Sektörünüzde En İyisi Olmanın Yolları

Bazı başarılı insanlara bakıp bakıp imreniriz. Bu kişilerin doğuştan daha zeki ve akıllı olduklarını düşünürüz. Ancak “The 48 Laws of Power” (Gücün 48 Kuralı) adlı kitabın yazarı Robert Greene bu düşüncenin tamamen yanlış olduğunu ileri sürüyor. Çünkü ona göre üstün başarı, sadece sıkı çalışmakla alakalı bir durum.

Greene, “Mastery” (Uzmanlık) adlı eserinde de istisnai derecede başarılı insanları analiz ediyor ve doğuştan üstün zeka gibi bir şeyin olmadığını ileri sürüyor. Buna göre başarılı siyasetçileri, girişimcileri, sporcuları, sanatçıları özel kılan şey icra ettikleri mesleğe veya uğraşa karşı büyük bir aşk duymaları, yoğun bir konsantrasyonla yorulmadan çalışmaları ve iş etiğine sahip olmaları.

Greene konuyla alakalı olarak şunları ifade ediyor: “Doğuştan yetenek sahibi olmak filan değil mesele. Önemli olan belli bir tecrübeye sahip olmak. Eski mantık deha ve yaratıcılık kavramlarından kurtulmalıyız artık. Mühim olan iş disiplini ve konsantrasyondur. Son 5 kitabımı yazarken 20.000 saat boyunca araştırma yaptım. Böylesine yoğun bir çalışma olmasa bu kitaplar ortaya çıkamazdı.”

Yazar, Mastery (Uzmanlık) adlı eserinde Mozart ve Einstein gibi dahi oldukları ileri sürülen kişileri analiz ediyor. Örneğin Mozart 9 yaşına geldiğinde toplamda 15.000 saat boyunca müzikle uğraşmış. Bu miktar 22 yaşındaki ortalama bir insanın çalışma süresine denk neredeyse. Keza, Einstein da başarının zeka ile değil, çalışmakla mümkün olduğunu ileri sürmüştür.

Şimdi Robert Greene’nin bahsi geçen kitaplarında ele aldığı ve başarıya ulaşmak için kullanabileceğiniz bazı yöntemlere bakalım. Diğer bir deyişle sektörünüzde bir numara olmak için, mesleğinizde en iyisi olmak için yararlanabileceğiniz bazı tavsiyeler sunuyoruz sizlere:

 

1. Tutkulu olduğunuz bir alan belirleyin ve bu alana yoğunlaşın.

“Kendi branşlarında başarılı insanlar, yaptıkları işe profesyonelliğin yanında duygusal ve kişisel anlamda da sıkı sıkıya bağlı insanlardır.” diyor Greene. Yani belli bir konuya, probleme veya beceriye yoğunlaşan insanlar bozulmayan konsantrasyonları nedeniyle motivasyonlarından ödün vermezler. Uzun saatler boyunca çalışmak onlara yorucu gelmez. Merak duyguları sürekli diri olduğu için yaptıkları işte ustalık seviyesine ulaşırlar. “Eğer böyle olmasaydı kişi yaptığı işi uzun saatler ve uzun yıllar boyunca sürdürmek için kendinde yeterli azmi ve enerjiyi bulamazdı. En ufak bir eleştiride yaptığı işten vazgeçerdi. Ancak başarılı insanlar pes etmezler, onların dikkatin hiçbir şey dağıtamaz.”

Mutlaka okuyun: Steve Jobs’un dediği gibi: “Tutkulu Bir Girişimci Dünyayı Değiştirebilir”

 

2. Okul o kadar da önemli değildir. En iyi öğrenme kendi başına yapılan öğrenmedir.

Greene’ye göre girişimcilik belli bir kaynaktan öğrenilmez. “Girişimci olmak, legolarla oynamaya benzer. Düşe kalka, hata yapa yapa öğrenilir girişimcilik.”

Örneğin Henry Ford’un ürettiği ilk iki otomobil başarısızlıkla sonuçlandı. Ancak o hatalarından ders alarak sonunda başarılı bir otomobil üretebildi. Greene bu konuda şöyle diyor: “Aslında psikolojik olarak hata yapmak istersiniz, zira hatalar sayesinde yeni şeyler öğrenebilirsiniz.” Diğer bir ifadeyle kendi işinizi kurmadan önce, bir süreliğine de olsa küçük bir şirkette çalışmak tecrübe ve bilgi edinmek adına son derece yararlı olabilir. Bu nedenle ne kadar alttan başlarsanız o kadar çok şey öğrenirsiniz. Greene, büyük kurumsal şirketlerin ve MBA’nin kişiye fazla bir şey katmayacağını, ancak bir yerde şirkette giriş pozisyonunda birkaç yıl çalışmanın kişiye çok şey katacağını düşünüyor.

Mutlaka okuyun: Hayat Boyu Öğrenmeyi Benimseyerek Başarılı Olmak

 

3. 20’li yaşlarda para yerine tecrübe edinmeye odaklanın.

“20’li yaşlarınızda zengin olma fikrini kafanızdan atın. Olabildiğince çok şey öğrenmeye ve tecrübe edinmeye yoğunlaşın.” diyor Greene. Yani üniversiteden mezun olduktan sonra 10 yıl boyunca paradan ziyade tecrübe edinmeye çalışın. Zira bu yaşlarda edineceğiniz kültürel birikim, ileriki yıllarda elde edeceğiniz maddi birikimin esas kaynağı olacaktır.

Mutlaka okuyun: Milyoner Girişimcilerin 20’li Yaşlarında Yaptıkları 19 Şey

 

4. Kendinize bir akıl hocası bulun.

Kendinizi 10 yıl içinde görmek istediğiniz pozisyonda olan birinden tavsiyeler almak paha biçilemez. Bu sayede hedefinize ulaşmak için doğru yönde daha hızlı adımlarla ilerleyebilirsiniz. Ancak akıl hocası (mentor) bulmak için belli bir tecrübenizin olması gerekir. Yani iyi ya da kötü bir ürün ya da hizmet ortaya koymuş olmanız, akıl hocanızın size daha doğru bir biçimde yardım etmesini kolaylaştırır.

Mutlaka okuyun: Doğru Akıl Hocasını Bulmak İsteyenlere

 

5. Esnek ve yaratıcı olun.

Robert Greene, kitabı için Yahoo’nun ortaklarından biri olan ve girişimcilere yatırım desteği sağlayan Paul Graham ile yaptığı röportajda Graham’ın şöyle söylediğini belirtiyor:

“Genç bir girişimcinin yeni Mark Zuckerberg mi yoksa vasat bir girişimci mi olacağını bir dakika içinde söyleyebilirim size. Eğer bu genç girişimci açık fikirli, esnek, heyecanlı ve yaptığı işi tutkuyla seven biriyse bu gençte potansiyel var demektir.”

Yeni bir iş kurmak, girişimcinin karşısına sayısız zorluk çıkarır. Girişimcinin bu zorluklarla mücadele etme biçimi ve ortaya çıkan yeni durumlara uyum sağlayabilme yeteneği onun başarılı olabilmesi için hayati öneme sahiptir.

Mutlaka okuyun: Sıfırdan başlayıp milyarder olan Jack Ma’nın ilham veren başarısızlıkları

Peki size göre çok başarılı olabilmek için doğuştan gelen bazı özel yeteneklerin mi olması gerekir, yoksa sabırla çalışarak, emek vererek, yapılan işe yoğunlaşarak da çok başarılı olunabilir mi?

 

İlginizi çekebilir

En Ucuzu Değil, En İyisi Olun!
Küçük İşletmelerin Dev Şirketlerle Rekabet Etme Yolları
Durmuş BAYRAM

Yazar : Durmuş BAYRAM

Bilkent Üniversitesi "İletişim ve Tasarım" bölümünden mezun olduktan sonra DW Türkçe gibi birçok saygın kurumda online gazetecilik ve video üreticiliği yaptı. Sizler için iş fikirleri ve para kazanma yollarıyla ilgili araştırmalar yapıp rehber niteliğinde içerikler hazırlıyor.

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir