Mesai Sonrası İnternet Üzerinden Yapabileceğiniz Ek İşler

Gündüzleri çalıştığınız işiniz sizin için mükemmel olabilir. Ancak iyi bir maaş ve getirdiği faydalardan daha ödüllendirici ve anlamlı bir şey daha vardır ki, o da kendinizin patronu olmaktır.

Yine de bu girişimcilik yoluna adım atmadan önce dikkatlice düşünmeniz gerekli. Çünkü kendi işinizi yapmak, sabah 9 akşam 5 mesaisinden çok daha fazla fedakarlık ve sıkı çalışma gerektirir. Ancak bir kez kendi işinizin avantajlarını tecrübe etmeye başladıktan ve daha fazla para kazanmak için yöntemler geliştirdikten sonra yatırım yaptığınız zamanınız ve alın teriniz buna değecektir.

Böyle bir işe başlamak için mevcut işinizden de çıkmanıza gerek yok: kimi insanlar için akşam işten çıkış saati, eve gidip televizyon izleme saati olabilir ancak sayıları giderek artan profesyoneller için bu saat, ofiste bilgilsayarı kapatıp eve ulaştıklarında kendi işlerine başlamak anlamına gelmektedir.

Bu yüzden eğer oyuna dahil olmak istiyorsanız ne tip bir iş yapmak istediğinizde karar kılmanız gerekecektir. Hangi tip iş sizin için uygun? Mesai sonrası ek iş yapmak isteyenler için 5 harika fikir şöyle:

 

1- Bilginizi Satın

2-universite-sinavinda-matematik-bolumunden-120-puan-uzerinden-1

Eğer herhangi bir konuda uzmansanız büyük ihtimalle bildiklerinizi öğrenmek isteyecek ve bunun için ödeme yapacak olan belli bir kitle bulunmaktadır. Güçlü bir geçmişiniz varsa ve hedef kitlenizi biliyorsanız e-kitap oluşturmak son derece karlı olabilir.Eğer uzmanlığınız bir e-kitap formuna giremeyecek biçimde ise çevrimiçi kurslar oluşturabilir ve paylaşabilirsiniz. Her iki yöntemde de bir kez dijital içeriği hazırladıktan sonra onu tekrar ve tekrar satmaya devam edebilirsiniz. Herhangi bir envanter stoğu yapmanıza gerek olmadığı gibi herhangi bir üretim maliyetiniz de olmayacaktır.

Eğer bilgisayar haşır neşir değilseniz de endişelenmenize gerek yok çünkü Udemy.com gibi internet sitelerinin sunduğu hizmetler tam da bu işler için. Hızlı bir biçimde çevrimiçi kurslar oluşturabilir ve akşamları müsait olduğunuz zamanlarda yeni materyaller ekleyerek kendi düzenli gelirinizi yaratabilirsiniz. Yeni başlayanlar için akıllıca bir danışmanlık işi olacaktır.

 

2- Eğlendirin ve Eğitin

aklindaki-maas

Podcast yayını yapmak, akşamları birkaç saatinizi ayırarak sektörünüzdeki belirli bir konu üzerinde düzenli bir dinleyici kitlesi oluşturmak için mükemmel bir yoldur. Yeterli dinleyici kitlesine ulaştıktan sonra kendi ürün incelemeleri veya kısa reklamlar için sponsorlar almaya başlayabilirsiniz.

Eğer biraz ilham almak için bazı podcast örneklerini dinlemek isterseniz, girişimcilerin dinlenmesi gereken podcast yayınları gibi aramalar yaparak bunlara ulaşabilirsiniz, ayrıca TED konuşmalarını da incelemenizde fayda olacaktır diye düşünüyorum.

Ekipman için biraz yatırım yapmanız gerekecektir ancak bir podcast yayını yapmak tamamen ücretsizdir. Bir kez kurulumunuzu yaptıktan sonra yayınınızı paylaşabilir ve RSS’sini Google Play ve iTunes’a ileterek izleyici kitlenizi oluşturabilirsiniz.

 

3- Sosyal Medya Hesaplarını Yönetin

sosyal-medya-kullanarak-urunlerinizi-satmanin-4-yolu

Sosyal medyada biraz fazla zaman harcamaktan ötürü kendinizi suçlu hissediyorsanız karşınızda iyi bir fırsat var. Sosyal medyada saatlerinizi harcıyosanız niçin bu alandaki uzmanlığınız için ödeme almayasınız ki? Başta yeni firmalar olmak üzere birçok şirket güçlü bir sosyal varlık oluşturmaya çalışıyor ve bunu gerçekleştirmek için de insanlardan yardım talep ediyorlar.

En güzel kısmı ise birden fazla hesap yönetebilmeniz ve gönderileri zamanlayabilmenizdir. Sadece akşamları çalışıyor olacaksınız ancak günün her saatinde gönderiler ve mesajlar yayınlıyor olacaksınız.

Mutlaka okuyun: Sosyal Medyadan Para Kazanma Yolları


4- Blog Yönetin

online-para-kazanma

Blog yönetme bir ek gelir oluşturmak için harika bir yöntem. Binlerce blog sahibi her gün seyahat, yemek pişirme, ebeveynlik, sanat, anime, yaşam tarzı ve daha fazlası hakkında çeşitli içerikler üretiyorlar. Satış ortaklığı, reklam gelirleri ve sponsorluk gibi para kazanma yöntemleri ile bu blog sahipleri her geçen gün daha fazla gelir elde ediyorlar.

Bunun da ötesinde yazma beceriniz gelişiyor ve içerik pazarlama sektöründe faaliyet gösteren ve deneyimli yazar arayan işletmeler için kendinizi pazarlama imkanınız oluyor. Ve bunu da istediğiniz zaman, istediğiniz yerde gerçekleştirebilirsiniz.

Mutlaka okuyun: Blog Yazarak Nasıl Para Kazanılır?

 

5- Uygulamalar Geliştirin

mobil-uygulama-gelistirme

Her şey için bir uygulama olduğunu düşünebilirsiniz ancak her zaman olduğu gibi biri çıkar ve yaptığımız şeyleri yapış şeklimizi tamamen tekrar değiştirir. Uygulama geliştirme yeni ve büyüyen bir sektör ve her zaman karşılanması gereken bir ihtiyaç vardır. 2014 yılında sadece iPhone uygulama mağazası tek başına freelancer.com sitesi üzerinde 4.000’in üzerinde iş fırsatı yarattı.

Kod yazmayı öğrenmek biraz zaman alabilir ancak bir kez öğrendikten sonra geliştirmeye başlayabilir ve kendi uygulamanızı yayınlamak için rahatça kendi çalışma saatlerinizi ayarlayabilirsiniz. Kodlama, doğru zaman geldiğinde daha büyük bir iş kurmak için harika bir fırsat kapısıdır.

 

İlginizi çekebilir

Online bir iş kurup uyurken de para kazanmaya ne dersiniz?
Ek iş yaparak para kazanmak isteyenlere

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir