2016’nın En İyi Buluşları

Her yıl, Time dergisi dünyayı daha iyi, daha akıllı ve kimi zaman da biraz daha eğlenceli hale getiren en iyi buluşları seçiyor. Tüm yıl boyunca size çeşitli yeni buluşlar hakkında bilgiler aktarmaya çalıştık. Bakalım, bu listedekilerden hangilerini hatırlıyorsunuz.

 

Havada Uçan Ampul

havada-ucan-ampul

Flyte / 349 Dolar

Simon Morris çocukluğundan beri nesnelerin havada asılı kalmasına takıntılıydı. Bir dönem, sıradan bir kaykayı uçan bir kaykaya bile çevirmiş ancak bu, üzerine binip sürebilecek kadar başarılı bir buluş olmamış. Günümüzde ise aynı tutkusunu havada asılı kalmak ve dönmek için elektromanyetizmadan ve yanmak için rezonant endüktif kuplajdan (kablosuz güç iletimi için teknik bir terim) yararlanan bir ampule uyguluyor. Morris tasarımını, hem Thomas Edison gibi pragmatistleri hem de Nikola Tesla gibi hayalperestleri onurlandıran, sanat ile bilimin kusursuz bir karışımı olarak tanımlıyor. Görünüşe göre müşterileri de kendisine katılıyor: Morris, Ocak ayındaki resmi lansmanından sonra çok fazla ürün sattıklarını dile getiriyor. Daha sonra kendisi ve ekibi, Haziran ayında piyasaya sürülmüş olan Lyfe adındaki havada asılı kalan bir bitkiyle başlayarak havada asılı duran ürünlerden tam bir ekosistem geliştirmeyi planlıyor.

Mutlaka okuyun: Havada Asılı Duran Bitkiler

 

Katlanabilir Bisiklet Kaskı

katlanabilir-bisiklet-kaski

Morpher / 119 Dolar

Birçok bisikletçi gibi Jeff Woolf’da eğer başında kaskı olmasaydı büyük ihtimalle hayatını kaybedeceği ciddi bir kaza geçirdi. Bu yüzden diğer insanların niçin bu kaskları giymeyi reddettiğini merak etti. Sonunda bunun, kalın ve ağır olan kaskların taşımasının zor olduğundan ve çantalara sığmadığından kaynaklandığını fark etti. Ve bu sorun, bir mühendis olan Woolf’un çözebileceği bir şeydi. Sonuç: özel bir plastikten yapılmış ve geleneksel karşılıkları kadar güçlü olan Morpher (hem Amerika hem de Avrupa’daki güvenlik gereksinimlerini karşılamaktadır) ortaya çıktı. Bu ürün tamamen düz olacak şekilde katlanabildiğinden kolaylıkla taşınabiliyor. Woolf yakın zamanda ilk ürünlerini Indiegogo sitesinde 300,000 dolar kaynak bulmasına yardımcı olan destekçilerine gönderdi ve günümüzde çeşitli mağazalar ile görüşmeye devam ediyor. Woolf: “Daha fazla insan trafiğe çıktıkça daha fazla kaza olması kaçınılmazdır.” diyor ve katlanabilir kaskın birçok hayat kurtaracağını da ekliyor. İnovatif iş fikri hakkında daha detaylı bilgi almak için tıklayınız.

 

Kendini Bağlayan Ayakkabılar

Kendini Bağlayan Ayakkabılar

Nike Hyperadapt 1.0 / 720 Dolar

Geleceğe Dönüş filmini izleyen hemen hemen herkes şu üç şeyi dilemiştir: zaman yolculuğu yapan bir araba, uçan bir kaykay ve kendi kendini bağlayan ayakkabılar. Günümüzde Nike sayesinde bu ayakkabı hayali gerçeğe dönüşüyor. Kullanıcılar, ayakkabının dilinin yanındaki düğmeye tıkladığında HyperAdapt 1.0 otomatik olarak kendini kullanıcının ayağına göre ayarlıyor ve kendisini bağlıyor. Ve her ne kadar bu teknoloji önemsiz gibi görünse de, sadece ayakkabıdan ibaret değildir. Basitleştirilmiş bağcık bağlama, yarışlar sırasında atletlere avantaj sağlayabilir ve özellikle de motor fonksiyonlarında sorun yaşayan bireyler için de oldukça kullanışlıdır. Nike’ın tasarım ve özel projeler başkan yardımcısı Tinker Hatfield şunları söylüyor : “Daha şimdiden, engelli bireylerden oldukça güzel geri bildirimler alıyoruz.”

Mutlaka okuyun: Yoksul çocuklara özel tasarlanan büyüyebilen ayakkabılar!

 

Her Yere Sığan Futbol Sahası

Her Yere Sığan Futbol Sahası

Alışılmadık Futbol Sahası / AP Tayland tarafından geliştirildi

Bangkok’un kalbindeki Khlong Toei bölgesi sıkışık binalar ile dolu ve bu da, çocukların futbol oynayacağı dev dikdörtgen alanların ve parkların inşa edilmesini olanaksız kılıyor. Bu yüzden gayrimenkul firması AP Tayland farklı bir yaklaşım benimsedi. Şirket havadan fotoğraflama yöntemini kullanarak, kullanılmamış alanları veya alışılmadık biçimde şekillendirilmiş toprakları tespit ediyor. Ardından buraları beton ile dolduruyor, boyuyor ve tipik sınırları olmayan derz dolgu malzemeleri ile dekore ediyor. Yerliler ise bundan hiç şikayetçi değil. Rungjaturapat, ilk iki sahanın bu yılın başlarında açıldığını ve okul bittikten sonra çocuklar ile tıkabasa dolduğunu söylüyor. Birkaç hafta içerisinde AP Tayland üçüncü sahayı açmayı planlıyor.

Mutlaka okuyun: Futbol sahaları oyuncular tarafından üretilen elektrik ile aydınlatılıyor!

 

Üst Düzey Çalar Saat

Üst Düzey Çalar Saat

Hello Sense / 149 Dolar

Bir çalar saatin (sizi uyandıran ve sabahınızı mahveden acımasız saat) güzel görünmesinin yanında uyku kalitesini de geliştirebileceğine inanmak oldukça zor. Ancak bu çalar saat, daha iyi bir uyku ortamı sağlamak için yatak odanızdaki sıcaklık, nem, ışık ve hatta hava kalitesini ölçebiliyor. Aynı zamanda basit ses komutları ile uyku döngünüzü izlediği gibi sabah uyandığınızda daha az uyku sersemliği ile kalkmanıza da yardımcı oluyor. Elbette Sense (ve yanındaki yastık sensörü) sıradan bir çalar saat değil. Sense’i üreten Hello’nun kurucusu ve CEO’su James Proud, doğru ürüne ulaşmak için yüzlerce prototip yapmak zorunda kaldıklarını dile getiriyor. Ürünü test edenler bu küçük parlayan küreyi kullanmanın, yatağa girmek kadar doğal bir şey olduğunu belirtiyor. Proud, bunun istedikleri şey olduğunu belirterek şunları ekliyor: “Kimse konu uyku olduğunda hayatlarının daha karmaşık bir hal almasını istemez.”

Mutlaka okuyun: İlginç Çalar Saat: Titreşimli İç Çamaşırı

 

Her Yöne Dönebilen Tekerlekler

Her Yöne Dönebilen Tekerlekler

Eagle 360 / Goodyear tarafından geliştirildi

Şirketler, sürücüsüz araçlar geliştirme konusunda yarışırken Goodyear tekerleklerini yeniden tasarlıyor. Mart ayında çıkan küresel konsept lastiği, paralel park etme gibi araçların farklı açılarda hareket etmesini olanaklı kılıyor.

Detaylı bilgi almak için aşağıdaki tanıtım videosunu izleyebilirsiniz:

 

Daha Şık, Daha Akıllı Diş Fırçası

Daha Şık, Daha Akıllı Diş Fırçası

Quip / 25 Dolar

Konu diş temizliği olduğunda birçok insan tembeldir. Riskler hakkında her ne kadar birçok uyarı almış olsalar bile (çürükler ve dişeti hastalıkları) her iki kişiden biri günde iki kez dişini fırçalamadığı gibi her dört kişiden üçü diş fırçalarını her üç ayda bir değiştirmez. Tasarımcı Simon Enever şunu söylüyor: “İnsanların kendilerine daha çok bakmalarını sağlamalıyız.” Bu yüzden kendisi ve ortağı Bill May diş fırçalamayı çok daha tatmin edici bir hale getirdi. Sonuç olarak Oral-B ve ­Sonicare gibi basit, cazip, pille çalışan bir diş fırçası olan Quip ortaya çıktı ancak ürün mat metalik rengiyle bile Apple dükkanlarında bulabileceğiniz bir şey gibi görünüyor. Bu akıllı diş fırçası 2 dakikalık diş fırçalama süresinde her 30 saniyede bir titreşerek kullanıcıya pozisyon değiştirmesini hatırlatıyor. Bir sonraki tasarımı olan diş ipi üzerine çalıştığını belirten Evener, ürününü diş fırçalamada “daha iyi bir deneyim” olarak tanımlıyor.

 

Bilişsel Kayıpları Minimuma İndirgeyen Yemek Takımı

Bilişsel Kayıpları Minimuma İndirgeyen Yemek Takımı

Eatwell Assistive Tableware / 60 Dolar

Büyükannesi Alzeheimer olduktan sonra Sha Yao kendisini oldukça çaresiz hissetmeye başladı. Büyükannesinin temel işlevlerinde yaşadığı sorunlardan ötürü yemek takımını kullanırken zorlandığını görmek kendisi için oldukça sinir bozucu bir durumdu. “Yapabileceğimiz hiçbir şey yoktu” diyor Yao. Büyükannesinin durumundan ilham alarak Yao, beyin ve beden fonksiyonlarını etkileyen Alzheimer ve diğer hastalıklara sahip insanların daha kolay yemek yiyebilmelerini sağlayan bir yemek takımı olan Eatwell Assistive Tableware ürününü yarattı. (Tasarım içerisinde yemek ile tabakları birbirinden kolayca ayırt edebilmek için canlı renkler ve dökülmeleri engellemek için bardakların altlarında da geniş kauçuk tabanlar kullanılmış). Yao amacının “yemeklerdeki paylaşım sevincini geri getirmek” olduğunu söylüyor. Başarılı inovasyon fikri hakkında daha detaylı bilgi almak için tıklayınız.

 

Çok Amaçlı Barınak

Çok Amaçlı Barınak

Better Shelter / The Ikea Vakfı tarafından geliştirildi.

İkea Vakfı tarafından geliştirilen Better Shelter, popüler mobilyalara benzeyen, dört saat içerisinde tamamen monte edilebilinen, güneş panelleri ile donatılmış bir prefabrik evdir. Günümüzde BM Mülteci Komisyonu, 16,000’den fazla ürünün tüm dünyaya gönderilmesine yardımcı olmuştur. Kendin yap uzmanları Ikea’nın bu ürününü yeniden şekillendirerek mülteciler ve yardım kuruluşları için hastanelere ve çeşitli işlevlere sahip yapılara dönüştürmüştür. Yunanistan ve Makedonya sınırında bu barınaklar birbirine bağlanarak çocuk bakım merkezleri olarak kullanılmaktadır. Şimdilerde ise tasarımcılar daha fazla esneklik sağlamak için Better Shelter ürünü üzerinde çalışıyorlar. Better Shelter ürününün genel müdürü Johan Karlsson şunları söylüyor: “Dünyanın dört bir yanında barınma sorunu varken tek amaçlı bir barınak tasarlayamayız.”

 

Daha Güçlü, Daha Hafif ve Daha Sessiz Saç Kurutma Makinesi

Daha Güçlü, Daha Yumuşak Saç Kurutma Makinesi

Dyson Supersonic / 399 Dolar

James Dyson özellikle elektrik süpürgeleri ile bilinen bir firmadır. Şimdi ise gözünü saç kurutma makinesine dikti. Dyson’ın, “gürültülü, ağır ve yavaş” diye adlandırdığı geleneksel modellerin aksine, Supersonic işini olağanüstü bir verimlilikle yapıyor. Küçük ve dakikada 110,000 kez dönebilen jet motoru (bu onu ultrasonik yapıyor ve bu yüzden insan kulağı sesi duyamıyor) benzeri bir motor sayesinde oldukça sessizdir. Hava akışını çoğaltan tasarımı sayesinde de oldukça hızlı. Sıcak üflenen havayı da üç farklı derecede tutabilme özelliği sağlayan sensör mekanizması ile de oldukça harika bir üründür. İnovatif iş fikri hakkında daha detaylı bilgi almak için aşağıdaki tanıtım videosunu izleyebilirsiniz:

 

Hayat Kurtaran Tatlı Patatesler

Hayat Kurtarabilecek Tatlı Patatesler

Orange-Fleshed Sweet Potato (Portakal Tadında Tatlı Patates) / Uluslararası Patates Merkezi (CIP) ve Harvestplus tarafından geliştirildi

Afrika’da A vitamini eksikliği 6 yaşın altındaki 43 milyondan fazla çocuğu etkiliyor ve onları körlük, sıtma ve daha fazlasına karşı savunmasız bırakıyor. Tüm ülkelere hap sağlamak yeterli etkiyi yaratmıyor, bu yüzden HarvestPlus ve CIP bilim adamları tatlı patatesler ile ülkelerin kendi çözümlerini geliştirmelerine yardımcı oluyor. Ürünler, A vitamini bakımından zengin versiyonlarla, yerel olarak yetiştirilen tatlı patatesleri melezleme ve biyolojik açıdan güçlendirme ile elde edilerek A vitamini eksikliğini gidermeye çalışıyor. Bitki bilimciler, ürünleri kuraklıklara ve virüslere karşı daha dayanıklı olmaları için yetiştiriyor. Bu yıl, Andrade ve Mwanga yaptıkları çalışma ile Dünya Gıda Ödülünü tarım ekonomisti Jan Low ve HarvestPlus kurucusu Howarth Bouis ile birlikte aldı. Low, tatlı patateslerin bir zamanlar “yoksulların mahsulü” olarak bilindiğine dikkat çekiyor.

 

Herkesi Cezbeden Drone

Herkesi Cezbeden Drone

Dji Mavic Pro / 999 Dolar

Son zamanlarda dronelar daha akıllı uçucular, daha hızlı yarışçılar ve daha iyi fotoğrafçılar oldular. Ancak kullanıcıların yanlarında rahat bir biçimde taşıyabilmeleri için oldukça kaba ve ağırlar ki, bu yüzden birçok kullanıcının tercih sebebi olmuyorlar. Fakat Eylül ayında piyasaya sürülen DJI’in Mavic Prosu için bu geçerli değil. Tamamen son teknoloji ürünü bir drone olan Mavic Pro’da engellerden kaçınma teknolojisi, 4K kamera ve uçarken çeşitli hedefleri izleyebilme gibi özellikleri bulunuyor. Ancak aynı zamanda bir ekmek boyutuna varabilecek kadar katlanabilen bu ürün, rakiplerinden oldukça küçük. DJI’in mühendis ekibi tipik bir drone’un tüm yönlerini yeniden düşünebilmeyi başardı diyor projenin önderi Darren Liccardo. Ve sonunda da çabalarının meyve verdiğini ekliyor. Daha küçük bir boyuta sahip olduğundan Mavic Pro kazalara karşı da daha çevik..

Mutlaka okuyun: En Yeni Drone Modelleri

 

Yapay Pankreas

Yapay Pankreas

Minimed 670g / Medtronic tarafından geliştirildi

Şeker hastalarının sağlıklı kalabilmesi için sürekli olarak kan şekerlerini ölçmeleri ve abur cubur ya da insulin ile dengelemeleri gerekiyor. Medtronic, bu sıkıcı işlemi yıllardır geliştirilen ancak daha yeni FDA tarafından onay alan MiniMed 670G, bir diğer adıyla “yapay pankreas” ile kolaylaştırmayı amaçlıyor. Kullanıcılar, iPod boyutundaki cihazı bedenlerine taktıktan sonra, cihaz her beş dakikada bir kan şekeri seviyesini ölçüyor ve gerektiği kadar insulin sağlıyor. Şimdilik yemeklerden sonra manuel bir biçimde doz ayarlanıyor. Ancak şirketin şeker hastalığı grubu baş tıbbi görevlisi Fran Kaufman’ın da söylediği gibi, üzerinde çalıştıkları Medtronic’in tamamen otomatik sürümünün tip 1 diyabet ile yaşayan milyonlarca insana yardım edebileceğini umut ediyor. Bu sayede hastalar, hastalıklarına daha az zaman harcayacak ve hayattan daha çok keyif alacaklar. Ürünün 2017 yılında piyasaya sürülmesi hedefleniyor.

 

Oyun Oynamak için Yapılmış Protez

Oyun Oynamak için Yapılmış Protez

IKO / Carlos Arturo Torres tarafından geliştirilmiş

Tasarım olarak birçok protez eğlenceli değildir. Hepsi bir ihtiyacı karşılamak için üretilmektedir. Bu her ne kadar çalışmak zorunda olan yetişkinler için uygun olsa da, arkadaşları ile oyun oynamak isteyen çocuklar için pek de cazip değildir.

Müfettiş Gadget’tan etkilenerek üretilmiş ve çocukların kayıp uzuvları yerine geçecek Carlos Arturo Torres tarafından tasarlanmış Iko ile tanışın. Çocuklara özel geliştirilmiş bu protez Lego ürünleri ile de uyumlu ve oyuncağımsı bazı eklentiler ile değiştirilebiliniyor. Torres cihazı, Danimarkadaki Lego ofisinde çalışırken geliştirmiş. Bu harika inovasyon ürününü test eden 8 yaşındaki Dario için bu oldukça iyi bir deneyim olmuştu. Testten önce Dario’nun arkadaşlarından biri Torres’e, Dario için üzüldüğünü çünkü yapamadığı şeyler olduğunu söylemişti. Arkadaşı Dario’nun Iko’yu kullanırken gördükten sonra bu fikri tamamen değişti ve arkadaşı: “Ben de ondan bir tane istiyorum” dedi.

 

Herkesi Memnun Eden Elektrikli Araba

Herkesi Memnun Eden Elektrikli Araba

Chevrolet Bolt / 40,000 Dolar

Birçok alıcı için elektrikli arabalar iki sınıfa ayrılmaktadır: çok pahalı (66,000 dolarlık Tesla Model S gibi) veya çok sınırlı (şarj başına 100 kilometre yol alan Nissan Leaf). General Motors bu boşluğu, tek bir şarjda 200 kilometre yol alması ve düşük fiyata sahip olması gibi herkesi memnun eden Chevrolet Bolt ile doldurmayı düşünüyor. Yakın zamanda aracı piyasaya süreceklerini belirttikten sonra “Bu elektrikli araçları daha cazip kılabilecek bir fırsat” diyor Bolt’un mühendisi Pamela Fletcher. Bir endüstri analisti, 2017 yılında GM’nin yaklaşık 80,000 araç satabileceğini öngörüyor ki, bu rakam pazarın %67’sine tekabül ediyor. Dünyanın ısınmasına neden olan fosil yakıtların kullanımını azaltmak için küçük ancak önemli bir adım.

 

Çocukları Önemseyen Bileklik

Çocukları Önemseyen Bileklik

UNICEF Kid Power Band / 40 Dolar

Dünyadaki her dört çocuktan biri yeteri kadar egzersiz yapmıyor ve yine aynı oranla yeteri kadar beslenemiyor. San Francisco merkezli büro tarafından tasarlanan UNICEF’in ayarlanabilir Kid Power Band adlı bilekliği her iki soruna da aynı anda çözüm bulmayı amaçlıyor. Bilekliğin mobil uygulaması, Pink ve Alex Morgan gibi starların videoları ile çocukları fiziksel açıdan aktif olmaya teşvik ediyor. Görevleri tamamladıkça çocuklar puan kazanıyor ve bu puanlarla, UNICEF aracılığıyla dünya çapındaki açlık çeken çocuklara gıda paketleri gönderebiliyorlar. Kısaca ne kadar çok hareket ederlerse açlığın pençesindeki çocuklara o kadar çok yardımda bulunabiliyorlar. Kaynak ise cihazın satışlarından elde ediliyor. Bileklik çocuklara, “dünyayı değiştirebilme şansı veriyor” diyor ürünün yaratıcısı Rajesh Anandan. Kid Power Band’in ilk sürümü 2014 yılında hayata geçtiğinde katılımcılar, açlık çeken 30,000 çocuğu beslemek için toplamda 7 milyon kilometreden daha fazla yürümüşlerdi.

 

Yanıt Veren Hoparlörler

Geri Konuşan Hoparlörler

Amazon Echo / 180 Dolar

Echo standart Bluetooth hoparlörleri gibi görünebilir ancak özünde modern toplumun ihtiyaçlarından birine sahip: teknolojiniz ile konuşabilme. Bu, yeni bir fikir değil; Apple’ın Siri’si ve Microsoft’un Cotana’sı yıllardır bizimle. Ancak Echo’ya yerleştirilmiş Amazon’un sürümü olan Alexa birçok açıdan çok daha başarılı. 2014 yılında piyasaya sürüldüğünden bu yana Amazon, Alexa’nın işlevselliğini oldukça genişletti; artık birçok üçüncü taraf uygulama ile uyumlu. Uber aracılığıyla araç çağırabiliyor, Philips Hue ve diğer akıllı sistemler ile ışıkları kapatabiliyor veya Domino’s aracılığıyla pizza siparişi verebiliyorsunuz. Ve görünüşe göre Amazon bu alanda öncü olmayı aklına koymuş. Yakın zamanda Echo’nun daha küçük versiyonunu (Echo Dot, 50 dolar) piyasaya sürdü ve Alexa’yı daha sezgisel yapmak için çalışmaya devam ediyorlar.

 

Kişisel Hava Temizleyici

Kişisel Hava Temizleyici

Wynd / 154 Dolar

Hava kirliliği günümüz toplumunun en büyük problemlerinden biri. Küresel boyuttaki bu kirlilik için devletlerin elini taşın altına sokması ve çözüm üretmesi yılları hatta on yılları alabilir. Durum böyle olunca bireysel bir çözüme yönelmeniz gerekiyor. Bunlardan bir tanesi de, taşınabilir bir hava temizleyicisi olan Wynd (bir su şişesi boyutunda). Ürün kansere ve kalp krizine neden olan maddeler de dahil olmak üzere havadaki zararlı maddeleri emerek temizliyor. Kickstarter üzerinde 600,000 dolardan daha fazla para toplayabilmiş olan Wynd’in yaratıcısı Ray Wu, “Soluduğumuz şeyler aslında önemlidir” diyor ve ekliyor: “Gittikleri yer fark etmeksizin herkesin sağlıklı bir havanın tadını çıkarmasını istiyoruz.” Ürünün bu sene içerisinde satışa sunulması bekleniyor. 

Başarılı bir inovatif iş fikri olan Wynd hakkında daha detaylı bilgi almak için tıklayınız.

Mutlaka okuyun: Hava Kirliliğiyle İlgili Yenilikçi Çözümler

 

Gerçek Kızlar Gibi Görünen Barbie Bebekler

Gerçek Kızlar Gibi Görünen Barbie Bebekler

Mattel Barbie dolls / Tanesi 10 Dolar

57 yıl boyunca dünyanın en ünlü bebeği çok zayıf, gerçekçi olmayan bedeni ile birçok jenerasyon için güzellik standardı oluşturdu.Ve araştırmalar bunun çocuklar üzerinde son derece zararlı bir etkisi olduğunu gösterdi. Bunların hepsi barbie bebek üreticisi olan Mattel, düşen satışlar ile karşılaştığında, Barbie bebekleri onunla oynayan kızlar gibi yapma kararı alınca değişti. Her ne kadar orijinal bebekler hala var olsalar da, artık üç farklı beden şekline sahip olacaklar (minyon, uzun ve balık etli). Bu değişim, Barbie Fashionista markasının uluslararası satışlarını %44 artırdı. Elbette, toplum hala beden ile ilgili sorunları çözmekten çok uzakta; Barbie tasarımcısı Robert Best, “Barbie’nin minik omuzları için çok ağır bir yük” diyor. Ancak geçen sene tanıtılan farklı cilt rengine ve saç dokularına sahip yeni figürler inkar edilemez bir şekilde doğru yönde ilerliyorlar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir