Başarılı insanların işyerinde asla belli etmedikleri 12 şey

bu bir sır

Çalışma arkadaşlarınıza karşı açık olmazsanız güçlü bir profesyonel arkadaşlık kurmanıza olanak yoktur. Fakat bunu yapmak da çok risklidir, çünkü kendinizle alakalı vereceğiniz sırlar kariyerinizin mahvolmasına da sebep olabilir.

Kendinizle ilgili doğru bilgileri, doğru yollarla paylaşmanız gerekir. Açığa çıkan şeyler bağları güçlendirebileceği gibi telafisi olmayan hasarlara da sebep olabilir.

Buradaki önemli nokta; sınırı geçmeden kendinizi durdurabilmenizdir. Çünkü bir kere bir şeyi paylaştığınızda, artık geri dönüşü yoktur.

TalentSmart’ın bir milyondan fazla kişi ile yaptığı testlerde; başarılı insanların çoğunun ( % 90 oranında ) duygusal zekaya sahip olduğu anlaşıldı. Duygusal zekaya sahip insanlar, karşısındaki insanın düşüncelerini anlayabilir ve buna göre onlarla neleri paylaşıp, neleri paylaşmamaları gerektiğini bilirler.

Aşağıdaki listede insanların işyerlerinde genelde en çok açıkladığı ve böylece kariyerlerine zarar verdikleri 12 maddeyi sıralıyoruz.

 

1. İşlerinden nefret etmeleri

Birinin işinden ne kadar nefret ettiğini duymak, işyerinde herkesin duymak istediği son şeydir. Bunu yapmanız sizi anında olumsuz bir insan yapar ve kimse sizi takımına almak istemez. Grupta moralleri bozar ve her an sizin işten ayrılabileceğiniz kuşkusu uyandırır.

 

2. Birilerinin yetersiz olduğunu düşünmeleri

İşyerlerinde her zaman yetersiz kişiler vardır ve herkes bunların kimler olduğunu bilir. Eğer bu kişilerin gelişmesine yardım edemiyorsaniz ve onları kovmak gibi bir yetkiniz de yoksa, bu olayı dillendirmenin size hiçbir faydası olmaz. Arkadaşınızın yetersiz olduğunu duyurmanın size geri dönüşü güvenilmezlik olur. Çünkü bu durum, işyerindeki diğer arkadaşlarınızın size karşı olumsuz düşünceler beslemesine neden olur.

 

3. Kazandıkları miktarı açıklamaları

Ayda ne kadar kazandığınızı duymak ailenizin hoşuna gidebilir fakat işyerinde bu durum olumsuz bir hava yaratır. Maaş skalasını adil olarak ayarlamak hiçbir zaman mümkün olamaz, bu yüzden maaşınızı açığa çıkartmak iş arkadaşlarınıza kıyaslama yapma imkanı sağlar. Ne kadar kazandığınızı açığa vurur vurmaz, herkes yaptığınız işin aldığınız paraya karşılık yeterli olup olmadığını düşünmeye başlar. Merakınızdan iş arkadaşlarınıza maaşını sorabilirsiniz fakat bilmelisiniz ki öğrendikten sonra birçok şey eskisi gibi olmayabilir.

 

4. Politik ve dinsel inanışlarını açıklamaları

İnsanların politik ve dini inançları ile ilgili tartışmalar hiçbir zaman müspet sonuçlanmaz. Bir başkasının görüşüne katılmadığınızda bu durum çok çabuk aleyhinize işleyebilir. Bir başkasının benimsediği temel görüşe saygısızlık etmek aşağılama biçimlerinin en kötüsüdür.

Farklı insanlar, farklı politik ve dini inançlara sahiptir. Bu tür konularda her zaman anlaşmazlık olması kaçınılmazdır. Kendi değerlerinizi inatla öne sürerseniz insanların sizden çok çabuk soğumasına neden olur.

İnsanlar, hayatlarını idealleri ve inançları çerçevesinde yaşarlar. Bunun dışındaki her şey onlar için risklidir. Hiçbir şey söylemeden dinleyin, çünkü söyleceğiniz en ufak şey bile anlaşmazlık yaratacaktır. İnsanlar, politik ve dini görüşlerini çok derinlerinde hissederler. Bu fikirlere karşı çıkılması, fikirlerinin değişmesine değil, sizi yargılamalarına neden olur.

 

5. Facebook’ta patronu ve iş arkadaşlarını eklemeleri

Patronunuzun Facebook’a girdiğinde görmek isteyeceği son şey, sizin bir gece kulübündeyken çekilmiş fotoğrafınızdır. Facebook’ta bu örnek gibi uygunsuz ve kötü izlenim bırakacak birçok şey vardır. Ne giydiğiniz, kiminle birlikte olduğunuz, ne yaptığınız hatta arkadaşlarınızın yorumları. Bu durumlar, patronunuzun ya da iş arkadaşlarınızın size şüpheyle yaklaşmasına neden olabilir. Hele ki büyük bir anlaşma ya da terfi arefesindeyseniz çok dikkatli olmalısınız.

Böyle durumlarda kendinizi savunmanız ya da eleştirmeniz çok zordur. Felaketlerden uzak durun. İş arkadaşlarınızı ve patronunuzu facebook’ta arkadaş olarak eklemeyin. Linkedin gibi profesyonel sosyal ağları kullanın. Facebook’u hayatınızdaki diğer insanlar için kullanın.

 

6. Yatak odasında yaptıklarını anlatmaları

Cinsel hayatınız çok iyi ya da çok kötü olsun, bunun iş hayatında asla yeri yoktur. Bu gibi yorumlar bazı insanları güldürebilir fakat çoğunu rahatsız eder hatta alınganlık bile gösterenler olabilir. Bu çizginin ötesine geçmek anında size kötü bir itibar kazandırır.

 

7. Başkalarının cinsel hayatları ile ilgili konuşmaları

Birlikte çalıştığınız insanların %100’ü cinsel hayatları ile ilgili yorum yapılmasını istemezler. Başkalarının cinsel hayatının sizin beyninizde yer ettiğini bilmek kadar ürkütücü bir şey olamaz. İş arkadaşlarınızın cinsel hayatlarıyla ilgili herhangi bir spekülasyon yapmanız bile sizin akıl sağlığınızla ilgili kuşkular uyandıracaktır.

Düşünceleriniz sadece sizi bağlar. İnsanlar ile ilgili istediğinizi düşünün ama bu düşünceleri kendinize saklayın.

 

8. Başkalarının yerine göz diktiklerini söylemeleri

İşyerindeki amaçlarınızı ve tutkularınızı açıklamanız, direkt olarak başkalarının ilgileri ile çakışabilir ve sizi bencil olarak gösterebilir. Şirket için değil de kendiniz için çalıştığınız düşünülür. İyi çalışanlar, başarının tüm takıma mal edilmesini isterler, sadece size değil. Gerçek motivasyonunuz ne olursa olsun ( bazılarımızınki sadece paradır ) bencilce amacınızı belli etmeniz size yardımcı olmayacaktır.

 

9. Geçmişteki bazı aptallıklarını anlatmaları

Geçmişiniz sizinle ilgili çok şey anlatır. 20 yıl önce yaptığınız çocukça ve aptalca bir şeyi anlatmanız, insanların zamanla sizin olgunlaştığınızı ve düzeldiğinizi düşündürmez. Birklikte çalıştığınız insanlara geçmişinizde yaptığınız aptalca davranışları anlatmanız, onlar tarafından daha dün yapmışsınız gibi algılanmasına sebep olabilir. Bu yüzden, kötü geçmişinizi geçmişte bırakmanız sizin için daha iyi olacaktır.

 

10. Zararlı alışkanlıklarından bahsetmeleri

Hafta sonu ne kadar sarhoş olduğunuzu anlatmanızın işyerindeki görüntünüze faydası olmaz. İyi bir çalışan olup olmamanız hiç farketmez. Bu tür şeyleri anlatmanız insanları eğlendirmez. Aksine insanlara; sizin tahmin edilemez, olgunlaşmamış ve yargılama konusunda zayıf kişilikli olduğunuzu düşündürür.

 

11. Uygunsuz şaka yapmaları

İnsanlara şaka yaparken dikkat etmeniz gereken en önemli şey; ne söylediğinize ve kime söylediğinize dikkat etmeniz gerektiğidir. Uygunsuz şakalar insanların kötü hissetmelerine neden olur. Bu yüzden onlar da sizin kötülüğünüzü isteyebilirler.

Şaka yapacağınız insanlar ile yakınlık durumunuz da çok önemlidir. Şaka yaptığınız insanı ne kadar iyi tanıyorsunuz? Yaptığınız şakanın, insanların geçmiş hayatlarında yaşadığı kötü olayları nasıl tetikleyeceğini asla bilemezsiniz.

 

12. Başka iş aradıklarını söylemeleri

Çocukken spor hocama, iki hafta içinde takımdan ayrılacağımı söyledim. Son iki hafta kendimi yedek kulubesinde otururken buldum. 2 hafta sonra kalmaya karar verdiğimde daha kötü bir durumla karşılaştım. Artık ” takımda kalmak istemeyen çocuk” olmuştum. Ezilmiştim ama benim hatamdı. Tam kesinleşmeden kararımı söylemiştim.

Aynı durum, işyerindeki arkadaşlarınıza başka iş baktığınızı söylemeniz halinde sizin başınıza gelecektir. Bırakmayı düşündüğünüzü söylediğiniz anda herkes tarafından zaman kaybı olarak görülürsünüz. Başka bir iş bulamama ihtimaliniz her zaman vardır. Bu yüzden en iyisi, kesin olarak başka bir iş bulana kadar kimseye bir şey söylememektir. Aksi takdirde kendinizi yedek kulubesinde otururken bulabilirsiniz.

Merve Tulum

Yazar : Merve Tulum

ODTÜ " Endüstri Mühendisliği " bölümünden mezun olduktan sonra Boğaziçi Üniversitesinde yüksek lisans yaptı. İş hayatına hızlı bir giriş yapıp inovasyon sorumlusu, sistem ve iş analisti gibi birçok pozisyonda görev aldı. Fibabanka, Yemeksepeti ve Yapı Kredi çalışmış olduğu şirketlerden sadece birkaçı. Sizler için iş hayatında edindiği tecrübeleri sizlere aktarıyor.

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir