6 Adet Başarılı İş Fikri

“Başarılı bir alana-özel girişimin sırrı, işin sizinle değil, müşteriyle ilgili olduğunu fark etmektir.” Başarılı bir iş fikri bulmak istiyorsanız bunun farkında olmalısınız.

Başarılı fikirler ihtiyaçları karşılar. Başarılı fikirler sorunları çözer. Başarılı fikirler bir derde derman olur.

Aşağıda cesur ve bireysel girişimcilerin ihtiyaçları nasıl tanımladıklarını, harika ve başarılı iş fikirlerine nasıl ulaştıklarını gösteren 6 örnek bulunmakta:

1. İhtiyaç: Cezalandırma

İş fikri: Pis Çürük Çiçekler(Dirty Rotten Flowers)

Karşı cinsle olan ilişkilerimizde kalbi kırılan kişi sayısı nedir hiç düşündünüz mü? Roman Sacke bunu düşündü ve Pis Çürük Çiçekleri başlattı. PÇÇ, mağdurun, kendisini mağdur edene yollayabileceği özel buketler hazırlıyor. Ürünler şunları içeriyor: Morticia(hain bir mizah anlayışı olan birinden başı kesilmiş bir düzine gül) ve Seni Sevmiyorum(bir düzine kıvrılmış kırmızı karanfilin yanında parçalanmış ayıcığımız).

 

2. İhtiyaç: Elektriksel olmayan araç gereçler

İş fikri: Lehman’s

Lehman’s 1955 yılında Ohio’da yerel Amiş(elektriği veteknolojiyi kullanmayı kabul etmeyen millet) halkına elektriksel olmayan araç gereçler satarak ticaret hayatına başlayan, günümüzde uluslararası üne sahip bir şirket.

Firmanın yaptığı şu açıklama dikkat çekiyor: “Lehman’s, kataloglar ve internet sitesi yoluyla eski moda, elektriksel olmayan mallarını dünyanın dört bir yanına yolluyor. Çeşitlilik gösteren hedef kitlemizi gelişmekte olan ülkelerde çalışan misyonerler, doktorlar, çiftçiler, uzakta yaşayan çevreciler, güvenilmez elektrik kaynaklarına sahip adalarda ve dağlarda yaşayanlar, ikinci ev sahipleri, avcılar, balıkçılar ve barakalarda yaşayanlar oluşturuyor. ”

 

3. İhtiyaç: Ismarlama Web Çözümleri

İş fikri: Mixpanel

Sosyal medya şirketleri, online oyun şirketleri ve uygulama geliştirme şirketleri sayfa görüntülenmelerini, kullanıcı angajmanı ve etkileşimini takip etmek için bir yola ihtiyaç duydular. İki Arizona State Üniversitesi öğrencisi buna bir çözüm getirdi ve sloganı “Hareketler konuşursa sayfa izlenme sayıları susar” olan Mixpanel’i piyasaya sürdü.

 

4. İhtiyaç: İçine Kapanıklar için kişisel gelişim ve iş geliştirme servisleri

İş Fikri: İçine Kapanık Girişimci

Kişisel özellikleri geliştirmek için bir hizmet vermek dahice bir şey ve iş sayısının gökteki yıldızlar kadar olduğunun da kanıtı. Beth Buelow’un, Washington merkezli projesi, “Benim neden aklıma gelmedi ki bu?” dediğim işlerden biri.

“TIE isimli şirket, içe kapanıklara ve onlarla beraber yaşayan/oynayan/çalışanlara hizmet sunan kişisel ve profesyonel gelişim şirketi. Amacı ise içine kapanıkların kendilerini gösterebileceği güçlendirilmiş, üretken alanlar yaratmak. Bunun sırrıysa iç ve dış dünyada nelerin döndüğünü anlamlandırmaktan geçiyor.”

 

5. İhtiyaç: Aileler için bebek bezi almanın kullanışlı bir yolu

İş fikri: Diapers.com

Quidsi, diapers.com adı altında bebek bezi ve bebek ürünleri satışı yapan New Jersey’li bir perakende firması. Geçtiğimiz günlerde Amazon Quidsi’yi satın almak için 545 milyon dolar ödedi.

Mont Clair, New Jersey’de Marc Lore ve Vinit Bharara tarafından kurulan Diapers.com ABD’deki en büyük bebek bakım odaklı sitesi. Birer baba olarak Lore ve Bharara da gecenin bir yarısı doğru ölçülerde bebek bezi almak için koşuşturmaktan ve marketlerde kasa sırası bekleyerek vakit kaybetmekten yorulmuşlar. Online bebek bezi arayan adamlar, Diapers.com’u kurmaya karar vermişler.

 

6. İhtiyaç: İş Gezisi

İş fikri: Anybots

Trevor Blackwell isimli girişimci, “kişisel bir avatar”, sizin yerinize ofise giden bir robot olan QB’yi yarattı. QB, Blackwell’in California merkezli robot şirketi Anybots tarafından geliştirildi.

Blackwell yaptığı bir röportajında: “Beyaz tahtamıza yazdığımız büyük manifestomuz şudur: İş gezisini tarihe gömün” açıklamasında bulundu. “Bu iş insanlarının en fazla şikayetçi oldukları şey. Kaynak ve zaman israfından başka bir şey değil.” Aşağıdaki videoda robotu kullanım halinde görebilirsiniz.

İlginizi çekebilir

En başarılı iş fikirleri için tıklayınız.

Yaratıcı iş fikirleri için tıklayınız.

Başarı kazanmış ilginç iş fikirleri için tıklayınız.

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir