Bill Gates’in 1999 Yılındaki En İsabetli Gelecek Tahminleri

NEW YORK, NY - SEPTEMBER 24: Bill Gates, chairman and founder of Microsoft Corp., listens during the Clinton Global Initiative (CGI) meeting on September 24, 2013 in New York City. Timed to coincide with the United Nations General Assembly, CGI brings together heads of state, CEOs, philanthropists and others to help find solutions to the world's major problems. (Photo by Ramin Talaie/Getty Images)

Microsoft’un kurucusu Bill Gates’in geçmişte ortaya koyduğu öngörülerin çoğu eninde sonunda gerçek oldu. Hatta bunlardan bazılarının hâlâ daha gerçekleşme ihtimali var. Şimdi hep beraber Gates’in en isabetli gelecek tahminlerini ele alalım.

1999’da Google henüz çok genç bir şirketti, insanlar seyahat rezervasyonlarını hâlâ daha telefon üzerinden yapıyorlar ve internete çevirmeli ağdan bağlanıyorlardı.

Aynı yıl Microsoft’un kurucusu Bill Gates, Düşünce Hızında Çalışmak adlı kitabını yayınladı. Kitapta 1999’dan sonraki 15 yıllık süreci ele alıyor ve internetin iş dünyasına ne gibi etkileri olacağına dair müthiş tahminlerde bulunuyordu.

Bu tahminlerin birçoğu nasıl olduysa doğru çıktı, bunun üzerine Finlandiya’daki Aalto Üniversitesi işletme öğrencilerinden Markus Kirjonen Bill Gates’in en isabetli öngörülerini listeledi. Buyrun, bunlardan birkaçına göz atalım:

1- Otomatik fiyat karşılaştırma sistemleri geliştirilecek, bu sistemler sayesinde insanlar çok sayıda sitedeki fiyatları aynı anda görüp son derece rahat bir şekilde en ucuz ürünü bulabilecekler.

2- Elde taşınan ufak cihazlar sayesinde insanlar sürekli iletişim halinde olacaklar ve nereye giderlerse gitsinler elektronik ortamlar üzerinden iş yapabilecekler. İnsanlar haberleri takip edebilecek, uçuşlarını kontrol edebilecek, finans piyasaları hakkında bilgi alabilecek ve bilumum farklı işi bu cihazlar üzerinden halledebilecekler.

3- Evinizi sürekli görüntülü olarak takip edebileceksiniz, siz evde yokken biri geldiğinde sistem size haber gönderecek.

4- Kişisel web siteleri giderek yaygınlaşacak, bu ortamlarda çeşitli etkinlikler hakkında konuşarak plan yapabileceksiniz.

4- Cihazlar akıllı reklam teknolojisine sahip olacak, yani sizin satın alma eğilimlerinizi bilecek ve bu doğrultuda tercihlerinize uygun reklamlar gösterecek.

Gates, internetin ticarileşmesini elektriğin insan hayatına girişine benzetiyor. Elektrik ilk olarak evlere geldiğinde ampulleri yakmak için kullanılıyordu.

Ancak kısa sürede insanlar elektriği başka amaçlar için de kullanabileceklerini fark ettiler, böylece buzdolabı, klima ve televizyon gibi icatlar geliştirdiler. Gates, interneti de elektrik gibi birçok farklı alanda kullanılabilen çok amaçlı bir platform olarak görüyor. Gates, kitabında internetin henüz keşfedilmemiş cevherlerinden de bahsediyor ve günümüzün startup’larının internetteki muazzam fırsatlardan yararlanabileceğini söylüyor. Peki söz konusu kitabı milenyumdan önce yazan Bill Gates’e göre henüz tam olarak gelişmemiş iş alanları hangileri? Kitapta iş dünyasında başarılı olmak için gereken planlama, müşteri hizmetleri, eğitim ve ekip çalışması gibi dört farklı unsurdan bahsediliyor. Gates’in gelişime açık olarak nitelediği bu dört alanda hala çok büyük ilerlemeler mevcut değil. Bu alanlara yönelik girişimler gelecekte ön plana çıkabilir.

 

İlginizi çekebilir

Bill Gates Hakkında Bilinmeyen 10 Çılgın Hikaye
Bill Gates’ten Girişimcilere Liderlik Dersleri
Berkay BABAOĞLU

Yazar : Berkay BABAOĞLU

Boğaziçi Üniversitesi " Çeviri Bilimi " bölümünden mezun olduktan sonra iş hayatına atıldı. Silverline, Coca Cola gibi birçok firmada üst düzey pozisyonda çalıştı. Şimdi ise Simfer firmasında uluslararası satış müdürü olarak görev yapmakta. Sizler için iş hayatında başarı yakalamakla ilgili rehber niteliğinde yazılar kaleme alıyor.

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir