Kapıda Kalmaya Son: Anahtar Otomatı!

Dünyanın dört bir tarafından araştırdığımız en yeni iş fikirlerini sizlere ulaştırmaya devam ediyoruz. Yakın zamanda New York Business dergisinde yayınlanan bir habere göre artık anahtarınızı unuttuğunuzda kapıda kalmayacaksınız.

7-Eleven ile ortak olan firma anahtar bilgilerini tarayan ve depolayan KeyMe kiosklarını Manhattan’a yerleştirdi. Anahtarı kopyalamak tamamen ücretsiz ancak orijinal anahtarınızı kaybederseniz ve kopyasını bastırmak isterseniz yaklaşık olarak 20 dolar ödemeniz gerekiyor. Anahtarın dijital kopyasını almak isteyen kullanıcının veriye erişim sağlayabilmesi için parmak izini taratması gerekiyor.

Tipik bir dükkanda yedek anahtar yaptırmak yaklaşık 2 – 5 dolar arası değişmektedir ve yedek almak için orijinal anahtara ihtiyaç vardır. Çilingir ile karşılaştırdığımız zaman KeyMe önemli ölçüde ucuz bir seçenektir. New York şehrinde normal bir çilingir evin kapısını açmak ve kapı kilidini değiştirmek için 100 dolar ve 200 dolar arası ücret alır.

Güvenlik açısından bakacak olursak KeyMe otomatı kullanıcının yaşadığı yer veya kullanıcı adı gibi bilgiler saklamıyor.  Dijital anahtar dosyası ile bağlantısı olan tek bilgi kullanıcının parmak izi oluyor.

Buna ek olarak onaylanmış kullanıcıların kopyayı yaptırabilmesi için kredi kartı onayından geçmesi gerekiyor. Kullanıcı dijital anahtar dosyasını e-posta hesabına bağlamayı tercih ederse e-posta adresini onaylattıktan sonra KeyMe kioskundan anahtarını hemen alabiliyor.

Kullanıcılar otomat makinalarında standart ve şişe açacağı versiyonları da dahil farklı birçok anahtar tasarımı seçebiliyor. Çilingirlerde olduğu gibi KeyMe kiosklarından da anahtarınızın kopyasını alabilirsiniz. Kopya fiyatları 3.50 dolar ve 6 dolar arasında değişiyor. Firma kioskları bütün Manhattan’a ve ileride de Amerika’nın geri kalan her noktasına kadar yerleştirmek istiyor.

Siz değerli okuyucularımız için en güzel iş fikirlerini ve yaratıcı otomat makinalarını paylaşmaya devam edeceğiz.

Avatar

Yazar : iş kurmak

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir