Ne Kadar İlgi Çekicisiniz? 5 Soruda Öğrenin!

İlgi çekici insanlar başkalarını kendilerine çekebilir, büyüleyebilir ve ilham verebilir. İnsanlara yön verebilirler, devrim başlatabilirler ve sıfırdan çok büyük şeyler inşa edebilirler. Ancak çevremizdekileri başarıyla yönetmek ve ilgi çekici bir insan olmak; insanların telefon zombilerine dönüştüğü günümüz dünyasında oldukça zorlu bir beceri.

Elbette bir insanı ilginç yapan şeyler kişiden kişiye göre değişmekte. Her ne kadar durum böyle olsa da, evrensel olarak ilgi çeken beş belirlenebilir nitelikten bahsedebiliriz, ayrıca bu nitelikler zaman ve emek harcamayı göze alan herkes tarafından öğrenilebilir.

“İlginçlik” ölçeğinde nereye düştüğünüzü merak ediyorsanız, siz testimize alalım.

Not: Her bir soruya verilen “evet” cevabı 1 puan değerindedir.

 

1)Güçlü bir hikaye anlatıcısı mısınız?

Hikayeyi empati, mizah ve insana ilham verecek detaylar içerecek şekilde anlatmak ilgi çekici insanların sahip olduğu güçlü bir yetenek. Ayrıca bu girişimcilerin kesinlikle sahip olması gereken yeteneklerden biri. “Girişimcilik ve hikaye anlatıcılığı el eledir”. Fakir zengin kapışması içeren hikayelere ilgi duymak insanın doğasında vardır. Yapılan araştırmalara göre fakir zengin mücadelesinin, izleyicilerin beyninde dopamin ve oksitosin salgısını artırdığı bilimsel olarak da kanıtlanmıştır.

“Sıkıntı, risk alma, başarısızlık üstüne başarısızlık içeren hikayeleri duymayı seviyoruz. Ama elbette sonunda bir başarı olmak zorunda”.

Hikaye anlatmada usta olmuş ünlü girişimciler düşünüldüğünde; Starbucks’ın yönetim kurulu başkanı Howard Schultz, akla gelen ilk isimlerden biri. Starbucks’ın nerede ve ne zaman bir konuşma yapıyor olursa olsun, konuşmayı her zaman iş adamı olarak ilk yıllarında yaşadığı sıkıntılara bağlıyor.

“Bu konuşmalar da elbette, kahve sektörüyle ilgili istatistiki bilgilerin bulunduğu bir PowerPoint sunmaktan daha ilgi çekici oluyor.”

Mutlaka okuyun: Starbuck’ın Başarı Öyküsü

 

2)Aktif bir dinleyici misiniz?

İyi bir dinleyici bulduğunuzda aynı zamanda sizi dünyadaki en büyüleyici insanmış gibi hissettirecek birini de bulmuş olursunuz. İyi dinleyiciler çok nadir bulunurlar ve bu yüzden de çok ilgi çekerler.

Araştırmalar, uyanık zamanlarımızın yüzde seksenini iletişim kurarak; bu harcanan zamanın da yalnızca yüzde elli beşini dinleyerek geçirdiğimizi gösteriyor. Çoğunlukla da yetişkinler dinlemede pek mükemmel değiller. İnsanlar, dinlediklerinin en fazla yüzde yirmi beşini hatırlayabiliyor.

Facebook’un CEO’su Mark Zuckerberg’in olağanüstü bir dinleyici olma konusunda güçlü bir ünü var. “Konuşmaya çok ihtiyacı olmuyor. Genellikle bir yere oturur ve dinler.” diyor Silikon Vadisi sermayedarı Chamath Palihapitiya ve ekliyor: “Dinlemeyi bitirdikten sonra, Zuckerberg hızlıca bilgiyi değerlendirir ve çeşitli tüm sonuçları ortaya çıkarır. Bu gerçekten özel bir yetenek.”

Mutlaka okuyun: Facebook’un Kurucusu Mark Zuckerberg’in Başarı Hikayesi

3) Etkileyici misiniz?

Etkileyici insanlar; ses, sözcük seçimleri ve beden dili yoluyla heyecanı, merakı ve sevinci karşı tarafa iletmekte başarılıdırlar. Samimi bir coşku hissi ile insanları büyülemekte zorlanmazlar. Richard Branson; ister röportajları,  ister blogu ya da kitapları aracılığıyla olsun etkileyici iletişim konusunda akla ilk gelen yetenekli girişimcilerde biri. Hatta en son kitabının çılgın başlığı da buna örnek olarak gösterilebilir: Finding My Virginity (ingilizce bekaret kelimesine bir gönderme). Branson sosyal medya hesaplarını da etkili bir iletişim aracı olarak kullanıyor. Samimi bir kişilik olan Virgin Grup’un kurucusundan öğrendiğimiz bazı şeyler şöyle: Çocukken ciddi bir öğrenme bozukluğu vardı ama yenik başladığı maçta asla pes etmedi, 93 yaşındaki annesi Eve Branson’ı çok sevdi ve 1992’de Virgin Record’u 1 milyon dolara satarken iki gözü iki çeşme ağladı. Alaska Havayollarının 2019’da Virgin America’yı (kendi kurduğu hava yolu şirketi) emekli edeceğini öğrendiğinde de buna benzer bir tepki verdi. Branson her zaman duygusal ve paylaşımcıydı. Bu sayede de insanlar onu çok sevdi.

Mutlaka okuyun: Richard Branson Hakkında Bilmeniz Gereken 20 Şey

 

4) Entrika üreten nadir bir hayat mı yaşıyorsunuz?

İlgi çekici olmak için James Bond gibi bir hayat yaşamak zorunda değilsiniz.Yine de, benzer bir hayatın zararı olmaz. Olağanüstü hayatınızı başlatmanın en kolay yolu, hayatınıza büyüleyici işler yapmış insanları katmak ve bu insanların sizi etkilemesine, size ilham vermesine izin vermektir. Yaklaşık seksen yıl süren ve 1000 kişi üzerinde yapılan bir araştırmaya göre iletişim kurduğumuz insanlar kişiliğimizi belirleyen en önemli etkenlerden biridir.

Tesla ve SpaceX CEO’su Elon Musk kesinlike nadir bulunan bir hayat süren insanlardan biri. Ünlü girişimci, hayatı “büyük” yaşama ve insanların ilgisini çekme yeteneğini küçükken en çok iletişim kurduğu kişiler sayesinde kazandı: Ailesi.

Musk büyüleyici bir kabileden geliyor. Büyük-büyükannesi ve babası, Güney Afrika’nın çöllerinde tanınmış efsanevi bir medeniyet olan Kalahari’nin Kayıp Şehri’ni arayan maceracılardan. Annesi Maye Musk, çocukluğunda ebeveynlerinin pilotluk maceralarıyla büyüdü; beslenme uzmanı, girişimci ve model oldu. Kız kardeşi film sektöründe yönetmenlik yaptı ve erkek kardeşi de gıda endüstrisinde adından söz ettiren bir girişimciydi. ‘Mühendisten dönme roket adam’ Musk büyük ölçekli gelecek hayallerini gerçeğe dönüştüren epik bir hayalperest. “Iron Man” filmindeki Tony Stark karakterinin gerçek hayattaki esin kaynağı. Ünlü girişimcinin aşk hayatı dahi entrika içeriyordu: Aynı kadınla iki kez evlenip boşandı. Ayrıca Johnny Deep’in eski karısıyla da çıkıyordu.

Mutlaka okuyun: Elon Musk’ın Hayatı Hakkında 15 Tuhaf Gerçek

 

5) Bilgiyi paylaşmayı seviyor musunuz?

“İlgi çekici insanlar bildikleri ve öğrendikleri şeyleri başkalarıyla paylaşmayı severler.” TED Talks’ın bu kadar başarılı olmasının nedeni de insanların farklı kaynaklardan gelen ilginç bilgiler konusundaki bitmek bilmeyen açlığı.

Sheryl Sandberg iş dünyasında, kişisel deneyimlerinden güçlü hayat dersleri çıkarmak ve bu dersleri paylaşmak konusundaki becerisiyle tanınır.

Sandberg’in en iyi özelliklerinden biri bilgeliğini, kişisel olarak savunmasız hissettiği zamanlara bağlayabilmesidir. Özellikle bir kadın olarak yöneticiliğe geçtiği zamanlarda hissetiği güvensizlik hissini ve bunu nasıl aştığını Sınırlarını Zorla(Lean In) adlı kitabında paylaşmıştır.

Kaybettiği eski kocası hakkında yaptığı bir konuşmada o kadar popüler hale geldi ki, konuşmayı daha çok bilgiyle pekiştirirek bir kitap çıkardı. Option B: Facing Adversity ( B Planı: Zorluklarla Yüzleşmek) isimli kitap kocasını kaybetmesi ve en zor zamanlarda nasıl direndiği üzerineydi.

Sandberg’in bilgeliği onu sadece medyanın sevilen bir yüzü haline getirmedi, pes etmeyenler için de bir bilgelik sembolü yaptı.

 

Test sonucunuz bu değerler arasındaysa…

5: Tebrikler, Süper İlginç İnsan. İnsanların ilgisine yön verme, insanları kendinize çekme, dinleme, bağlantılar kurma ve liderlikte doğal bir güce sahipsiniz. Eğer şu ana kadar hiç yapmadıysanız insanlara doğal olarak ne yaptığınızı anlatmaya ve bilginizi paylaşmaya başlamanın vakti geldi.

3-4: İlgi çekici niteliklerin çoğuna sahipsiniz- bu özelliklerinizi ikiye katlayın ve büyümeyi düşündüğünüz alanlar üzerinde çalışın. İster aktif dinleme, ister hikaye anlatma veya etkileyicilik olsun; gidip birkaç kitap alın ve öğrenmeye devam edin.

1-2: İlginçlik konusunda öğrenecek çok şeyiniz var. Ama dert etmeyin. Bütün yetenekler istikrarlı çalışma ve uygulama ile gelişebilir. İlgilendiğiniz yetenekleri seçin ve onlar üzerinde hemen çalışmaya başlayın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.