Twitter’dan Nasıl Para Kazanılır?

Twitter yeni adıyla X iki ucu keskin bir kılıç… Twitter’ı tanımadığınız kişilerle atışarak zaman öldürmek için de kullanabilirsiniz, daha sağlıklı ve verimli bir biçimde de kullanabilirsiniz.

Tüm bunlara ek olarak Twitter, para kazanma açısından oldukça gözardı edilen bir mecra. Yani insanlar satış ve pazarlama dendiğinde direkt Instagram’ı ya da Facebook’u düşünüyor ancak Twitter’dan para kazanmak da gayet mümkün.

Twitter 2006 yılından beri faaliyet gösteren 300 milyondan fazla kullanıcısı olan bir sosyal medya ağıdır. Twitter kullanıcılarının birçoğu da işletmelerdir. Bu işletmeler Twitter’ı müşterilerini takip etmek ve müşterilerine markaları ve kampanyaları hakkında bilgi vermek için kullanırlar.


Twitter’dan Para Kazanılıyor mu?

Twitter para kazandırıyor mu? ” sorusuna net bir şekilde “evet” cevabı verebiliriz. Eğer bir twitter hesabınız ve hatırı sayılır takipçi kitleniz varsa Twitter’dan hatırı sayılır paralar kazanabilirsiniz. Günde 1 ya da 2 saatinizi twitter hesabınızı için ayırır ve doğru adımlar atarsanız ortalama 2-3 ay sonrasında para kazanmaya başlayabilirsiniz.

Bu yazımızda sizlere Twitter’dan para kazanma yollarını ve dikkat etmeniz gereken püf noktaları anlatacağız.


Twitter’dan Para Kazanmanın Yolları

1. Para Kazanmayı Aktif Edin

Elon Musk Twitter’ı satın aldıktan sonra getirdiği en büyük yeniliklerden biri de reklam gelirlerini kullanıcılarıyla paylaşması oldu. Böylece Youtube’dan sonra gelirlerini paylaşan ilk platform olarak tarihe geçti. Hatta bu gelir modeli sayesinde birçok kullanıcı sadece Twitter’dan kazandığı parayla geçimini sağlayabilecek düzeye geldi. Peki bu gelir modeli nasıl çalışıyor?

Kullanıcılar tweetlerin altında gösterilen reklamlardan para kazanıyor ve belli şartları sağlayan her kullanıcı bu programa başvurabiliyor.

Twitter’da Para Kazanmayı Açma Şartları:

 • En az 500 takipçiye sahip olmak,
 • Mavi tikli yani onaylı bir hesap olmalısınız. Bu da demek oluyor ki para kazanabilmek için önce bir miktar para harcalamalısınız.
 • Paylaşımlarınız son 3 ayda 15 milyon kez görüntülemeye ulaşmış olmalı. Gösterimlerinizi istatistikler sayfasından inceleyebilirsiniz.
 • Ödeme alabilmek için adınıza bir stipe hesabı açmalısınız.


2. Aboneliklerden Para Kazanın

Abonelikler, aylık belli bir ücret ödeyerek abone olan takipçilerinize özel içerikler ve paylaşımlar yapmanızı sağlayan bir özelliktir. Fiyatı da kendiniz belirleyebiliyorsunuz.
Ortalama 70-200 TL oldukça ideal bir fiyatlandırma olaiblir.


3. Gölge yazarlık yapın

Buna hayalet yazarlık adı da veriliyor. Bir başka kişi veya marka adına twit atabilirsiniz.

Yani kendine Twitter’de prestij sağlamak isteyen kişi ya da kurumların adına twitler atarak bu kişi/markanın bilinirliğini artırabilirsiniz.

Sizden bu işi talep eden kişiyi ya da markayı çok iyi tanımanız, insanların sevebileceği türden twitler atmanız şart. Yani dil becerilerinizin kuvvetli olması çok önemli.

Bu nedenle müşterinize şu soruları sormanız lazım:

 • Twitter’da var olma amacınız ne?
 • Kimleri tanıyorsunuz?
 • Kimlerle tanışmak istiyorsunuz?
 • Sizi ayrı kılan özellikleriniz neler?
 • Hangi Twitter hesaplarıyla etkileşime girmek istiyorsunuz?
 • Size en sık sorulan sorular neler?


4. Satış ortaklığı yapın

Satış ortaklığı (affiliate marketing) Twitter’da para kazanmanın en iyi yollarından biri.

Twitter’da satış ortaklığı yapmanın ipuçları ise şunlar:

Yüksek etkileşim alan bir twit atın. Belli bir etkileşim oranına ulaşınca ikinci twit’i atın ve bu twit’te bir satış ortaklığı linki paylaşın.

Böylece binlerce, onbinlerce, hatta yüzbinlerce kişinin gördüğü bir twit’in altında sizin linkiniz yer alır. Bu linkte de ise satış ortağı olduğunuz markanın ürünü yer alır. İnsanlar bu linke tıklayıp o siteden bir şey aldıklarında (illa sizin paylaştığınız linkteki ürünü almaları şart değildir çoğu zaman) siz de bu satıştan komisyon elde edersiniz.

Mutlaka okuyun: Satış Ortaklığı Nasıl Yapılır?


5. Email listesi oluşturun

Email listesi oluşturmak için en iyi platformlardan biri Twitter.

Örneğin bir twit attıktan sonra insanları web sitenize yönlendirin. Twit’te bahsedilen konu hakkında daha fazla bilgi almak için insanların web sitenize email adreslerini bırakmalarını sağlayın.

Böylece bir ürün ya da hizmet satışı yaparken binlerce potansiyel müşteriye tek tıkla ulaşma imkanına erişirsiniz.

Bu sayede hem satış yapabilirsiniz hem de kendi web sitenize düzenli trafik çekerek Google reklam geliri de elde edebilirsiniz.

Mutlaka okuyun: E-Mail Pazarlama Nedir? Nasıl Yapılır?


6. İşinizi tanıtın

Sosyal medya platformları sayesinde ücretsiz bir şekilde milyonlarca insana ulaşabiliyorsunuz.

Başarılı fenomenlerin kendi işlerini ve içeriklerini nasıl paylaştığına dikkat ederek siz de aynı şeyleri kendi işiniz için uygulayabilirsiniz.

Kaliteli ve ilginç içerikler üretin. Spaces’ta yapılan sektörel konuşmalara katılın. İşinize ilgi gösterebilecek potansiyel müşteri adaylarıyla etkileşime girin.


7. Sponsorlu twit atın

Twitter’dan para kazanan insanların büyük bir bölümü sponsorlu içerik paylaşarak yapıyor bunu.

Tabii kazanacağınız para takipçi sayınızla ve aldığınız etkileşimle paralel olarak artacaktır. 1 milyon takipçiniz varsa tek bir reklam twit’inden bile onbinlerce lira kazanabilmeniz mümkün. (1000 takipçiniz varsa bile size reklam vermeye gönüllü bir marka bulduğunuz taktirde para kazanabilirsiniz.)

Size reklam veren firma, twitlerinizin ortalama tıklanma, beğenilme ve conversion oranlarına bakacaktır. Bunu da aklınızdan çıkarmayın. Ve tabii bot takipçi satın almaktan olabildiğince kaçının. Bir markayı bot takipçi kadar soğutan başka bir şey yoktur sosyal medya ve fenomen pazarlama alanında…


8. Sınırlı erişim Spaces açın

Kasım 2020’de devreyen giren Spaces özelliği sayesinde insanlar sesli olarak sohbet edebiliyor Twitter’da. Kısa sürede ciddi bir ilgi gören Spaces’ın bir de sınırlı erişim versiyonu var.

Sınırlı erişim Spaces açtığınızda insanların bu konuşmaya katılabilmesi için 1 dolar ila 1000 dolar arası ödeme yapması gerekiyor.

Bilhassa özel bir uzmanlığınız varsa ve takipçilerinize bu konu hakkında premium bilgiler vermeyi düşünüyorsanız bu özellikten istifade etmeniz mümkün.


9. Kendi ürünlerinizi satın

E tabii ki ticaret. Twitter’ı kendi ürün ve hizmetlerinizi satmak için gayet etkili kullanabilirsiniz.

Yazdığınız kitabı, hazırladığınız fiziki ürünleri ve/veya sunduğunuz hizmetleri Twitter’daki takipçi kitlenize duyuyarak bu işten para kazanabilirsiniz.

Satış yapacağınız platformu seçin önce. Etsy, Hepsiburada, Amazon, Dolap, Letgo vs.

Twitter’da söz konusu ürün ile hizmet hakkında faydalı bilgiler yazın. Ürünü-hizmeti tanıtın, hangi sorunları çözebileceğini gösterin.

Ve tabii ki paylaştığınız flood’un altına linkinizi yapıştırın.

Twitter ürün satışı ve müşteri kazanımı açısından çok iyi bir platform çünkü insanlarla direkt sözel olarak irtibata geçebiliyorsunuz. Daha insani ve sıcak bir yanı var.Twitter’dan Para Kazanmak İçin Yapmanız Gerekenler

Twitter’dan para kazanma konusunda ciddiyseniz Twitter’da aktif olmanız lazım. Kaliteli bir takipçi kitlenizin olması lazım ve bu kitlenin gözünde itibar sahibi olmanız lazım.

Peki güven, itibar nasıl kazanılır?


a. Profesyonel bir profile sahip olun

İmaj her şeydir. Eğer bir konuda ciddiye alınmak ve para kazanmak istiyorsanız profesyonel bir imaj çizmeniz gerek.

Bu nedenle Twitter’da da;

 • Kaliteli bir profil fotoğrafına sahip olun.
 • Profilinizde web sitenizin adresi olsun.
 • Biyografinizdeki 160 karakteri doğru ve etkili kullanın. Adınız soyadınız, mesleğiniz ya da yaptığınız iş, mezun olduğunuz okul ve sunduğunuz hizmet hakkında birkaç kelimelik bilgi verebilirsiniz.
 • Kullanıcı adınızın akılda kalıcı ve mümkünse kısa olmasına dikkat edin. (@ali849594554 gibi bir kullanıcı adını kimse dikkate almaz.)
 • Arka plan fotoğrafınızın da temiz ve profesyonel olmasına dikkat edin. (Arka planı bir ürün ya da hizmetin reklamını yapmak için de kullanabilirsiniz. Canva gibi sitelerden gayet iyi arka plan görselleri hazırlayabilirsiniz.)
 • Yine biyografinizde bulunduğunuz şehri işaretleyebilirsiniz. (Istanbul, Turkey gibi…)b. Kaliteli ve faydalı içerik üretin

En zor ancak en önemli olay bu zaten.

Harika bir içerik üretebilirsiniz, hatta bir twit’iniz 2 milyon beğeni bile alabilir, ancak bu gelip geçici olabilir. Twitter’da kalıcı başarının sırrı her gün en az birkaç twit atmaktan geçer.

Eğer sağlam bir kitle edinmek istiyorsanız onların hayatına bir değer katmanız lazım. Bunun için de düzenli olarak kaliteli içerik üretmek şart.


c. Takipçilerinizle etkileşime girin

Takipçilerinizle ve diğer insanlarla direkt mesaj, yorum, beğeni, retweet, yorumlu retweet yollarıyla etkileşime geçebilirsiniz.

İnsanlarla kurduğunuz ilişki düzeyi size güven duymaları açısından çok önemlidir.

Güven tesis etmek yavaş bir şeydir aynı zamanda. Ancak sağlam inşa edilen güven de kolay kolay kırılmaz. Twitter’da ciddi bir para kazanma potansiyeli var ve bunun için güven tesisi çok mühim bir mesele.


Sonuç

Evet, Twitter’dan güzel paralar kazanmak mümkün. Bunun çeşitli yollarını yazımızın başında madde madde sıraladık.

Twitter’da para kazanmak istiyorsanız belli bir amacınız ve bu amaca yönelik net bir eylem planınız olmalı.

Bu eylem planında mutlaka olması gerekenler ise şunlar:

 • İnsanların hayatına bir değer katın. Bu mizah olabilir, bilgi olabilir, ipuçları olabilir.
 • Otantik olun. Başka hesapların özentisi olmayın.
 • Takipçilerinizle ve diğer insanlarla mention’laşın. Twitter’da aktif olun.
 • Ve düzenli olarak içerik üretin. Twitter’ı sadece okumak için kullanırsanız para kazanma ihtimaliniz düşük olur.Twitter’da Kaç Takipçiden Sonra Para Kazanılır?

Eğer 500 ve üzeri takipçisi bulunan bir twitter hesabınız var ise günde 3-4 tweet atıp hemen kazanmaya başlayabilirsiniz. Teklif almak ve reklam verenlere ulaşmak için twitter hesabınızın adresiyle birlikte yazımıza yorum bırakabilirsiniz.

Ne kadar para kazanacağınız ise takipçi sayınızın yanı sıra hangi konuda paylaşımlar yaptığınıza ve takipçilerinizle girdiğiniz etkileşime göre değişkenlik gösterecektir. Örneğin aynı takipçi sayısına sahip bir haber sayfasıyla mizah sayfasının kazancı oldukça farklı olacaktır. Genel olarak mizah sayfalarının kazancı farklı türdeki sayfalara oranla daha düşüktür.

Peki 1-2 milyon takipçisi olan Twitter sayfları ne kadar kazanıyor dersiniz?

Örneğin çoğu kişinin bildiği 2.1 milyon takipçisi bulunan pusholder sayfası tweet başında yaklaşık 30.000 TL ücret talep etmektedir.

İnternetten para kazanma yollarını ve ek iş fırsatlarını sizlere sunmaya devam edeceğiz.


İlginizi çekebilir

İnstagram’dan Nasıl Para Kazanılır?

Youtube’dan para kazanmak

Sosyal Medyadan Para Kazanmak

Yorumlar

Bir Yorum da Sen Bırak
 1. twitter hesabımı kullanmayı bırakacakken bu takipçi ile para kazanabileceğimi farkettim. 24 bin küsür takipçim var. yardımınızı bekliyorum

 2. capt_buncukcu adlı 10 bin küsür gerçek takipçisi olan twetter hesabım var.Sponsor olmak isteyen firmalar için iletişim aşağıdaki gibidir.

  İlyasbuncukcu@gmail.com
  05338154901

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir