3d Yazıcı ile Sadece 8 Saatte Yapılan Ev

Bir ev inşa etmek pahalı olmasının yanı sıra oldukça zaman alan bir süreç. Ama artık bir evin inşaat sürecini otomatikleştiren 3d yazıcılar bulunmakta.

 

Yeni bir Ukrayna girişimi olan PassivDom küçük evler için parçalar üretebilen üç boyutlu yazıcı robotu kullanıyor.

Bu robot PassivDom’un 38 metrekarelik evinin duvarlarını, çatısını ve zeminini 8 saatte üretebiliyor. Pencereler, kapılar, tesisat ve elektrik sistemleri daha sonra işçiler tarafından ekleniyor. Tamamlandıktan sonra evler kendi kendine yetebiliyor. Yani herhangi bir dış elektrik sistemine ya da tesisata bağlamanıza gerek kalmıyor.

 

Eve bağlı piller güneş enerjisini depolarken havadaki nemi filtreleyerek su da depolayabiliyor. Tabii isterseniz suyu kendiniz de dışardan ekleyebilirsiniz. Ev ayrıca bağımsız bir kanalizasyon sistemi kullanıyor.

2017 baharında başladığından beri PassivDom ABD’den 8 binden fazla ön sipariş aldı. Evler 64 bin dolardan başlıyor. İlk yüz tanesi ise Ocak 2018’de teslim edilecek.

 

PassivDom’un en küçük modeli 38 metrekare ve fiyatı 64 bin dolardan başlayıp 97 bin dolara kadar çıkabiliyor.

 

71 metrekarelik diğer modelinin fiyatı ise 97 bin dolarla 147 bin dolar arasında değişiyor.

 

Ön kapıdan ev böyle görünüyor. Küçük bir mutfağı ve yerden tavana uzanan pencereleri bulunuyor.

 

Bu modelde ayrı bir yatak odası bulunmuyor.

Bu da evde yaşayacakların çekyat kullanması gerektiği anlamına geliyor. Mutfağın yanında ise küçük bir banyosu bulunuyor.

 

PassivDom istek üzerine özel tasarımlar da yapıyor.

Bu premium modeller; mobilya, mutfak, banyo, mühendislik sistemleri, enerji teçhizatları, su tankı ve kanalizasyon sistemiyle geliyor.

 

“Uygarlıktan uzakta doğada yaşayabilme seçeneğimiz olmalı, ama aynı zamanda bunu sıradan bir evin rahat koşullarında gerçekleştirebilmeliyiz.” diyor Sorokina.

“Bu teknoloji sayesinde ormanda, dağlarda ya da kıyıda insanlardan ve altyapıdan uzak yaşayabilirsiniz”

 

PassivDom evi yapabilmek için ekip Ukrayna ve Kaliforniya’daki fabrikalarında 3D yazısı için bir plan hazırlıyor.

Robot katman çatıyı, zemini ve karbon elyafı, poliüretan ve cam elyafından yapılma 20 santimetre kalınlığındaki duvarları üretiyor. Kapılar, pencereler, alarm sistemi, güneş panelleri, ısıtma ve soğutma sistemleri sonradan ekleniyor.

 

Modeline göre değişmekle beraber süreç 24 saatten az bir sürede tamamlanıyor.

Daha fazla özelliği bulunan daha büyük evlerin tasarım ve üretim süreci ise 1 ayı bulabiliyor. Eğer ev önceden yapılmışsa ertesi gün kargolanabiliyor.

 

Ev üretmek için üç boyutlu yazıcıları kullanan tek şirket PassivDom değil.

San Francisco’daki Apis Cor, Amsterdam’daki Dus Architects ve Tennessee’deki Branch Technology şirketleri de günler içerisinde ev üretebileceklerini söylüyorlar.

 

PassivDom’a göre üç boyutlu yazıcıyla ev üretmek geleneksel yolla yapılan evlere göre çok daha etkili ve uygun fiyatlı oluyor.

“100 milyondan fazla insanın başını sokabileceği bir çatı yok” diyor Sorokina. “Daha ulaşılabilir evler üretmek bir gereklilik.”

 

İlginizi çekebilir

3d Yazıcılarla İlgili İnovatif İş Fikirleri
Çevre Dostu İş Fikirleri
Anıl ERSOY

Yazar : Anıl ERSOY

Boğaziçi Üniversitesi "Çeviri Bilimi" bölümünden mezun olduktan sonra, Milliyet, Doğan Burda ve Protranslate gibi birçok kurumda yönetici pozisyonlarında çalıştı. Son olarak uluslarası bir finansal firma olan Citi'de uygulama müdürü olarak çalışmakta. Sizler için marka, pazarlama ve girişimcilik alanında rehber niteliğinde içerikler oluşturuyor.

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir