Alkol Ölçüm Aleti: Lapka BAM

İnsanların eğlence ile ilişkilendirdikleri bir şey varsa o da sarhoş olmaktır. Bazılarımız alkolü fazla kaçırmamak için çeşitli alkolmetreler kullanıyor. Fakat genellikle bu tür cihazlarda uygulama sırasında dudaklarınızı cihaza yerleştirmek hijyen ve sağlık açısından hem de rahatlık açısından tercih edilmeyebiliyor. Lapka’nın nefesten alkol ölçüm aleti “Lapka Bam” ise sadece yumruk haline geçirdiğiniz elinize üflemenizi gerektiriyor.

Alko ölçüm aleti BAM aslında avcunuza sığan siyah seramik silindir şeklinde bir aygıt.  Kullanım sırasında, iOS ya da Android cihazınızdaki özel bir uygulama ile iletişim kurmak için insan kulağıyla duyulamayan ses dalgalarını kullanıyor. Cihaz hiçbir eşleştirme veya senkronizasyon gerektirmiyor. Cihazı bir kere şarj ettikten sonra 2-3 aylık bir süre için rahatlıkla kullanabiliyorsunuz. Tabii ki bu ne kadar alkol delisi olduğunuza bağlı!

Girişim ürünü BAM’ı kullanmak için, elinizi yumruk haline getirip avcunuzun içine BAM’ı alın, sonra derin bir nefes alın ve dört saniye boyunca yumruk halindeki elinizin kenarına nefesinizi verin. Böylece cihaza otomatik olarak enerji vermiş olacaksınız ve uygulamayı başlatacaksınız. Bu arada cihazın elektrokimyasal platin yakıt hücre sensörünün sizin sarhoşluk düzeyinizi belirlemeye çalıştığı anlarda, uygulama ekranında çıkan simge yeterli miktarda nefesin sağlanıp saplanmadığını belirtiyor.

Ölçüm sonrasında kandaki mevcut alkol seviyesini gösteren bir uygulama ekranı görüyorsunuz. Uygulama sadece alkol seviyesini göstermekle kalmıyor, bunun ne anlama geldiğini de açıklıyor:  “Aşırı duygu durumu ve taşkınlık yaşıyorsunuz, ve refleksleriniz oldukça yavaşlamış durumda.” gibi. Bu açıklamalar kandaki alkol seviyesi arttıkça daha kolay okunacak şekilde tasarlanmış. Takdir edersiniz ki aşırı derecede sarhoş biri için “taşkınlık” gibi kelimeleri kullanmak anlamsız olabilir.

İsterseniz ertesi gün önceki akşam ne zaman ve nerede olduğunuzu ve bu zamanlarda ne kadar sarhoş olduğunuzu rapor edecek bir e-posta özelliğini de etkinleştirebilirsiniz. Kim bilir belki bir gün mahkemede işinize yarar!

Bu arada alkol ölçüm aleti BAM’a 200 dolar ödeyerek sahip olabilirsiniz.

Yenilikçi iş fikirlerini ve girişimcilik ürünleri siz değerli okuyucularımız için araştırmaya devam edeceğiz. Alkol ölçme aleti hakkında detaylı bilgi için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Merve Tulum

Yazar : Merve Tulum

ODTÜ " Endüstri Mühendisliği " bölümünden mezun olduktan sonra Boğaziçi Üniversitesinde yüksek lisans yaptı. İş hayatına hızlı bir giriş yapıp inovasyon sorumlusu, sistem ve iş analisti gibi birçok pozisyonda görev aldı. Fibabanka, Yemeksepeti ve Yapı Kredi çalışmış olduğu şirketlerden sadece birkaçı. Sizler için iş hayatında edindiği tecrübeleri sizlere aktarıyor.

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir