Girişimcilerin Sahip Olması Gereken 26 Alışkanlık

Alışkanlıklar hayatın çok önemli bir parçasını oluşturur ve davranışlarımıza yön verir. Nasıl hissettiğimiz, ne düşündüğümüz, nasıl davrandığımız alışkanlarımızdan birebir etkilenir. Dünyanın en iyi şirketleri, kurucularının doğru alışkanlıklara sahip olması nedeniyle bu denli hayatlarımıza girmiş durumdadır. Zira gerek şirket yönetimi olsun, gerek özel hayat olsun; hepsi insanların sahip olduğu alışkanlıklar tarafından şekillendirilir.

Kendini başarıya adamış her girişimcinin de sahip olması gereken bazı alışkanlıklar vardır. Bu yazımızda başarılı bir girişimcinin sahip olması gereken 26 faydalı alışkanlığı derledik. Bakalım siz de bir girişimci ya da girişimci adayı olarak bu alışkanlıklardan kaç tanesine sahipsiniz…

 

1. Erken kalkın.

İş hayatında başarı sıkı bir konsantrasyon ve emekle mümkündür. Gün içinde pek çok farklı işle uğraştığımız için sabahın erken saatlerini olabildiğince verimli geçirmek şarttır. Hem mesleki hem de bireysel hedefleri gerçekleştirmek için sabah erken kalkmanız faydanıza olacaktır.

Peki ne kadar erken? Yataktan sabah 8’de kalkıyorsanız bundan sonra saat 6’da kalkmayı deneyin. Dünyanın en başarılı girişimcilerinden pek çoğu sabah 4-5 arası kalkıyor. Tabii herkes sabah insanı değildir, bazı insanlar gece daha verimli çalışır. Onu da not düşelim.

Ancak sabahları daha erken kalkmaya niyetleniyorsanız bir hafta boyunca her gün 15 dakika erken kalkmaya çalışarak başlayabilirsiniz. Bugün 8’de kalktıysanız yarın sabah 7.45’te kalkmaya çalışın. Bünyenizi bu sürece yavaş yavaş hazırlarsanız erken kalkmaya daha kolay alışırsınız.

Mutlaka okuyun: Sabahları daha erken kalkmanın 5 yolu

 

2. Güne iyi başlayın.

Anthony Robbins sabah erken saatlerin günün en önemli bölümü olduğunu ileri sürüyor. Zihnin en duru olduğu bu saatlerde zihinsel ve bedensel olarak kendinizi güne hazırlamanız gerekir.

Diğer bir deyişle güne kendinizi iyi hissettiren şeylerle başlayın. Bu yoga olabilir, 30 dakikalık hafif tempo bir koşu olabilir, ibadet olabilir; her şey olabilir, tamamen size kalmış bir şey.

Bir alışkanlığın zihninizde iyice yer edebilmesi için 18 ila 254 gün gerekir. Yani bir gecede alışkanlık kazanamazsınız. İstikrarlı bir şekilde aynı şeyleri yaptığınız sürece belli bir alışkanlığa sahip olursunuz ya da bir alışkanlıktan kurtulursunuz.

Mutlaka okuyun: Güne Mükemmel Bir Şekilde Başlamak İçin Sabah Rutini Oluşturma

 

3. İlham alın.

Başarılı olmak isteyen bir girişimcinin ilham kaynaklarının olması gerekir. Yani size ilham veren, sizi yeni ve taze fikirlere yönelten şeylerle meşgul olun. Örneğin, TED Talks’ta şahane konuşmalar var, onları izleyebilirsiniz. Her sabah sevdiğiniz bir yazardan 9-10 sayfa okuyabilirsiniz.

Bu alışkanlık ilham kaynağı olabilecek şeyleri ve kişileri keşfetmenizi sağlayabilir. İş hayatının en başarılı insanları hayatlarının bir döneminde fena halde çuvallamış kişilerdir. Fakat bu insanların en belirgin ortak özelliği aramayı bırakmamalarıdır. Hayallerinin peşinden koşmatan hiç vazgeçmemişlerdir. Bunun yanında, dünyayı ve hayatı daha iyi anlamak için muhakkak günlük olarak ilham verici şeylerle meşgul olmuşlardır. Siz de kendi ilham kaynağınızı bulmalısınız.

Mutlaka okuyun: İlham Verici Başarı Hikayeleri

 

4. Günlük hedefler belirleyin.

Şunu unutmayın ki; büyük hedefler, ancak küçük parçalara bölünerek gerçekleştirilebilir. Bu syüzden her gün için kendinize küçük hedefler belirlemelisiniz.. Günlük olarak koyduğunuz hedefleri her gerçekleştirdiğinizde büyük hedefinize bir adım daha yaklaşmış olacaksınız.

Sabah uyandığınızda o gün neler yapacağınızı belirleyin ve gün içinde bu planlarınızı gerçekleştirin.

 

5. Mail kutunuzu temiz tutun.

Araştırmalar, dağınıklığın odaklanmayı zorlaştırdığını gösteriyor. Bu dağınıklığın illa ev, ofis ya da masaüstü dağınıklığı olması da gerekmiyor. Örneğin gün içinde belki yüzlerce e-mail alıyorsunuz. Bu e-mailler dikkat dağıtmak için birebirdir!

Bu nedenle gelen e-mailleri düzenlemeyi alışkanlık haline getirin. Önemli maillere cevap verin, reklam ve spam maillerini direkt silin. Hatta bu düzenlemeleri yapan bazı e-mail filtreleri bulunuyor. Bunları deneyebilirsiniz, ama her halükarda gelen kutunuzun boş olmasına dikkat edin.

Mutlaka okuyun: E-maillerinize Daha Az Zaman Harcamanızın Yolları

 

6. Zamanınızı iyi yönetin.

İş hayatında sahip olunması gereken en önemli özelliklerden biri zaman yönetimini bilmektir. Zamanınızı nasıl kullandığınız ne kadar başarılı olacağınızı direkt olarak belirler. Yani “olmasa da olur” denebilecek Instagram, facebook, televizyon programı gibi şeylere vakit harcıyor musunuz?

Zaman, para gibi değildir. Para kaybetseniz tekrar kazanabilirsiniz, ama boşa giden zaman geri gelmez. Bu nedenle zamanınızı iyi yönetmeli ve size fayda sağlayacak şeylerle uğraşmalısınız. Her sabah 15-20 dakika komik kedi videosu izlemenin kimseye bir faydası olmaz.

Mutlaka okuyun: Zamanı yönetmek için ipuçları

 

7. Öncelik sırası yapın.

Günün en önemli işlerine öncelik verin. Yani yarın sabah yapmanız gereken en önemli 2-3 şeyi not alın. Ve sabah kalktığınız zaman ilk olarak bu işleri halletmeye çalışın. Bu işlerin, uzun dönem hedeflerinizle alakalı olmasına da özen gösterin.

Mutlaka okuyun: “Her Şey Önemli” Gözüktüğünde Önceliklendirme Nasıl Yapılır?

 

8. Pareto Prensibi

Pareto Prensibi’ne aynı zamanda 80-20 kuralı da denir. Anlamı şudur: Elde ettiğiniz sonuçların %80’i, çabalarınızın %20’sinden gelir. Diğer bir deyişle 100 lira kazandınız diyelim. Bu 100 liranın 80 lirasını müşterilerinizin sadece %20’sinden kazanırsınız.

İş hayatında bu kuralı uygulamaya çalışın. İşinizi büyütüp geliştirmenin altın kuralı budur.

Mutlaka okuyun: 80/20 Hayatınızı Nasıl Değiştirebilir?

 

9. Takip ve analiz edin.

Uçak A noktasından B noktasına giderken bu hat boyunca hızını, yerden yüksekliğini ve daha binlerce faktörü analiz ederek ilerler. Zira B noktasına rötar yapmadan zamanında ulaşmak için bu faktörlerin bazılarında düzenlemeler yapılabilir.

Yani bu ne demek oluyor? İş hayatındaki gelişmelerinizi anbean takip etmeli, gereken müdahaleleri yapmalısınız. Yani bir teknik direktör gibi sahanın tümünü görebilmeli ve aksayan yerlere gereken iyileştirmeleri yapmanız gerekir.

 

10. Çevre yapın.

İş hayatında başarı ve network ilişkisi son derece kritiktir. Bazen ne yaptığınız, neye sahip olduğunuz değil, kimleri tanıdığınız daha önemlidir.

Bu nedenle her gün yeni insanlarla tanışmaya çalışın. Yeni insanlarla tanışabileceğiniz etkinliklere, konferanslara, seminerlere, toplantılara katılın. İnsanlara elinizden gelen yardımı yapın ve bunun karşılık beklemeden yapın. Zaman içinde yardım ettiğiniz bu kişiler size harika kapılar açabilir ve şahane fırsatlar sunabilirler .

Mutlaka okuyun: İş Dünyasında Çevre Edinmenin Yolları

 

11. İnsanlarla muhabbet kurun.

Genelde para kazanmaya çalışırken insan ilişkilerine gereken önemi vermeyi unuturuz. İnsanlarla yapay değil, samimi dostluklar kurmaya çalışın. İnsanların halini hatrını sorun, onlarla muhabbet edin. Hiç ummadığınız kişilerden şahane hikayeler duyabilirsiniz.

Hayatınızdaki kişilerle bağlarınızı sağlamlaştırın ve insanları dinleyin. Onların hayatı hakkında bilgi sahibi olun. İnsanlarla ilişkileriniz iyi olduğu zaman zihinsel olarak daha iyi hissettiğinizi fark edeceksiniz.

 

12. Değer yaratın.

İş dünyasında hemen herkes kazanç peşindedir. Elbette kazanç önemli bir şeydir, para pek çok kapıyı rahat açmanızı sağlar. Ancak büyük girişimciler dünyaya bir değer katan insanlardır. Yaptığınız işle insanlara bir fayda sağlamıyorsanız vaktinizi boşa harcıyorsunuz demektir.

Hemen sonuç elde etmeyi de beklemeyin. Gerçek başarı çok fazla emek vermekle sağlanır. Elinizden gelenin en iyisini yaptığınız zaman zaten başarı da para da arkasından gelecektir. Eğer işinizde ve hayatınızda gerçek bir başarı yakalamak istiyorsanız bir değer yaratmaya odaklanın.

Mutlaka okuyun: En Ucuzu Değil, En İyisi Olun!

 

13. Soru sorun.

Çocuklar çok meraklıdır. En basit şeyler hakkında bile onlarca soru sorarlar, zira dünyayı yeni algılamaya başladıkları için her şeyin nasıl çalıştığını bilmek isterler. Ancak maalesef biz yetişkinler soru sormaktan kaçınırız. Soru sorarsak insanların bizi küçümseyeceğini düşünürüz. Bu nedenle, alay edilme korkusuyla kendi yarattığımız kısır bir balonun içinde yaşayıp dururuz.

Halbuki soru sormak en insani özelliklerden biridir. Soru sormaktan asla ama asla gocunmayın. Her şey hakkında soru sorabilirsiniz. Farklı insanları tanımak, farklı dünyalardan haberdar olabilmek için soru sormak şarttır.

Mutlaka okuyun: Etkili Soru Nasıl Sorulur?

 

14. Düşüncelerinizi not edin.

Hem hayatta hem de iş dünyasında günlük tutmak önemlidir. Günlük 15 dakikanızı, o günkü düşüncelerinizi yazmaya ayırırsanız yazdığınız şeylerin ve hedeflerinizin gerçekleşmesi için bilinçaltınız sürekli aktif olur.

Neler başarmak istiyorsunuz? Neden istiyorsunuz bunu? Sizi engelleyen şeyler neler? Bunları aşmak için neler yapıyorsunuz? Bu tarz şeyleri bir günlüğe hiçbir sansüre uğratmadan dürüstçe yazarsanız aklınıza takılan şeyleri halletmek için iyi bir başlangıç yapmış olursunuz. Zira bazı şeyleri yazmak, o şeyleri gerçekleştirebilmek ya da o şeylerden kurtulmak için son derece iyi bir yöntemdir. Çünkü yazdığınız şeyi kuşatmış olursunuz.

 

15. Pozitif olun.

İş hayatında olumsuz şeylere odaklanmak daha kolaydır. Maddi sorunlar, satışların azlığı, reklam bütçesinin olmayışı, elemanların motivasyonsuz olması gibi meseleler üzerinde sürekli kaygı duyarız. Ancak negatif düşünce, daha negatiflar sonuç doğurur.

Zihin, odaklanılan şeylere göre hareket eder. Durun ne olursa olsun, pozitif kalmaya çalışın. Başarısız olacağınızı hissediyorsanız bile azmi elden bırakmayın ve sabredin. Uzun vadede başarılı olmanın yolu sabırlı olmak ve güzel günlere inanmaktır. Tabii bunu “Pollyannacılık” olarak görmemek lazım. Elinizden gelenin en iyisini yapmanız şart.

Mutlaka okuyun: Kendine İnanmak ve Güvenmek İsteyenlere

 

16. İnsanlara yardım edin.

İş hayatında bazen yoğun çalışma temposu nedeniyle günlerce çevrenizdeki insanları göremeyebilirsiniz. Bu durumun önüne geçmek için bazen ne yapıyorsanız ara verin. Çevrenizde ihtiyaç sahibi insanlara yardım edin.

İnsanlara yardım etmek, iş hayatında başarı meselesine doğrudan etki etmez, ancak insanlara yardım eli uzatıyor olmak sizi daha iyi bir insan yapar. Ruhen daha iyi hissettiğiniz için işlerinizi daha severek yapar hale gelirsiniz ki bu durum başarılı olmanın ön koşullarından biridir. Yani özetle hayat sadece işten ve paradan ibaret değildir. Yardımlaşma, dayanışma gibi şeyler de çok mühimdir.

Mutlaka okuyun: Sektörde Lider Olmak İstiyorsanız Başkalarına Yardım Edin!

 

17. Bütçenize sadık kalın.

İş hayatında belli bir bütçeye göre hareket etmek gerekir. Eğer detaylara dikkat edilmezse masraflar dağ gibi büyüyebilir. Benjamin Franklin’in de dediği gibi “Küçük masraflara karşı uyanık olun. Ufak bir sızıntı koca bir gemiyi batırabilir.”

Bu nedenle bir bütçe belirleyin ve bu bütçeye sadık kalın. Reklam, satış, üretim, personel maaşı, vergiler gibi giderler için yeterince nakit paraya sahip olduğunuzdan emin olun. İş hayatında olmazsa olmaz bir özelliktir bu.

Mutlaka okuyun: 12 Adımda Bütçe Nasıl Yapılır?

 

18. Akıl hocanıza danışın.

İş hayatında bir akıl hocasına (mentor) sahip olmak çok önemlidir. Akıl hocası sözüyle, başarıyı yakalamış ve size tavsiyeler verebilecek birinden bahsediyoruz. Bu kişiyle günlük ya da haftalık olarak görüşmeli ve durum değerlendirmesi yapmalısınız.

İş dünyasında bir akıl hocasına sahip olmak, bu kişinin engin tecrübelerinden ve önsezilerinden istifade etmek bakımından çok kritiktir. Tecrübeli ve görmüş geçirmiş kişilerin her zaman size söyleyecek güzel şeyleri olacaktır.

Mutlaka okuyun: Doğru Akıl Hocası Nasıl Bulunur?

 

19. Başarılı insanları takip edin.

Sektörünüzdeki başarılı bir ismi kendinize örnek alın. Bu kişinin başarıya ulaşmak için ne tür yöntemler uyguladığını analiz edin ve siz de bu yöntemleri kendinizce uygulamaya çalışın. Piyasaya, müşterilere, ürün geliştirmeye nasıl yaklaştıkları gibi konularda başarılı insanları takip etmenin çok faydası vardır.

Ancak bunu birebir taklit etmek olarak algılamamalısınız. Onların yaptıklarına özgünlük katarak kendinize ve işinize uyarlamalısınız.

 

20. Harekete geçin.

Ancak harekete geçerseniz başarıya ulaşabilirsiniz. İnsanlar genelde eyleme geçmeye yanaşmazlar çünkü, rahatlarını ve konforlarını bozmak istemezler. Ancak terlemeden başarı elde edilemez. Hedefleri uğruna gerçekten harekete geçip verimli bir şekilde çabalayan insanların başarıya ulaşması daha kolaydır.

Mutlaka okuyun: Düşünmeyi Bırakın ve Harekete Geçin!

 

21. Geçmişinizi değerlendirin.

İş hayatında nereden nereye geldiğinizi değerlendirmek çok önemlidir. Çok büyük bir başarı elde etmemiş olsanız bile başladığınız noktaya göre ne durumda olduğunuzu analiz edebilmelisiniz.

Bu nedenle her gün kısa bir süreliğine de olsa kat ettiğiniz mesafeyi düşünün. Özellikle yürüyüş yaparken, sahilde denizi seyrederken geçmişinizi düşünerek mental anlamda rahatlama yaşayabilir ve gelecek için taze bir perspektif kazanabilirsiniz. Bu alışkanlık aynı zamanda daha evvel yaptığınız hataları tekrarlamamanız için de son derece faydalıdır.

 

22. Şükretmeyi bilin.

Başarılı girişimciler için için şükür önemli bir alışkanlıktır. Hepimizin maddi ve manevi sorunları olsa bile durumumuzun daha kötü olmadığı için her gün şükretmeliyiz. Ancak daha fazlası için de çaba sarf etmeyi bırakmamalıyız.

Mutlaka okuyun: Mütevazı Bir Hayat Süren Aşırı Zengin 10 Kişi

 

23. Becerilerinizi ve bilginizi sürekli geliştirin.

Dünya sürekli değişiyor ve gelişiyor. Bilginin değişim ve tüketim hızı her yıl katlanarak artıyor. Bu yüzden sizin de başarılı bir girişimci olabilmeniz için kendinizi sürekli güncellemeniz gerekiyor. O yüzden bilgiyi su gibi tüketmeli ve becerilerinizi daha geliştirmek için sürekli olarak kendinize yatırım yapmalısınız.

Mutlaka okuyun: Kendinizi Geliştirmenin Yolları

 

24. Dürüst ve düşünceli olun.

Düşünceli olmak başkalarına, çevreye ve dünyaya saygı göstermek kadar kendinize de saygı göstermekle olur. Hareketlerinizde düşünceli ve ince olmaya çalışın. Yalan, hırsızlık, yolsuzluk gibi şeylere bulaşmayın. İş hayatında saygınlık size iyi kapılar açar, fakat saygınlığınıza bir kere leke geldi mi bunu temizlemek de oldukça zordur.

Mutlaka okuyun: Dürüst ve güvenilir insanların özellikleri

 

25. Sevdiğiniz şeyler yapın.

Her gün sevdiğiniz şeyler yapmaya çalışın. Resim yapmak? Sahilde yürümek? Bisiklete binmek? Futbol izlemek? Size keyif veren ve sizi rahatlayan her şey olabilir. Bu tür şeyleri en son ne zaman yaptığınızı ve artık neden yapamadığınızı düşünün. Başarıya ulaşmak için çok çalışmak gerekir ama bu süreçte kendimizle ilgilenmeyi sık sık unuturuz.

Bu nedenle her gün sevdiğiniz şeylerle bir saatliğine de olsa ilgilenmeye çalışın. Bunu her gün yapmaya çalışın. İş hayatında başarı sadece çalışmakla olmaz. Aynı zamanda bedensel ve ruhsal sağlığınızın da yerinde olması şarttır.

Mutlaka okuyun: Daha akıllı olmanızı sağlayacak 7 hobi

 

26. Gerektiğinde yardım isteyin.

Kimse kusursuz değildir. Kimse her şeyi bilemez. İnsanlar zaman zaman başarısız olurlar, çöküş yaşarlar. Bu hem iş dünyasının hem de doğanın kanunudur. Dünyanın en başarılı girişimcileri de başarısızlık yaşadılar, ancak bu süreçlerde başkalarından yardım talep etmeyi bildiler ve bu onlar için hiçbir zaman zayıflık göstergesi olmadı.

Siz de gerektiğinde yardım isteyebilmelisiniz.. Zira iyi bir girişimci, iş işten geçmeden önce durumu sezer ve gereken önlemleri alan kişidir.

Mutlaka okuyun: Her Şeyi Tek Başına Yapmaya Çalışmaktan Vazgeçmeniz İçin 5 Neden

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir