Tiktok’tan Para Kazanmak İçin Kaç Takipçi Gerekir?

İster ünlü bir TikTok fenomeni olun, ister ürünlerini sosyal medya platformları aracılığıyla tanıtacak içerik oluşturucuların peşinde bir marka. Kim olursanız olun, TikTok üzerinden para kazanmak istiyorsanız devasa bir takipçi kitlesine sahip olmanıza gerek olmayacağını bilmelisiniz.

TikTok, Instagram’a kıyasla oldukça yeni bir platform olsa da çalışma sistemi ve kuralları net. Dahası platform yerini çoktan sağlamlaştırmış içerik oluşturuculardan oluşuyor ve TikTok fenomenleri yani namı değer TikToker’lar son zamanlarda adlarından sıklıkla söz ettiriyorlar. TikTok’ta incelemeye değer sayısız profil var-özellikle de her biri oldukça yüksek etkileşim seviyelerine sahip gerçek birer marka elçisi olan gençlere ait profillere diyecek yok.

Peki, siz de bu isimlerden biri olmaya ne dersiniz?

Yazımızda TikTok ’tan para kazanmak için neler yapmanız gerektiğini anlatacağız. Evet, bu platformda takipçi kasmanıza gerek yok, ancak içeriğinizi hedef kitlenizle uyumlu hale getirmek ve ilgi uyandırmak adına atmanız gereken çok daha kritik adımlar var.

Gelin bu adımları hep birlikte inceleyelim. Tabii siz yine de TikTok hesabınızı en iyi şekilde yönetmek için bu süreçte size yardımcı olacak ve sizi destekleyecek bir sosyal medya uzmanı ile çalışmanız gerekebileceği gerçeğini aklınızdan çıkarmayın.TikTok’tan Para Kazanmak İçin 6 İpucu

1) Hedef kitlenizi iyi tanıyın.

Hedef kitlenizi iyi tanımak ve anlamak, TikTok ‘ta içerik oluşturmaya başlamanın ilk ve en önemli adımıdır. Nihayetinde belirli, niş bir kitleye özel içerikler oluşturacaksınız, dolayısıyla, takipçilerinizin sizden ne istediğini anlamanız ve içeriklerinizi onların isteklerine uyarlamanız gerek. Ayrıca, tıpkı diğer sosyal medya platformlarında olduğu gibi burada da uyulması gereken kurallar var: Rahatsız edici içerikler yüklememek ve topluluk değerlerine saygı göstermek gibi.


2) Fark yaratın.

İnsanlar sizi neden takip etsin? Hayatlarına ne gibi bir katkınız olabilir? Sizi takip ederek ne kazanacaklar?

Bazı insanlar şarkı söyleme konusunda iyidir, diğerleri dans etmede kimileri ise mizah anlayışlarını ve yaratıcılıklarını kullanarak gerçek anlamda orijinal içerikler yaratabilirler. TikTok profilleri üzerinden insanlara tavsiye vermeye, iyi oldukları konu alanlarına ilişkin içerikler yaratmaya veya günlük hayatlarını yeni bir formatta paylaşmaya odaklananlar da var. Peki, ya siz? Siz bunlardan hangisi olacaksınız?

Neyi seçerseniz seçin, yalnızca bu konuya odaklanıp benzersiz içeriklere imza atmaya bakın. Benzersiz bir profil oluşturun. Unutmayın, başarıya ulaşmak için ihtiyacınız olan her şeye sahipsiniz. Tek bir içerik türüne odaklanmanız ve bu konuda uzmanlaşmanız işleri lehinize çevirmeye yetecektir. Özgünlük ve yaratıcılıktan uzak bin bir çeşit içerikle herkesi memnun etmeye çalışmaktansa, niş bir kitleye yönelik tek tip içerikler oluşturmayı tercih edin, böylece başarıyı yakalamanız çok daha kolay olacaktır. 

 

3) Kitlenizle güçlü bir etkileşim kurun.

TikTok üzerinden gelir elde etmek ya da takipçi sayınızı artırmak için etkileşimlerinizin yüksek olması gerekir. Takipçilerinizi dinlemeniz, onlara beklentileri doğrultusunda içerikler sunmanız, onlarla konuşmanız ya da sorularına cevap vermeniz tam da bu yüzden önemlidir. Çünkü takipçileriniz sizi tanımak ve kişisel hayatınıza ortak olup sizinle bağ kurmak ister. Gerçek bir bağ kuramazsanız, onların güvenini kazanamaz, dolayısıyla kitleleri peşinizden sürükleyemezsiniz.

Mutlaka okuyun: TikTok’ta Çok İzlenmenin Yolları


4) Takipçi sayınızı artırın.

Daha önce de söylediğimiz gibi TikTok ‘tan para kazanmaya başlamanız için takipçi sayınızın milyonları aşmasına gerek yok. Hatta etkileşimi en yüksek profillerin çoğu zaman takipçi sayısı çok daha az mikro içerik oluşturuculara ait olduğu dahi söylenebilir-kullanıcılar bu tarz hesapları çok daha güvenilir bulmaktadır.

Ancak, platform yakın zamanda Creators Fund sistemini başlattı ve bu projenin bir parçası olmak için en az 10.000 takipçiye sahip olmanız gerekiyor. TikTok İçerik Üreticisi Fonu olarak adlandırılan bu sistem, içerik oluşturuculara TikTok ‘un reklam gelirinden pay alma şansı sunuyor. En güzeli de bu sistemin TikTok ‘da yer alan, takipçi sayısı ve izlenme oranı yüksek tüm içerik üreticilerin katılımına açık olması. Anlayacağınız, takipçi sayınızı artırmak işinize yarayabilir.

Mutlaka okuyun: TikTok’ta Takipçi Artırma Yöntemleri


5) Düzenli aralıklarla içerik yükleyin.

İçeriklerinizin kalitesi kadar ne sıklıkla yüklendikleri de önemlidir. İçerik yükleme konusunda tutarlı olmak, bir başka deyişle belirli bir düzen tutturmak istiyorsanız, haftanın sizin seçtiğiniz herhangi bir gününde çok daha özel veya ayrıntılı içerikler yüklemeyi deneyebilirsiniz. Böylece takipçileriniz o günü heyecanla bekleyecek, videonuzu kaydedecek, paylaşacak veya bir şey kaçırmamak adına uyarılar oluşturacaktır- bu yüksek etkileşim anlamına gelir. Öte yandan, videolarınızın benzer bir estetik algısına sahip olması da gerekir, zira bu özgün bir tarza sahip olduğunuzun göstergesidir.


6) İçeriklerinizi farklı platformlara taşıyın. 

Instagram, YouTube vb. diğer sosyal medya platformlarındaki takipçi sayınız çok mu fazla?  Veya insanların müdavimi olduğu bir blog sayfasını mı yönetiyorsunuz? TikTok hesabınıza takipçi çekmek ve içeriklerinizi çok daha geniş bir kitleye ulaştırmak adına bu platformlardan yararlanabilirsiniz. Nasıl mı? İçeriklerinizin reklamını yapmanız kafi- takipçileriniz ürettiğiniz içeriklere zaten bayıldıklarından, yenilerini görmek isteyecek ve TikTok hesabınızı takibe almaktan çekinmeyecekler. Harika, değil mi?


TikTok ‘tan Para Kazanmanın Farklı Yolları Var Mı?

Saydığımız adımları takip ettiğiniz ve içeriğinizi seven güvenilir bir topluluğa ulaşabildiğiniz sürece, TikTok ‘tan para kazanmanıza engel teşkil edecek bir durum yoktur.

Ancak, farklı alternatifler arayışındaysanız canlı yayınlar düzenlemeyi ve takipçilerinizden çevrim içi bağış toplamayı deneyebilirsiniz. Bu TikTok ‘ta para kazanmanın bir diğer yoludur. Kazandığınız para miktarı, yayına dahil olan kişi sayısına bağlı olacaktır. Yayın sırasında hayranlarınız size belirli bir ücret karşılığında satın aldıkları sanal hediyeler gönderebilirler. Bu hediyeler yayın sahibine gönderilir gönderilmez elmasa dönüştürülür ve nihayetinde doğrudan PayPal hesabına aktarılacak gerçek parayla değiştirilirler. Platform, canlı yayınlarda her 10.000 takipçi için ortalama 100 dolar kazandırıyor. Tabi bu kazanç takipçilerinizle kurduğunuz etkileşime göre daha düşük ya da yüksek olabilir. Anlayacağınız, takipçileriniz arttıkça para kazanma potansiyeliniz de artıyor.

Ancak TikTok ‘tan para kazanmanın en kolay ve belki de en etkili yollarından biri sponsorluk anlaşmaları. Peki, bunu nasıl yapacaksınız? İşbirliği yapacağınız, sponsorluk veren şahıs veya kurumlarla her iki tarafın da ihtiyaçlarını gözeten ve reklam verenleri influencer’larla buluşturan bir ajans aracılığıyla iletişime geçebilirsiniz. Sponsorluk anlaşmalarına uygun tanıtımları nasıl yapacağınıza karar vermek de size kalmış-tanıtımlarınız doğrudan veya dolaylı olabilir. Örneğin, bir markanın piyasaya yeni sunduğu ürünleri tanıtmak adına kutu açma videoları yayınlayabileceğiniz gibi bir diğer markanın kıyafetlerini veya aksesuarlarını kullandığınız içerikleri paylaşarak marka elçiliği yapabilirsiniz.TikTok’tan Para Kazanmak İçin Kaç Takipçi Gerekir?

tiktoktan para kazanmak için kaç takipçi gerekir

Tiktok’ta canlı yayın açarak size yapılacak bağışlardan para kazanmak için en az 1000 takipçiye sahip olmanız yeterli olmaktadır.

Mutlaka okuyun: TikTok’ta Canlı Yayın Nasıl Yapılır?

Diğer yandan özel firmalardan reklam alarak gönderi başına para kazanmanız için yüzbinlerce takipçinizin olması gerekebilir. Ancak bu sayede firmaların radarına girebilirsiniz. Bunu sağlamanın yolu ise içeriklerinizden herhangi birinin viral olmasıdır. Yeni bir akım başlatabilir, orijinal bir hashtag üzerinden viral olarak hayalinizdeki rakamlara ulaşabilirsiniz.

Bunu yapamayacağını düşünen ve en az on bin takipçi sahip Tiktoker’lara önerimiz ise önceki bölümlerde de bahsettiğimiz TikTok içerik üreticileri fonu pyerojesine dahil olmaları. Bu projenin amacı, yetenekleri ve yaratıcılıkları ile öne çıkan TikToker’ları para ile ödüllendirmek. Projeye dahil olmak içinse şu şartlar aranıyor: 18 yaşından büyük olmak, 10.000’den fazla takipçiye sahip olmak, son 30 gün içinde 100.000’den fazla izlenmeye sahip olmak ve TikTok topluluk standartlarına uygun orijinal içerikler yayınlamak.

Gördüğünüz üzere, TikTok ‘tan para kazanmanın birden fazla yolu var. Yaratıcılığınız ve yeteneğinizi kullanarak geçiminizi sağlamaksa tamamıyla size bağlı.

Ne dersiniz?

Denemeye değmez mi?


İlginizi çekebilir

TikTok’tan Nasıl Para Kazanılır?

TikTok Ne Kadar Kazandırıyor?

Instagram’dan Para Kazanmak İçin Kaç Takipçi Gerekir?

Avatar

Yazar : Deniz

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir