Bill Gates’in 143 Milyon Dolarlık Evi

88.3 milyar dolarlık servetiyle Microsoft’un kurucularından Bill Gates, dünyanın en zengin insanları listesinin daima zirvelerinde yer alıyor.

Bu kadar çılgın bir servete sahip bir insanın, olağanüstü bir evde yaşaması da son derece normal doğal olarak.

Bill Gates’in Washington eyaletinin Medina kentinde yer alan evinin yapımı tam 7 yıl sürdü ve 63 milyon dolara mal oldu. Citizen Kane (Yurttaş Kane) filmindeki Charles Foster Kane’den esinlenilerek “Xanadu 2.0” ismi verilen bu malikane, tam 6000 metrekarelik bir alana sahip.

Şimdi gelin isterseniz bu muhteşem evi inceleyelim.

 

Bugünkü Değeri En Az 143 Milyon Dolar

ABD’deki King County emlak sitesine göre bugün böyle bir evi satın almak için 143 milyon doları gözden çıkarmak gerekiyor. Bill Gates, bu evin arsasını 1988 yılında 2 milyon dolara satın aldı.

Ayrıca Gates, 2017 yılında bu ev için yaklaşık 1 milyon dolar emlak vergisi ödedi.

 

1200 Metreküp Kereste Kullanıldı

Evin yapımında 500 yıllık köknar ağacı kullanıldı. Yaklaşık 1200 metreküplük kereste kullanılan evde 200 inşaat işçisi ve 100 elektrik teknisyeni çalıştı.

 

Evin çevresindeki ağaçları doğal bir şekilde ısı yalıtımını sağlıyor

Xanadu 2.0, çevresindeki ağaçların yardımıyla ısıtma sistemini verimli şekilde kullanıyor. Yani evin etrafındaki ağaçlar, evin sıcaklığını optimal düzeyde tutuyor.

 

Ev, Yüksek Teknolojiyle Donatıldı

Bu eve gelen misafirlere bir adet mini kumanda veriliyor. Konuklar kendi odalarının sıcaklığını ve aydınlatmasını bu mini kumanda ile ayarlayabiliyorlar. Duvarlara gizlenmiş hoparlörler sayesinde evin neresinde gezerseniz gezin, müzik sizi takip ediyor. Yani salondan bahçeye giderken salondaki müziğin sesi kısılıyor, bahçedeki müzik çalmaya başlıyor.

 

Duvardaki Resimler Değişiyor

Evde 80.000 dolar değerinde devasa bilgisayar ekranları bulunuyor. Bu ekranlar aracılığıyla bir odadaki resim ya da fotoğraf değiştirilebiliyor.

 

Trambolin Odası Var

Evde üstüne çıkıp keyfince zıplayabileceğiniz bir trambolin odası var. Ayrıca 250 metrekarelik bir alan da sauna, buhar odası ve giyinme odalarına ayrılmış halde.

 

150 Kişilik Yemek Salonu Var

Bill Gates’in ev demeye insanın dilinin varmadığı malikanesinde 150 kişiyi ağırlayacak genişlikte bir yemek odası var. Yine bu odada 3 metre genişliğinde bir şömine ve 6 metre genişliğinde bir video ekranı var.

 

24 Banyo, 6 Mutfak Var

200 kişilik bir yemek odası olan evde haliyle birçok banyo ve tuvalet olması normal. Gates’in evinde 10 tam donanımlı olmak üzere toplam 24 banyo var. Ayrıca evdeki mutfak sayısı da tam 6.

 

190 Metrekarelik Bir Kütüphane Var

190  metrekarelik bir kütüphane bulunan evde, Leonardo Da Vinci’nin elyazması bulunuyor. Gates, bu esere 1994 yılında tam 31 milyon dolar vererek sahip oldu. Evdeki tüm kitapların değerini varın siz düşünün.

 

20 Kişilik Sinema Salonu Var

Son derece rahat peluş koltukların olduğu ev sinemasında 20 kişi aynı anda film izleyebiliyor. Hatta patlamış mısır makinesi bile mevcut.

 

Garajda Tam 23 Araba Var

Evin farklı noktalarında birkaç garaj var. Ancak bu garajlardan en ilginci yeraltındaki garaj. Çelik bir yapıya sahip olan bu garaja 10 araba sığabiliyor.

Bu arabalar içinde Gates’in gönlünde yeri en ayrı olansa Microsoft’un büyük bir atılım gösterdiği yıllarda satın alınan Porsche 911 olsa gerek.

 

Evi Gezmek İçin 35.000 Dolar Ödendi

Microsoft her yıl açık artırma düzenliyor. Bu açık artırmada Microsoft çalışanları kullanmadıkları eşyalarını satıyorlar ve toplanan gelir de şirketin bağış kampanyalarına aktarılıyor.

Yine bu açık artırmalardan birinde Xanadu 2.0’a düzenlenecek bir gezi için Microsoft çalışanlarından biri tam 35.000 dolar para ödemiş durumda.

 

İlginizi çekebilir

Bill Gates Hakkında Bilinmeyen 10 Çılgın Hikaye
Bill Gates’in İlham Verici Hayat Hikayesi
Durmuş BAYRAM

Yazar : Durmuş BAYRAM

Bilkent Üniversitesi "İletişim ve Tasarım" bölümünden mezun olduktan sonra DW Türkçe gibi birçok saygın kurumda online gazetecilik ve video üreticiliği yaptı. Sizler için iş fikirleri ve para kazanma yollarıyla ilgili araştırmalar yapıp rehber niteliğinde içerikler hazırlıyor.

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir