Liderlik Konusunda Game of Thrones’tan Neler Öğrenebiliriz?

George R.R. Martin’in Game of Thrones (Taht Oyunları) adlı eserinden adapte edilen HBO dizisi Game of Thrones halihazırda dizi tarihinin en büyük yapımlarından biri olarak görülüyor. Yetişkinlere yönelik olmasına rağmen genç yaşlı demeden herkesin çok beğendiği bu dizi, dünya genelinde milyonlarca hayran kitlesine sahip.

Game of Thrones sürükleyici bir dizi şüphesiz. Destansı savaş sahneleri, muhteşem diyalogları, esrarengiz karakterleriyle olağanüstü bir yapım. Ancak dizi bunlardan ibaret değil.

Games of Thrones pek çok evrensel temayı da ele alıyor. İhanet, güç ilişkileri, liderlik, sevk ve idare, ikili ilişkiler gibi pek çok konuyu başarılı bir biçimde işleyen dizi bize liderlik konusunda çok faydalı dersler verebilir.

Gelin şimdi bu efsane diziden liderlik konusunda neler öğrenebileceğimize bakalım.

 

1. Birine Güvenirken Temkinli Ol.

Güveneceğiniz kişiyi dikkatle seçmelisiniz. Game of Thrones’ta seyircilere kimseye güvenmemeleri gerektiği açık şekilde gösterilmektedir. İyi tanımadığınız kişilere fazla bilgi vermeyin, sırrınızı açmayın. İş hayatında güvenin önemi çok büyüktür. Kimseye güvenmeyen bir kişi asla iyi bir lider olamaz. Ancak yine de insanlara önemli bilgiler verirken her zaman tedbirli ve temkinli olmak en iyisidir.

 

2. Davranışlarınla Örnek Ol.

Ned Stark, Game of Thrones’un onurlu ve adil karakteridir. İyi bir liderin sahip olması gereken tüm özelliklere sahiptir. Her zaman sözünün eridir. Söz verdiği şeyleri ne pahasına olursa olsun yerine getirir. İyi bir lider de çevresindekilere daima örnek olur. İnsanlardan istediği şeyi, ilk önce kendi yapar. Bu açıdan iyi bir liderin özü sözü birdir. İyi bir lider sorumluluk beklediği kişilere karşı kendini sorumlu hisseder.

 

3. Güçlü Yönlerini Keşfet.

Tyrion Lannister ufak tefek bir insan olabilir, ancak perde arkasında oldukça güçlü biridir o. Her şeyi farklı bir açıdan görme yeteneği onu dizinin en iyi karakterlerinden biri haline getirmektedir. Hayatı boyunca kendisiyle alay edilmesine rağmen zekası sayesinde durumu kotarmayı başarmıştır. Tyrion güçlü yönlerini bilen ve bu özelliğinden istifade eden birisidir. Bir lider de güçlü yanlarını bilmeli ve bunları hedeflerini gerçekleştirmek için kullanmalıdır. Kişi üstün yanlarına odaklanarak farklı yetenekler kazanabilir ve liderlik becerilerini geliştirebilir.

 

4. Düşüncelerinin Arkasında Dur.

Güçlü ve başarılı bir stratejist olan Tywin Lannister düşüncelerinin arkasında duran bir isim. Lannister mirasının hayatta olduğuna dair düşüncesinden ödün vermeyişi nedeniyle kimsenin onu bu düşünceden caydırmasına izin vermiyor. Liderler insanları etkileyecek kararlar verirler. Lider olmak insanların adına karar vermek demektir. Bu açıdan düşüncelerinizin arkasında durmayı öğrenin, başkalarının düşüncelerinin kendi inançlarınızı zedelemesine izin vermeyin.

 

5. Kendini Asla Hafife Alma.

Ejderhaların annesi Daenerys, hak ettiği şeyleri ve kendi değerini çok iyi biliyor. Karşılaştığı zorluklara rağmen Daenerys kendini asla hafife almıyor. Ordu yönetimi konusunda hiçbir deneyimii olmamasına rağmen Dothraki halkını yönlendirebilecek kadar kudret sahibi o. Bir lider olarak kendinize inanmalısınız. Kendinizi hafife alırsanız ve kendinize inanmazsanız çevrenizdekiler de size inanmaz. İnsanlara neler yapabileceğinizi gösterin ve sonra da o şeyleri yapın.

 

6. İdareyi Eline Al.

Dizinin 4. sezonunda Jon Snow, liderlik becerilerini kanıtladı. Snow zeki, şefkatli ve doğal bir lider. Liderlik yeteneklerini kullanarak duvarın savunucularıyla birlikte duvarı elinde tutmayı başardı. İdareyi elinde bulundurmak, insanları stratejik pozisyonlara sevk etmek anlamına gelir. Bir lider olarak emriniz altındakileri harekete geçirmektir esas olay. Onları motive ederek, onlarıb güvenini kazarak çevrenizdekileri istediğiniz yöne sevk edebilirsiniz. İnsanlar size güvendiği zaman ve sizi desteklediği zaman iyi sonuçlar almanız kaçınılmazdır.

 

7. Bilgi Birikimini Artır.

Petyr Baelish mütevazı bir kökene sahip olmasına karşın, yetenekleri ve insan ilişkileri konusundaki derin bilgisi nedeniyle Seven Kingdoms’taki en güçlü insanlardan biri oldu. Bilgi, liderliğin olmazsa olmazlarındandır. Bilgili insana daima saygı duyulur. Eğer insan sevk ve idaresi konusunda bilgiliyseniz insanlar size daha kolay güvenir ve daha çok saygı duyar.

Petyr Baelish’in de dediği gibi: “Bilgi güçtür.”

Durmuş BAYRAM

Yazar : Durmuş BAYRAM

Bilkent Üniversitesi "İletişim ve Tasarım" bölümünden mezun olduktan sonra DW Türkçe gibi birçok saygın kurumda online gazetecilik ve video üreticiliği yaptı. Sizler için iş fikirleri ve para kazanma yollarıyla ilgili araştırmalar yapıp rehber niteliğinde içerikler hazırlıyor.

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir