Kaybolan yaşlıların evlerini bulmalarına yardımcı olan QR kodlu rozetler

Dünya üzerinde her geçen yıl daha da artan yaşlı nüfusuna bağlı olarak yaşlılara hizmet eden iş fikirleri de hayata geçirilmeye devam ediyor. QR kodları dijital bilgiyi fiziksel objelere kolayca bağlayan kalıcı bir yöntemdir ve günümüzde çeşitli şekillerde kullanılmaktadır. Ailelerin çocukların kaybettiği eşyaları QR kod etiketleriyle kolayca bulmasını sağlayan StrayHat’ın çıkarttığı ürünü daha önce duymuştuk. Bugün size farklı bir üründen bahsedeceğiz. Çin’deki yerel yönetim kaybolan yaşlı insanların evlerine gitmelerine yardımcı olmak için QR kodlu rozetler geliştirdi.

Çin de diğer ülkeler gibi yaşlı nüfusu fazla olan bir ülke çünkü günümüz sağlık hizmetleri eskiye oranla daha iyi ve insanlar daha uzun yaşıyor. Demans ve Alzheimer gibi rahatsızlıklar yaşlı insanların kafasının karışmasına ve evlerinin yolunu unutmasına neden oluyor. Anhui eyaletindeki Dingxiang Community tarafından dağıtılan rozetlerin QR kod özelliği var. Her kod nufüs cüzdanı bilgileri, aile iletişim numaraları ve adres gibi bilgileri taşıyor. İnsanların büyük bir çoğunluğunda akıllı telefon olduğu için yoldan geçen bir insan yolunu kaybetmiş bir yaşlı görürse kodu tarayarak bu kişinin gitmeye çalıştığı yeri öğrenebiliyor.

Rozetler dayanıklı plastikten yapılıyor ve yetkililer kıyafetlere dikilebilecek versiyon için çalışmalarına devam ediyor. Yerel halktan yaklaşık 50 kişiye bu kodlardan verildi ve projenin genişletilerek bölgede bulunan 1,400’den fazla insana yardımcı olması öngörülüyor.

Yaşlılara hizmet eden girişimcilik ürünlerini ve yaratıcı fikirleri araştırmaya devam edeceğiz. Genç ve para ile kalın.

Avatar

Yazar : iş kurmak

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir