Seyyar Gıda Satışı Yapmak

Karavan veya kamyonet aracılığıyla seyyar gıda işine girenler parklarda, festivallerde ve halkla açık alanlarda müşterilerine yiyecek satarlar. Doğru adımları attığınızda seyyar gıda işi düşündüğünüzden çok daha kazançlı olabilir. Yemeklere olan tutkunuz, kaliteli hizmet sağlama yeteneğiniz ve sağlık yönetmeliklerine bağlı kalmanız başarılı şekilde işletmenizi yönetmenize yardımcı olacaktır. Sandviçler, kebaplar, balık ekmekler, dürümler, sosisliler, salatalar ve patates kızartması gibi yiyecekler aracınızda satabileceğiniz seçeneklerden bazılarıdır.

 

Nasıl Başlanır?

İşletmenizi açmanız için gerekli olan izinleri alabilmeniz için Sağlık Bakanlığı ile temas kurun. Seyyar gıda satışı ruhsatı ve izni alabilmek için girişimde bulunun.

Sağlık Bakanlığından seyyar aracınızda hazırlayabileceğiniz ve satabileceğiniz gıdaların listesini alın. Araçta hazırlanacak ve evinizde veya ticari mutfakta hazırlanacak olan gıdaların listesini kapsayan bir gıda planı hazırlayın.

İşletmenizi ne şekilde kuracağınıza karar verin. Anonim şirket, ortaklık veya limitet şirket olabilir. İlgili resmi kurumlara işletme ruhsatı almak için başvurun.

Karavan veya kamyonet satın alın. İçerisinde küçük buzdolabı, ızgara, kızartma ekipmanları ve depo alanı olan bir araç bulup almanız sizin için daha faydalı olacaktır. Araç boyutu, uygun mutfak ekipmanları ve yangın söndürme aleti veya havalandırma gereksinimleri gibi güvenlik önemleri hakkında daha detaylı bilgi almak için Sağlık Bakanlığı ile temas kurun.

Küçük işletmelere yemek hazırlamaları için ticari mutfak alanı sunan yerel restoranlarla, halka açık mutfak yöneticileriyle, okullarla ve diğer halkla açık yerlerle temas kurun. Eğer gıdaları evinizde hazırlayacaksanız ev için geçerli olan sağlık denetimleri ve ilave izinler hakkında daha fazlasını öğrenmek için Sağlık Bakanlığı temas kurun.

Sağlık Bakanlığı ile temas kurun ve seyyar gıda aracınızın sağlık denetiminin tamamlanması için randevu alın. Denetimler Sağlık Bakanlığı veya bir müfettiş tarafından yapılır.

Aracınızın türüne bağlı olarak farklı sınıfta ehliyet almanız gerekebilir. Bu nedenle ilgili kurumlara başvurarak ehliyetle ilgili bilgi alın.

 

İpuçları

Gıdalarınızı satmayı planladığınız bölgede satacağınız gıda türüyle ilgili herhangi bir kısıtlama olup olmadığını araştırın.

 

Uyarılar

Kullanım suyu, gıdalarda kullanılan yağların uygun şekilde imhası, gıdalar ve malzemeler için ilave depoya ulaşabilmeniz için Sağlık Bakanlığına bildirimde bulunarak seyyar aracınızı park etmeyi planladığınız mekan ile ilgili belge ibraz etmeniz gerekebilir.

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir