kârla daha fazla limon alır ya da başka bir işe geçip orda kullanır. 

Trump’ı sevin ya da sevmeyin, İş Bitirme Sanatı adlı kitabı elinizdeki kozların sizi nasıl mükemmel bir başarıya ulaştırabileceğini anlatan çok iyi bir kaynaktır.

Mutlaka okuyun: Her Ay Yeni ve Karlı Bir İş Nasıl Kurulur?

 

5-) Kendi Takımınızı Kurun

Yukarıda bir lider olmanın, iş hayatındaki öneminden bahsetmiştik. Bir lider olarak ilerleyebilmek için, yaptığı işe tutkulu ve görevine sıkı sıkıya bağlı bireylerden bir takım kurmanız gerekir. Kâr eden herhangi bir işletmede ortaklardan oluşan bir takımın önemi buradan gelir.  Çoğu insan yola yalnız çıkar ve birçok işi kendi yapar ancak bir işletme tek bir işe odaklanıp enerjisini ona yoğunlaştırmalıdır. Bir işletmeyi ayakta tutan alın teriyle oluşturulmuş sermayedir. Hem işte hem hayatta başarının ne olduğunu ileride anlayacağımız üzere, gerçek bir “işletme sahibi” işin yürümesini ve kâr etmesini sağlayan günlük işlere koşturmaz. Kendi başlarına işletme yürütmeyi deneyen (ve başarısız olan) insanların hikayeleri klasik bir yapıt olan The E-Myth’te yer alıyor. Tek başına olmak yerine liderlik özelliklerinizi kullanarak yetenekli diğer insanları yanınıza alıp şirketin geleceği için beraber çalışmaya motive etmeniz gerekiyor. Bu liderlik özellikleri sadece çalışanları kapsamaz. Ayrıca kimle el sıkışacağınızı bilmeniz, nasıl stratejik partnerler edineceğiniz ve yukarıda bahsettiğimiz avantajlarınızı işinize ilgi göstermeleri için başkalarını nasıl ikna edeceğinizi de kapsar. Belli bir başarı seviyesine ulaştığınızda birlikte yürüdüğünüz insanlarla bu başarı duygusunu paylaşmak size daha büyük bir zevk verecektir.

Mutlaka okuyun: Harika Bir Ekip Kurmak ve Yönetmek

 

6-) Doğru Bir Duruşa Sahip Olmak

İş hayatında başarılı olmak için anlamanız gereken önemli konseptlerin bazılarından yukarıda bahsettik. Peki gerçek başarı nedir? Para mı, satışlar mı ya da çevrenizde bıraktığınız etki mi? En nihayetinde iş hayatında yakaladığınız başarı özel hayatta da yakaladındığı takdirde önem kazanıyor. Bunun için de doğru bir duruşa sahip olmak gerekli. Kimse çok zengin olduğu halde hayatından nefret eden birini dikkate almaz.

Gerçekten mutlu ve dolu bir hayata sahip olmanın yolu neyin önemli olduğunu anlamakta ve dünyanızı bir gerçekliğe dönüştürmek için ne yapmanız gerektiğiyle ilgili değerler oluşturmakta yatıyor. Tabii ki birçok yeni iş girişiminde bulunan kişi belli bir finansal özgürlüğe ulaşmak ister. Ancak kişi bu özgürlüğe ulaştığında parasıyla ne yapacak? Parasını diğerlerinden üstün hissetmek için kendini donatarak harcayanlar hayatta hiçbir zaman başarılı olamayacaktır. Servetlerini başkalarına yardım etmek ve sorunları çözmekte kullananlar, gerçek mutluluğa ulaşacaktır.

Mutlaka okuyun: Kendi “Neden”inizi Öğrenmek Üzerine

 

7-) Minnettarlığınızı Göstermek

Hepimizin takdir edeceği üzere her gün hızla değişen bir dünyada yaşıyoruz. Teknoloji son 30-50 sene içinde sadece komşularımızla veya sevdiklerimizle değil iş bağlantılarımızla kurduğumuz iletişimi de değiştirdi. Şimdiki jenerasyon ise ellerindeki bu teknolojiye hep varmış gibi bakıyor. Durup ne bir gülü kokluyorlar ne de harika bir zaman diliminde yaşadıklarını fark ediyorlar. Lambalarını yakan elektriğin, toplantılarına yetiştiren arabaların ceplerindeki akıllı telefonların minnettar olmaları gereken şeyler olduklarının bilincinde değiller.

Hem iş hem özel hayatta başarılı olanlar, yaşadıkları hayata minnettar olanlardır. Bunlar sabah çayları için garsona teşekkür eden, başkaları için kapıyı tutan, konuştukları kişileri gerçekten dinleyen insanlardır. Başarılı girişimciler, onları aciz başlangıçlarından bugünlere taşıyan kişileri, yerleri ya da şeyleri unutmamalıdır. Gelecekte uçakla seyahat ettiğinizde, “gökyüzünde bir sandalyede oturduğunuzu” ve her gün deneyimlediğimiz muhteşem şeyler için minnettar olmayı unutmayın.

 

8- ) Sağlıklı Olmak

Paranız veya başarınız onların tadını çıkarmak için orda değilseniz hiçbir işe yaramaz. Peki neden sağlığınızı tehlikeye atarak hayatı tehlikeli şekilde yaşıyorsunuz? Eğer gerçekleştiğini göremeyecekseniz bir iş kurma tutkunuzun ne anlamı var? Çoğumuz hayat oyununa fazla dalar ve bu süreçte vücudumuza verdiğimiz zararı hiç düşünmeyiz. Girişimciler olarak günlerimiz işle ve projelerle çok doludur. Öyle ki öğle yemeği zamanımızı kısaltmak için midemizi fast foodla doldururuz.

Geceleri de gün içinde edindiğimiz stresi cips, çikolata gibi abur cuburlarla dindirmeye çalışırız. Zamanı gelmeden ölen ünlülere taparken hayattaki başarıyı böyle mi tanımlıyoruz? Para ve materyal şeylere olan takıntımız bizi açgözlü, kendimize ve başkalarının bizi nasıl algıladığına dair özgüvensiz yapıyor. Sağlığımız olmadan hiçbir zaman başarıya ulaşamayız. Bir lider güçlü olmalıdır. Bu güçten kasıt sadece yağsız bir vücut değil. Zihnimizin de günü atlatabilmek ve istediğimiz başarıyı elde etmekle beraber ondan zevk alabilmesi için sağlıklı olması gerekir.

Mutlaka okuyun: İş Hayatındaki Başarınızda Sağlıklı Olmanın Önemi

 

9-) Doğru Arkadaşlar Edinmek

İş hayatınızda yalnız yola çıkmamanız gerektiğini söylemiştik. Bu ideoloji kişisel başarı ve mutluluğunuzda da geçerli. Eğer biriyle paylaşamayacaksanız hayatınızda bir şey yapmanın anlamı nedir? Kimse, koca masada tek başına yemek yiyen bir şehrin Bruce Wayne’i olmak istemez.

İnsan doğası gereği sosyal bir canlıdır. İş arkadaşlarınızın dışında da bir hayatınız olması önemlidir. Arkadaşlarının deneyimlerinizi paylaşabileceğiniz, size her başardığınız işte çak yapacak ve düştüğünüzde de kaldıracak kişilerdir. Sizle aynı tavra sahip olan, değer bilen ve hayatınızda iyi bir etki yaratan kişiler olduğundan emin olun. Kaostan beslenen kişiler sizi ve çevrenizi olumsuz etkileyecek kişilerdir.

Mutlaka okuyun: İş Hayatında Doğru Arkadaş Nasıl Bulunur?

 

10-) Ailenin Önemi

İlk olarak neden birer girişimci olduğumuzu ve ulaşmak istediğimiz hedeflerin önemini konuştuk. Birçok kişi bu yolculuğuna gözünü para veya güç bürüyerek başlayacak. Para ve güç çoğu zaman kişisel ve bencildir ama hayatlarında gerçek başarıyı arayan kişiler bunu sadece arkadaşlarıyla değil aileleriyle de paylaşacaktır.

Herkesin çocukluğu mükemmel değildir. Kimse de kan bağı var diye kardeşleriyle aynı serveti paylaşmak zorunda değildir. Her girişimci ruh ikizini bulacak, çocuk sahibi olacak diye bir şart da yoktur. Ancak başarıyı sadece maddiyat veya güç olarak düşünmemek önemlidir. Gerçek başarı aile dediğiniz kişilerde ve nihayetinde sizin bıraktığınız mirası hatırlayıp devam ettirecek kişilerde bıraktığınız iyi izlenimdir.

Mutlaka okuyun: Girişimciler İçin Aileyle Vakit Geçirmeye Zaman Ayırmanın Yolları

Anıl ERSOY

Yazar : Anıl ERSOY

Boğaziçi Üniversitesi "Çeviri Bilimi" bölümünden mezun olduktan sonra, Milliyet, Doğan Burda ve Protranslate gibi birçok kurumda yönetici pozisyonlarında çalıştı. Son olarak uluslarası bir finansal firma olan Citi'de uygulama müdürü olarak çalışmakta. Sizler için marka, pazarlama ve girişimcilik alanında rehber niteliğinde içerikler oluşturuyor.

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir