Bu akıllı bilezik sayesinde sevdiğinize uzak mesafeden dokunabileceksiniz

Uzak mesafe ilişkisi yaşayan herkes, partnerine haftalarca ya da aylarca dokunamamanın ne kadar zor bir durum olduğunu yakından bilir.

Teknoloji, rahatlıkla görüntülü sohbet edebilme, ucuz seyahat edebilme ve daha pek çok farklı alanlarda bir düzine uygulamalar üretebilecek kadar gelişmiş durumda. Fakat iletişimde ‘uzak mesafeden dokunuş’ teknolojinin hala aşamadığı bir sınır.

Bu sorunun çözümüne bir alternatif olabilmek için House of Haptics adlı Hollandalı bir teknoloji şirketi ‘Hey’ adlı bileziği tasarladı. Hey, uzun mesafelerde dokunuş gönderebilmenizi sağlayan giyilebilir bir eşya. Bileğinize taktığınız bu bileziğin etkisi titreşim sağlamaktam ziyade “yumuşak bir sıkışma” hissi yaratmak.

Hey iki renkte olacak şekilde tasarlandı: beyaz ve kırmızı altın veya siyah ve antrasit. Şirket, Kickstarter’da 2.000 destekçi hedefine ulaştığı takdirde, kırmızı, mavi ve yeşil renklerini de eklemeyi planlıyor.

Biri sizin, biri partneriniz için iki bilezik içeren seti sipariş ettiğinizde her bilezik için bir şarj kablosu beraberinde geliyor.

Bilezikler bluetooth aracılığıyla telefonunuza eşleştiriliyor. Birine dokunma gönderdiğinizde bildirim, telefonunuzdaki Hey uygulamasına gidiyor. Bu da partnerinizin telefondaki uygulamasına ve son olarak da onun bileziğine bildirim olarak gönderiliyor.

Şirketin belirttiğine göre, uygulama hem Android’e hem iOS’a uyumlu olarak üretilecek.

Bir dokunuş gönderebilmek için bilezikteki iki yere basmanız yeterli. Şirket, yanlışlıkla bir dokunuş göndermeyeceğinizi de garanti ediyor.

Şarj etmesi yaklaşık 30 dakika süren Hey’in bataryası yaklaşık üç hafta kadar dayanıyor. Örnek bir inovasyon olan bilezik aynı zamanda su geçirmez olacak ve kazara ıslanması durumunda herhangi bir zarar görmeyecek.

Gönderilen dokunma hissi, bir telefonun titreşim moduda benzer bir his değil. Daha ziyade haptik bir teknoloji. Titreşimden ziyade haptik olması, hissin daha gerçek zamanlı, dokunma geribildirimi sağladığı anlamına geliyor. iPhone’daki Dokunmatik Güç’e benzer bir his diyebiliriz.

Şirket, Hey mesajının “samimi ve özel” olduğunu ifade ediyor. Bir mesaj aldığınızı fark eden tek kişi siz olacaksınız. Yani önemli bir sınava girmeden önce, siz ve eşiniz en sevdiği programı izlerken veya bir iş görüşmesine hazırlanırken cihazı kullanabileceksiniz. Sabah uyandığınızda “Hey günaydın” dokunuşu yapabilecek ya da aklınıza düştüğü her an onu düşündüğünüzü ona hissettirerek ifade edebileceksiniz.

House of Haptics, ürünün ilk prototipini 2016 yılının başında tasarladı ve Kickstarter fonlamasını Şubat 2017’de başlattı. Başarılı bir inovasyon ürünü olan akıllı bilezik, 125 bin dolarlık hedefini aşarak 148 bin dolar toplamayı başardı.

Şirket, eylül ayına kadar ilk bilezik setini piyasaya sürmeyi amaçlıyor.

Kickstarter kampanyasına 79 dolarlık destek sunduğunuzda bir bilezik setine sahip olabiliyorsunuz. Şirket fiyatın Kickstarter dışındaki perakende fiyatının % 40 oranında artacağını, yani bileziklerin yaklaşık 127 dolara satılacağını söylüyor.

Yaratıcı bir iş fikri olan Hey ile ilgili aşağıdaki tanıtım videosunu izleyerek daha fazla bilgi sahibi olabilirsiniz:

Bu teknoloji ürünü uzun mesafe ilişkisi yaşayan çiftler için gerçekten de problem olan bir konuya çözüm sağlamayı amaçlıyor. Bize kalırsa en azından denemesi keyifli olabilir.

Sizce uzaktaki sevgililere yönelik daha başka ne gibi iş fikirleri ve inovasyon ürünleri geliştirilebilir?

 

İlginizi çekebilir

Uzaktaki Sevgililere Özel İş Fikirleri
Sevgilinizi Koklayarak Seçmeye Ne Dersiniz?
girişimciler

Yazar : girişimciler

Ankara Üniversitesi "Maliye" bölümünden mezun oldu ve Quenn Mary Üniversitesinde Ekonomi masterı yaptı. Topluma ve insana değer katan birçok projede çalıştıktan sonra TBMM'de ekonomist ve danışman olarak görev yapmaya başladı.

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir