Zenginlerin Başarı Sırları

İnsanlar zengin olmaktan bahsettiklerinde genellikle konu para etrafında döner. Nasıl daha fazla para biriktirebilirim? Nasıl daha az para harcayabilirim? Sahip olduğum parayı nasıl daha tutumlu kullanabilirim? Bu soruların hepsi kesinlikle göz ardı edilmemesi gereken şeyler ama öte yandan pek çok kişinin düşündüğünün aksine zengin olmak parayla o kadar da ilişkili değil.

Bunu neredeyse yüz yıl önce, 20. yüzyılın başlarında, bir gazetecinin kendi çabalarıyla milyoner olmuş 500’den fazla kişiyle yaptığı araştırma sayesinde öğrendik.

Para, milyonerlerin zengin olmak ve zenginliklerini sürdürebilmek için önem verdikleri tek şey değildir. Yazar Steve Siebold, geçtiğimiz 34 yılda dünyada 1,200’den fazla milyonerle röportaj yaptı ve başarıya nasıl ulaştıklarını anlattığı iki kitap yazdı. Siebold’a göre zengin insanlar, başarıya ulaşmak için öğrenme, cesaret etme ve sonuç alma dahil olmak üzere on konuda çaba sarf ediyor. Harv Eker’in “Milyoner Aklın Sırları(Secrets of the Millionaire Mind)” adlı çok satan kitabında da kendi çabalarıyla milyoner olmuş insanlar ve zengin insanların günlük hayatlarında yaptıkları belli başlı seçimler anlatılıyor.

Eker ve Siebold’un çok satan kitaplarında kendi yorumlarını katarak sıraladığı seçimler şöyle sıralanabilir:

 

1- Zengin insanlar vizyon sahibidirler.

Gelecek gelmeden sizin onu öngörmeniz lazım. Başka bir deyişle ne istediğinizi, neden istediğinizi ve ona ulaşmak için yapabileceğiniz şeyleri bilmeniz lazım. Günü gününe yaşamayın. Onun yerine plan yapın. Vizyon sahibi olmak ilerlediğiniz yolda kalmanızı, yapmanız gereken şeyleri ertelememeyi ve karar vermedeki çekincenizi üstünüzden atmayı sağlar.

 

2- Zengin insanlar, hayatın dizginlerini kendi ellerinde tutmayı seçerler.

Zengin insanlar: ‘Hayatımın ipleri kendi elimde, ona istediğim gibi yön verebilirim.’ diye düşünürken sıradan insanlar, ‘Başıma geleni yaşarım.’ diye düşünürler.

Başarınızın mimarı da, hayatınızı sıradanlaştıran kişi de kendinizsiniz. Farkında olsanız da olmasanız da buradaki en önemli etmen sizsiniz.

 

3- Zengin insanlar, duyguları kategorilere ayırırlar.

Gerektiği yerde duygularınızı kontrol edebilme yetinizin başarınıza katkısı oldukça önemlidir. Aşırı öfke, kıskançlık, enerji, çaresizlik ve başka etmenler, düzgün düşünebilme ve iyi kararlar verebilme yetinizi köreltebilir. Kontrol edebilmeniz için duygularınızı psikolojik bölümlere ayırmanız, böylece onlara geçici olarak ket vurmanız gerekir. Bu şekilde söylenen ya da yapılan asıl şeye odaklanabilir ve uygun cevaplar bulabilirsiniz.

 

4- Zengin insanlar büyük düşünürler.

Siz değilseniz kim? Zengin insanların böyle düşündüğünü söylüyor Eker, “Büyük düşünmek ve büyük oynamak size hem para kazandırır hem de hayatınıza anlam katar.”

“Çoğu insan ise küçük oynamayı tercih eder. Bunun bir nedeni duydukları korkudur. Başarısız olmaktan ölümüne korkarlar ve başarıdan ise ödleri kopar. İkinci nedeni ise insanlar küçük oynamayı seçer çünkü kendilerini önemli biri olarak görmezler. Kendilerini insanların hayatında gerçekten fark yaratacak kadar önemli ya da yeterli bireyler olarak düşünmezler.”

Mutlaka okuyun: 20’li Yaşlarında Büyük Başarılar Elde Eden Girişimcilerin 6 Ortak Noktası

 

5- Zengin insanlar her şeyi basitleştirirler.

Hayat karmaşıktır. İnsanlar karmaşıktır. Dünya karmaşıktır. İşiniz her şeyi basitleştirmek ve önemli olana odaklanmaktır. Ne istediğinize karar verin, tüm gücünüzle ona odaklanın ve yolunuza çıkabilecek her türlü engele hazır olun. Araba motoruna bütün olarak bakarsanız karmaşık görünebilir. Parçalara böldüğünüzde ise basit bir şey olduğunu fark edersiniz. Yani, parçalarına ayrılarak her şeyin temeline inilebilir ve bu şekilde sorunları çözmek kolaylaşır.

Mutlaka okuyun: İş Dünyasında Sadeliğin Önemi

 

6- Zengin insanlar kendilerini servet edinmeye adarlar.

“Çoğu insanın istediği şeye ulaşamamasının sebebi ne istediğini bilmemesidir. Zengin insanlar, zengin olmayı kafasına koymuştur. Arzularından tereddüt duymazlar. Yasal, ahlaki kurallara uygun ve etik olduğu sürece zengin olmak için her şeyi yapacaklardır.”

 

7- Zengin insanlar kazanan tarafta olmak isterler.

Dünya iki gruba ayrılır: kazananlar ve taklitçiler. Kazananlar, hayatta istediği her şeye ulaşırlar. Taklitçiler ise oturdukları yerden kazananların nasıl başardığını merak edip dururlar. Hedeflerini ve hayallerini kovalamaktan vazgeçmeyen kazananlarla kendinizi özdeşleştirmek oldukça önemlidir. Bu kişiler başarılı olmak zorunda değildir, sadece tıpkı şampiyonların yaptığı gibi kararlılık, cesaret ve muazzam bir çalışma etiğiyle hedeflerini kovalıyorlar demektir.

 

8- Zengin insanlar fırsatlara odaklanırlar.

Zengin insanlar çoğu insanın yaptığı gibi engellere odaklanacaklarına fırsatlara odaklanırlar.

” Zengin insanlar potansiyel büyümeyi, fakir insanlar ise potansiyel kaybı düşünürler. Zengin insanlar ödüllere odaklanırken orta sınıf insanlar risklere kafasını takarlar.”

 

9- Zengin insanlar cesaretlidirler.

Hak iddia edebilmeniz için cesaret gösterebilmeniz gerekir. Zirveye doğru ilerlerken bazıları ellerinden geldiğince sizi destekleyecektir ama öbür taraftan bazıları da size ve cesur hedeflerinize gülüp geçer. Bazen sıra dışı başarıya ulaşmak için normların dışında düşünmeniz, davranmanız ve harekete geçmeniz gerekir. Cesaret, ölümüne korkmak ve buna rağmen bilinmeyene doğru emin adımlarla yürümektir.

Mutlaka okuyun: Girişimciliğin Olmazsa Olmazı: Cesaret

 

10- Zengin insanlar yaşam boyu öğrenmeyi benimserler.

Öğrenmek ve kendini geliştirmek başarılı bir hayatın en önemli iki etmenidir. Zenginler hayat boyu öğrenmeyi benimseyerek kendilerini sürekli geliştirirler.

Mutlaka okuyun: Hayat Boyu Öğrenmeyi Benimseyerek Başarılı Olmak

 

11- Zengin insanlar zenginlerle takılırlar.

Zengin insanlar, kendileri kadar ya da kendilerinden daha zengin insanlarla arkadaşlık ederler.

“Başarılı insanlar, diğer başarılı insanları bir şeyler öğrenecek modeller olarak görürler. ”

Diğerlerini kıskanmak yerine onlara minnet duyarlar. Çünkü onlardan öğrenecekleri çok şeyin olduğunun farkındadırlar.

Mutlaka okuyun: Zenginler Arkadaşlarını Nasıl Seçiyor?

 

12- Zengin insanlar kendileriyle barışıktır.

Herkes hata yapar. Amaç affetmeyi ve kendinizle barışık olmayı öğrenmektir. Kendinizin en iyi dostu olmalısınız ve kendinizle ilgili duyduğunuz bütün şüpheleri, korkuları ve hatta duyduğunuz nefreti kafanızdan silip atmalısınız. Kendinize olan itibarınızı zedeleyecek bir şey yapmaktan kaçının, bütünlüğünüzü ve değerlerinizi ezip geçecek davranışlarda bulunmayın. Kendinize ne olursa olsun her şeyin üstesinden gelebileceğinizi hatırlatın.

Mutlaka okuyun: Hatalarınızdan Çıkarabileceğiniz Dersler

 

13-  Zengin insanlar engellerin morallerini bozmasına izin vermezler.

“Başarıya giden yol, engellerden kaçmaktan ya da çekinmekten değil de kendinizi her problemin üstesinden gelecek şekilde yetiştirmekten geçer. Bu yol, tuzaklarla, engellerle doludur. Birçok insanın yolun yarısında geri dönmesinin sebebi de budur. Mücadele etmek, zorlanmak ve sorumluluk almak istemezler. Kısacası problem çözmek zorunda kalmak istemezler.”

Mutlaka okuyun: Başarılı Girişimcinin Gizli Silahı: Azim

 

14- Zengin insanlar sonuçlara odaklanırlar.

“Önemli olan kaybedip kazanmanız değil oyunu nasıl oynadığınızdır.” diye eski bir deyiş vardır. Bu deyiş, amatör sporlar için geçerli olsa da gerçek hayatta istediğinizi almanın ilk kuralı kazanmaktır. Nereye giderseniz gidin, nasıl oynarsanız oynayın sonuç alabilmek için bugün harekete geçin.

 

15- Zengin insanlar tutarlıdır.

Kelimelerinizin ve eylemlerinizin tutarlı olması başarı için çok önemlidir. Yapacağınızı söylediğiniz şeyi mutlaka yapmalısınız. Unutmayın, bir şey hakkında boş boş konuşmak o şeyi gerçekten yapmaktan daha kolaydır. Normal bir insan büyük konuşarak egosunu tatmin eder ama aslında kelimelerini icraata dökmek konusunda çok da çaba harcamaz. Yapacağınızı söylediğiniz her şeyi her zaman yerine getirin, küçük bir şey olsa bile.

Mutlaka okuyun: Girişimcilik Hayatında Tutarlılığın Gücü

 

16- Zengin insanlar elde ettikleri sonuca göre para kazanırlar.

Zengin insanların gelir konusunda bir üst limiti bulunmaz ya da çalıştıkları süreye göre para kazanmayı istemezler. “Zengin insanlar, aldıkları sonuca göre para almak isterler. Zengin insanların genelde kendi şirketleri ya da işletmeleri vardır. Ettikleri kardan para kazanırlar.

Mutlaka okuyun: Daha çok para kazanmak için çoğaltma etkisini kullanın

 

17- Zengin insanlar meraklıdırlar.

Merak, başarılı insanların az bilinen özelliklerinden birisidir. Nedeni de basittir: Ne kadar merak duyarsanız o kadar çok şey öğrenirsiniz. Sorular sorarak, aktif dinleyerek ve devamında sorular sorarak merakınızı gösterin.

Mutlaka okuyun: Girişimcilikte Merak Duygusu Neden Çok Önemlidir?

 

18- Zengin insanlar para yönetimi konusunda uzmandırlar.

“Zengin insanlar orta sınıf insanlardan daha zeki değildirler. Sadece daha farklı ve destekleyici para harcama alışkanlıkları vardır. Mali başarı ve başarısızlık arasındaki en büyük fark paranızı nasıl kontrol ettiğinizdir. Bu oldukça basittir: paranızın efendisi olmak istiyorsanız onu kontrol edebilmelisiniz.”

Sıradan insanlar paralarını kontrol etmek istemez çünkü kontrol edebilecek kadar fazla paralarının olduğunu düşünmezler. “Elinizdekiyle başa çıkabildiğinizi gösterene dek daha fazlasını elde edemezsiniz. Paranızı kontrol etme alışkanlığı elinizdeki paradan daha önemlidir.”

Mutlaka okuyun: Paranın Efendisi Olun, Kölesi Değil!

Avatar

Yazar : Sinem AYAN

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir