Ünlü Girişimcilerin 25 Yaşındayken Yaptıkları İşler

Herkesin başarıya ulaşma hikayesi farklıdır. Ancak hemen hemen herkesin hayatında inişler, çıkışlar, dibe vuruşlar ve zirveye tırmanışlar ortaktır.

Şimdi isterseniz dünyanın en başarılı girişimcilerinin 25 yaşlarındayken ne işlerle meşgul olduklarına bakalım:

 

Jeff Bezos

Amazon kurucusu Jeff Bezos, 24 yaşındayken finans sektöründe yazılımcıydı. Bankers Trust’ta geliştirdiği yazılımlarla kısa sürede bankanın yönetim kuruluna girmeyi başardı.

Mutlaka okuyun: Dünyanın En Zengin Adamı Jeff Bezos’un Hayat Hikayesi

 

Elon Musk

Elon Musk 25 yaşındayken Stanford’daki doktora programından ayrıldı ve Zip2’yi kurdu. İnternetin ilk “sarı sayfalar” sitesini kısa sürede Compaq’a 307 milyon dolara sattı ve sonra Paypal’ı kurdu. Gerisini zaten tarih yazmaya devam ediyor.

Mutlaka okuyun: Çılgın Girişimci Elon Musk Kimdir?

 

Warren Buffett

20’larında Omaha eyaletinde Buffet-Falk adlı şirkette yatırım danışmanı olan Buffet, 26 yaşında güvenlik analisti olarak çalıştı. Daha sonra da kendi yatırım danışmanlık şirketini kurdu.

Mutlaka okuyun: Warren Buffet’ın Hayatı

 

Howard Schultz

Northern Michigan University’den mezun olduktan sonra Xerox için satış danışmanlığı yapan Schultz, daha sonra Hammerplast adlı bir kahve makinesi şirketine girdi. 26 yaşında Starbucks kahve zincirini gören Schultz, Starbucks’a 29 yaşında girdi.

“Xerox’ta üniversiteden çok daha fazla şey öğrendim. Satış, pazarlama, sunum… Her şeyi orada öğrendim. Kendime özgüvenimi kazandım. Orada çalışmasaydım Starbucks’ta bu kadar başarı kazanamazdım.”

Mutlaka okuyun: Howard Schultz’ın Başarı Hikayesi

 

Steve Jobs

1980 yılında piyasaya giren Apple, daha ilk günden 1.2 milyar dolarlık bir değere kavuştu, kurucularını zengin yaptı. Jobs da o dönem 25 yaşındaydı, ancak Jobs hiçbir zaman paranın kölesi olmadı.

Mutlaka okuyun: Steve Jobs’ın İlham Verici Hayat Hikayesi

 

Ingvar Kamprad

Ingvar Kamprad, 25 yaşına geldiğinde babasının okulu bitirdiği için hediye olarak verdiği parayla İKEA’yı kuralı 8 yıl olmuştu. Henüz büyük bir atılım yapamamış ve henüz daha mobilya işine girmemişti. 25 yaşındayken gazetede gördüğü bir mobilya ilanı sonrasında mobilyalardaki lüks algısını yıkmak istedi. Ve en ucuz üreticilerle anlaşarak ve bugün hala popülerliğini sürdüren ilk İKEA mobilya kataloğunu yaptı.

Mutlaka okuyun: IKEA’nın Kurucusu Ingvar Kamprad’ın Başarı Hikayesi

 

Eric Schmidt

Google eski CEO’su Eric Schmidt UC Berkeley’de bilgisayar mühendisliği alanında yüksek lisans ve master yaptı. 27 yaşında yazılım alanında yaşıtları arasında önemli bir yere sahipti.

O yıllarda zamanını Xerox Parc laboratuarlarında yazılım geliştirmekle geçiriyordu. O yıllarını şöyle anlatıyor: “O yıllarda hiçbirimiz geceleri uyumazdık, çünkü bilgisayarla geceleri daha hızlı çalışıyordu.”

Mutlaka okuyun: Eric Schmidt Kimdir? Hayatı ve Başarı Hikayesi

 

Mark Zuckerberg

Zuckerberg, 25 yaşındayken Facebook zor zamanlar yaşıyordu, büyüme sancısı yaşıyordu. 2009 yılında şirket ilk kez kar elde etmeye başladı ve 300 milyon kullanıcıya ulaştı. 2010 yılında ise Facebook’un bir anda patlamasıyla Time dergisi onu “Yılın İnsanı” seçti.

Mutlaka okuyun: Facebook’un Kurucusu Mark Zuckerberg’in Hayatı

 

Richard Branson

İngiliz iş adamı Branson 20 yaşındayken ilk müzik kayıt stüdyosunu açtı. 23 yaşında Virgin Records’u kuran Branson, 30 yaşında dünyaca ünlü bir milyonerdi.

O günleri şöyle anlatıyor Branson:

“O günler daha dün gibi taze. Küçük bir şirketi yönetmek, 400 şirketlik bir holdingi yönetmekten daha zordu. 7-24 çalıştım, boşandım, ailemi ihmal ettim. Küçük bir işiniz varsa hayatta kalmak için “tırmalamak” zorundasınız.”

Mutlaka okuyun: Richard Branson’un Başarı Hikayesi

 

Ursula Burns

Ursula Burns, stajyer olarak girdiği Xerox’un yönetim kurulu başkanı şu anda. New York’ta zor bir gençlik geçirmesine rağmen Columbia Üniversitesi’nde yüksek lisans yapan Burns, 1980’de 22 yaşında girdiği Xerox’ta hızla yükseldi ve 2009’da şirketin CEO’su oldu. O günleri şöyle anıyor Burns:

“Xerox’a başladığında her işe koşuyordum. Ancak sonra bir yönetici bana planlama yapmamı söyledi, zamanımı planlamamı öğüt verdi. Ondan sonra zamanımı ve yapacaklarımı planlamaya başladım.”

 

Larry Ellison

Oracle kurucusu Larry Ellison 22 yaşında üniversiteden ayrıldı ve kendi kendine bilgisayar programlamayı öğrendi. Garip pek çok işte çalışan Ellison, kendi şirketini kurmadan önce Amdahl Copr’ta çalışıyordu.

Mutlaka okuyun: Oracle Kurucusu Larry Ellison Kimdir?

 

Sheryl Sandberg

Facebook’un 2 numaralı ismi olan Sandberg, 25 yaşındayken Harvard ekonomi bölümünü bitirmiş ve Dünya Bankası başkanı Larry Summers’in yanında çalışmaya başlamıştı. 25 yaşında bir insanın ulaşabileceği en büyük kariyerlerden birine ulaşan Sandberg, 1995’te Harvard’da bu kez de MBA yaptı.

29 yaşında Mckinsey’de çalışmaya başladı ve Bill Clinton başkanlığında ABD Hazinesi’nde “müsteşar” diyebileceğimiz bir pozisyona geçti.

Daha sonra Google’da görev yapan, Adsense ve Adwords programlarının ortaya çıkmasında aktif rol alan Sandberg o günlerini şöyle anlatıyor:

“Harvard’da internete erişimi olan ilk sınıf bizimkiydi. AOL’da chat yapmayı pek severdik. İnternetin gelecek demek olduğunu ta o zamanlar fark etmeye başladım ve kariyerim Harvard’da MBA yaptıktan sonra internete dönük projelere göre şekillendi.”

 

Mark Cuban

Yetenek avcısı Mark Cuba 25 yaşındayken Indiana Üniversitesi’nden mezun olup Dallas’a yerleşti ve orada barmenlik, satış danışmanlığı gibi işler yaptı.  Ancak sabah çalıştığı mağazayı açmak yerine başka bir iş bağlamaya çalıştığı için işten kovuldu. Bu da ona kendi işini kurmak için ilham oldu ve MicroSolutions’u kurdu.

“Dallas’a gittiğimde 6 kişiyle aynı evde kalıyordum. Zor günlerdi. Zengin muhitleri gezip ‘bir gün ben de böyle yerlerde yaşayacağım’ diye kendimi motive ediyordum.”

 

Ralph Lauren

Moda tasarımcısı Ralph Lauren New York’ta doğdu ve Ralph Lifstitz olan ismini 15 yaşında değiştirdi. Baruch College’da işletme okudu. Brooks Brothers mağazasında satış danışmanlığı yapan Lauren 26 yaşında Avrupa tarzı kravat tasarlamaya karar verdi ve bu süreçte Neiman Marcus’la tanıştı. 27 yaşında ise bugün Polo adıyla bildiğimiz giyim markasını kurdu.

Mutlaka okuyun: Polo’nun Kurucusu Ralph Lauren’ın Yoksulluktan Zenginliğe Uzanan Hikayesi

Durmuş BAYRAM

Yazar : Durmuş BAYRAM

Bilkent Üniversitesi "İletişim ve Tasarım" bölümünden mezun olduktan sonra DW Türkçe gibi birçok saygın kurumda online gazetecilik ve video üreticiliği yaptı. Sizler için iş fikirleri ve para kazanma yollarıyla ilgili araştırmalar yapıp rehber niteliğinde içerikler hazırlıyor.

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir