Yatırımcıların Girişimcilere Sorduğu 6 Soru

Yeterli sermayesi bulunmayan girişimcilerin fikrine yatırımcı bulması en sık başvurulan çözümlerden biridir. Ancak bunun için de girişimcilerin yatırımcıları ikna etmeleri gerekiyor. Yatırımcılar girişimcilerle beraber çalışmaya karar vermeden önce genellikle ekip, pazar, ürün, farkındalık, iş modeli ve sermayelendirme olmak üzere altı temel noktayı sorguluma eğiliminde oluyorlar.

İşte sizlere yatırımcıların girişimcilere sorduğu ve cevaplanması gereken 6 soru:

 

1 – Ekibinizde kimler var?

genc-girisimcilere-tavsiyeler

Kendiniz ve ekibinizle başlayın. Yatırımcılara ele aldığınız sorunu çözebilecek nitelikte olduğunuzu etkili bir biçimde anlatabilirseniz, sizi tarafsız bir şekilde dinleyeceklerdir.

Mutlaka okuyun: Harika Bir Ekip Kurmak ve Yönetmek

 

2 – Pazar fırsatı ne?

basarili-girisimci

Burada önemli olan pazar lideri olarak neyi farklı yapacağınızı ve kendinizi nasıl farklı konumlandıracağınızı anlatmaktır. Gerçek pazar büyüklüğünü anlatmak için doğrudan değer sağlayacağınız pazarı veya müşterileri de hesaba katın.

Mutlaka okuyun: Rekabet Avantajı Nedir? Nasıl Sağlanır?

 

3 – Ürününüz veya iş fikriniz ne ve neye çözüm getiriyor?

girişimci öğrenci

Ürününüzü  veya iş fikrinizi anlatırken sadece hangi problemi çözdüğünü değil aynı zamanda sorunu nasıl farklı biçimde ele aldığınızı ve nasıl rekabet edeceğinizi de açıklayın.

Mutlaka okuyun: Başarılı İş Fikri Bulma Yöntemleri

 

4 – Ürün veya iş fikriniz ile ilgili farkındalığı nasıl artıracaksınız ve ürünü nasıl kabul ettireceksiniz?

girisimci

Yatırımcılar ürünü desteklemek için pazarlama ve dağıtım planlarınızı ve paylaşabileceğiniz erken sonuçlar olup olmadığını öğrenmek isteyeceklerdir. Bazı yatırımcılar müşteri kazanma maliyetini bile sorabilirler.

 

5 – İş modeliniz ne ve nasıl para kazanmayı planlıyorsunuz?

yaratici-pazarlama

Başka bir ifadeyle, pazar yapısının ve dinamiklerinin neler olduğunu ve bu dinamiklere stratejinizi nasıl uyumlu hale getireceğinizi anlatmalısınız. Yasal veya mevzuata ilişkin sorunlar gibi olası engelleri hesaba kattınız mı ve bu sorunlara karşı hazırlıklı mısınız?

Mutlaka okuyun: İlham Verici 9 Farklı İş Modeli

 

6 – Ne kadar sermayeye ihtiyacınız var?

sermaye-bulmak

Bu sermayeyi nasıl kullanacaksınız ve bu sermaye ile neler başarmayı düşünüyorsunuz?

Bu sorulara verilen cevaplar yatırımcıların iş kurmak için yeterli motivasyona sahip olup olmadığınızı anlamalarına yardımcı olacaktır.

Kendinizi ve ekibinizi nasıl anlatacağınızı düşünün. Ürününüzün veya iş fikrinizin tanıtımını yapmadan önce, bunun insanların yaşamlarını nasıl etkileyeceğini anlatın. Bunu etkili bir biçimde yaparsanız, yatırımcıları istediğiniz şekilde etkileyebilirsiniz.

 

İlginizi çekebilir

İş kurma kredisi nasıl alınır?
İş kurmak istiyorsunuz ancak yeterli sermayeniz mi yok?
Yatırımcıların girişimcilerde aradığı 5 özellik
Avatar

Yazar : iş kurmak

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir