Lise Mezunu Bile Olmayan 10 Milyarder

okulu birakmak

Özellikle ABD’de her yıl 1.3 milyon öğrencinin lise eğitimini yarıda bıraktığını biliyor muydunuz?

Bu durum lise terk kişilerin ABD’deki iş ilanlarının %90’ına başvuramayacağı anlamına gelse de durum pek öyle değil. Örneğin Tumblr kurucusu David Karp lise eğitimini yarıda bırakıp iş hayatına girdi ve çok başarılı oldu. Yani inandığınız işi yaparsanız diplomanın o kadar da önemi yok diyebiliriz. Tabii her halükarda lise ve mümkünse üniversite eğitimi almanın önemini azaltmıyor bu durum.

Bu yazımızda lise mezunu bile olmayan 10 milyarderden bahsedeceğiz.

 

1. John D. Rockefeller

ABD’nin tüm zamanlardaki en zengin insanı olarak bilinen John D. Rockefeller, Standart Oil’in kurucusu. Rockefeller ailesinin toplam servetinin akla hayale sığmayan bir rakam olan 340 milyar dolar olduğu düşünülüyor. Daha da ilginci John D. Rockefeller’in 16 yaşında lise eğitiminin yarıda bırakıp iş hayatına girmesi. Yani 340 milyar dolarlık bir servetin temeli, 16 aşında iş hayatına girmeye niyetlenen bir ergen tarafından atıldı denebilir.

 

2. Henry Ford

Henry Ford, 16 yaşında ailesinin yanından ayrılıp Detroit’e yerleşti. Burada sanayi çırağı olarak çalışan girişimci, daha sonra Edison Illuminating Company’de mühendis olarak çalışmaya başladı. İlk arabasını 1896 yılında üreten Ford, üretim sektörünü montaj hattında yaptığı devrim niteliği taşıyan bir yöntemle değiştirdi. Ford’un serveti, bugünkü rakamla 200 milyar dolar niteliğinde.

Mutlaka okuyun: Henry Ford’un Başarı Hikayesi

 

3. Amacio Ortega

14 yaşında okuldan ayrılan Ortega çeşitli dükkanlarda çırak olarak çalışmaya başladı. 1975 yılında Zara’yı kuran Ortega, şu an 74 milyar dolarlık servetiyle İspanya’nın en zengin adamı ve tekstil sektörünün en önemli isimlerinden biri.

Mutlaka okuyun: Zara ve Kurucusunun Başarı Hikayesi

 

4. Kirk Kerkorian

8. sınıfta okuldan ayrılan Kerkorian amatör boksörlük ve 2. Dünya Savaşı’nda savaş pilotluğu yaptı. 1962 yılında Las Vegas’tan bir miktar arazi alan Kerkorian, MGM Grand adında büyük bir otel, restoran ve kumarhane zincirinin sahibi. Tahmini servetinin 4 milyar dolar olduğu düşünülüyor.

 

5. Francois Pinault

Fransa’nın en zengin beşinci insanı olan Pinault, arkadaşlarının onun kökenleriyle dalga geçmesi sonucu okulu bıraktı. Babasının değirmeninde çalışmaya başlayan Pinault’un Gucci, Samsonite ve Puma’da hatrı sayılır hisseleri bulunuyor. 13 milyar dolarlık servete sahip Pinault ayrıca 2000 parçadan oluşan devasa bir sanat eseri koleksiyonunun da sahibi.

 

6. David H. Murdock

9. sınıfta okulu bırakıp benzinlikte çalışmaya başlayan David Murdock, 2. Dünya Savaşı’nda askerlik yaptıktan sonra Detroit’te ufak bir lokanta satın aldı. Birkaç ay sonra bu lokantayı 700 dolar kar ederek satan Murdock, Hawaii’deki Castle & Cooke adlı bir şirket grubu satın aldı. Bu grubun içinde yer alan Dole adlı meyve-sebze şirketiyle dünyanın en büyük meyve-sebze üreticisi konumuna gelen Murdock’un 3 milyar dolarlık bir serveti olduğunu düşünülüyor.

 

7. Richard Branson

Dünyanın en medyatik milyarderlerinden olan Richard Branson, disleksi hastalığı yüzünden 16 yaşına eğitim hayatını sonlandırdı. Daha sonra dergi çıkaran, plak şirketi kuran Branson’un şu an Virgin Group adında 400 şirketten oluşan devasa bir holdingi var. İngiltere’nin en zengin insanlarından olan Branson’un şahsi serveti yaklaşık 5 milyar dolar.

Mutlaka okuyun: Richard Branson’un Başarı Hikayesi

 

8. Carl Lindler Jr.

1923’te ABD’de patlak veren ve Büyük Buhran olarak bilinen ekonomik kriz esnasında 14 yaşındayken okuldan ayrılan Lindler, ailesinin mandırasında çalışmaya başladı. Daha sonra iki kardeşiyle dondurma yapmaya başlayan girişimci, United Diary Farmers adında 200 şubelik bir dondurma zincirine sahip oldu. 1999 yılında Cincinnati Reds beyzbol takımını da satın alan Lindler’in şahsi serveti yaklaşık 1.7 milyar dolar.

 

9. Joe Lewis

İngiltere’nin en zengin insanlarından biri olan Joe Lewis, 15 yaşında okuldan ayrılıp babaseının yemek şirketinde çalışmaya başladı. Daha sonra Tavistock Group’u kuran Lewis 200’e yakın şirketin sahibi. Bu şirketler arasında Premiere League takımlarından Tottenham Hotspur da yer alıyor. Ayrıca bar, restoran ve sağlık sektöründe önemli yatırımları olan Lewis’in serveti yaklaşık 5.3 milyar dolar. Joe Lewis’in sahip olduğu sanat eserlerinin 1 milyar dolar değerinde olduğu düşünülüyor.

 

10. Sakıp Sabancı

1933’te Kayseri’de doğan Sakıp Sabancı, 1948 yılında lise öğrenimini yarıda bırakarak Akbank’ta stajyer memur olarak çalışmaya başladı. Daha sonra Bossa un fabrikasında veznedarlık yapan Sabancı, zamanla bu fabrikada yükselerek genel müdür yardımcılığı yaptı. 1966’da elyaf ve iplik fabrikası da kuran Sabancı’nın yükselişi hiç sona ermedi.  2004 yılında vefat eden Sakıp Ağa arkasında Türkiye’nin en büyük holdinglerinden biri olan Sabancı Holding’i bıraktı.

 

İlginizi çekebilir

Okulu Bırakıp Dünyanın En Zenginlerinden Olan 8 Kişi
Bir Zamanlar Aşırı Yoksul Olan 15 Milyarder
Durmuş BAYRAM

Yazar : Durmuş BAYRAM

Bilkent Üniversitesi "İletişim ve Tasarım" bölümünden mezun olduktan sonra DW Türkçe gibi birçok saygın kurumda online gazetecilik ve video üreticiliği yaptı. Sizler için iş fikirleri ve para kazanma yollarıyla ilgili araştırmalar yapıp rehber niteliğinde içerikler hazırlıyor.

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir