Kapkaçı Önleyen Aksesuar Hırsızların Korkulu Rüyası Olmaya Aday!

Malezyalı spor giyim şirketi Ash Be Nimble’nin büyük bir inovasyona imza atarak geliştirdiği şık aksesuar, çanta çalındığı zaman patlıyor ve hırsızın üzerini boyayla kaplıyor, böylelikle yakalanmasını sağlıyor.

Bankalar ve güvenlik şirketleri yıllardır boya bombaları ve işaret fişekleri gibi ileri teknolojiye sahip yenilikçi ürünler kullanarak hırsızlıkları engellemeye çalışıyor. Artık çantası olan sıradan insanlar da Handbag Dyetonator adlı ürün sayesinde aynı teknolojiden yararlanabilecek. Söz konusu aksesuar son derece zarif bir görünüme sahip. Ayrıca içindeki teknoloji James Bond’u bile kıskandıracak seviyede desek hiç de abartmış olmayız.

Ürün, ilk olarak kullanıcının cep telefonuyla eşleştiriliyor. Diyelim ki yolda yürüyorsunuz ve biri gelip çantanızı kaptı. Hemen telefonunuzdan cihazı aktive ediyorsunuz ve hırsız kısa zamanda tabiri caizse neye uğradığını şaşırıyor. Aktivasyondan beş saniye sonra aksesuar patlayarak hırsızın üzerini boyayla kaplıyor, hemen ardından da işaret fişeğine dönüşerek dört dakika boyunca etrafa duman saçıyor. Ürün GPS özelliğine de sahip olduğu için hem kullanıcılar hem de polis çantayı takip edebiliyor. Üstelik sadece 96 gram ağırlığında, yani tüy gibi hafif.

Ash Be Nimble’nin kurucusu Hui Mathews, şirketinin geliştirdiği ürün hakkında şöyle diyor: “Handbag Dyenator sayesinde kadınlar artık kendilerini daha güvende hissedebilecekler. Umarız bu yenilikçi ürün hırsızları caydırır.”

Aksesuarı şarj etmek yalnızca iki saat sürüyor, bekleme moduna aldığınızda ise tam beş gün dayanabiliyor. Gördüğünüz gibi ürünün birçok iyi yanı var ancak biz bir mantık hatası tespit ettik. Çoğu insan, bilhassa kadınlar telefonlarını çantalarında taşır, bu da demektir ki çanta çalındığı takdirde cihazı aktive etme imkanı ortadan kalkacaktır. Dolayısıyla kullanıcıların telefonu ceplerinde taşımayı alışkanlık haline getirmeleri gerekiyor.

Şu anda büyük ilgi gören bu ürün henüz piyasaya sürülmedi. Bu arada talep o kadar fazla ki müşterilerin adlarını bekleme listesine yazdırmaları gerekiyor. Bu ürün bize göre SkunkLock adlı bisiklet kilidine benziyor. Hatırlayacağınız üzere SkunkLock, kesildiği zaman etrafa son derece rahatsız edici bir gaz yayarak hırsızın başını döndürüyor ve midesini alt üst ediyordu.

Sizce Handbag Dyetonator sayesinde kapkaçı önlemek mümkün olacak mı ve buna benzer başka ne gibi iş fikirleri geliştirilebilir?

 

İlginizi çekebilir

Hırsızlara Karşı Yenilikçi Önlemler
Ev Güvenlik Drone’u ile Eviniz Artık Daha Güvenli!
Berkay BABAOĞLU

Yazar : Berkay BABAOĞLU

Boğaziçi Üniversitesi " Çeviri Bilimi " bölümünden mezun olduktan sonra iş hayatına atıldı. Silverline, Coca Cola gibi birçok firmada üst düzey pozisyonda çalıştı. Şimdi ise Simfer firmasında uluslararası satış müdürü olarak görev yapmakta. Sizler için iş hayatında başarı yakalamakla ilgili rehber niteliğinde yazılar kaleme alıyor.

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir