Zengin olmak için benimseniz gereken alışkanlıklar!

Genellikle bir milyoner olmak, kazara olan bir şey değildir. Elbette piyangoyu kazanmak da mümkündür, ama 10 milyonda 1 ihtimal. Yani sokağa çıktığınızda üzerinize yıldırım düşme ihtimaliyle aynı. O yüzden, bu ihtimalin gerçekleşeceğine inanmak yerine zengin olmak için gerçekçi bir planınız olmalı. Bu yazımızda sizlere başarılı ve zengin insanların sahip olduğu birkaç alışkanlıktan bahsedeceğiz. Umarım, siz de bunları kendi iş hayatınızda uygulayabilir ve kısa zamanda hayalinizdeki rakamlara ulaşabilecek konuma gelirsiniz.

 

Zengin olmak için alışkanlık haline getirmeniz gerekenler:

1) Sabah erken kalkın

erken-kalkmak

Dünyanın farklı yerlerinden rastgele 100 tane milyoner seçin. Bahse varım bu insanlardan bir tanesi bile uykuya düşkün değildir. Bu bireylerin büyük bir kısmı, sabah en geç 6.00 gibi uyanıyor. Biz hala kahvaltımızı yaparken onlar köle gibi çalışmaya başlamış oluyorlar. Eğer her şeye yetecek kadar zaman ve enerjinizin olmasını istiyorsanız ki, zengin ve başarılı olabilmek için bunu başarmış olmalısınız, siz de sabahları erken kalkmaya başlamalısınız.

İlginizi çekebilir: Erken kalkmak hayatımı nasıl değiştirdi?

 

2) Günlük egzersiz yapın

egzersiz-yapmak-is-hayati

Birçok milyoner, sabah güneşin doğuşundan akşam batışına kadar yeni projeler, günlük meseleler, çeşitli anlaşma ve taahhütler peşinde koşmaktan kafalarını kaldıramazlar. Ve gün içerisindeki bu yoğunluklarına rağmen egzersiz yapmaya vakit ayırırlar.

İlginizi çekebilir: Egzersiz yapmak işinizden neden daha önemli?

 

3) Kendinize güvenin

ozguven-artirma

Zengin insanlar da normal insanlar gibi riskten nefret ederler, ama yine de risk almak zorunda olduklarını bilirler. Hesaplanabilir riskler almak onlar için çok önemlidir. Cesaret, korkunun yokluğu değil korkuyu idare edebilme yeteneğidir onlar için.

İlginizi çekebilir: Özgüven nasıl kazanılır?

 

4) Sizin için faydalı olanı kullanın

karli-tarim

Sayısız iş fikri var. Tüm bu sayısız iş fikri içerisinde, dikkatinizin dağılması ve kaybolmanız için çok sayıda boşluk var. Bu yüzden, eğer gerçekten belirgin bir şekilde iyi olduğunuz ve para kazanabileceğiniz bir alan keşfederseniz bu alandan mümkün olduğu kadar çok yararlanabilmek için elinizden geleni yapın. Elinizde zaten işe yarayan bir iş varken yeni bir arayış içine girerek zamanınızı harcamayın.

 

5) Öğle yemeği için zaman ayırın

ev-yemekleri

Tanıdığım çoğu zengin iş adamı, öğle yemeği için en azından bir saatini ayırıyor. Elit bir yerde kaliteli yemek yiyip aylak aylak dolaşmayı arzuladıkları için değil, öğle yemeğinin verimlilik için hayati önemi olduğunu bildikleri için. Eğer gözlerinizi çok yorarsanız, başınız ağrır. Aynı şey konsantrasyonunuz için de geçerli. Rahatlamalısınız. Bacaklarınızı hareket ettirmeli, kan akışınızı hızlandırmalı ve biraz da güneş ışığı almalısınız. Bu, sizin zihninizi açacak ve ruhunuzu gençleştirecektir.

 

6) Ne zaman duracağınızı bilin

cok-degil-akillica-calismak

Çoğu zaman, kendi işinde çalışan girişimciler, daha fazla işi tamamlayacaklarını düşünerek gece boyunca çalışmak gibi alışılmış bir tuzağa düşerler. Bu hatayı yapan girişimciler ertesi gün, düzgün şekilde çalışamıyor ve fonksiyonelliklerini büyük ölçüde kaybediyorlar. Bu hatayı yapmayın. Akşam 5.00 ya da 6.00 gibi çalışmayı bırakın ve ertesi güne kadar telefon ve e-postalarınızı kontrol etmek de dahil, işle ilgili hiçbir şey yapmayın.

İlginizi çekebilir: Çok değil akıllıca çalışın!

 

7) Kendinizi geliştirmek için her gün zaman ayırın

kendinizi-gelistirmenin-pratik-yollari

Zengin insanlar yeni bir şey öğrenmedikleri bir günü yaşanmamış kabul ederler. Her gün daha iyisi olmak için kendilerini geliştirirler. Onlara göre eğitim hayatı, üniversiteyi bitirene kadar değil ölecekleri güne kadar tamamlanmamış demektir.

İlginizi çekebilir: Kendinizi geliştirmenin yolları

Ne var ki, en önemli nokta diğer insanların hatalarından da ders çıkarabilmeye dayanıyor. Diğer insanların da nerelerde yanlış yaptığını araştırın, böylece bazı hatalardan onları deneyimlemeksizin kaçınabilirsiniz.

Berkay BABAOĞLU

Yazar : Berkay BABAOĞLU

Boğaziçi Üniversitesi " Çeviri Bilimi " bölümünden mezun olduktan sonra iş hayatına atıldı. Silverline, Coca Cola gibi birçok firmada üst düzey pozisyonda çalıştı. Şimdi ise Simfer firmasında uluslararası satış müdürü olarak görev yapmakta. Sizler için iş hayatında başarı yakalamakla ilgili rehber niteliğinde yazılar kaleme alıyor.

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir