Zihnen Güçlü İnsanların Kaçındıkları 13 Şey

Yöneticilerin yalnızca fiziksel güçleri ve sağlıkları konusunda duydukları endişe veya gösterdikleri özenlerine bakılırsa zihinsel güçlerini muhafaza etmenin ne denli büyük bir anlam ifade edeceği aşikar. Girişim dünyası zihin gücüne sahip bir lider veya yöneticinin sahip olması gereken kritik özelliklerden bahseden sayısız makale ile dolu.(Liderlikte azim, kararlılık, cesaret, iyimserlik ve başarısızlığa uğramama kabiliyeti, vb…)

Ancak “zihinsel güç” kavramını zihinsel olarak güçlü bireylerin yapmadığı şeyleri belirlemek suretiyle de tanımlayabilmemiz mümkün. Nasıl mı?Tüm hafta sonu psikoterapist ve aynı zamanda lisanslı bir sosyal hizmetler uzmanı olan Amy Morin tarafından paylaşılan bu listenin etkisi altındaydım. Hatta bu listeden öyle bir ilham almış olmalıyım ki listenin her bir öğesinin girişim dünyasına nasıl uyarlanabileceği konusundaki düşüncelerimi de paylaşmadan duramadım.

Gelin zihinsel gücünü elinde tutmak isteyen siz girişimciler veya liderlere nelerden uzak durmaları gerektiği konusunda öğüt niteliğinde olacak yazımıza başlayalım.

 

1. Zamanınızı Kendinize Acıyarak Geçirmek

Zihinsel olarak güçlü insanların içinde bulundukları durum için hayıflandıklarını veya kötü muamele gördükleri yerde kalmak için direndiklerini gördüğünüz oldu mu hiç? Onlar eylemlerinin veya onlardan doğacak sonuçların sorumluluğunu almayı öğrenmişlerdir ve hayatın her daim adil olmayabileceği gerçeğine dair içsel bir algı geliştirmişlerdir.

Denemekten korkmazlar çünkü denedikleri her şeyin beraberinde bir öz farkındalık ve şükran duygusu getireceğini ve bu sayede hatalarından ders çıkarabileceklerini bilirler. Deneyimleri kötü sonuçlandığında, “Tamam, olabilir” gibi tepkiler verirler. Hatta hiç zorlanmaksızın “Bir sonraki yöntemi deneyelim!” bile diyebilirler.

 

2. Kontrolü Elden Bırakmak

Zihinsel olarak güçlü insanlar başkalarına kendilerinin aşağılanmış veya kötü hissetmelerine sebep olacak gücü vermekten kaçınırlar. Eylemlerinin ve duygularının kontrolünün kendilerinde olduğunu bilirler. Gerçek gücün olaylara verdikleri tepkileri yönetme yeteneklerinde yattığını bilirler.

Mutlaka okuyun: Daha Sorumlu Bir Kişi Olmak İsteyenlere

 

3. Değişimden Uzak Durmak

Zihinsel olarak güçlü insanlar değişimi kucaklar ve tüm zorlukları veya meydan okumaları memnuniyetle kabul ederler. En büyük “korkuları”, tabi gerçekten varsa, bilinmeyene karşı değil kayıtsızlığa ve durağanlığa yöneliktir. Değişim ve hatta belirsizlik ortamı zihinsel olarak güçlü bir insana enerji verebilir, hatta ellerinden gelenin en iyisini ortaya koymalarına yardımcı olabilir.

Mutlaka okuyun: Girişimciler, Değişimlere Karşı Nasıl Dayanıklı Olabilir?

 

4. Enerjinizi Kontrol Edemeyeceğiniz Durumlar İçin Harcamak

Zihinsel olarak güçlü insanlar genellikle kontrollerinin dışında geliştiğini kabul ettikleri trafik sıkışıklığı, bagaj kaybı veya hayatlarına öyle ya da böyle girmiş diğer insanlar hakkında (çok) şikayet etmezler. Kötü bir durumla karşılaştıklarında her daim kontrol edebildikleri tek şeyin kendi tepkileri veya tutumları olduğunu kabul ederler ve bu özelliklerini son derece iyi kullanırlar.

 

5.Başkalarını Memnun Etmeye Çalışmak

İnsanları memnun etmek için çırpınan birilerini tanıyor musunuz? Peki ya tam tersine gücün anlamının başkalarını huzursuz etmek olduğunu düşünen insanları? Her iki pozisyon da çok iyi sayılmaz. Zihinsel olarak güçlü bir kişi, her daim kibar ve adil olmaya ancak yalnızca uygun olduğu durumlarda başkalarını memnun etmeye çalışır ve sesini duyurmaktan asla çekinmez. Birilerinin üzüleceği ihtimaline dayanabilir ve durumları mümkün olduğunca nazik bir biçimde yönetebilirler.

 

6. Hesaplanmış Riskleri Almaktan Korkmak

Zihinsel olarak güçlü olan bir kişi hesaplanmış riskleri almak konusunda isteklidir. Yanlış anlaşılmasın, risk alacaksınız diye saçma sapan işlere atılmanızdan bahsetmiyoruz. Kastettiğimiz şey zihinsel güce sahip bir bireyin harekete geçmeden önce riskleri ve avantajları iyiden iyiye düşünüp tarttığı ve olumsuzlukla sonuçlanma ihtimali olan durumları hatta yaşanabilecek en kötü senaryoları tam olarak değerlendirdiği gerçeğidir.

Mutlaka okuyun: Rahatınızı Bozup Risk Alabilmeniz için Denemeniz Gereken 10 Yol

 

7. Geçmişe Saplanıp Kalmak

Geçmişinizi iyisiyle kötüsüyle, doğrusuyla yanlışıyla kabullenmek hatta özellikle de geçmiş deneyimlerden öğrenilen şeyleri önüne katıp yola devam edebilmek son derece güçtür. – ama zihinsel olarak güçlü bir kişi zihinsel enerjisini geçmişindeki hayal kırıklıklarına saplanarak da gelecek “parlak günlerin” zafer sarhoşluğuna kapılarak da harcamaz. Aksine enerjilerinin çoğunu kendilerine en tatmin edici günü ve geleceği yaratmak için harcarlar.

 

8. Aynı Hataları Tekrar Tekrar Yapmak

Hepimiz deliliğin tanımını biliyoruz, değil mi? Daha önce aldığımızdan çok daha farklı ve çok daha iyi bir sonuç elde etmek umuduyla aynı eylemleri tekrar tekrar yaptığımız zamanları anlatır. Zihinsel olarak güçlü bir kişi geçmiş davranışlarının tüm sorumluluğunu kabul eder ve hatalarından ders almaya isteklidir. Araştırmalar, doğru ve verimli bir öz yansıtma yeteneğine sahip olmanın olağanüstü bir başarı yakalamış yönetici ve girişimcilerin en güçlü yönlerinden biri olduğunu gösteriyor.

Mutlaka okuyun: Hatalarınızdan Çıkarabileceğiniz Dersler

 

9. Başkalarının Başarısından Mutsuz Olmak

Başkalarının elde ettikleri başarıya yönelik sahici ve içten bir neşe ya da heyecan hissetmek de güçlü bir karaktere sahip olmayı gerektirir. Zihinsel olarak güçlü olan insanlar bu yeteneğe sahiptirler. Başarılı insanlarla karşılaştıklarında kıskançlığa kapılmaz veya küstah bir tutum içinde olmazlar. Tabii söz konusu kişinin ne konuda bu kadar iyi olduğuna dair küçük gözlemler yapmaktan da geri durmazlar. İşin kolayına kaçıp başkalarına sırtını dayamadan sıkı çalışabilecek kapasitede kişilerdir onlar.

Mutlaka okuyun: İş Hayatında Kıskançlık: Nedenleri ve Baş Etme Yolları

 

10. Başarısızlığın Ardından Pes Etmek

Her başarısızlık aslında kendinizi geliştirmeniz için verilmiş bir şanstır. En büyük girişimciler bile işe ilk atıldıkları dönemde gösterdikleri onca çabanın sürekli olarak başarısızlıkla sonuçlandığını kabul etmekten çekinmezler. Zihinsel güce sahip insanlar başarısızlıklarından edindikleri her bir öğrenme deneyimi kendilerini nihai hedeflerine daha fazla yaklaştırabildiği sürece tekrar tekrar başarısız olmaya razıdırlar.

Mutlaka okuyun: Girişimciler Ne Zaman Vazgeçmeli ya da Mücadeleye Devam Etmeli?

 

11. Tek Başına Olmaktan Korkmak

Zihinsel olarak güçlü olan insanlar tek başlarına geçirdikleri zamandan zevk alır hatta bu zamana değer verirler. Çalışmayıp kendileri ile baş başa kaldıkları bu zamanı düşünmek, planlamak ve üretken/yaratıcı olmak için kullanırlar. En önemlisi de modlarını yükseltme konusunda başkalarına bağlı yaşamamalarıdır. Hem başkalarıyla bir arada iken hem de yalnız başlarına mutlu olabilirler.

Mutlaka okuyun: Başarının Gizli Anahtarı: Dinlenmek ve Rahatlamak

 

12. Her Şeyin Önünüze Serileceği İnanışına Kapılmak

Özellikle de günümüz ekonomisi düşünüldüğünde yöneticiler ve çalışanlar kendilerine yaptıkları yatırımın veya eğitim geçmişlerinin tek başına dolgun bir maaş, avantaj paketleri veya rahat bir yaşam sunmaya yetmeyeceğinin farkındalar. Bu nedenle bu gerçeği bilen ve oyunun her aşamasında bizzat yer alıp başarıya ulaşmak isteyen zihinsel güce sahip insanlar hazırlıklarını iyi yapıp meziyetlerini geliştirmeye odaklanırlar.

 

13. Anında Sonuç Almayı Beklemek

Sonucunu almayı umduğunuz şey ister bir egzersiz planı, ister bir diyet, isterseniz de yeni bir fikri hayata geçireceğiniz bir girişim şirketi kurmak olsun fark etmez. Zihinsel anlamda güç sahibi insanlar uzun vadeli düşünürler. Hemen sonuç almayı beklemekten çok daha iyisini yapar, enerjilerini ve zamanlarını yerinde ve kararında harcar, kat ettikleri her bir aşama veya kazandıkları her bir başarı için minnet duyarlar. Tükenmeyen bir güce sahiptirler ve gerçek değişikliklerin zaman alacağını bilirler.

Mutlaka okuyun: 7 Adımda Uzun Vadeli Düşünmek

Peki ya siz? Zihinsel güce sahip olduğunuza inanıyor musunuz? Yoksa daha gidecek çok yolunuz olduğunu mu düşünüyorsunuz?

Cevabınız evet mi?

O halde sizler de benim gibi bu alanların her birine ilişkin yeteneklerinizi daha da güçlendirmeye çalışmayı deneyin.

 

https://www.forbes.com/sites/cherylsnappconner/2013/11/18/mentally-strong-people-the-13-things-they-avoid/#6c45da166d75

Kelime Sayısı: 976

Avatar

Yazar : Deniz

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir