Nasıl Reklam Yapılır?

Reklam her işletme için hayati önem taşır – ancak doğru yapılırsa. Reklam için zaman ve para gerekse de, iyi bir reklam kampanyası ürününüzü veya hizmetinizi daha çok insana tanıtarak, satışları artırarak ve marka sadakati oluşturarak işinizi çok daha ileri taşır. Olay reklam olduğunda dikkate alınması gereken bir sürü unsur vardır. Reklam, işinizin yaratıcı yönünü göstermenize yardımcı olan eğlenceli bir süreçtir. Bu makaleyi okuyarak etkili reklamlar yapmayı öğrenebilirsiniz.

 

1 – Reklam kampanyanızı planlayın

Hedef kitlenizi tanıyın

Olay etkili reklam olduğunda en önemli noktalardan biri hedef kitleyi tanımaktır. Bunu bir düşünün. Emekli erkekler için hazırlanan reklamlar genç kızlar için hazırlanan reklamlardan farklıdır.

Hedef kitleniz ile uyumlu olmazsanız, onları etkileyecek bir reklam hazırlayamazsınız ve ürününüz veya hizmetiniz hedef pazarınız tarafından fark edilmez. Reklam konusunda mantıklı olun ve reklam kampanyanızı hedef kitlenizle uyumlu hale getirin. Aksi halde, paranızı sokağa atmış olursunuz.

Yaş aralığı ve cinsiyet gibi demografik özellikleri hesaba katın. Cinsiyet ile hedef kitlenizi erkek, kadın ve yetişkin olarak sınıflandırabilirsiniz. Yaş aralığı açısından, müşterileriniz bir veya daha fazla standartlaştırılmış yaş aralığında olabilirler. 12-24, 18-34, 18-49, 25-54 veya 50+ gibi.

Müşteri tabanınızın benzer işletmelerin açılması veya kapanması gibi dışsal nedenlerle ve yerel halkın değişen yaş demografikleriyle zamanla değişebileceğinin farkında olun. Bu değişikliklerin farkında olmanız önemlidir çünkü reklam ihtiyaçlarınızda bunlara göre değişecektir.

 

Hedef lokasyona karar verin

Hedef kitlenizi tanımladıktan sonra, hedef kitlenize ulaşmak için reklamlarınızı nerelere yerleştireceğinize karar verin.

Reklamınız hedef kitleniz için uygun olabilir ancak lokasyon yanlış olursa hedef kitleniz reklamınızı göremeyebilir veya duyamayabilir. Örneğin takma diş yapışkanı reklamı için radyo reklamları ve gençleri hedefleyen saç bakım ürünleri için gazete reklamları uygun değildir.

Hedef kitlenizin reklamları nerelerde görebileceğini düşünün. Kişisel tercihlerinize göre kararlar vermeyin. Sırf radyo dinlediğiniz için radyoya reklam vermeyin veya popüler olduğu için internet reklamlarından faydalanmaya çalışmayın. Araştırmanızı yapın ve kararınızı müşterilerinize göre verin.

Bir reklam türü diğerine göre daha etkilidir diye bir şey yok. Önemli olan seçtiğiniz mecranın potansiyel müşterilerinize ulaşıp ulaşmadığıdır.

Bu stratejiyi kullanmanız paranızın karşılığını fazlasıyla almanıza yardımcı olacaktır çünkü hedef kitlenizle uyumlu olmanız gerçekten fark yaratır.

 

Bütçe hazırlayın

Tabi ki bütçeniz reklamın kalitesinde ve dağıtımında büyük rol oynayacaktır. Çoğu işletmenin reklam kampanyaları için bütçesi sınırlı olduğundan reklamlarınızı dikkatli bir biçimde düşünmeniz ve planlamanız çok önemlidir.

Paranızı reklam için harcamak saçma geliyor olabilir ancak unutmayın ki reklam faaliyetleri işletmeniz için hayati önem taşır. Dünyanın en iyi ürününe veya hizmetine sahip olabilirsiniz ancak bunu kimse bilmezse asla para kazanamazsınız.

İyi tasarlanmış ve hedeflenmiş bir reklam kadar işletmenizi büyütmenize yardımcı olacak başka bir şey yoktur. Bu nedenle reklam kampanyanıza mümkün olduğunca yatırım yapmaya çalışın. Başlangıç yatırımı yüksek olabilir ancak geri dönüşler harika olacaktır. Reklam söz konusu olduğunda, para kazanmak için para harcamanız gerekir.

Ancak bu iyi reklam kampanyaları için geçerlidir. Kötü reklam kampanyaları para kaybetmenize neden olacaktır. İşte bu nedenle harika bir reklam yaratmak için araştırma yapmanız ve zamana yatırım yapmanız çok önemlidir.

 

Şirket imajı oluşturun

Reklamın en önemli amaçlarından biri marka bilinirliği yaratmaktır. İşte bu nedenle tüketiciler az bildikleri ve jenerik alternatifler yerine aşina oldukları ürünleri veya hizmetleri seçerler.

İşletmeniz, ürününüz veya hizmetiniz için reklam hazırlarken sade ancak akılda kalıcı bir şeyler bulmaya çalışın.

Şirketinizin imajı hakkında düşünürken, reklamların görünüşünü ve duygusunu da hesaba katın. Reklam türüne bağlı olarak renklerlere, fonta, fotoğraflara, müziğe veya seslendirmene dikkat etmeniz gerekir.

Müşterilerin markanızla bağdaştırabileceği fark edilen bir logo, slogan veya jingle bulmak şirket imajı yaratmanın en önemli unsurlarından biridir. McDonald, Nike veya L’Oreal’i düşünün.

Harika bir imaj bulmak yeterli değildir, tutarlı olmak da önemlidir. Mecra ne olursa olsun, bütün reklamlarınız aynı görünmelidir ve aynı duyguları hissettirmelidir.

Farklı imajlar kullanırsanız, tüketicilerin zihni karışır ve işletmenizin potansiyeli kısıtlanır. Eşsiz ve kolayca tanımlanabilen imajlar bulun ve tutarlı olun.

 

Mesajı düşünün

 

Reklamınızın verdiği mesaj kampanyanın başarılı veya başarısız olmasına neden olur. İyi bir reklam, tüketicileri harekete geçirir ve tüketicileri ürünü veya hizmeti satın almaya ikna eder.

Rekabet avantajınızın altını çizin. Reklam mesajınızın ürünün veya hizmetin faydalarından bahsettiğinden emin olun. Birçok reklam görsel olarak çarpıcı, komik veya akıllı görünmeye odaklanıyor ancak ürünün veya hizmetin neden en iyisi olduğuna dair bir mesaj vermiyor.

Reklam klişelerinden uzak durun. Reklamınızın eşsiz olması gerekiyor. Diğer reklamlar gibi görünürse veya algılanırsa, tüketicilerin dikkati kısa sürede başka yöne kayar ve potansiyeli satışı kaybedersiniz. Bu nedenle, kuruşlu satış fiyatlarının altını çizmek, “sadece kısa süreliğine” veya “dünyaca ünlü” gibi cümleler kurmak veya sattığınız ürünle alakası olmayan içerikler kullanmak gibi reklam klişelerinden kaçının.

 

Herkesi memnun etmeye çalışmayın

Steve Jobs’ın dediği gibi:

Herkesi memnun etmek istiyorsanız dondurma satın.

Herkesi memnun etmek için reklam mesajınızın şahsiyetsiz ve tarafsız olması gerekir ve bu yaklaşım işe yaramaz. Hedef kitlenizi düşünün ve reklam mesajınızı hedef kitlenize uygun bir biçimde hazırlayın.

Reklam mesajınız tüketiciye kişisel seviyede hitap etmelidir. Bunu iki şekilde yapabilirsiniz: duygusal endişelere veya tüketicinin kalbine seslenerek veya tüketicilerin mizah anlayışına hitap ederek.

Genç erkeklere vücut spreyleri, duş jelleri ve saç bakım ürünleri satmayı amaçlayan Axe reklam kampanyalarını düşünün. Bu marka çok başarılı çünkü hedef kitlesinin arzularına mükemmel bir biçimde sesleniyor. “Ürünlerimizi kullanın ve çekici kadınları etkileyin”. Axe, ürünlerinin kadınlara veya evli erkeklere hitap edip etmemesini umursamıyor çünkü 12 ila 24 yaş aralığındaki erkekleri hedefliyor.

Bebek veya çocuk sahibi annelerin korkularına seslenen temizlik ürünleri reklamlarını düşünün. Duyguları hedefleyen bu reklamlar, ürünün aileyi tehlikeli mikroplara ve bakterilere karşı koruyacağını vadeder. Altta yatan mesaj çocuğunuzun güvenliğini ve sağlığını düşünen iyi bir anneyseniz bu temizlik ürününü almalısınızdır.

Manipülatif olan bu tür reklamlar oldukça etkilidirler. Ancak çocuğu olmayan insanları veya 20 yaşın altında olanları ikna edemezler.

 

Reklamınızı test edin

Reklamınızı bütün dünyayla paylaşmadan önce reklamı test edin.

Bu zaman ve para gerektirse de, geribildirim alabileceğiniz bir gruba odaklanmanız oldukça faydalı olacaktır. Anahtar müşteri tabanınızın üyelerine reklamdan hoşlanıp hoşlanmadıklarını, reklama dair nelerin hoşlarına gittiğini ve gitmediği sorun.

Bu, reklamın yayına hazır olup olmadığını anlamanıza yardımcı olacaktır. Gerekirse ufak değişikler yapabilirsiniz.

Müşterilerin tepkilerini anlamak için reklam yayınlanmaya başladıktan sonra da çaba harcamalısınız. Yapmanız gereken markanızı yeni duyan müşterilerle konuşmaktır. Reklamınızı hatırlıyorlarsa, reklam işe yaramıştır.

Daha sonra, daha spesifik sorular sorabilirsiniz ve hangi unsurların dikkatlerini çektiğini öğrenebilirsiniz. Eleştirileri olursa, bu eleştirileri yapıcı eleştiriler olarak kabul edin ve daha sonraki reklamları bu eleştirileri göz önünde bulundurarak hazırlayın.

Reklamlarınız farklı mecralarda yer aldıysa, müşteri geribildirimi almanız hangi mecranın ( basılı, televizyon, internet ) sizin için daha karlı olduğunu anlamanıza yardımcı olacaktır.

 

2 – İnternet reklamlarından faydalanın

Güzel bir internet sayfanız olsun

İşletmenizin reklamını dünya genelinde yapmanın en etkili yolu güzel bir internet sitesi kurmaktır. Profesyonel görünen ve bilgilendirici olan bir internet sitesi mucizeler yaratır. Aynı zamanda işletmenize kurumsallık ve meşruluk kazandırır.

İnternet sitenize iletişim bilgilerinizi, iş araçlarınızı ve görsellerinizi koyun. Günümüzde hemen hemen herkeste akıllı telefon olduğundan kolayca dikkat çekebilirsiniz.

Fiziksel ürünler satıyorsanız, ürünlerinizi doğrudan internet siteniz üzerinden satabilirsiniz. Online alışveriş oldukça büyük bir pazar olduğundan bu yolla satışlarınızı arttırabilirsiniz.

Bütün süreci daha da kolaylaştırmak istiyorsanız ve sipariş ve kargo sürecinin güçlükleriyle uğraşmak istemiyorsanız online alışveriş siteleriyle işbirliği yapabilirsiniz.

İşe yarayan bir diğer araçta SEO veya arama motoru optimizasyonudur. Bu sitenizin trafiğini artırarak satışlarınızın artmasına yardımcı olacak bir yöntemdir.

 

Sosyal medyayı kullanın

Sosyal medyayı kullanarak reklam yapmak artık bir zorunluluk. Reklam için Facebook, Twitter ve İnstagram’ı kullanabilirsiniz.

Facebook ve İnstagram’ın müşteri tabanı oldukça büyüktür. Bu sayede kendinizi rakiplerinizden farklılaştırabilirsiniz.

Teknolojiye meraklıysanız veya sosyal medya pazarlamasında uzman olan biriyle anlaşabilirseniz  Pinterest, LinkedIn, Reddit, Yelp ve FourSquare gibi diğer sosyal medya platformlarının avantajlarından da faydalanabilirsiniz.

Sosyal medyayı kullanmanın asıl amacı işletmeyi tanıtmak, müşterilerle iyi ilişkiler kurmak ve müşterilerin ürününüze veya hizmetinize aşina olmalarını sağlamaktır. Reklam üstüne reklam yaparak takipçilerinizi bıktırmayın. Aksi halde takipçilerinizi kaybedersiniz. Tabi ki sosyal medyayı kampanyalarla veya indirimlerle ilgili bilgiler vermek için kullanabilirsiniz ancak takipçilerinizi sık boğaz etmemek şartıyla.

Sosyal medyayı takipçilerinizle kişisel seviyede iletişim kurmak için de kullanabilirsiniz. İnteraktif olun: sorular sorun, cevaplar verin ve müşteri geribildirimlerini ciddiye alın. Bu müşteri sadakati oluşturmanıza yardımcı olur.

Mutlaka okuyun: Sosyal Medyada Reklam Nasıl Yapılır?

 

İçerik pazarlamanın avantajından faydalanın

Blog yazmak, faydalanabileceğiniz en etkili reklam ve pazarlama araçlarından biridir. İşletmenizin blogunda makaleler yayınlayarak başlayabilirsiniz. Ayrıca sektörle alakalı diğer bloglara da makaleler gönderebilir ve belli bir ücret karşılığı makalelerinizi yayınlatabilirsiniz.

Hazırladığınız makaleler ilginç ve bilgilendirici olmalıdır. Hiç bir amacı olmayan ve okuyucuya “ürünlerimizi şimdi alın” mesajı veren makalelerin ciddiye alınmayacağını unutmayın.

Makalelerinizin bir amacı olmalı ve bir düşünceyi yansıtmalıdır. Şirketinizin başarılarından ve başarısızlıklarından bahseden, ürünlerinizin nasıl kullanıldığını anlatan veya müşteri etkileşimleriyle alakalı makaleler yazabilirsiniz.

Site sahiplerine ürün numuneleri göndermek ve ürün hakkındaki fikirlerini bloglarında paylaşmalarını rica etmekte bir diğer stratejidir. Bu biraz risklidir çünkü bloggerın ne yazacağına karışamazsınız ancak ürününüzü beğeneceklerinden eminseniz harika bir reklam fırsatı yakalarsınız. İnsanların şirket reklamlarından çok bağımsız eleştirmenlere güvendiklerini unutmayın. Kozmetik markalarının birçoğu bu strateji sayesinde başarılı oluyorlar.

Mutlaka okuyun: İçerik Pazarlaması Nedir? Nasıl Yapılır?

 

İnternet reklamları satın alın

İnternet üzerinden reklam alanı satın almak işletmenizin isminin ve imajının yayılmasına yardımcı olur. Aynı zamanda internet sitenizin trafiğini de arttırır. Büyük bir reklam alanı satın almak maliyetli olsa da, maliyetleri düşürmenin bir sürü farklı yolu var:

Google Ads en iyi düşük maliyetli reklam seçeneklerinden biridir. Google Ads’e reklam verdiğiniz zaman reklamlarınız Google arama sayfalarında, Gmail hesaplarında ve birçok büyük internet sitesinde görüntülenir. Ancak Google Adwords’un en iyi tarafı tıklama başına ödeme esasına göre işlemesidir. Sadece tıklandığında reklam için para ödersiniz. Bu hem sizin için hem de Google için avantajlı bir stratejidir.

Google Ads, ürününüzle veya hizmetinizle alakalı anahtar terimleri araştıran daha özelleştirilmiş insanları hedefleyen yeni bir hizmet. İnsanlar reklamın üstüne tıklamasalar bile reklamı görüyorlar. Bu sayede bilinirliğiniz artıyor ve insanlar markanıza aşina oluyorlar.

Banner değiş tokuşu belirli şirketler tarafından kullanılan ve maliyetli olmayan bir yöntemdir. Yapmanız gereken işbirliği yaptığınız şirketin banner reklamını kendi internet siteniz yayınlamaktır. Sizin banner reklamınızda onların internet sitesine yayınlanır.

Ancak herhangi bir anlaşma yapmadan önce internet sitenizde yayınlanacak olan reklam türlerini kontrol edebileceğinizden emin olmanız gerekiyor.

 

3 – Geleneksel reklamları kullanın

Basılı reklam seçeneğini değerlendirin

Gazetelere ve dergilere reklam vermek geleneksel reklam türlerinden biridir ve oldukça etkilidir.

Bu reklam türünde dikkate alınması gereken en önemli etken görsel çekiciliktir.

Olay basılı reklamlar olduğunda dijital çizimlerden ve fotoğraflardan faydalanmanız gerekir. Yüksek çözünürlüklü kameralar ve photoshop gibi programlar sayesinde bu tür reklamlar hiç olmadığı kadar dikkat çekmeye başladı.

Reklamınızın konsepti oldukça önemlidir. İnsanların zihnine girmelidir ve hatırlanabilir olmalıdır.

Dergilerde ve gazetelerde yer alan reklamlarınız aynı olsa bile, reklamlar her medya türünde farklı algılanır. Bu nedenle karar vermeden önce her mecranın avantajlarını ve dezavantajlarını dikkatli bir biçimde değerlendirin.

Gazeteler genellikle bir kere okunurlar ve atılırlar. Bu nedenle okuyucuların dikkatini bir kere çekebilirsiniz. Buna ek olarak gazeteler ürününüzü veya hizmetinizi alacak insanları hedeflemede çok iyidir.

Dergi reklamları özel tüketici grupları için etkili ve ideal olduğundan dergiler – bahçe, güzellik, ev aletleri vb. – hemen hemen her pazar için uygundur. Ancak dergilerden reklam alanı almak pahalı olabilir. Bu nedenle dergi yerine başka bir mecra kullanabilirsiniz.

 

Televizyon reklamlarını deneyin

Televizyon izleyen herhangi biri televizyon reklamlarının ikna edici gücüne aşina olacaktır.

Televizyon reklamları hatırlanabilir ancak bilgilendirici reklamlar yaratmanıza yardımcı olur ve görsel çekicilikle söylenmek istenenleri bir araya getirir. Buna ek olarak, reklam sevilen televizyon programları arasında gösterilirse reklamı görmezden gelmek zor olur.

Kablolu televizyon daha ucuz bir seçenektir. Reklamınız daha sık görünür ve daha çok kişi tarafından izlenir. Ayrıca yerel kablo ağlarına reklam vererek özel bir hedef kitleyi hedeflemek daha kolaydır. Bu reklamların dezavantajı oldukça düşük bütçeli olmalarıdır ve ev yapımı gibi görünmeleridir.

Diğer taraftan genel televizyon yayını kablo reklamına göre daha profesyonel gözükür, daha prestijlidir ve geçerlidir. Tabi ki daha pahalıdır.

 

Billboardlardan ve açık hava reklamcılığından faydalanın

Billboardlar ve diğer formlardaki açık hava reklamları( otobüs durakları, posterler vb. ) doğru uygulandığı taktirde oldukça etkilidirler.

Aslına bakacak olursanız, billboardlar diğer reklam türlerine göre daha çok insana ulaşıyorlar. Bunun iki nedeni var: birinci olarak birçok billboard ana yolların yanında oluyor, ikinci olarak çoğu insan haftada en az 20 saati arabalarında geçiriyorlar. İşte bu nedenlerle billboardlar daha çok dikkat çekiyorlar.

Billboard reklamlarının dezavantajı içerik açısından kısıtlı olmalarıdır. Çoğu durumda etkili billboard reklamları tek bir imajla ve en fazla sekiz kelimeyle sınırlı oluyor.

Ancak bu durum olumlu da olabilir çünkü sizi daha yaratıcı ve çekici şeyler yapmaya zorlar.

Mutlaka okuyun: Birbirinden Yaratıcı Billboard Reklamları

 

Radyo reklamlarından faydalanın

Radyo reklamları billboardlardan sonra hedef kitleye en fazla ulaşan reklamlardır.

Ancak yukarıda bahsedilen diğer reklam türlerinin aksine radyo reklamcılığında görsel veya metin kullanılmaz. Sonuç olarak, daha yaratıcı olmanız ve jinglelar ve sloganlar kullanmanız gerekir.

Diğer reklam türlerinin aksine radyo reklamları ürün hakkında daha fazla bilgi verdiğinden, radyo reklamlarını müşterileri neden ürününüzü veya hizmetinizi almaları gerektiğine dair ikna etmek için kullanabilirsiniz.

Radyo reklamları söz konusu olduğunda biraz mizah katabilirsiniz ancak dengesini iyi ayarlamalısınız. Eğlenceli bir radyo reklamı hazırlayabilirsiniz. Ancak yaptığınız espri işinizle alakasız olursa, içerik sunmak için herhangi bir görsel veya logo kullanılmadığından dinleyiciler reklamın neyle alakalı olduğunu anlamayabilirler.

Radyo reklamının dezavantajı coğrafik olarak hedeflemenin zor olmasıdır ve sadece özel demografikleri hedeflemesidir.

 

El ilanları ve posterler kullanın

El ilanları modası geçmiş reklam türlerinden biri olsa da, işletmenizi yerel olarak tanıtmanın en etkili yollarından biridir. El ilanları yoldan geçenlere elle dağıtılırken, kartpostallar evlere veya işletmelere posta ile gönderilirler.

El ilanları çekici olmalıdır, anlaşılır olmalıdır ve promosyon veya indirim gibi teşvikler sunmalıdır. Örneğin dükkanınıza el ilanı ile gelen müşterilere %10 indirim uygulayabilirsiniz.

Teşvikler parayla alakalı olmak zorunda değildir: vücut bakım ürünleri sattığınız bir dükkanınız varsa, el ilanlarınızı getiren müşterilere ücretsiz el masajı hizmeti verebilirsiniz. Amaç müşterilerin dükkandan içeri girmesidir.

El ilanlarını dağıtan kişilerin çekici ve samimi olduğundan emin olmanız gerekiyor. Ürün veya hizmet hakkında bilgi sahibi olmalılar ve sorulan sorulara net cevaplar vermeliler. El ilanı verilen her kişinin potansiyel müşteri olduğunu aklınızdan çıkarmayın!

 

İpuçları

Renkli, müzikli ve eğlenceli reklamlar hazırlayın.

 

Uyarılar

Yaygın reklam yöntemlerinden ve ifadelerinden uzak durun. Aksi halde insanlar reklamlarınızı görmezden gelirler. Yeni bir şeyler denemeye çalışın.

 

İlginizi çekebilir

En Etkili Satış Teknikleri
Marka Nasıl Yaratılır?
Avatar

Yazar : iş kurmak

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir