Yaratıcı İş Fikri: Hırsız caydırıcı sahte TV

Dünyanın dört bir yanından en ilginç ve yaratıcı iş fikirlerini sizlere ulaştırmaya devam ediyoruz. Sahte TV de bu iş fikirlerinden biri.

İstatistiklere göre haneye tecavüzlerin birçoğu boş evlerde meydana geliyor. Ama artık bu durumun bir nebze de olsa bir çözümü bulunmakta. İçinde çok sayıda LED ışık olan Sahte Tv sanki içeride biri televizyon izliyormuş izlenimi veriyor ve hırsızların uzak durmasını sağlıyor.

Akşamları evden çıkarken televizyonu açık bırakmak hırsızları kandırmanın en basit ve en etkili yoludur ancak uzun süre evden uzak kalmanız gerekirse veya elektrikler giderse ne olacak? Mühendis ve ödüllü yazar Blaine C. Readler televizyon şovlarındaki, haber bültenlerindeki ve reklamlardaki alternatif renkleri ve titreşimleri taklit eden, hava karardığında devreye giren, 4 – 7 saat arası çalışabilen basit ve etkili bir cihaz yarattı. Readler bu ilginç iş fikrinin ortaya çıkışıyla ilgili şunları söylemiştir: “Akşam yemeği için dışarı çıkardım ve evde birisi varmış gibi göstermek için her zaman televizyonu açık bırakırdım. Bir gün aklıma bir fikir geldi. Aslında televizyona ihtiyaç yoktu ve sadece perdelerin üstüne ışık vursa yeterli olacaktı.” Girişimci Readler görüntülerin pırıltı veya titreşim olmadan tekrar edip edemeyeceğini görmek için LED’lerle denemeler yapmaya başladı ve yüzlerce televizyon programı izledi. Uzun denemeler ve yanlışlardan sonra Sahte TV’yi görüntü değişikliği, kamera renk efektleri ve doğal dinamik efektleri olan bir alet haline getirdi.

Girişimci 2008 yılında ilk kez Sahte Tv üzerinde çalışmaya başladığında amacı daha fazla enerji tasarruflu ve televizyonlara göre kullanım ömrü uzun bir alet yaratmaktı. Televizyonların işlevini yerine getirebilmesi için bir sürü enerjiye ihtiyacı varken Sahte TV, bu enerji miktarının çok az bir bölümünü kullanıyor. Akşamüzeri karanlık bastığında Sahte Tv’nin içindeki sensörler sayesinde TV açılıyor ve 7 saate kader çalışıyor. FTV-10 modeli 27 inç televizyonlara benziyor ve fiyatı 29.95 dolar. Daha yeni modeli FTV-11 daha çok parlıyor, 40 inç televizyonu taklit ediyor ve fiyatı da 39.95 dolar.

Yaratıcı iş fikri Sahte Tv 2010 yılından beri satışta ve Readler’ın belirttiğine göre dünya çapında yaklaşık 200,000 adet satıldı. Amazon gibi online mağazalarda olumlu görüşler alan Sahte Tv hırsızları uzak tutmak için oldukça gerçekçi ve ucuz bir yöntem.

Tüm dünyadan en yaratıcı iş fikirlerini ve şaşırtan buluşları araştırmaya devam edeceğiz.

Avatar

Yazar : iş kurmak

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir