Alzheimer hastaları için tasarlanan ödüllü yemek takımı

20’den fazla özelliği olan Eatwell yemek takımı, Alzheimer hastalarının yemek zamanlarını ve gıda alımlarını iyileştirmek için tasarlandı.

Alzheimer hastaları gibi beyinsel yetersizlikleri olanlar için yemek zor ve moral bozucu bir deneyimdir çünkü sürekli kazalar yaşanır ve yemekler dökülür. Sonuç itibariyle de yemeleri gerekenden daha az gıda tüketirler. Stanford Üniversitesi tasarım öğrencisi Sha Yao hastaların ve aynı şekilde hastalarla ilgilenen kişilerin yemek zamanlarını kolaylaştırmak amacıyla Eatwell yemek takımını tasarladı. Yirmiden fazla özelliği olan Eatwell yemek takımı gıda alımını arttırıyor ve yemek deneyimini daha az travmatik hale getiriyor.

Yao, Eatwell yemek takımını tasarlarken büyükannesi ile yaşadığı kişisel deneyimlerden ve aynı zamanda sıradan çatal, bıçak ve tabak takımlarına ilişkin geniş kapsamlı bir araştırmadan ilham almış. Sonuç olarak yemek takımı parlak renkli plastikten yapıldı. Boston Üniversitesi’nin yaptığı bir çalışmaya göre demans hastası olan insanlar uyarıldıkları ve tabaktaki yemekleri daha kolay ayırt ettikleri için renkli yemek takımında %24 daha fazla yiyecek ve %84 daha fazla sıvı tüketiyorlar. Eatwell yemek takımı desenli değil çünkü desenler hastaların kafasının karışmasına neden oluyor.

Eğimli olan kase kişinin yemekleri toplamasını ve dik açılı kenar yemeklerin alınmasını kolaylaştırıyor. Kaşığın eğimi kasenin eğitimi ile uyuşuyor. Yemek takımında iki tane kupa var. Bunlardan birinin devrilmeyi önleyen tabanı var, diğerinin de tutmayı kolaylaştıran uzun bir sapı var.  Tepsinin üzerine peçete takılabiliyor ve bu sayede yemekler hastanın üstüne düşmüyor ve hastanın üstü pislenmiyor.

Geçen yıl Eatwell yemek takımı kitle fonlaması sitesi Indiegogo’da başlattığı finansman kampanyasını başarı ile tamamladı ve Stanford Design Challenge yarışmasında birincilik ödülünü aldı. Şu an satışta olan sekiz parça yemek takımının satış fiyatı 110 dolar.

Aşağıda yer alan videoyu izleyerek büyük başarı kazanmış iş fikri Eatwell hakkında daha fazla bilgi alabilirsiniz:

Sağlık sektörüyle ilgilenen girişimciler için yaşlı ve hastalara yönelik hayata geçirilen iş fikirlerini ve girişimcilik ürünlerini siz değerli okuyucularımız için araştırmaya devam edeceğiz.

Avatar

Yazar : iş kurmak

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir