Mutlu ve Başarılı Olmak İsteyen Girişimcilere Warren Buffett’tan Tavsiyeler

Hiç kuşku yok ki Warren Buffett, varlıklı ve başarılı olma konusunda birçok şey biliyor. Omaha Kâhini, onun adımlarını takip etmek isteyenlere ise hiç çekinmeden tecrübelerini aktarıyor.

Bu yazımızda sizlerle Buffett’ın genç girişimcilere verdiği 9 değerli tavsiyesi paylaşacağız. Gençler için son derece faydalı olan bu öneriler, kaç yaşında olursak olalım hepimizin hayat boyunca da uygulayabileceği türden:

 

1. Her şeyden önce kendinize yatırım yapın.

Buffett şöyle diyor: “Yeteneklerinizi geliştirmek üzerine yapacağınız herhangi bir yatırım yapabileceğiniz en iyi yatırım şeklidir.” Yatırımınızı ister sahip olduğunuz bir yeteneği geliştirmek ve eğitim almak, ister yeni bir beceri edinmek, isterseniz de kendi işletmenizi kurmak üzerine yapın, her şekilde kârlı çıkacaksınız.

Mutlaka okuyun: Finansal Eğitiminize Yatırım Yapmak Yapacağınız En İyi Yatırımdır!

 

2. Kötü alışkanlıklarınızdan en kısa sürede kurtulun.

“Alışkanlıklar, tabiri caizse sizi vezir de edebilir rezil de. Etrafımdaki birçok kişi kendi davranışları yüzünden ilerleyemiyor. Bu kötü alışkanlıklar onları âdeta hapsetmiş” diyor Buffett.

Buffett’a göre bu kapandan kurtulmanın yolu olabilecek en kısa sürede iyi alışkanlıklar oluşturmak. “Yaşınız ne kadar ufaksa, alışkanlıklarınızı değiştirmeniz o kadar kolay olacaktır. Alışkanlık zincirlerinizi, ancak kırılmayacak kadar ağırlaştıkları zaman hissetmeye başlarsınız. Bu raddeye gelmeden kendinizi kurtarın.”

Her ne kadar Buffett’ın sözleri son derece doğru olsa da, ileri yaştaki kişilerin umutsuzluğa kapılmamasını öneririz. Alışkanlıkları değiştirmek geç yaşlarda daha zor olsa bile kesinlikle imkânsız değil.

Mutlaka okuyun: Girişimcilerin Sahip Olması Gereken 26 Alışkanlık

 

3. Güçlü ve zayıf yönlerinizin farkında olun.

Buffett, iyi yaptığınız şeyler üzerine yoğunlaşarak risklerden kaçınmanızın önemini ısrarla vurguluyor. “Her şeyde uzman olmak zorunda değilsiniz. Fakat neyi ne kadar bilip bilmediğinizin farkında olmak ve buna göre hareket etmek çok ama çok önemli.”

 

4. Asla ihtiyacınız olmayan bir şeyi elde etmek için ihtiyaç duyduğunuz şeyleri tehlikeye atmayın.

Buffett, ortada haklı gerekçeler olmadığı sürece risk almanın pek de iyi bir şey olmadığını söylüyor. Ona göre, başarısızlığa uğrayan birçok işletmenin ve bireyin en büyük hatası geri durmaları gereken yerlerde hırslarına yenik düşüp büyük riskler almaları.

“Sizin için önemli olan bir şeyi çok da önem teşkil etmeyen bir şey için riske atıyorsanız bu son derece mantıksız. Başarı ihtimaliniz ister %99, isterse %1 olsun, hiç fark etmiyor.”

Mutlaka okuyun: Her Girişimcinin Alması Gereken Riskler

 

5. Seveceğiniz bir iş bulun.

Buffett bu konuda şöyle diyor: “Büyük bir servet sahibi olsanız bile yapmaya devam etmek isteyeceğiniz bir iş seçmelisiniz. Yeni şeyler öğrenecek, işinize karşı heyecan duyacak ve sabahları yataktan kalkmak için bir sebebiniz olacak. Bu son derece önemli.” Ayrıca Buffett, sevdiğiniz bir iş bulmanın sırf parası iyi veya özgeçmişinizde güzel görünecek diye bir işe girmekten çok daha doğru olduğunu söylüyor.

Mutlaka okuyun: Sevdiğiniz İşi Yaparak Para Kazanmanın 7 Adımı

 

6. Etrafınızda takdir ettiğiniz insanlar olsun.

Buffett akıl hocalığının önemini ve kendi akıl hocası Columbia profesörü Benjamin Graham’a duyduğu minneti her defasında yineliyor. Fakat bunun da ötesinde, Buffett bir lise öğrencisine özendiği kişilerle daha çok zaman geçirmesini önermişti. “Davranışları sizinkilerden daha iyi olan insanlarla vakit geçirin, kısa süre içinde onlara benzemeye başlayacaksınız.”

Mutlaka okuyun: Başarı için etrafınızda bulundurmanız gereken 4 farklı insan tipi

 

7. Korkularınızın üstesinden gelin.

Buffett, çevresindekilere korkularından arınmalarını ve bu korkuların onları başarı yolunda durdurmaması için ellerinden geleni yapmalarını öneriyor. Buffett’ın kendisi de aynı şeyi yaptı. Bir zamanlar toplum önünde konuşmaktan fazlasıyla çekinen Buffett, bu korkusunu yenmek için kursa giderek beceri kazandı. Günümüzde, dünyanın en çok alıntı yapılan ve aranan konuşmacılarından biri. Siz bu kadar ileriye gidemeyebilirsiniz, fakat en azından korkularınızı ve zayıf noktalarınızı tespit ederek kendinizi bu konularda yetiştirebilir ve geliştirebilirsiniz.

Mutlaka okuyun: Her Başarılı Kişinin Üstesinden Gelmesi Gereken 7 Korku

 

8. Zamanınız çok kıymetli bir hazine. Onu doğru kullanın.

Bill Gates, zamanını doğru kullanma konusunda Buffett’tan önemli bir ders aldığını yazmıştı. “Herkesin günü sadece 24 saatten meydana geliyor. Warren bunun farkında olduğu için ajandasının gereksiz toplantılarla dolup taşmasına engel oluyordu.” Multimilyarder olmasanız bile siz de bu öneriyi kulağınıza küpe yapmalısınız.

Mutlaka okuyun: Girişimcilik Hayatınızdaki Sihirli Değnek: 80/20 Kuralı

 

9. İyi bir fırsatı asla göz ardı etmeyin.

Her ne kadar tavsiyelerinin çoğu muhafazakâr ve ihtiyatlı olsa da, Buffett iyi fırsatlar ortaya çıktığında bunlara dört elle sarılmanın çok önemli olduğuna inanıyor. “Hayattaki büyük fırsatları kaçırmamamız gerekiyor. Çoğu zaman fazla bir şey yapmıyoruz, fakat doğru ve büyük bir şey yapma fırsatı elimize geçtiğinde bu fırsattan faydalanmalıyız. Hatta bu fırsatları küçük ölçekte uygulamak hiçbir şey yapmamakla aynı şey diyebiliriz. Ömrünüzde 500 tane büyük fırsatla karşılaşmayacağınız için, iyi bir fırsat yakaladığınızda büyük oynamalı ve başarı kapılarını zorlamalısınız.”

Mutlaka okuyun: Milyar Dolarlık Büyük Bir Şirket Kurmak

Avatar

Yazar : yeni bir iş

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir