Sektörde çığır açacak yenilik: Katlanabilir güneş panelleri

İngiliz şirketi Renovagen, çeşitli yerlere hızlıca kurulabilecek “yuvarlanabilir” güneş enerjisi sağlayan tertibatlarla güneş enerjisinden sonuna kadar yararlanmayı amaçlayan bir ürün geliştirdi.

Güneş, temiz enerji için sınırsız bir kaynaktır ve son zamanlarda güneş enerjisine olan açlığımız da giderek artmaktadır. GTM’nin yaptığı son araştırmalara göre 2016 yılının ilk üç çeyreğinde dünyadaki güneş paneli pazarı yüzde 119 büyüdü.

Renovagen’ün sorumlu müdürü John Hingley yeni buluşları ile ilgili şunları dile getirdi: “Bir güneş panelinin tamamını katlanabilir olarak üreten ilk firmayız.

Tüm güneş enerjisi sağlayan tertibatı bir mat üzerinde birbirini destekleyecek ve güç kablolarının da tek parça olacak şekilde tasarladık. Bu tasarım sayesinde güneş panelini gerektiği zamanlarda hızlıca dilediğiniz alana serebiliyorsunuz.

renovagen-gunes-panelleri

Sistemin içerisindeki tüm bağlantılar ve kablolar kalıcı olarak sabitlendiğinden tüm tasarım iki dakika içerisinde kurulabiliyor. Üstelik kurulacak alanda da önceden bir elektrik bağlantısı yapılmasına gerek bulunmuyor. Böylece tüm kurulumu gerçekleştirmesi için bir güneş paneli mühendisi de çağırmanıza gerek yok.”

18 kilovatlık sistem, bir römork ünitesi ile yaklaşık iki dakika içerisinde kurulabilirken, 300 kilovata kadar olan daha büyük sistemler bir saat içerisinde kurulabilmektedir.

Şu anda şirket sadece gösterim amaçlı sistemler satıyor. “Şu anda ürün başına maliyetler 70 bin ila 140 bin dolar arasında değişiyor. Bunlar çok yüksek miktarlar olduğundan gerekli kaynakları şu an için ayırmıyoruz. Ancak ciddi anlamda üretime başladığımızda maliyetler sistem başına 40 bin ila 80 bin dolar arasına düşecektir ki bunu da yıl sonuna kadar gerçekleştirmeyi düşünüyoruz” diye ekliyor. Gelecekte de maliyetlerde çok daha fazla düşüş olabileceğinin altını çiziyor.

Teknolojinin kullanılabileceği alanlarda firmalar maliyetleri düşürmek için birçok alternatife sahip olmaktadır. Hingley bu sektörlere örnek olarak tarım, festivaller, afet yardımı, insani yardım ve askeri sektörleri göstermektedir.

“Bizim nihai hedefimiz ürünümüzün bir hayat kurtardığını görebilmektir.” diye de ekliyor.

Başarılı inovasyon ürünü hakkında daha fazla bilgi almak için aşağıdaki tanıtım videosunu izleyebilirsiniz:

Güneş, temiz enerji için giderek popüler bir kaynak olmaya devam ettikçe teknoloji sayesinde de bundan yararlanmak için çeşitli yöntemler bulunmaya devam edilecektir.

Geçen haftalarda Solar Impulse 2 adlı hava aracının pilotu ve fikir babası olan André Borschberg,  güneş enerjisi ile çalışan hava araçlarının Nisan ayında tam bir dünya turu atması için havalanacağını açıklamıştı.

 

İlginizi çekebilir

Enerji Sektöründeki Başarılı İş Fikirleri
Güneş Enerjisi Sektöründeki Yenilikler

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir