Tur Şirketi Kurmak

Her geçen yıl daha da büyüyen turizm sektörü birçok iş fırsatını içinde barındırıyor. Özellikle tur şirketleri son yıllarda büyük popülerlik kazanmaya başladı. Yerli turist sayısının da artmasıyla kazançlı bir iş kurmak isteyen girişimciler bu fırsatı değerlendirebilirler.

Tur firmaları, misafirlerini önceden belirlenmiş bir yerden alırlar, şehir turuna çıkarırlar veya misafirlerini özel etkinliklere götürürler. Gezilerin çoğu önceden ayarlanır. Bu nedenle firma sahiplerinin programa uymaları, güvenli ve etkili rotaları belirlemeleri gerekir. Bazı durumlarda tur firmaları tur rehberliği görevini de üstlenirler ve misafirlerine geçtikleri güzergâhlardaki yerlerle ilgili faydalı ve ilginç bilgiler verirler.

 

Tur şirketi nasıl kurulur?

İş planınızı hazırlamadan önce bu sektördeki uzmanlarla görüşün. Yasal gereksinimler, sektör tahminleri ve başarılı olan tur firması girişimcilerinin uyguladığı standart prosedürler hakkında daha fazla bilgi alabilmek için yerel ve idari işletme uzmanlarıyla görüşün. Yerel rakipleriniz en iyi uygulamalarıyla ilgili size bilgi vermek istemeyebilirler. İnternet sayfalarını araştırarak veya kitapçıklarını ve broşürlerini inceleyerek güzergâhları, fiyatları ve tanıtıcı taktikleriyle ilgili azar azar bilgi toplayabilirsiniz.

Bir otobüs alın veya kiralayın. Diğer tur şirketlerinin sunduğu imkanları dikkate alın ve onlarla aynı seviyede hizmetler veya daha üstün fırsatlar sunduğunuzdan emin olun. Otobüsünüzde tuvaletin, klimanın, arkaya yaslanabilen koltukların ve ayak koyacak yerlerin olması size avantaj sağlayacaktır. Bavulların, çocuk arabalarının ve diğer ekipmanların rahatça yerleştirilebilmesi için geniş bir bagajınız olmalıdır. Bugünlerde turistlerin çoğu uzun tur gezilerinde bazı etkinliklerin olmasını bekliyorlar. Bu nedenle otobüsünüzde televizyon, DVD oynatıcı ve ses sistemi gibi ekipmanların olması misafirlerinizin hoşuna gidecektir. Tur otobüsü firmalarının çoğu güvenli ve verimli seyahatler için araçlarına GPS sistemi taktırmayı tercih ediyorlar.

Ruhsat ve izinleri alın. İlgili resmi kurumları ziyaret ederek firmanızı kurmak için neler yapmanız gerektiğini öğrenin. Örneğin turizm servis aracı güzergâh kullanım izin belgesi alırken ruhsat fotokopisi, faaliyet belgesi, araç şoförünün ehliyet fotokopisi ve Emniyet Trafik Şube’den alınmış sürücü belgesi ceza puanı ve iptal sorgulaması dökümü, banka dekontu, tur ve turizm firması veya seyahat acenteleri ile yapılan sözleşmeler ve faaliyet belgelerini ilgili belediyelere vermeniz gerekir.

Turları ve güzergâhları belirleyin. Bunları belirlemeden pazarlama ve reklam faaliyetlerinizi uygulayamazsınız. Düğünlere veya diğer etkinlere insanları götürmek gibi genel taşımacılık hizmeti mi sunacaksınız yoksa tarihi yerler veya Karadeniz Turları gibi kültür turları mı düzenleyeceksiniz karar verin. Güzergâhı ve tur fiyatlarını hesaplayın. Bu fiyatların içerisine şoförün maaşını, yakıt fiyatını ve ilgili diğer giderleri de ekleyin. Bu sayede ne kadar kar edebileceğinizi de görebilirsiniz. Fiyat aralıklarını karşılaştırmak ve benzer şekilde ayarlamak için rakiplerinizin fiyatlarına bakın.

 

İpuçları

İnternet sitesi açarak, kartvizitler bastırarak ve promosyon ürünleri dağıtarak tanıtımızı yapın. Bu sayede kendinizi rakiplerinizden farklı konumlandırabilirsiniz. İnternet sitenize ziyaret edilen yerlerin videolarını koyabilirsiniz. Okullarla, derneklerle  ve otellerle bağlantı kurun ve firmanızı tanıtın. Rezervasyonları alan veya organizasyonları düzenleyen kişileri bedava turlara çıkarın. Bu sayede sunduğunuz hizmetleri doğrudan görebilirler.

 

Uyarılar

Firmanızın başarısının devam edebilmesi için müşterilerinize güvenli ve eğlenceli hizmetler vermeniz gerekir. Şoförleri işe alırken ehliyetleri olduğundan emin olun ve geçmişte kazaları olup olmadığını kontrol edin. Otobüsün temizliğinin yapılması ve müşterilere hizmet edilmesi için ek personel alabilirsiniz.  Yolda gerçekleşebilecek herhangi bir aksiliğe karşılık yedek planınız olsun. Bu arızalara karşı personelinizi eğitin.

Turizm sektöründe iş kurmak isteyenler için en güzel iş fikirlerini paylaşmaya devam edeceğiz.

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir